Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   DIY γαριδοτροφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36231)

Πάνος 23-09-10 00:26

lucy...τι φωτογραφιες ειναι αυτες?? χαλας κι εσυ και θα με αφησεις μοναδικο φωτο-χαλια...:(

lucy 23-09-10 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 483981)
lucy...τι φωτογραφιες ειναι αυτες?? χαλας κι εσυ και θα με αφησεις μοναδικο φωτο-χαλια...:(

Σου αρέσανε; :p .... γιατί; :confused:

Πάνος 23-09-10 23:57

καθαρες βρε...φαινεται το μαμουνι...:D
αν τραβουσα εγω το πολυ πολυ να εβλεπες ενα θαμπο διαφορετικο χρωμα..:(

aquaman 20-10-10 10:12

Είμαι αργοπορημένος στο ποστ, αλλά χτες δοκίμασα τη συνταγή για πρώτη φορά, και έγινε χα-μος!

Τα ψάρια έγιναν "πύραυλοι"... μιλάμε χτύπαγαν συνέχεια με του που έπεσε το πρώτο κομματάκι, και κυνηγούσαν όποιο προλάβαινε να το αρπάξει στο στόμα.
Δεν έχω ξαναδεί τέτοια συμπεριφορά με flakes...

Για τις γαρίδες αναγκάστηκα να ρίξω ξανά με σβυστά τα φώτα, γιατί τα ψάρια δεν άφηναν τίποτα αν το έβλεπαν...

Προσωπικά νομίζω ότι βρήκα την "τροφή του μέλλοντος" - και είναι και οικονομική...

Και κάτι άλλο περί τάπερ/υγρασίας που συζητήθηκε παραπάνω: ακολούθησα τα εξής βήματα:

1) ξέραμα στο φούρνο στους 40C
2) έξω 1 μέρα να στεγνώσει κι άλλο
3) γύρισμα τα κομμάτια ανάποδα - η κάτω πλευρά που ακουμπούσε στο λαδόχαρτη ηταν υγρή - και άλλη μια στο φούρνο
4) αποθήκευση στο ψυγείο (no-frost, που στεγνώνει τα πάντα) 1-2 μέρες

μετά βγήκε θεόξερη η τροφή - δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μουχλιάσει

και πάλι ευχαριστούμε για τη συνταγή!

diafana 04-12-10 00:32

αυριο εχουμε master chef!!!:smt041:smt041:smt041:smt041

panos tsokas 01-03-11 14:57

την δκιμασα και ειναο πολυ καλη.οι γαριδουλες μ κανουν σαν τρελες μολισ πεσι μεσα στο νερο

amangos 21-03-11 10:14

το έκανα κι εγώ. Τα έριξα σε μεγαλούτσικα κομμάτια, και δεν μπορούνε να τα φάνε... Φαντάζομαι θα μαλακώσουν. Τα ρίχνετε σε σκόνη?

kifinas 23-03-11 00:01

μηπως δεν εψησες καλα το καροτο.

Εαν ειναι σκληρο δεν θα το φανε ποτε.

Το καροτο βεβαια μαλακωνει αν το αφησεις 1-2 μερες στο νερο αλλα μαλλον κατι δεν εκανες καλα.


Φιλικα Χρήστος.

amangos 26-03-11 08:23

Ίσως έπρεπε να βάλω περισσότερο καρότο. Έβαλα πολύ αρακά και λίγο καρότο (δεν είχα πολύ). Το έσπασα στο μπλέντερ (ακουγότανε λες και έχω βάλει χαλίκια) και μετά από ώρα το έκανα σχεδόν σαν σκόνη. Τώρα τους το ρίχνω λίγο λίγο σε σκόνη.

jimn 14-05-11 19:16

Να συμπληρώσω ότι βρήκα σκόνη σπιρουλίνας στην Αθηνάς στην κρεαταγορά απ΄έξω στο μαγαζάκι με τα βότανα.Έχει 6 ευρώ τα 50 γραμμάρια(τιμή 12/5/2011) υπέρ αρκετά για την συνταγή μας. :)

Yiannis 30-03-12 15:12

Αναλογιες υλικων?
 
Γεια σου Αλεξανδρε! Λεω κι'εγω να δοκιμασω την συνταγη σου γιατι οι γαριδουλες μου εχουν φθασει σε μεγαλους αριθμους και δεν προλαβαινω να αγοραζω τροφες..
Ομως απο ..μαγειρικη ειμαι ασχετος και θα ηθελα να μου δωσεις κι'αλλες λεπτομερειες..Π.χ. τι ποσοτητα - σε βαρος - αρακα χρησιμοποιεις? επισης ποση γλυκια παπρικα και ποση σπιρουλινα σε αναλογια βαρους παντα..
Τα ..καροτα θα τα υπολογισω με το ματι :p
Ευχαριστω

chrisvari 12-05-13 12:25

Καλημέρα παιδιά.Επειδή σκέφτομαι κι εγώ να φτιάξω την τροφή,λέω να παραγγείλω με την ομαδική στο aquaristic τη σπιρουλίνα αυτή.
http://fish.aquaristic.net/aquaristi...na-powder.html ή αυτή http://fish.aquaristic.net/en/Feedin...-Forte-36.html

