Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   ΝΟ3 ΚΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59322)

pd1975 17-01-12 12:01

ΝΟ3 ΚΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ
 
καλησπέρα κ καλή χρονιά
διαθέτω ενα ενυδρείο 98lt καθαρα,με 12 κιλα βραχο (5 κιλα ζ.β κ 7 κιλα ν.β) περίπου 9 κιλα ζωντανό κ νεκρό υπόστρωμα.(περίπου 3εκ. ύψος)το νερο ειναι εξολοκλήρου απο α.ο.υπαρχει φίλτρο εξωτερικό eheim 2213 με μακαρονι ,ενεργό ανθρακα ,αντιφωσφορο με την σειρα που προειπα αντιστοιχα κ σκιμερ deltec mce 300.ολα σε λειτουργία,φωτισμός 2χ24βατ τ5 λευκη κ ακτινική. Φωτοπερίοδος 3-4 ώρες/ημέρα.οι μετρησεις μου μετα απο 25 μερες ειναι ΝΟ2,ΝΗ3/ΝΗ4,ΡΟ4=0.Τ=24C.Αλατότητα=1024 με ρεφρακτόμετρο.Υπάρχουν κ 2 αντλιες σε λειτουργία ωστε να καλύπτουν περιμετρικά τον βραχο.το πρόβλημα μου ειναι τα ΝΟ3=25ml/lt.οταν ολοκληρωθει ο κύκλος του αζώτου θα μηδενιστούν ??τοτε θα σημαινει οτι εχω πολυ καλή βιολογία?αν χρειαζεστε περαιτερω πληροφορίες ρωτήστε με.Προορίζεται για φ.ο με 3-4 ψάρια μόνο.
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

nikman 17-01-12 15:25

Θερμοκρασία 25,5 τουλάχιστον τώρα το χειμώνα. 100 λίτρα και FO είναι κάτι αταίριαστο. Δες το και στη πορεία κάντο μικρό light reef.
Ο κύκλος του αζώτου έχει ολοκληρωθεί.
Τα νιτρικά θα αυξηθούν κι άλλο όταν θα μπουν ζωντανοί οργανισμοί και πολλαπλασιαστεί το τάισμα. Πιστεύω να ρίχνεις τροφή απο την αρχή και καθημερινά έτσι; Γιατί αλλιώς δεν προχωρά ο κύκλος.
Τα ΝΟ3 δεν θα πρέπει να σε ανχώνον στη παρούσα φάση κι είναι εύκολο να πέσουν με αλλαγές νερού, αλλά δε θα μηδενίσουν και δεν είναι και το ζητούμενο.

pd1975 17-01-12 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 645284)
Θερμοκρασία 25,5 τουλάχιστον τώρα το χειμώνα. 100 λίτρα και FO είναι κάτι αταίριαστο. Δες το και στη πορεία κάντο μικρό light reef.
Ο κύκλος του αζώτου έχει ολοκληρωθεί.
Τα νιτρικά θα αυξηθούν κι άλλο όταν θα μπουν ζωντανοί οργανισμοί και πολλαπλασιαστεί το τάισμα. Πιστεύω να ρίχνεις τροφή απο την αρχή και καθημερινά έτσι; Γιατί αλλιώς δεν προχωρά ο κύκλος.
Τα ΝΟ3 δεν θα πρέπει να σε ανχώνον στη παρούσα φάση κι είναι εύκολο να πέσουν με αλλαγές νερού, αλλά δε θα μηδενίσουν και δεν είναι και το ζητούμενο.

αταιριαστο γιατι?δεν θα μπουν θηρια μεσα 3-4 ειπαμε μεχρι ενα μεγεθος μετα θα μετακομισουν.ισως γινει νανο αργοτερα εξαλλου διαθετω φωτισμο..θα ξεκινουσα με ομαδα καθαρισμου αλλα δεν εχω αλγες μεσα τα νιτρικα δεν υπαρχει περιπτωση να πανε παραπανω εως 25 παραπανω αν δω οτι ξεφευγουν
εχω την δυνατοτητα να βαλω chaeto μεσα στο σκιμερ αλλα που θα βρω ισως αργότερα.δεν θα μηδενιστουν πλεον τα νιτικά??

kostas82 17-01-12 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pd1975 (Μήνυμα 645296)
εχω την δυνατοτητα να βαλω chaeto μεσα στο σκιμερ

