Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Διαρροή σε DIY !!! Help SOS!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51032)

nitrox 25-03-11 22:33

Διαρροή σε DIY !!! Help SOS!!!
 
Γεια σας και από εμένα... Μετά από αρκετό καίρο κατάφερα να ολοκληρώσω το πρώτο μου DIY αλλά δυστυχώς έχει διαρροή :(:(:(:( ... υπάρχει μια μικρή φυσαλίδα σε μια κόληση χαμηλά στον πάτο του ενυδρείου και χάνει από εκεί !

θα ήθελα την συμβουλή σας! τι να κάνω για να στεγανώσει ? υπάρχει κάποιο ειδικό υλικό ?

Dimitris_Batman 25-03-11 22:37

Άδειασέ το,στέγνωσέ το με ένα πιστολάκι,πέρνα σιλικόνι με το δάχτυλο στα σημεία που πιστεύεις πως έχει διαροή,"δαχτύλωσέ" το και εξωτερικά στις ενώσεις και άστο να στεγνώσει μία μέρα το λιγότερο.Θα είσαι μία χαρά μετά.
Έτσι έκανα και εγώ σε 2 μικρά που έφτιαξα και από τότε κανένα πρόβλημα.

nitrox 25-03-11 22:40

θα το δοκιμάσω να κάνω αυτό που μου λες... αν και έχω ξενερώσει γιατί είναι κοντά στον πάτω η διαρροή και έχει μεγάλη πίεση εκείνο το σημείο... και όπως καταλαβαίνει... όποτε κοιτάω το ενυδρείο το μυαλό μου εκεί θα πηγαίνει :(

mikrosaquaristas 25-03-11 22:41

έχεις βάλει κόντρες στον πάτο?
και χάνει?

Dimitris_Batman 25-03-11 22:45

Στον πάτο είναι που γίνονται οι περισσότερες απροσεξίες-σφάλματα.Τι διαστάσεις έχει άραγες το ενυδρείο σου;

nitrox 25-03-11 22:52

υπάρχουν κόντρες και πάνω και κάτω. το ενυδρείο έχει διαστάσεις: 70χ40χ45 και είναι φτιαγμένο με 8άρι τράμι ρονταρισμένο και οι κόντρες είναι απο 5άρι

ελιοτ 25-03-11 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 570895)
Άδειασέ το,στέγνωσέ το με ένα πιστολάκι,πέρνα σιλικόνι με το δάχτυλο στα σημεία που πιστεύεις πως έχει διαροή,"δαχτύλωσέ" το και εξωτερικά στις ενώσεις και άστο να στεγνώσει μία μέρα το λιγότερο.Θα είσαι μία χαρά μετά.
Έτσι έκανα και εγώ σε 2 μικρά που έφτιαξα και από τότε κανένα πρόβλημα.

καλο ειναι να μη δινουμε συμβουλες πριν μαθουμε ολες τις παραμετρους γιατι το αποτελεσμα μπορει να ειναι καταστροφικο. αν τα λιτρα ειναι πανω απο 50 θα πρεπει να ξεκολησεις ξανα τον πατο, για να εχεις την σιγουρια

nitrox 25-03-11 23:02

δεν χάνει περιμετρικά του πάτου, χάνει στο τέλος ενός πλαϊνού μέσα στην γωνία δηλαδή

Kotsos 25-03-11 23:32

Εχεις χρησιμοποιήσει πιο χοντρά τζάμια απ'ότι θα χρειαζόταν... Φαντάζομαι εκτος απο τι συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχουν φυσαλίδες, και αφού έχεις και κόντρες δεν υπάρχει φόβος να ανοίξει... Απλά βάλε σιλικόνη εσωτερικά με το δάχτυλο ;)

nitrox 25-03-11 23:37

δεν έχει φυσαλλίδες πουθενά ! μόνο σε εκείνο το σημείο έχει μια και έχει μια διαρροή :mad: θα βάλω πάλι σιλικόνη μέσα και έξω αρκετή! ελπίζω να μην βγάλει :(

Kotsos 25-03-11 23:42

Εξω δεν χρειάζεται... Δεν υπάρχει λόγος..

nitrox 26-03-11 19:18

ξαναέβαλα σιλικόνη στο σημείο που έχανε ... και ο θεός βοηθός !!! :-?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries