Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   green spot & πρασινη τριχοειδης... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25126)

aaaooll 20-05-08 15:21

green spot & πρασινη τριχοειδης...
 
στο μαλαουι λοιπον με επισκευτικαν προχθες σε χρονο dt οι δυο παραπανω αλγες... το θεμα ειναι οτι ειναι μονο στο μπροστινο, στο πισω τζαμι και στην αμμο...

μεσα εχω 3 λαμπιντο yellow το 4 που εψαχνα τοσο καιρο το βρηκα μεσα στο φιλτρο νεκρο φυσικα...

nh3 = 0
no2 = 0
no3 = 11
kh = 3
gh = 7
ph = 7

πως την διωχνουμε???

Πάνος 20-05-08 15:28

με τις σκληροτητες σου βαλε και διοξειδιο να ριξεις το πεχα κι αντικατεστησε τα ψαρια σου με δισκους και εισαι οκ!!! :D:D:D
σοβαρα τωρα....η green spot μαλλον ειναι απο περισσεια φωσφορικων και εντονο φως (γιαυτο και ειναι στο μπροστα και πισω τζαμι)....οποτε καλυτερα αλλαγη νερου να τα ριξεις λιγο....αν μπορεις κανε καμια μετρηση.....η πρασινη τριχοειδης ειναι η μονη που με ενοχλει κατα καιρους και την καταπολεμω με λιγο παραπανω διοξειδιο...αλλα μαλαουι και διοξειδιο δεν....:(
τι φωτισμο εχεις? γιατι αν δεν εχεις ζωντανα φυτα μειωσε το φωτισμο σου...

υ.γ. αυξησε τις σκληροτητες σου ...μαλαουι εχεις...οχι μαλακαουι...

aaaooll 20-05-08 15:30

δεν εχω καθολου φυτα πανο... λες να μειωσω την γοτοπερτιοδο?

Neoklis 20-05-08 15:33

Ε μα Τασο... γουσταρες πολύ και το κρατας όλη μέρα να το βλέπεις....:cool:

aaaooll 20-05-08 15:35

οχι ρε συ:rolleyes:, 13:00 με 23:00 τα εχω αναμενα... λες να το μειωσω λιγο?:rolleyes:

Πάνος 20-05-08 15:41

ποσες λαμπες εχεις βρε??

aaaooll 20-05-08 15:43

2 λαμπεσ εχει, κ αν δν κανω λαθος, θα το δω το βραδυ, στα 10,000 Κ

Πάνος 20-05-08 15:45

δε βρισκω λογο να εχεις 2 λαμπες.....αν κανω μαλαουι καποια στιγμη εχω σκεφτει να εχω μονο μια λαμπα....με φως που να αρεσει εμενα προσωπικα στο ματι...και πολλες αλαγες για χαμηλα νιτρικα-φωσφορικα....να χορτασω γιατι με το φυτεμενο...μεγαλος μπελας....

aaaooll 20-05-08 15:47

δλδ, τι προτινεις να κανω:rolleyes:

Neoklis 20-05-08 15:50

Τάσοοοο..... 10.000Κ και δύο λάμπες με 10 ώρες από την αρχή χωρίς να κάνεις προσαρμογή είναι πολύ λογικό....
Βγάλε αυτές και βάλε 2 άλλες...

Πάνος 20-05-08 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 264545)
Τάσοοοο..... 10.000Κ και δύο λάμπες με 10 ώρες από την αρχή χωρίς να κάνεις προσαρμογή είναι πολύ λογικό....
Βγάλε αυτές και βάλε 2 άλλες...

καλυφθηκα...

Τσιόνογλου Σταύρος 20-05-08 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 264542)
δλδ, τι προτινεις να κανω:rolleyes:

Γύρνα το σε Reef xexe :D:D.

aaaooll 21-05-08 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 264705)
Γύρνα το σε Reef xexe :D:D.

:grin::grin::grin:λες? σε καποια χρονια, το εχω στο νου μου:rolleyes:

για αρχή τώρα ευγαλα τους ανακλαστήρες που είχε, και χτύπαγαν στα τζαμια που βγήκε η αλγη, να δουμε τι θα γίνει...

οι λαμπες είναι 2χ20W 10.000Κ.
-------------------------
απο την στιγμη που δν εχω φυτα μεσα, αν ριξω εξελ, θα εχω προβλημα?

Neoklis 21-05-08 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 265088)
απο την στιγμη που δν εχω φυτα μεσα, αν ριξω εξελ, θα εχω προβλημα?

zwzwzw

Γιατι να ρίξεις?

aaaooll 22-05-08 14:06

για να διωξω την αλγη...:rolleyes:
-------------------------
παιδια, με επισκευτηκε και καφε...

