Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ενδειξη σε μανομετρα μπουκαλας co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42968)

Γιαννης Μ5 19-08-10 09:49

Ενδειξη σε μανομετρα μπουκαλας co2
 
Καλημερα σε ολους.Εχθες γυρνωντας απο διακοπες αντιληφθηκα οτι ειχε αδειασει η μπουκαλα του διοξειδιου.Αυτο δεν θα μου εκανε εντυπωση αν δεν την ειχα γεμισει τον Ιουνιο.Η μπουκαλα ειναι ή 5κιλη ή 7κιλη(δεν θυμαμαι),παντως περναγα 2 σχεδον χρονια.Επειδη τα εχω παρει και επειδη θα παω να την γεμισω τωρα,θα παρω και τα μανομετρα μαζι μου για να δω εκει κατα ποσο ειναι γεματη.Ξερει κανεις τι πρεπει να δειχνει το μανομετρο για την μπουκαλα(ειναι της pappilon και η ενδειξη για την μπουκαλα φτανει τα 250 bar στο οποιο απο τα 70 αρχιζουν τα κοκκινα);;

bill 19-08-10 10:35

60-80 ειναι μια χαρα.

aquaman 19-08-10 10:51

Να πω κάτι το οποίο μπορεί να σε βοηθήσει (απ'ότι θυμάμαι από τη Φυσική). Για δεδομένη θερμοκρασία, η πίεση των "ατμών" CO2 όταν αυτό υπάρχει σε υγρή μορφή στο δοχείο σου, είναι σταθερή. Αυτό σημαίνει ότι είτε η μπουκάλα είναι μισογεμάτη είτε σχεδόν άδεια (από υγρό CO2) είτε γεμάτη, δεν περιμένεις σημαντική μεταβολή στην ένδειξη του μανόμετρου.

Η πίεση στο μανόμετρο αρχίζει και πέφτει όταν εξαντληθεί το υγρό, οπότε σου μένει CO2 αέριο, και πας για γέμισμα.

Απ΄οτι ξέρω, ο μόνος αξιόπιστος τρόπος για να βεβαιωθείς ότι στη γέμισαν είναι να τη ζυγίσεις πριν/μετά.

Γιαννης Μ5 19-08-10 12:10

Λοιπον παιδια μολις επεστρεψα απο το γεμισμα της μπουκαλας μου και σας ενημερωνω πως τελικα η μπουκαλα μου ειναι 10κιλη και γεματη πρεπει να δειχνει 30-40 bar ενω μπορει λογω της ζεστης να φτασει μεχρι και τα 60 bar(οπως δειχνει τωρα που την εβαλα σπιτι.Πιστευω αργοτερα θα πεσει στα φυσιολογικα της επιπεδα λογω της μικροτερης θερμοκρασιας μεσα στο σπιτι).Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.:)

maikl 19-08-10 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 471773)
.....ο μόνος αξιόπιστος τρόπος για να βεβαιωθείς ότι στη γέμισαν είναι να τη ζυγίσεις πριν/μετά.

...αυτο ακριβως :smt023

kingrim 19-08-10 15:37

μπορει καπου να χανει η μπουκαλα σου ετσι και εγω με μια 2κιλη που αδειασε σε 20 μερες εβαλα σαπουνακι και βρηκα 3 διαροες

Γιαννης Μ5 19-08-10 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 471836)
μπορει καπου να χανει η μπουκαλα σου ετσι και εγω με μια 2κιλη που αδειασε σε 20 μερες εβαλα σαπουνακι και βρηκα 3 διαροες


Μπορει να ειναι και ετσι,γιατι η μπουκαλα δεν ειναι η δικια μου.Πηγαινω εκει την αφηνω και περνω αλλη επιτοπου(ειναι βιομηχανικου τυπου και οχι αποκλειστικα για ενυδρειακη χρηση).Απλα σε καθε γεμισμα βαφω και την μπουκαλα μαυρη(και μολις την γυρναω σαν αδεια,αυτοι την βαφουν γκρι)Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη.:D:D:D

kingrim 19-08-10 16:33

αααα καλα εσυ εχεις δουλειααααα

Γιαννης Μ5 19-08-10 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 471858)
αααα καλα εσυ εχεις δουλειααααα

Ενταξει δεν ειναι και τιποτα τρελλη δουλεια.5 λεπτα ολο κι ολα και αυτα μια φορα στα 2 χρονια(ασχετα με την τελευταια που αντεξε απο τον Μαιο μεχρι τωρα).Αλλωστε ειναι στο σαλονι το ενυδρειο και η μπουκαλα παρολο οτι κρυβεται καποια σημεια της ψιλοφαινονται.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01380 seconds with 11 queries