Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Κλαδεμα σε Vallisneria (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6669)

dantouan 11-11-04 22:44

Κλαδεμα σε Vallisneria
 
Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.
Εχω μεσα στο ενυδρειο μου Vallisneria Spiralis (απο κλαδεμα του φιλου Νικου) η οποια εχει "πεταξει" πολλες νεες ριζες με συνεπεια το φυτο να εχει εξαπλωθει σε ολο το πισω μερος του ενυδρειου και να ειναι πολυ ομορφο.

Θελω να δωσω σε ενα φιλο καποιο κλαδεμα αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως να κοψω το φυτο....

Αν βγαλω μια ριζα κοβωντας και τον μισχο που την συνδεει με την προηγουμενη, θα κανω καποια ζημια στο φυτο η ετσι γινεται :?: :?: :?:

Αν δεν γινεται ετσι πεστε μου αν υπαρχει αλλος τροπος.
Ευχαριστω.

Obelix(Reifen) 11-11-04 23:05

Έτσι γίνεται .
Άμα το κανείς αυτό σε όλα τα φυτά θα γίνει χαμός από τις βαλισνεριες(στα μεγάλα :wink: )

pani 07-01-05 18:21

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους παιδιά,
Εχω μιά ερώτηση να κάμω σχετικά με τη vallisneria που μεγαλώνω στο ενυδρείο των 75 λίτρων. Το ένα ειδος ειναι πλατήφυλλη και μεγαλωσαν πολύ τα φύλλα της σχεδόν εχουν καλύψει το πανω μέρος του ενυδρείου και έχω και τη σπιραλίς η οποια ναι μέν μεγαλώνει αλλά ειναι λεπτά τα φύλλα και δεν έχει και τόση μεγάλη ανάπτυξη, η ερώτηση μου ειναι πως αφαιρώ μερικά φύλλα τα οποία ειναι πανεμορφα πως τις κλαδεύουμε βασικά. Τα φυτά ειναι λίγα σαν ρίζες αλλά εχουν τεράστια αναπτυξη.
Σας ευχαριστώ

gaia 07-01-05 22:04

Kοβεις τα μακρυτερα φυλα οσο πιο χαμηλα μπορεις , τα αφαιρεις εντελως δηλαδη .Αυτο θα ωθησει το φυτο να πεταξει νεα φυλα και πλαινα ριζωματα και θα προλαβει την υπερσκιαση των χαμηλοτερων φυτων .

pani 07-01-05 22:10

Ωραία θα το κανω όπως με συμβούλευσες καλέ μου φίλε και θα σας ανακοινώσω πολυ αργότερα τα σχόλια μου .Ευχαριστώ για τη άμεση ανταπόκριση

pani 10-01-05 21:25

Kαλησπέρα, επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα μας.... το σαββατο μαζί με την αλλαγή του νερού αφαίρεσα αρκετά μεγάλα φύλλα και μάλιστα απο την ρίζα που ειναι πλατήφυλλη, τα έκοψα μέχρι κάτω βαθιά.... εεεεε λοιπόν φίλοι μου σήμερα 3 μέρες μετά εκείνα τα φύλλα που έκοψα σχεδόν μέχρι τη βάση έχουν αναπτυχθεί με μεγάλη ταχύτητα κάτι πολύ εντυπωσιακό μέσα σε 3 μέρες τόση μεγάλη αναπτυξη ......΄Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν αυτό ειναι φυσιολογικό;

annivas2000 10-01-05 22:24

Καθόλου ανησυχητικο pani. Σε πολλα φυτα ενα καλο κλαδεμα (και εφ'οσον οι συνθηκες του ενυδρειου ειναι σωστες), τους δινει την ωθηση για μια γρηγορη αναπτυξη. Ειναι και μια ανανεωση για το ιδιο το φυτο.

pani 11-01-05 11:58

Καλημέρα, εκείνο που μου έκανε εντύπωση ειναι η ταχύτητα ανάπτυξης των κομμέων φύλλων.... τα οποία σε μια δυό μέρες θα ευρήσκονται στη επιφάνεια του νερού. Ευχαριστώ για την απάντηση. Ειχα βάλει προηγουμένως κάποια άλλη απάντηση εδώ αλλά δυστυχώς δεν εμφανίζεται τον λόγο δεν τον ξέρω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01310 seconds with 11 queries