250 ml 10 ευρώ.
1000 ml 20!! Λογικά κάνει έτσι?
Επίσης στις φωτογραφίες που έχει ο Αλέξανδρος στην αρχή,η σπιρουλίνα που έχει βάλει πάνω στη συγκεκτιμένη ποσότητα αρακά και στα 2 καρότα,σε πόσα γραμμάρια σπιρουλίνας αντιστοιχεί?Ξέρει κανείς που την φτιάχνει να μου πει εμπειρικά?

sarpijk 12-05-13 13:50

Παιδια απλα βαλτε με το ματι! Δε κανουμε ζαχαροπλαστικη να παιζουμε στο γραμμαριο! Εγω εκανα πρωτη φορα και μου βγηκε μια χαρα. Αρχιστε με μικρη ποσοτητα αρχικα δλδ 2 καροτα μεγαλα, ενα μπολακι του γλυκου αρακα, μια -δυο κουταλιες σπιρουλινα σκονη και μια κουταλια παπρικα. Παραπανω να πεσει δεν υπαρχει θεμα. Στο μπλεντερ βαλτε λιγο νερακι για να μπορεσουν να αλεστουν ομοιομορφα τα υλικα. Μεγαλη προσοχη στο ΣΤΕΓΝΩΜΑ. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη γινει αναραπαστη!

chrisvari 12-05-13 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 762552)
Παιδια απλα βαλτε με το ματι! Δε κανουμε ζαχαροπλαστικη να παιζουμε στο γραμμαριο! Εγω εκανα πρωτη φορα και μου βγηκε μια χαρα. Αρχιστε με μικρη ποσοτητα αρχικα δλδ 2 καροτα μεγαλα, ενα μπολακι του γλυκου αρακα, μια -δυο κουταλιες σπιρουλινα σκονη και μια κουταλια παπρικα. Παραπανω να πεσει δεν υπαρχει θεμα. Στο μπλεντερ βαλτε λιγο νερακι για να μπορεσουν να αλεστουν ομοιομορφα τα υλικα. Μεγαλη προσοχη στο ΣΤΕΓΝΩΜΑ. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη γινει αναραπαστη!

Ευχαριστώ πολύ.εντάξει στο περίπου θα έβαζα έτσι κι αλλιώς,απλά δεν μπορούσα καθόλου να καταλάβω απο τις φωτο.γιατί 2 με 5 κουταλιές σπιρουλίνα έχουν μακροπρόθεσμα μεγάλη διαφορά στη τσέπη μου.ευχαριστώ και πάλι

chrisvari 02-06-13 20:47

σήμερα τάισα για πρώτη φορά με την γαριδοτροφή του raven.Oι red cherry είχαν τη διάθεση να φάνε,αλλά όπως καταλάβατε με amano μέσα και guppies δεν τα κατάφεραν.Ειδικά τα guppies έκαναν σα δαιμονισμένα.Περιπολούσαν μη μπει κανείς άλλος στη περιοχή με το φαί

fotis_k 15-02-15 14:08

Η παπρικα η καπνιση επιτρεπεται αντι για γλυκια;Επισης το πατζαρι;

sarpijk 15-02-15 14:18

Για την παπρικα δε ξερω να σου πω. Εγω δε θα εβαζα παντως λογω καπνου. Παντζαρι φοβαμαι οτι θα βγαλει χρωμα στο ενυδρειο.

lingistis 15-02-15 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 875527)
Η παπρικα η καπνιση επιτρεπεται αντι για γλυκια;Επισης το πατζαρι;


Γλυκιά πάπρικα.
Γιατί να δοκιμάσεις καπνιστή πάπρικα αλλά και πατζάρι;
Δεν έχω δει κάποια γαριδοτροφή (DIY ή εμπορίου) που να περιέχει παντζάρι.

Bill-Samos 15-02-15 16:00

Παπρικα καπνιστη και καυτερη εχω βαλει..δεν ειδα διαφορα..Για το παντζαρι τωρα..καπου εχω διαβασει οτι η νιασινη που περιεχει προκαλει εκδυση και το αποφευγουμε..δεν θυμαμαι που ,μαλλον σε καποιο αρθρο εδω στο φορουμ..

bloskas 15-02-15 23:18

τωρα σοβαρα πιστευετε οτι βαζοντας διαφορα κοκκινα μεσα θα κοκκινισουν οι γαριδες?.. :smt106

Bill-Samos 15-02-15 23:25

Την παπρικα εννοεις ή το παντζαρι?Παντως οι φυτικες χρωστικες επιδρουν στο χρωμα ειναι βεβαιο..και οχι μονο στις γαριδες..Γιατι ειναι περιεργο?Συμβαινει και σε αλλα ζωα να επιρρεαζεται το χρωμα απο την τροφη..

fotis_k 16-02-15 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 875530)
Γλυκιά πάπρικα.
Γιατί να δοκιμάσεις καπνιστή πάπρικα αλλά και πατζάρι;
Δεν έχω δει κάποια γαριδοτροφή (DIY ή εμπορίου) που να περιέχει παντζάρι.