Neoklis 22-05-08 14:16

Τασο κάνε μία γεναία αλλαγή 50%, βγάλε τις λάμπες αυτές και βάλες 2 daylight (κοινές), ξεκίνα με προσαρμογή από 4 ώρες και σταδιακά ανεβασμα για να γλυτώσεις μια και καλη...
Αλλά να ξες ότι σε αστρωτο ενυδρείο ούτως η αλλως αλγες θα εχεις...:(

Αλλα αυτή τη στιγμή με 9 ώρες και 2x10.000K νομίζω είσαι λίγο κάτι παραπάνω από υπερβολικός....:grin::grin::grin::grin:


Φιλικά Τασούλη..!!!:smt052

theofilos 22-05-08 14:25

Συγνωμη αλλα δεν μπορω να καταλαβω που μας ενοχλουν τα 10000Κ. Ετσι και αλλιως δεν βοηθανε παραπανω για φυτα αυτα τα Kelvin και ειναι ιδανικα για τα χρωματα των ψαριων. Η γνωμη μου ειναι να μην πειραξει τα Kelvin αλλα ας παιξει με μια λαμπα χωρις ανακλαστηρα για λιγες ωρες στην αρχη και μετα αυξανει. IMHO! :)

Neoklis 22-05-08 14:29

Δεν εχει την δυνατοτητα να ανοιξει μονο τη μια...

theofilos 22-05-08 14:30

Ξεβιδωνει τη λαμπα τοτε και no problem :p.

Neoklis 22-05-08 14:37

Δεν νομιζω να δουλευει το μπαλαστ μονο με τη μια, εφόσον είναι20W....

Στις Τ5 τουλάχιστον δεν γινεται σιγουρα...

theofilos 22-05-08 16:19

Σε διπλο μπαλαστ δεν το εχω δοκιμασει ποτε να πω την αληθεια γιατι δεν ειχα ποτε μου, δηλαδη αν καει η μια λαμπα η αλλη δεν δουλευει?

Παντως αυτα τα Kelvin σιγουρα δεν παιζουν ρολο στο προβλημα της αλγης. Πιο φιλικα προς φυτα και αλγες ειναι τα χαμηλοτερα Kelvin ως γνωστον, γιατι π.χ. συνηθως λεμε να βαζουμε 6500 Κ για φυτεμενο :o. Σιγουρα παιζει ρολο το στρωσιμο και η φωτοπεριοδος, εφοσον δεν εχουμε φυτα μεσα δεν εχουμε προβλημα να μικρυνουμε τη φωτοπεριοδο κατα πολυ μεχρι να σταθεροποιηθει το ενυδρειο.

imichal 22-05-08 21:31

Πολύ πιθανο να στην εκαναν και οι ανακλαστηρες........ Δεν χρεαζονται.... βγαλτους!

aaaooll 23-05-08 13:18

τους εβγαλα;), αλλα ας προσθεσουμε στην λιστα μαυρη τριχοειδη...:smt108:smt120:smt073:rolleyes:

Neoklis 23-05-08 13:19

Έχεις ακόμη και άλλες μπροστά σου...:D:D:D

aaaooll 23-05-08 13:22

λες να συσκοτισω λιγες μερες?

thu vu 23-05-08 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 265491)
Σε διπλο μπαλαστ δεν το εχω δοκιμασει ποτε να πω την αληθεια γιατι δεν ειχα ποτε μου, δηλαδη αν καει η μια λαμπα η αλλη δεν δουλευει?

Παντως αυτα τα Kelvin σιγουρα δεν παιζουν ρολο στο προβλημα της αλγης. Πιο φιλικα προς φυτα και αλγες ειναι τα χαμηλοτερα Kelvin ως γνωστον, γιατι π.χ. συνηθως λεμε να βαζουμε 6500 Κ για φυτεμενο :o. Σιγουρα παιζει ρολο το στρωσιμο και η φωτοπεριοδος, εφοσον δεν εχουμε φυτα μεσα δεν εχουμε προβλημα να μικρυνουμε τη φωτοπεριοδο κατα πολυ μεχρι να σταθεροποιηθει το ενυδρειο.

δυστηχως δν θα δουλεψει λογω διακοπεις του κυκλωματος το εχω δοκιμασει

aaaooll 08-10-08 02:15

παιδια, διαβαζοντας το ποστ αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27279

κατελειξα οτι πρεπει να εχω κυανοβακτύρια, ειναι οπως το λεει ο πανος στο 3ο ποστ. σημερα αφερεσα απο τον βυθο με το χερι κοματια ολοκληρα και εβγαινε σαν να ηταν φυλο στρωμενο στον βυθο... εχει και στης πετρες... αυτο που εβγαλα σημερα:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...oll-th_164.jpg

και αυτο πανω στης πετρες...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...oll-th_168.jpg

αλλα ειναι λιγο ποιο ματ απο αυτο που φαινεται στην φωτο
http://www.otocinclus.com/articles/g.../bluegreen.jpg
εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15972 που ομως λεει οτι η ερυθρομικινη μπορει να επιρεασει την βιολογια...
-------------------------
βρηκα ενα ωραιο site με αλγες: http://www.aquariumalgae.blogspot.com/
τελικα ειναι blue green. τωρα τι κανω? λεει οτι η ερυθρομικινη σκοτωνει την βιολογια, και η blue green μπορει να σκοτωσει τα ψαρια...
? ? ?
-------------------------
επεισης εχω

Surface Scum

Green Dust Algae (GDA)

Brown algae

και BBA

επεισης να πω οτι εχω no3:12, no2:0, nh3:0.

delta66 08-10-08 03:30

Ανακυρησεσαι ο επισημος καλλιεργητης αλγης του GAB.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 265088)
....για αρχή τώρα ευγαλα τους ανακλαστήρες που είχε, και χτύπαγαν στα τζαμια που βγήκε η αλγη, να δουμε τι θα γίνει...

οι λαμπες είναι 2χ20W 10.000Κ.
-------------------------
απο την στιγμη που δν εχω φυτα μεσα, αν ριξω εξελ, θα εχω προβλημα?

Ααα ειχες και ανακλαστηρες? :D
Το εξελ δεν καιει την αλγη.
Δουλευει ως εξης : βοηθαει τα φυτα να αναπτυχθουν γρηγορα καταναλωνοντας ολα τα θρεπτικα με αποτελεσμα να μη εχει να τραφει η αλγη και να εξαφανιστει.
Εσυ δεν εχεις φυτα :D:D:D

Αν δεν κανεις με τη συσκοτιση κατι, αρχισε να την ψαχνεις για οξυζενε

chemical mac 08-10-08 08:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 295381)
Ανακυρησεσαι ο επισημος καλλιεργητης αλγης του GAB.

Σιγά με 3 άλγες σε διάστημα 6 μηνών να μην γίνει και καλλιεργητής. Εδώ έχουμε περάσει χρόνια με τις άλγες :D :D :D. Την ερυθρομυκίνη μην τη φοβάσαι. Θα πρέπει να είναι η τελευταία λύση βέβαια αλλά μάλλον εκεί που έφτασες. Πάντως η ερυθρομυκίνη δουλεύει άψογα (την χρησιμοποίησα πολλές φορές για γρήγορα αποτελέσματα). Ακολουθείς τους κανόνες και σε μια βδομάδα το πολύ έχεις καθαρίσει. Το μόνο πρόβλημα με αυτή τη μέθοδο είναι ότι η bga είναι βακτήριο και η ερυθρομυκίνη φάρμακο. Υπάρχει πάντα η περίπτωση τα στελέχη της Bga να αποκτήσουν ανοσία στο φάρμακο και μετά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερες δόσεις (ίσως εκεί να επηρεαστεί η βιολογία σου). Αν το ενυδρείο σου είναι μικρό ίσως θα ήταν καλύτερο να το κουκουλώσεις για ένα 3μερο. Πάντως το πιο σωστό είναι η άμεση παρακολούθηση νιτρικών / φωσφωρικών και λοιπών παραμέτρων, γιατί από ότι κατάλαβα πολεμάς με διάφορες άλγες ταυτόχρονα. Αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά ;) Και βέβαια διαφωνώ με τις λάμπες σου και το φάσμα τους. όλοι μας ψάχνουμε να βρούμε λάμπες όχι πάνω από 6500Κ και εσύ επέλεξες 10000Κ (εκτός αν μιλάς για θαλασσινό)

aaaooll 08-10-08 13:05

ουπς, σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να φαω την θεση του μακη:D:D:D

ξεχασα να σας πω για της λαμπες, οι 10.000Κ ηταν οι εργοστασιακες,
μου εδωσε ο νεοκλης μια λαμπα, η οποια αποδχτηκε ποιο μεγαλη, αλλα θυμηθηκα οτι ειχα παρει μια philips aqua sky freshwater στα 6500K 18w(δυο W ποιο λιγο αλλα στο ιδιο μηκος) πριν εναμισι χρονο για το μικρο αλλα τελικα εκει ηταν μεγαλη, και την ξεθαψα χθες απο την ντουλαπα και την εβαλα... η αλλη ειναι ακομη ομως η 10αρα.

νιτρικα δεν εχω πολλα, φωσφορικα δεν ξερω...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 295381)
Ααα ειχες και ανακλαστηρες? :D
Το εξελ δεν καιει την αλγη.
Δουλευει ως εξης : βοηθαει τα φυτα να αναπτυχθουν γρηγορα καταναλωνοντας ολα τα θρεπτικα με αποτελεσμα να μη εχει να τραφει η αλγη και να εξαφανιστει.
Εσυ δεν εχεις φυτα :D:D:D

Αν δεν κανεις με τη συσκοτιση κατι, αρχισε να την ψαχνεις για οξυζενε

τους ανακλαστηρες τους εβγαλα πριν καιρο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02394 seconds with 11 queries