δεν μπαινει στο σκιμμερ ..πως θα το κανεις αυτο;θελει φως η αλγη και το σκιμμερ δεν θελει γιατι θα πιανει κοραλινηκαι δεν θα δουλευει καλα ..και πως θα το καθαριζεις:smt108;

pd1975 17-01-12 18:18

αφου εχει χωρο το deltec(ενα πλεονεκτημα του συγκεκριμενου σκιμερ) για να βαλω ειναι διαφανο οποτε περναει το φως κ οσο ειναι αναμμενες οι λαμπες φωτιζεται κανονικα,αυτη η αλγη απαιτει απλα φως οχι ποιοτικό φως!αλλα αυτο θα γινει αν γινει πολυ αργοτερα

zalk 17-01-12 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pd1975 (Μήνυμα 645322)
αφου εχει χωρο το deltec(ενα πλεονεκτημα του συγκεκριμενου σκιμερ) για να βαλω ειναι διαφανο οποτε περναει το φως κ οσο ειναι αναμμενες οι λαμπες φωτιζεται κανονικα,αυτη η αλγη απαιτει απλα φως οχι ποιοτικό φως!αλλα αυτο θα γινει αν γινει πολυ αργοτερα

χαετο δεν προκειται να δουλεψει μεσα στο σκιμερ.θελει απλΑ και πολυ καλη κυκλοφορια εκτος απο φως.

nikman 18-01-12 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pd1975 (Μήνυμα 645296)
αταιριαστο γιατι?δεν θα μπουν θηρια μεσα 3-4 ειπαμε μεχρι ενα μεγεθος μετα θα μετακομισουν.ισως γινει νανο αργοτερα εξαλλου διαθετω φωτισμο..θα ξεκινουσα με ομαδα καθαρισμου αλλα δεν εχω αλγες μεσα τα νιτρικα δεν υπαρχει περιπτωση να πανε παραπανω εως 25 παραπανω αν δω οτι ξεφευγουν
εχω την δυνατοτητα να βαλω chaeto μεσα στο σκιμερ αλλα που θα βρω ισως αργότερα.δεν θα μηδενιστουν πλεον τα νιτικά??

Μετά που σου έγραψα είδα πως είχαμε ξαναμιλήσει σε άλλο φόρουμ και θυμήθηκα ότι έχεις εμπειρία στο θαλασσινό και δεν ξεκινάς τώρα πρώτη φορά.
Οπώτε εξηγούμε τα μικρά ενυδρεία δεν κάνουν για FO για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορείς να βάλεις ούτε μεγάλα, αλλά ούτε και "πολλά" ψάρια και να το χαρείς.
Το μεγάλο προνόμιο ενός ενυδρείου 80-150 λίτρα είναι ότι μπορεί να γίνει ένα ωραιότερο Reef με πολύ λίγα σχετικά χρήματα.

Ο καλύτερος τρόπος, στη περίπτωση σου, να μειώσεις τα NO3 είναι να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού
Αυτό που περιγράψεις με το σκίμμερ και τη chaeto δε νομίζω να δουλέψει

pd1975 21-01-12 22:39

λογικα νικμαν ειναι οπως τα λες δεν θα δουλεψει αλλα ουτε η αλλως δεν νομιζω να βρω chaeto στην θεσσαλονικη αν θα το επιχειρησω θα γινει πολυ αργότερα.πιστευω οτι απο τις μετρησεις μου πλεον κ μετα απο ενα μηνα που τρεχει θα επιχειρησω να βαλω κλοουνακι.το επομενο ψαρι θα αργησει να μπει ξερω πολυ καλα οτι θελει υπομονή οποτε ετσι θα γίνει αν μπορεσω θα βαλω κ φωτος οπως ηταν παλια ως μινι ριφ ειλικρινα δεν θελει πολυ να ξαναπροσπαθησω,αλλα με ευκολα κοραλακια,παντως ενας εμπειρος καταστηματαρχης του χωρου εδω στην θεσσαλονικη μου ειπε οτι επειδη το νερο ειναι απο α.ο θα μηδενιστουν τα ΝΟ3..τωρα αυτο θα δειξει...παντως εφοσον παει για fish only αυτο δεν παιζει κ τόσο ρολο

pd1975 23-01-12 19:00

1 Συνημμένο(α)
μια φωτο οπως ηταν ως νανο ριφ το ιδιο ενυδρειο οπως βλεπεται ειχε κ ψαρια πολλα περισσοτερα απο οσα θελω να βαλω τωρα χωρισ προβλημα

pd1975 23-01-12 19:03

ξεχασα επισης να πω οτι μειωθηκαν τα ΝΟ3 στα 10ml/lt απο 25
κ κατι για οποιοδηποτε καινουριο ,παιδια καντε υπομονη αν δεν μπορειτε να εχετε απο την αρχη α.ο ειναι το Α κ το Ω εγω εχω δοκιμασει τα παντα σαν το νερο απο α.ο καμμια σχεση μιλαμε για αλλη ποιοτητα.θα γλιτωσετε απο πολλα δεινα στο μελλον.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries