Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευη διαχυτη CO2 "alla aquamedic" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19068)

vasilakis 22-08-07 22:01

Κατασκευη διαχυτη CO2 "alla aquamedic"
 
10 Συνημμένο(α)
Ο διαχυτης αυτος ειναι μια αντιγραφη του διαχυτη της aquamedic ( CO2 reactor 1000) που κατα τη γνωμη μου ειναι ο καλυτερος που κυκλοφορει στην αγορα και κανει για πολυ πολυ μεγαλα ενυδρεια. Η διαχυση ειναι η μεγιστη δυνατη και δεν παει χαμενο καθολου διοξειδιο. Καλο ειναι να υπαρχει μεγαλη κυκλοφορια ( >800-900 λ/ω) για να δουλευει σωστα
Ειναι απο PVC , εχει υψος 40 και μου κοστισε ~20 €.
Περιμενω τωρα να στεγνωσουν οι σιλικονες για να τον δοκιμασω και να δω τι ψαρια πιασαμε.:rolleyes:
Εν αναμονη το φιλτρο αμμου...

Τσιόνογλου Σταύρος 22-08-07 23:40

Ωραίος ο BILL αν δουλέψει η κατασκευή (είμαι σίγουρος) θα επενδύσω το εφάπαξ για να κάνουμε εργοστάσιο κατασκευής συστημάτων διάχυσης CO2 περιμένουμε τις παραγγελίες σας.:grin: :grin: :grin: :grin: .

netblues 23-08-07 06:59

Και μερικες παρατηρησεις..
Την εξαγωγη του νερου απο 2213 την εμπνευστηκες? :P
Ισως θα ηταν προτιμοτερο μια εξαγωγη παρομοια της εισαγωγης και στηριξη με αγκιστρα, ή ταυ και βαση στηριξης (οπως το εκανες για να το κολησεις..
Με τις ροπες που θα παρει απο το λαστιχο το φοβαμαι για διαρροες μακροπροθεσμα..
Και ειναι πολλα τα λιτρα στο σαλονι μετα...

Zorba_The_Freak 23-08-07 07:50

Αν κατάλαβα σωστά την κατασκευή, το co2 μπαίνει στο μαυρο εξαρτημα μαζί με το νερό και εξέρχεται διαλυμμένο στο νερό από το πράσινο, σωστά???

Προσωπικά έχω κάποιες διαφωνίες, που δεν ξέρω αν επηρεάζπυν σημαντικά, αλλά μια και πρόκειται για DIY κατασκευή μπορούν να γίνουν και να βελτιώσουν ίσως ακόμα περισσότερο την απόδοση.

1. Η είσοδος του co2 κατα τη γνώμη μου πρέπει να είναι χαμηλά πχ απέναντι και λίγο ψηλότερα από την έξοδο. Έτσι το co2 ανεβαίνει κόντρα στο ρεύμα του νερού και πιστεύω διαχεεται ακόμα καλύτερο.

2. Πιστέυω ότι η είσοδος του νερού πρέπει να είναι στο πλάι καί λίγο χαμηλότερα πχ 1 πόντο από την κορυφή του σωλήνα. Έτσι προκαλείται εντονότερος στροβιλισμός του νερού οπότε λογικά καλύτερη διάχυση και επίσης υπάρχει χώρος να συγκεντρωθεί το co2 που δεν έχει διαλυθεί...

3. Νομίζω ότι πρέπει να προβλεφθεί τρόπος για την εξαέρωση του σωλήνα...

vasilakis 23-08-07 10:57

@Netblues : Την εξαγωγη του νερου την εβαλα ετσι γιατι σκεφτηκα οτι θα κολλαγε καλυτερα η βαση ετσι και θα πατουσε κιολας στο δαπεδο . Εξαλλου η γωνια της eheim μπηκε σφηνωτα ( δε παλατζαρει καθολου) και το λαστιχο απο πανω θα ειναι κατακορυφο και πιασμενο με tire up πανω στον σωληνα.

@Zorba the Freak : 1) Η διαχυση της εν λογω πατεντας οφειλεται στο "χτυπημα" της φυσαλιδας πανω στις bactoballs
, συνεπως πρεπει να ειναι ψηλα (κατι ξερει η aquamedic παραπανω απο μας).
2) Για τον ιδιο λογο ,δηλαδη οτι πρεπει να παρασυρεται απο ψηλα η φυσαλιδα πανω στις bactoballs αλλα και για καλυτερο κολλημα της εισαγωγης.
3) Εξαερωση αν δω οτι χρειαστει , ειναι αρκετα ευκολο να τοποθετηθει εκ των υστερων.

Παπαδόπουλος Κώστας 23-08-07 11:06

Μπράβο βασίλη, ωραία κατασκευή. ;-)
Ποιό είναι το συνολικό κόστος των υλικών που χρησιμοποίησες ;
Ίσως και ένα σχέδιο με διαστάσεις καθώς και μια περιγραφή των υλικών να βοηθούσε και άλλους που θα ήθελαν να δοκιμάσουν την κατασκευή.

steady 23-08-07 11:09

ωραιος ο βασιλακης! αμα σου καρφωθει μια πατεντα δεν ησυχαζεις αμα δεν την κανεις χεχε:D !αντε να το δουμε και στην πραξη!

vasilakis 23-08-07 11:11

Χρησιμοποιησα σωληνα Φ80 απο PVC υψους 40 εκ και παχους 3 χιλ . Επισης bactoballs της aquamedic ~1,5 λιτρο , χλωροφορμιο και σιλικονη για τις ενωσεις . Συνολικο κοστος γυρω στα 20 € .

alan boy 23-08-07 11:51

αντε δοκιμασε το και αμα δουλευει καλα χωρις διαροες και με τελεια διαχυση ,μας φτιαχνεις και μας ενα..................χε χε χε.......

Nik25 24-08-07 00:54

Επειδη εχω τον ριακτορα της Aquamedic σιγουρα θα χρειαστει να βαλεις εξαερωση.Βill τον διαφανη σωληνα απο που τον πηρες?Ρωτησα παλιοτερα σε ενα μαγαζι στην Μοναστηριου και μου ζητουσε 50 ευρα για 50 ποντους!!zw Καλη κατασκευη παντως.

vasilakis 24-08-07 10:58

Δελφων με Μακεδονιας στη διασταυρωση.
Κουτιανουδης Τολιας 2310852228.

Nik25 24-08-07 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 194986)
Δελφων με Μακεδονιας στη διασταυρωση.
Κουτιανουδης Τολιας 2310852228.

...Σωστος ο Bill!

yiannossavva 24-08-07 19:40

Πολύ καλή η κατασκευή σου.:smt041
Έχω ασχοληθεί πολύ με αυτές της κατασκευές και έχω να σου κάνω την εξής παρατήρηση που είναι πολύ σημαντική. Αν το υλικό που χρησιμοποίησες είναι πλέξη γκλας σίγουρα με αυτή την σιλικόνη που χρησιμοποίησες θα έχεις πρόβλημα. Το υλικό αυτό θέλει εξειδικευμένη σιλικόνη για να κολλήσει καλά. Αν είναι πλαστικό δεν θα έχεις πρόβλημα.

alan boy 24-08-07 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 194783)
Χρησιμοποιησα χλωροφορμιο και σιλικονη για τις ενωσεις . .

γιαννο αυτα εβαλε ο μαστορης.........

yiannossavva 24-08-07 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 195086)
γιαννο αυτα εβαλε ο μαστορης.........

Ε τότε αλλάζει το πράγμα.
Στις φωτογραφείς είδα σιλικόνη η οποία είναι για ενυδειακή χρήση και όχι για πλέξη γκλας…..
Το χλωροφόρμιο είναι το καταλληλότερο υλικό.

vasilakis 24-08-07 22:12

Γιαννο το χλωροφορμιο μπηκε για να κολλησει το πλεξι και η σιλικονη για τον φοβο των ιουδαιων :rolleyes:.
Τον δοκιμασα σημερα τον διαχυτη (αφου δημιουργησα και μια εξαερωση για να μπορει να γεμιζει νερο) σε ενα 30λιτρο χρησιμοποιωντας κυκλοφορητη 1000αρι και εριχνε το ΡΗ σε χρονο dt . Ολα δουλευαν ρολοι :cool: !!!
Το μονο που σκεφτομαι να διορθωσω ειναι η βαση του .
Δηλαδη η εξοδος να ειναι απο το κατω μερος (με καποιο ρακορ) για μεγαλυτερη σταθεροτητα και στεγανοτητα.
και επειτα να πιαστει με αγκιστρα οπως ειπε και ο sir!

vasilakis 06-09-07 22:16

1.1 patch
 
3 Συνημμένο(α)
Mια διορθωμενη εκδοση του προηγουμενου διαχυτη!
Η εξοδος μπηκε στον πατο με ρακορ για μεγιστη σταθεροτητα.
Εξαερωση και εισοδος CO2 στο πανω μερος με μπεκ αυτοματου ποτισμου.

Βαγγέλης (Dearangelo) 19-10-07 07:17

τι θα γινόταν αν αντι για pactoballs, χρησιμοποιούσες ουπα, που είναι πάμφθηνα και παντού...

netblues 19-10-07 07:38

Οτιδηποτε ουδετερο υλικο αρκετα ογκωδες με αρκετα κενα ωστε να μην βουλωνουν ευκολα, αλλα και να αφηνουν αρκετη ροη να περναει απο μεσα χωρις προβλημα θα εκανε...
Θα μπορουσες και με μεγαλα ουπα, κομμενα στη μεση. Αλλα λιγες bactoballs ειναι ετσι κιαλλιως φτηνες..

StelMex 23-01-09 23:29

Παιδια σε τι εξυπηρετει αυτη η κατασκευη και που χρησιμευει???????

Neoklis 23-01-09 23:33

Διαβασες τον τίτλο?:confused:

N4505 24-01-09 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 194725)
Καλο ειναι να υπαρχει μεγαλη κυκλοφορια ( >800-900 λ/ω) για να δουλευει σωστα

Ξέρει κανείς αν υπάρχει έτοιμος ή αν γίνεται DIY αντίστοιχος εξωτερικός reactor αλλά για μικρότερη κυκλοφορία? Ποιο ακριβώς θα είναι το πρόβλημα αν στον ΑΜ 1000 έχουμε λιγότερα λ/ω απο 800?

vasilakis 24-01-09 13:19

Οσο πιο μεγαλη ειναι η ροη τοσο καλυτερα θα διαλυεται το CO2 .
Αν ειναι χαμηλη ηροη πχ 500 λιτρα ενδεχεται να μη μπορει να το διασπασει πανω στις βιομπαλες και να μαζευεται μεσα στον κυλινδρο . Ετσι θα χρειαζεται εξαερωση συχνα και δε θα κανει και σωστα τη δουλεια του.

Ηλίας 24-01-09 17:55

εχεις τιποτα για κατασκευή διαχυτήρα σε 60λιτρο fullplanted ?

N4505 24-01-09 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 325425)
Οσο πιο μεγαλη ειναι η ροη τοσο καλυτερα θα διαλυεται το CO2 .
Αν ειναι χαμηλη ηροη πχ 500 λιτρα ενδεχεται να μη μπορει να το διασπασει πανω στις βιομπαλες και να μαζευεται μεσα στον κυλινδρο . Ετσι θα χρειαζεται εξαερωση συχνα και δε θα κανει και σωστα τη δουλεια του.

ok, σ'ευχαριστώ ;)

vasilakis 25-01-09 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Θ (Μήνυμα 325495)
εχεις τιποτα για κατασκευή διαχυτήρα σε 60λιτρο fullplanted ?

Του τεστιν? :confused:

sifnos 25-01-09 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 325713)
Του τεστιν? :confused:

τη διαδικασια φωτο και πληροφοριες για 60λ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02006 seconds with 11 queries