Οσον αφορα την παπρικα γιατι μονο καπνιστη εχω στο ντουλαπι.Τωρα για το πατζαρι για να υπαρχει περισσοτερη ποικιλια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 875598)
τωρα σοβαρα πιστευετε οτι βαζοντας διαφορα κοκκινα μεσα θα κοκκινισουν οι γαριδες?.. :smt106


Φυσικα.Με την συγκεκριμενη γαριδοτροφη εγω προσωπικα εχω δει διαφορα.Ωστοσο δεν μιλησε κανεις για θαυματα.;)

teenager22 26-02-15 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 483145)
Γελάς .... κι εγώ γέλασα με την ψυχή μου .... για δείτε τι είδα:

Το μαμίδι - σκαθαράκι έτοιμο να την κοπανίσει

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...b-dscf2967.jpg

Στους δυο επάνω κύκλους τα σκαθαράκια και στον κάτω κύκλο η φωλιά τους μέσα στο κομμάτι τροφής.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...b-dscf2969.jpg

Μόλις που φαίνεται το πωπουδάκι του!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...b-dscf2968.jpg


Το θεαματικό όμως είναι να τα δείτε να κολυμπάνε με μια φυσαλίδα αέρα πριν βγουν στην επιφάνεια και την κοπανίσουν. Κρίμα που δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφία!!! :D:D:D

Αν και αργοπορημένα τα μαμούνια βγήκαν λόγω πάπρικας...το έχω πάθει να μαμουνιασει το βαζάκι της πάπρικας (βιολογική του ΑΒ)το συγκεκριμένο λέγεται cigarette beattle (http://www.genesisagro.gr/apentomoti...d=12&Itemid=41).
Κατά τα άλλα μια απορία, αντί για σπιρουλινα αλέσουμε τροφή που έχει σπιρουλινα πειράζει(συγκεκριμένα την sera guppy gran);;;

KwstakisII 17-09-16 17:25

Καλησπερα!! Δοκιμασα και εγω αυτην την γαριδοτροφη και γινεται χαμος!!! Βεβαια για λογους οικονομιας δεν εβαλα σπιρουλινα!!! Ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι μετα απο 1 μηνα περιπου που εχω την τροφη στο ντουλαπι με βαζακι, εχω ανοιξει 1 τρύπα απο πανω για να αεριζεται.. χθες παρατήρησα οτι σε καποα κομματια εχει πιασει κατι ασπρα σαν να παει να μουχλιασει.. αν και ολα τα ποστ τα ειχα διαβασει πριν ενα μηνα ειδα οτι καποιοι την συντηρουν για μηνες την τροφη.. τι μπορει να κανω λαθος και να χαλαει η δικια μου? Δεν επρεπε να κανω τρυπα να αεριζεται η δεν τα εψησα πολυ ωστε να ξεραθουν τελειως?

Τάκης 20-09-16 10:24

Θα σου έλεγα πως είναι καλύτερα να τη βάλεις σε κατάψυξη.
Το άσπρα που βλέπεις πρέπει να είναι μύκητας ή μούχλα, και αυτό λόγο υγρασίας, και για αυτό πρότεινα κατάψυξη

Baggelhs. 08-02-17 23:49

σευχαριστω μαν
 
Τελειο ιδανικο σε υχαριστω πολυ . Ακομα και μετην απουσια σου δειχνεις τον δρομο

Jini 14-07-20 11:18

Έφτιάξα και εγώ την diy τροφή και οι γαριδουλες αλλά και τα ramshorn πέφτουν με τα μούτρα, σκεφτόμουνα στην επόμενη να προσθέσω τσουκνίδα και κριλ λόγω ότι και τα 2 τα δίνουν το 1 τις αντιοξειδωτικές ικανότητές και το 2 για την πολυ ασταξανθίνη που περιέχουν, ρωτάω μήπως το χει δοκιμάσει κάποιος και έχει δει αποτελέσματα;

dearangelo 15-07-20 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jini (Μήνυμα 1059329)
Έφτιάξα και εγώ την diy τροφή και οι γαριδουλες αλλά και τα ramshorn πέφτουν με τα μούτρα, σκεφτόμουνα στην επόμενη να προσθέσω τσουκνίδα και κριλ λόγω ότι και τα 2 τα δίνουν το 1 τις αντιοξειδωτικές ικανότητές και το 2 για την πολυ ασταξανθίνη που περιέχουν, ρωτάω μήπως το χει δοκιμάσει κάποιος και έχει δει αποτελέσματα;


σκόνη σκόρδο για τα εντερικά τους? ξέρω κάνει καλό στα ψάρια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02312 seconds with 11 queries