Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Το 1ο φυτεμένο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59702)

GiWrGoS198 29-01-12 16:53

Το 1ο φυτεμένο μου
 
3 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80*30*40
Όγκος:96
Κατηγορία:Κοινωνικό Φυτεμένο
Φυτά:hygrophila polysperma 'rosanervig',limnophila sessiliflora
Ψάρια / Άλλα είδη:4 cherry barbs,4neon tetra,4 rasbora espei ή hengeli και 1 ancistrus cf cirrhosus
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:ο τοίχος από πίσω
Φωτισμός:1 t5 18w και 1 οικονομίας 15w
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικό box
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση:jbl...
Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH:7,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:30% κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία:24
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

billias 29-01-12 23:29

αρχικα να το χέρεσαι και καλη αρχη
ποσο καιρο τρέχει;;
και η φιλτρανση αρκεί;;
σιγουρα θέλει δουλεια ακόμη..
να βάλεις ενα φοντο(μαυρο χαρτονάκι)
για τα ψαρια θα ακουσεις προτάσεις...
και φυτα... χριάζεσαι φυτά
οπως πχ στην πλάτη
ευκολα καμια βαλισνερια κτλ

να το χερεσαι και με τον καιρο θα το κάνεις οπως ακριβως θέλεις να ειναι!

GiWrGoS198 30-01-12 09:31

Σε ευχαριστώ .
Η φίλτρανση αρκεί αλλά δεν θυμάμαι πόσα λίτρα την ώρα είναι η αντλία .Θα πάω να πάρω μαύρο χαρτόνι μιας και είναι στο πρόγραμμα .Φυτά θα μπουν πολλά και διάφορα .Το Σάββατο είχα πάει να πάρω pogostemon helferi αλλά δεν είχαν και θα το φέρουν την πέμπτη .Στην πλάτη θα μπει rotala rotundifolia,κοντά στις πέτρες θα μπουν cryptocorines και στην αριστερή μεριά θα μπουν ρίζες red moorwood με java fern και pellia .Το pogostemon helferi θα το έχω για χαλάκι .

kostas_pana 30-01-12 10:48

με 18+15 βατ φωτισμού δεν σε βλέπω για πολλά... επίσης αν το ενυδρείο είναι το καρφουρίσιο σίγουρα δεν σου αρκεί το εσωτερικό φίλτρο του... καλή αρχή και καλύτερη συνέχεια...:):):)

GiWrGoS198 30-01-12 11:32

Αν θέλω βάζω και άλλη μία των 15w ή βγάζω την 15w και βάζω 2 λάμπες led .Εσύ τι λες ;θα πετύχει ;
Του έχω βγάλει την αντλία που είχε και του έβαλα μία δικιά μου .
Thnx για τις συμβουλές .

GiWrGoS198 10-02-12 19:16

2 Συνημμένο(α)
Επιτέλους πήρα καινούργια φυτά και μερικά κλαδεματάκια .Οι θέσεις των φυτών δεν είναι οριστικές .Θα μπει blyxa japonica ,ehinodorus tenellus ,pogostemon helferi και rotala rotundifolia .Το καινούργιο φυτό είναι η ludwigia palustris

platy 11-02-12 15:39

τα φυτα σου ειναι πολυ αραια....κοψε τους μισχους περιπου στην μεση και ξαναφυτεψε σε αποσταση 1εκ απο το αρχικα φυτεμενο...προτεινω να συγκεντρωσεις σε μια γωνια τα stem plants (ludwigia που βλεπω εδω ας πουμε) για να δειξει πιο καλαισθητο...επισης κατα προτιμηση προσθεσε λιγο περισσοτερες πετρες (μη ασβεστολιθικες)στην δεξια μερια του ενυδρειου πανω και πισω απο τις αλλες για να εχεις μια ομορφη ασυμμετρια ...:D καλη συνεχεια....

GiWrGoS198 12-02-12 21:22

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 651793)
τα φυτα σου ειναι πολυ αραια....κοψε τους μισχους περιπου στην μεση και ξαναφυτεψε σε αποσταση 1εκ απο το αρχικα φυτεμενο...προτεινω να συγκεντρωσεις σε μια γωνια τα stem plants (ludwigia που βλεπω εδω ας πουμε) για να δειξει πιο καλαισθητο...επισης κατα προτιμηση προσθεσε λιγο περισσοτερες πετρες (μη ασβεστολιθικες)στην δεξια μερια του ενυδρειου πανω και πισω απο τις αλλες για να εχεις μια ομορφη ασυμμετρια ...:D καλη συνεχεια....

Σε ευχαριστώ .Σήμερα έκανα την αλλαγή νερού και φύτεψα τα φυτά σε συστάδες .Πιστεύω ότι έδειξε πολύ καλύτερα .Έβαλα ακόμα μία πέτρα στην δεξιά πλευρά και έδειξε πολύ πιο ωραίο .Ο φωτισμός θα αναβαθμιστεί και ήδη έχω παραγγείλει 5 μέτρα λεντοταινία .

logio 12-02-12 22:25

φιλε μου να πας στο ικεα εχει τα φυτα με 1,50Ε εγω πηρα προχες και γεμησα ολο το ενυδρειο

GiWrGoS198 12-02-12 22:42

Τι φυτά είχε φίλε μου ;

platy 13-02-12 00:10

1.5?? λεγε μας τετοια τωρα..?? που ? στον κηφισο στο ικεα???

logio 13-02-12 22:09

δεν ξερω ποσ τα λενε. στο κηφισο ναι

platy 13-02-12 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από logio (Μήνυμα 652282)
δεν ξερω ποσ τα λενε. στο κηφισο ναι

πωπωππ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΩ ΜΗΝ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ :grin::grin:

GiWrGoS198 13-02-12 22:57

Χμμμ .Θα δω τι φυτά είναι και αν έχει καλά θα πάρω 2-3

GiWrGoS198 21-02-12 17:10

Μία ερώτηση ,γαρίδες amano και red cherry θα μπορούσανε να μπούνε ή θα γίνουνε τροφή για τα ψάρια ;

platy 21-02-12 17:13

λεω ναι με επιφυλαξη γιατι μπορει να τους την πεσουν ισως τα cherry barbs..παρολα αυτα..4-5 amano μπορεις να δοκιμασεις πιστευω....θυμησου οτι για να βαλλεις γαριδες πρεπει το ενυδρειο να λειτουργει ενα 2μηνο σιγουρα..για να στρωσει και ο βυθος που ειναι το σημαντικοτερο :)

GiWrGoS198 21-02-12 17:22

Ωραία θα το δοκιμάσω .Το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες οπότε μάλλον πρόβλημα δεν υπάρχει .Τα cherry barbs ε ;
Και λένε ότι είναι ήρεμα ψάρια ,αλλά τις μικρόσωμες γαρίδες θα τις τσακίζουν .

Λιβέρης Σταύρος 24-02-12 09:44

Η απόχρωση του βυθού σου είναι εξαιρετική, βέβαια σαν ενυδρείο θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Καλή συνέχεια.

GiWrGoS198 24-02-12 17:04

Σε ευχαριστώ πολύ .Έχει όντως πολύ δουλειά ακόμα .
Βρήκα επιτέλους τα αγαπημένα μου ψαράκια cpd (celestial pearl danio) .Θα πάρω 7 και θα βγάλω τα neon tetra .

Alex_Salonica 24-02-12 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 (Μήνυμα 654538)
Σε ευχαριστώ πολύ .Έχει όντως πολύ δουλειά ακόμα .
Βρήκα επιτέλους τα αγαπημένα μου ψαράκια cpd (celestial pearl danio) .Θα πάρω 7 και θα βγάλω τα neon tetra .

7 CPD σε 100 λίτρα θα τα ψάχνεις για να τα δεις, χρειάζονται πολλές κρυψώνες με περισσότερα φυτά για να μπορέσεις να τα βλέπεις να ξεθαρεύουν.

GiWrGoS198 24-02-12 17:15

Αν θέλουν πολλές κρυψώνες τότε θα πάρω πρώτα φυτά και μετά ψαράκια .

Alex_Salonica 24-02-12 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 (Μήνυμα 654541)
Αν θέλουν πολλές κρυψώνες τότε θα πάρω πρώτα φυτά και μετά ψαράκια .

:smt023

και αν θέλεις να εχεις μόνο CPD κάντα καμιά 20ριά για να μπορείς να βλέπεις από κανένα κάπου κάπου :D

GiWrGoS198 24-02-12 17:32

Τόσο πολύ κρύβονται τα άτιμα ;;;
Καμια 20ριά ε ;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

GiWrGoS198 29-02-12 08:52

Τελικά θα πάρουν δρόμο όλα .Θα βάλω cpd ,pseudomugil gertrudae και furkata .Τα pseudomugil gertrudae τα βρήκα σε μιά ονειρεμένη τιμή .

dini 04-03-12 22:21

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!οσο παει γινεται και καλυτερο.

GiWrGoS198 08-03-12 16:41

Σήμερα ήρθαν από το ebay 5 μέτρα λεντοταινία για να αναβαθμίσω το φωτισμό ,ωστέ να μπούν και άλλα φυτά μέτριας δυσκολίας καθώς με 18+15w σε 85 λίτρα περίπου καθαρά δεν με έπαιρνε για πολλά και μέτριας δυσκολίας φυτά .Θα αρχίσω να φτιάχνω το καπάκι το Σαββατοκύριακο ή την Παρασκευη το απόγευμα για να πάω το Σάββατο να πάρω φυτάκια .

GiWrGoS198 13-03-12 19:21

Marsilea Hirsuta vs Echinodorus tenellus
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του gab.
Είμαι σε δίλημμα :
Είδα κάτι τρομερά ενυδρεία που για γρασίδι είχαν marsilea hirsuta και θα μου άρεσε να δοκίμαζα και εγώ .Μου αρέσει όμως και ο echinodorus tenellus αλλά δεν ξέρω ποιο από τα 2 θα ταίριαζε καλύτερα στο ενυδρείο μου .Εσείς ποιο θα βάζατε ;;

GiWrGoS198 18-03-12 13:18

3 Συνημμένο(α)
Λοιπόν :
Εχθές που πήγα στο χωριό μου έφερα και τρομερές πέτρες για ενυδρεία τύπου iwagumi .Εγώ όμως δεν πάω σε iwagumi καθώς έχω ψηλά φυτά και δεν μου πάει η καρδιά να τα αποχωριστώ .Τέλος πάντων πριν δύο μέρες έβαλα το ένα ξύλο στην άλλη μεριά (1η photo) αλλά αφού τα έβγαλα όλα (ξύλα και μικρές πέτρες) τοποθέτησα τις πέτρες που βρήκα .Πιστεύω πως τώρα είναι πιο ωραίο καθώς πριν η δεξιά μεριά ήταν πολύ μπουκωμένη και ότι σε αυτό το στήσιμο θα πηγαίνει πιο ωραία ο e. tenellus .
Ακόμα έβαλα και μία photo από το αρχικό στήσιμο με την άμμο για διάδρομο κτλ .
Ακούω γνώμες για το νέο στήσιμο .

GiWrGoS198 20-03-12 21:57

Σήμερα πήρα μία vallisneria gigantea και μόλις την έβαλα στο ενυδρείο .Έχει όμως μεγάλα φύλλα και τώρα επιπλέουν και σκέφτηκα να την κλαδέψω αλλά κάπου διάβασα πως αν κλαδέψεις από την κορυφή θα χαλάσει ολόκληρο το φύλλο ή αν είναι να το κλαδέψεις το κόβεις στην αρχή του φυτού ή το κόβεις όλο .
Τελικά τι ισχύει ;Τι να κάνω ;;
Ακόμα είδα πως η eleocharis parvula πυκνώνει πιο πολύ από το tenellus και σκέφτηκα μήπως έβαζα αυτό για γρασίδι .
Πόσα ποτηράκια πρέβει να βάλω για να αρχίσω να καλύπτω μία περιοχή 60 με 55Χ15 με 5 περίπου εκατοστά ;;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04384 seconds with 11 queries