Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   γεννα anentome helena (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56835)

faceck 20-10-11 16:42

γεννα anentome helena
 
μετα απο 4 μηνες ειδα μικρα σαλιγκαρακια δολοφονους γυρω στα 5-6 βλεπω μπορει να ειναι και αλλα.Κοβουν βολτες στο ενυδρειο μαλλον αναζητωντας τροφη , ταιζω καθε μερα τα ψαρια αλλα δεν πρεπει να μενει τιποτα για τα σαλιγκαρια ξερετε καμια μεθοδο να κανω να μπορουν να φανε η να τα αφησω ετσι?

eimaste aR21rwstoi 20-10-11 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 625499)
μετα απο 4 μηνες ειδα μικρα σαλιγκαρακια δολοφονους γυρω στα 5-6 βλεπω μπορει να ειναι και αλλα.Κοβουν βολτες στο ενυδρειο μαλλον αναζητωντας τροφη , ταιζω καθε μερα τα ψαρια αλλα δεν πρεπει να μενει τιποτα για τα σαλιγκαρια ξερετε καμια μεθοδο να κανω να μπορουν να φανε η να τα αφησω ετσι?

τα anentome helena συνηθως τρωνε αλλα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες

faceck 20-10-11 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 625531)
τα anentome helena συνηθως τρωνε αλλα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες

ναι το ξερω αυτο :D το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι πολυ μικρα δεν ξερω αν εχουν την δυνατοτητα να φανε τοσο μεγαλυτερα τους.Και επισης δεν εχει πολλους λαθρεπιβατες το ενυδρειο

eimaste aR21rwstoi 20-10-11 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 625534)
ναι το ξερω αυτο :D το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι πολυ μικρα δεν ξερω αν εχουν την δυνατοτητα να φανε τοσο μεγαλυτερα τους.Και επισης δεν εχει πολλους λαθρεπιβατες το ενυδρειο

την βρισκουν αυτα την ακρη τους λογικα θα τρωνε απομειναρια εδω με πιανεις αδιαβαστο:D

κατσε ρε γιατι βλεπω την ΑΕΚ και κολλαω λιγο τωρα δεν εχεις μικρους λαθρεπιβατες????

faceck 20-10-11 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 625536)
την βρισκουν αυτα την ακρη τους λογικα θα τρωνε απομειναρια εδω με πιανεις αδιαβαστο:D

κατσε ρε γιατι βλεπω την ΑΕΚ και κολλαω λιγο τωρα δεν εχεις μικρους λαθρεπιβατες????


στο 60λιτρο δεν εχω σχεδον καθολου γιατι εχω 2 ενηλικα helena και στο 30λιτρο εχω πολλους λαθρεπιβατες και ενα ενηλικο helena..

eimaste aR21rwstoi 20-10-11 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 625537)
στο 60λιτρο δεν εχω σχεδον καθολου γιατι εχω 2 ενηλικα helena και στο 30λιτρο εχω πολλους λαθρεπιβατες και ενα ενηλικο helena..

ε τι σε προβληματιζει τοτε...

μετακομισε λαθρεπιβατες απο το ενα στο αλλο:rolleyes:

johnyfy 20-10-11 19:33

σιγουρα θα χεις λαθρεπιβατες,μικρους,που δεν φαινονται...νεογγενητα δηλαδη...

nikosn 20-10-11 19:33

τρωνε οτι βρουν ειχα 2 και τωρα εχω χασει τη μπαλα;)

Skywalker 01-11-11 00:36

Έχω ένα assassin μεγαλό. Μόλις ρίξω τροφή για τα peppered corrydoras (Nutrafin Max, Bottom feeder), τις ταμπλέτες βυθού και να είναι χωμένο στο χώμα βγαίνει και σαν να έχει ραντάρ βρίσκει την ταμπλέτα και κολλάει πάνω της.

Λογικά την τρώει μιας που δεν έχω άλλα σαλιγκάρια στο ενυδρείο αυτό. Αλλά το κάνει πάντα μα πάντα οπότε αν έχεις corrydoras συνδύασε το ή πάρε να έχεις, την τροφή αυτή την τρώνε και άλλα ψάρια και ας είναι και βυθού.

lingistis 01-11-11 17:49

Πρόσεχε τα ενήλικα ... γιατί εαν δεν έχει σαλιγγαρια άλλα... τρώνε τα μικρά τους ;)

delta66 01-11-11 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 627554)
Πρόσεχε τα ενήλικα ... γιατί εαν δεν έχει σαλιγγαρια άλλα... τρώνε τα μικρά τους ;)

Οπα.
Αυτο δεν το εχω παρατηρησει.
Το εχεις δει με τα ματια σου?
Μηπως ηταν μικρα tuberculata που μοιαζουν με helena?

lingistis 01-11-11 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 627609)
Οπα.
Αυτο δεν το εχω παρατηρησει.
Το εχεις δει με τα ματια σου?
Μηπως ηταν μικρα tuberculata που μοιαζουν με helena?

Σε ενυδρείο που είχαν φαει όλα τα άλλα σαλιγκάρια... τα πάντα :D... έριχνα τροφή έξτρα το βράδυ για αυτά... προτύμισαν όμως τα μικρά τους. Έτσι τώρα τα ταϊζω σαλιγκάρια tuberculata από άλλα ενυδεία.

delta66 01-11-11 23:53

Σε δικο μου παρομοιο 20λιτρο που εχει μονο anentome και φυτα, βλεπω κανονικα μικρα να κυκλοφορανε.
(Ταιζω πρωτεινουχα τροφη).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries