Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   50 l φυτεμενο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86801)

nikosn 01-06-15 16:20

50 l φυτεμενο
 
3 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:50*35*30
Όγκος:50 l
Κατηγορία:
Φυτά:Bacopa caroliniana lilaeopsis brasiliensis limnophila sessiliflora lindernis rotundifolia lobelia cardinslis "mini" riccia fluitans anubia eleocharis parvula cryptocorine parva Cabomba Piauhyensis monte carlo java moss κτλ
Διακοσμητικά υλικά:ξυλα πετρες seachem flurite black sand κ μπεζ αμμο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο αυτοκολητο
Φωτισμός:24w pl
Διάρκεια φωτισμού:13-21
Φιλτράρισμα:dennerle
Θερμοστάτης:50w
Λίπανση:seachem
Παροχή CO2:3κιλη 60φυσ

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Κλεόβουλος 01-06-15 16:35

Κουκλάκι :)
(με χαλάνε λίγο αυτά τα σωληνούδια)

nikosn 01-06-15 16:39

Χωρις σωληνουδια Κλεοβουλε φυτα δεν εχει ...αλλα για τις αναγκες της φωτογραφισης καποια στιγμη θα βγουν

asteris_veria 01-06-15 16:45

πολυ ομορφο περισσοτερα στοιχεια για το Φωτισμο? Αλλαγες νερου καθε ποτε? χρησιμοποιεις Α/Ο? Τι λιπασματα βαζεις?

Τα σωληνακια αν μπορεις δοκιμασε να τα κρυψεις στα φυτα η με κανενα ψηλο φυτο

nicpapa 01-06-15 16:48

Ωραίος ...
Πηρες φορα . :D
Αφησες καμποσο χωρο ανεκμεταλευτο μπροστα... :D:D

nikosn 01-06-15 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria (Μήνυμα 891472)
πολυ ομορφο περισσοτερα στοιχεια για το Φωτισμο? Αλλαγες νερου καθε ποτε? χρησιμοποιεις Α/Ο? Τι λιπασματα βαζεις?

Τα σωληνακια αν μπορεις δοκιμασε να τα κρυψεις στα φυτα η με κανενα ψηλο φυτο

ο φωτισμος ειναι της dennerle οπως και ολο το ενυδρειο ..αλλαγες δεν εγιναν ακομα μιας και προχθες σηθηκε αλλα καθε βδομαδα με 100% οσμωση και χρηση ιχνοστοιχειων...λιπασματα ολη την σειρα της seachem αλλα πολυ συνετα για να μην εχουμε προβληματα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 891473)
Ωραίος ...
Πηρες φορα . :D
Αφησες καμποσο χωρο ανεκμεταλευτο μπροστα... :D:D

Ναι ρε συ αντιθεση να μην ειναι τερμα φυτεμενο

Κωστας86 01-06-15 17:56

Μπραβω πολυ όμορφο!!!

beast 01-06-15 19:30

πολυ ομορφο!!!!!!!!!!!!

:smt038:smt038:smt038:smt038

korasidikos 01-06-15 20:13

πολυ ωραια κατασταση εχεις κανει στο μικρο!μπραβο!

Themis_aqua 04-06-15 16:31

.
 
Πραγματικα πολυ ομορφο το ενυδρειο σου:p Μ αρεσει αυτη η διαφορα στο υποστρωμα μπροστα σε σχεση με το λοφισκο:D
Τωρα αυτος ο σωληνας δεξια χαλαει λιγο την εικονα απ το φιλτρο ειναι δεν παει πισω;;
Επισης αισθητικα εμενα θα με χαλαγε το φιλτρο στο ιδιο υψος με το ενυδρειο χτυπαει στο ματι..Βεβαια δεν χανεις σε ροη!!
Βλεπω εχεις και κοντρολερ αν δεν απατωμαι σε τι κουτι τον εβαλες;

nikosn 04-06-15 18:30

Σευχαριστω φιλέ μου..το φίλτρο δεν μπορεί μα παει πίσω γιατί έχω σηκώσει το υποστρωμα κ θα βγαίνει απέξω το φίλτρο..το κουτί είναι ενα απλό ηλεκτρολογικό κουτι

Themis_aqua 04-06-15 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 891815)
Σευχαριστω φιλέ μου..το φίλτρο δεν μπορεί μα παει πίσω γιατί έχω σηκώσει το υποστρωμα κ θα βγαίνει απέξω το φίλτρο..το κουτί είναι ενα απλό ηλεκτρολογικό κουτι

Ναι εχεις δικιο δεν παει πισω..:rolleyes:
Ηλεκτρολογικο κουτι ε κι απο που το πηρες αν επιτρεπεται;;Ρωταω γιατι αγορασα προσφατα τον stc και με προβληματισε η τοποθετηση..

nikosn 04-06-15 19:34

Απο μαγαζί ρε συ με ηλεκτρολιγικα.θα ζητησεις ενα εξωτερικο ηλεκτρολογικό κουτί έτσι το πουλάνε..τώρα για διαστάσεις νομιζω10*10 αν δεν κάνω λαθος χωράει ακριβως

Themis_aqua 04-06-15 19:40

..
 
Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ,δεν το ξερα οτι πουλανε τετεια θα παω αυριο να ρωτησω:p

xristos.egaleo. 04-06-15 20:36

Καταπληκτική δουλειά, μπραβο , θα σου πρότεινα να ψάξεις στο ebay για τους diffuser που εχουν γυαλινο σωλινακι μεχρι πανω ωστε να μην φαίνεται.. πανρως εχω παθει πλακα.. και πάλι μπράβο

nikosn 04-06-15 20:50

Ρε παιδιά δεν θα βγάζω όλα τα πράματα για μια φωτο για το όλο στήσιμο αν έχετε κάποια παρατηρηση

magman 04-06-15 21:31

Μπανικο το ενυδρειακι φιλε πολυ μου αρεσε!!!!!
Οσο για τα σωληνακια και το φιλτρο στο πλαι εγω γουστερα εξωπλισμο ναουμε :) Σε οποιον δεν αρεσει υπαρχουν και κορνιζες με σκηνες απο το βυθο :p
Ο θερμοστατης δε μου αρεσε γιατι ειναι κατω απο τους σωληνες του φιλτρου, οχι τιποτε αλλο μη σταξει νερο και θρηνισεις θηματα!

nikosn 04-06-15 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 891843)
Μπανικο το ενυδρειακι φιλε πολυ μου αρεσε!!!!!
Οσο για τα σωληνακια και το φιλτρο στο πλαι εγω γουστερα εξωπλισμο ναουμε :) Σε οποιον δεν αρεσει υπαρχουν και κορνιζες με σκηνες απο το βυθο :p
Ο θερμοστατης δε μου αρεσε γιατι ειναι κατω απο τους σωληνες του φιλτρου, οχι τιποτε αλλο μη σταξει νερο και θρηνισεις θηματα!

Σωραιος φιλε:grin:φίλος αν μου πεις που είναι ο θερμοστάτης πες μου να τον βρω κ γω

magman 04-06-15 21:40

Αρχηγε μου ακου... η μαλλον διαβασε...
Θερμοστατης ειναι η συσκευη η οποια ανοιγει και κλεινει την παροχη σε μια αντιταση η κατι τεσπα που αλλαζει τη θερμοκρασια κατα το δοκουν. Ο "θερμοστατης" η γκοντρολερ η οπως θες πες τον μαζι με τα καλωδιακια του μεσα στο κουτι του ειναι κατω απο τους σωληνες που πανε στο φιλτρο.

nikosn 04-06-15 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 891847)
Αρχηγε μου ακου... η μαλλον διαβασε...
Θερμοστατης ειναι η συσκευη η οποια ανοιγει και κλεινει την παροχη σε μια αντιταση η κατι τεσπα που αλλαζει τη θερμοκρασια κατα το δοκουν. Ο "θερμοστατης" η γκοντρολερ η οπως θες πες τον μαζι με τα καλωδιακια του μεσα στο κουτι του ειναι κατω απο τους σωληνες που πανε στο φιλτρο.

κοντρολερ δεν ψύχει ούτε ζεσταίνει αλλα ελεγχει τέλος πάντων..το κουτί είναι ηλεκτρολογικό για εξωτερικές χρήσεις που σημαίνει αδιαβοχο

magman 04-06-15 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 891850)
κοντρολερ δεν ψύχει ούτε ζεσταίνει αλλα ελεγχει τέλος πάντων..το κουτί είναι ηλεκτρολογικό για εξωτερικές χρήσεις που σημαίνει αδιαβοχο

Καλα... παντως τα σωληνακια φαινονται χαλια :p

(πλακα κανω :) ) Ειναι εκπληκτικο το σεταπ σου.

Το φιλτρο τι μαρκα ειναι;

nikosn 04-06-15 22:00

Να σαι καλά της dennele είναι σετ μαζί με όλο το ενυδρειο

tsala 05-06-15 07:38

ωραιος Νικο!
ενυδρειαρα εκανες παλι!
μικρο για τα ψαρακια ομως.. κατ΄εμε.

nikosn 05-06-15 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 891891)
ωραιος Νικο!
ενυδρειαρα εκανες παλι!
μικρο για τα ψαρακια ομως.. κατ΄εμε.

Σευχαριστω ...μικρο για όλα τα ψαράκια αλλά ήθελα λίγο κινηση

johnb 03-07-15 21:12

πολυ ομορφο ..Μπραβο Νικο!:p

nikosn 07-09-15 22:45

1 Συνημμένο(α)
Μετα απο αρκετό καιρο

sarpijk 07-09-15 22:57

Aψογος!

Themis_aqua 07-09-15 22:58

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 898395)
Μετα απο αρκετό καιρο

Πανεμορφο μπραβο!!Ζηλευωωω:)

johnpecn` 07-09-15 23:39

Το μοντέλο καρλο στο ξυλο ολα τα λεφτά :smt041
Την παρβουλα που αναφέρει στην αρχή την έβγαλες;

nikosn 08-09-15 07:06

Είναι κάτω απο το ξύλο δεν την έβγαλα αλλά επειδή είναι στη σκιά δεν αναπτύχθηκε καθόλου..δεν την βγάζω μήπως κ κάποια στιγμη πάρει τα πανω της


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,06559 seconds with 11 queries