Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=160)
-   -   Mimosa pudica (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49615)

lucy 22-02-11 09:47

Mimosa pudica
 
Φαίνεται ότι τελευταία, τα αγαπημένα μας φυτά εμπνέουν τους επιστήμονες

http://news.in.gr/science-technology...aid=1231080178

MIXALIS CYPRUS 22-02-11 13:37

Ειμαστε ολοι καμενοι με αυτο το φυτο ! Καποια στιγμη θα μπει και στη λιμνη μας που θα παει...

lucy 23-02-11 13:35

καμένοι δεν θα πει τίποτα!!!!!!!!!!!!!

Χριστόφορος Μίχας 23-02-11 14:47

Κι εγώ έχω καεί. Εφαγα τον κόσμο πέρισυ να τη βρώ, τη βρήκα, τη μεγάλωσα (μέσα σε 5 μήνες είχε φτάσει το 1,60 μ, από 50 πόντους που την αγόρασα) .....και τελικά καπούτ!! ξεράθηκε. Την έχω αφήσει μήπως πετάξει πάλι την Ανοιξη αλλά δεν το βλέπω.

MIXALIS CYPRUS 23-02-11 19:28

επρεπε να μαζεψεις σπορους για να φυτεψεις την ανοιη..ευκολα βρισκεις ομως τη μιμοζα της στεριας ..την υδροβια ειναι πιο δυσκολο .

Χριστόφορος Μίχας 23-02-11 21:05

Κρίμα, γιατί είχε βγάλει φασολάκια και δεν έδωσα σημασία. Θα την ψάξω πάλι σε φυτώρια. Είναι ετησιο λοιπόν....:(

MIXALIS CYPRUS 25-02-11 06:52

οχι δεν ειναι μονοετες .αν καταφερεις να δημιουργησεις τις συνθηκες για να βγαλει το χειμωνα θα εισαι οκ . εγω παιζει να τα καταφερω .θα σας ενημερωσω

in the pond 25-02-11 08:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 557684)
οχι δεν ειναι μονοετες .αν καταφερεις να δημιουργησεις τις συνθηκες για να βγαλει το χειμωνα θα εισαι οκ . εγω παιζει να τα καταφερω .θα σας ενημερωσω

Eντάξει Μιχάλη, μην συγκρίνεις το σχεδόν τροπικό κλίμα της Λεμεσού (τώρα πια) με αυτό στην Αττική ή και βοριότερα της Ελλάδας. Εδώ βλέπουμε τεράστιο αριθμό τροπικότατων ειδών να επιβιώνουν στις συνθήκες του κυπριακού καιρού. Νομίζω από την άλλη ότι αυτό το φαινόμενο είναι μη ανατρέψιμο, λόγω και των ευρύτερων κλιματολογικών αλλαγών που παρουσιάζονται παγκοσμίως.

Εδώ που τα λέμε, με την πάροδο των ετών είχα την προσωπικά εμπειρία να δω τις νυμφαίες να παραμένουν ζωντανές με φυλλαράκια ακόμα και το χειμώνα. Πριν μια πενταετία αυτό δεν ήταν καθόλου κατορθωτό. Και μιλάω για την περιοχή μου έτσι? Μια θέση η οποία καταγράφει σαφώς χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ότι η Λεμεσός.

lucy 25-02-11 12:04

Μέχρι και σε εμάς εδώ πάνω, ο καιρός έχει αλλάξει και το βουνό μας, βλέπει μόνο εφήμερα χιόνια, και πλέον η θαυμάσια φυσική χιονοδρομική πίστα είναι άχρηστη.

Όμως όπως και να 'χει ακόμα "χτυπάμε" λίγους βαθμούς κάτω από το μηδέν πολύ συχνά. οπότε τα τροπικά για μας είναι αυστηρά ετήσια εκτός αν καταφέρουμε να τα ξεχειμωνιάσουμε σε εσωτερικό χώρο (θερμοκήπιο - σπίτι ...)

Μιχάλη, Βασίλη περιμένουμε πληροφορίες :)

Αλεξάνδρα Κατσούρη 25-02-11 15:34

Στην Αθήνα πάντως ο χειμώνας μέχρι τώρα είναι ήπιος. Η μιμόζα μου όμως από τον Δεκέμβριο και μετά με χαιρέτισε :( Αν την είχα μέσα στο σπίτι δεν ξέρω τι θα έκανε. Την επόμενη φορά όταν ξαναποκτήσω, θα την ξεχειμωνιάσω στο σαλόνι.

MIXALIS CYPRUS 25-02-11 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 557690)
Eντάξει Μιχάλη, μην συγκρίνεις το σχεδόν τροπικό κλίμα της Λεμεσού (τώρα πια) με αυτό στην Αττική ή και βοριότερα της Ελλάδας. Εδώ βλέπουμε τεράστιο αριθμό τροπικότατων ειδών να επιβιώνουν στις συνθήκες του κυπριακού καιρού. Νομίζω από την άλλη ότι αυτό το φαινόμενο είναι μη ανατρέψιμο, λόγω και των ευρύτερων κλιματολογικών αλλαγών που παρουσιάζονται παγκοσμίως.

Nα σ πω την αληθεια Βασιλη το ειχα αφησει εξω κανονικα κ παραλιγο να πεθανει το φυτο και το μεταφερα αμεσα σε ενα χωρο που εχει τις συνθηκες τεχνικου φυτωριου .Ευτυχως εβγαλε νεα φυλαρακια

Εδώ που τα λέμε, με την πάροδο των ετών είχα την προσωπικά εμπειρία να δω τις νυμφαίες να παραμένουν ζωντανές με φυλλαράκια ακόμα και το χειμώνα. Πριν μια πενταετία αυτό δεν ήταν καθόλου κατορθωτό. Και μιλάω για την περιοχή μου έτσι? Μια θέση η οποία καταγράφει σαφώς χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ότι η Λεμεσός.

Οσο για τα νουφαρα η λιμνη μ ειναι γεματη φυλλα και μαλιστα το ενα μ νουφαρο βγαζει καθε τοσο ανθη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01617 seconds with 11 queries