Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Test αμμωνιας sera (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67907)

Ροδιτης 05-01-13 10:23

Test αμμωνιας sera
 
Γεια σας εδω κ μια εβδομαδα που στρωνω το ενυδρειο μου κανω καθημερινα τα τεστακια που πρεπει κ το τεστ αμμωνιας τις τελευταιες 2 μερες μου δειχνει 0,2 περιπου αμμωνιας, κιτρινο ελαχιστο προς το πρασινο πριν απο αυτην την ενδειξει ειχα 10ppm κ επειδη φανταστηκα οτι αποκλειετε να επεσε τοσο γρηγορα δοκιμασα με ενα ποτηρι εβαλα μεσα 10 σταγονες αμμωνιας αφου βρωμουσε απο το μετρο η αμμωνια στο ποτηρι, εκανα το τεστ μετα απο μιση ωρα κ παλι τα ιδια.. Λογικα χαλασε ε? Ειναι δυνατον να χαλασει στα καλα καθουμενα? Επισης το τεστ για n02 εχει κολλησει εδω κ 4 μερες στο 5ppm κ λεω μηπως χαλασε κ εκεινο αλλα δεν νομιζω αφου κανει καποιες μερες να πεσει απο οτι διαβασα καμια γνωμη?

korasidikos 05-01-13 11:05

μηπως εχει ληξει το τεστ;;;

Ροδιτης 05-01-13 11:09

Οχι δεν εχει ληξει το ειδα.. Ληγει στης 5/2017. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω

kgf12345 05-01-13 11:27

εμενα δε μου ακουγεται για προβλημα.συνεχιζει το στρωσιμο κανονικα στη δευτερη φαση του.ετσι "ξαφνικα" συμβαινει αυτο.μηδενιζει η αμμωνια και παραγονται νιτρωδη(ΝΟ2).οταν δεις και μηδενισουνε κιαυτα και μετρας μονο νιτρικα(ΝΟ3) θα κανεις αλλαγη να πεσουνε κατω απο 20 και θα βαλεις ψαρια.συνεχισε να προσθετεις αμμωνια μεχρι τοτε.

το οτι ειχες πολυ αμμωνια(10ppm)βοηθησε να επισπευθει η διαδικασια.

προσπαθησε να κρατας σταθερη ποσοτητα αμωνιας.3 εως 5ppm μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.δεν χαλανε απτη μια μερα στην αλλη τα τεστ,εκτος αν ειναι ληγμενα,η το αφησες ανοιχτο, η σε ακραιες θερμοκρασιες για πολυ ωρα,η δεν μετρας σωστα.

τα υπομνηματα για τον κυκλο του αζωτου τα διαβασες?
απο θερμοκρασια πως πας?

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....3&d=1160425753
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1160425774

Ροδιτης 05-01-13 11:44

Κ στο ποτηρι γιατι μετρησα 0,2 παλι? Δεν επρεπε να μετρησω πολλυ αμμωνια? Ναι διαβασα για τον κυκλο αζωτου.. Επισης εχω εδω κ 4 μερες 5 ppm n02 κ 5ppm n03, κανονικα δεν επρεπε να πεσει πρωτα τα n02 κ μετα να ανεβουν τα n03? Ετσι οπως δειχνει κ στο σχεδιαγραμμα δηλαδη.. Θερμοκρασια εχω 27-28 βαθμους

kgf12345 05-01-13 11:55

δοκιμασε τα εξης στο ποτηρι(οχι με νερο του ενυδρειου).

βαλε νερο βρυσης κ μετρα το χωρις να βαλεις αμμωνια.
μετα βαλε αμμωνια κ μετρα αμεσως και μετα αστο κ ξαναμετρα σε μιση ωρα.και γραψε τι μετρησες να δουμε.

αυτα που περιγραφεις στο ενυδρειο παντως συμβαδιζουνε με τα σταδια του κυκλου του αζωτου.προσεξε κ στο γραφημα ποσο αποτομα πεφτει η συγκεντρωση του καθε στοιχειου κ ποσο αποτομα ξεκιναει το επομενο σταδιο.

φυσικα αν θες να εισαι 100% σιγουρος μπορεις να δοκιμασεις κ με αλλο τεστ.δε λεει κανεις οχι;)

τη θερμοκρασια ανεβασε τη στους 29-30 θα βοηθησει.μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο ειναι λογικο να μετρας διαφορα περιεργα.συμβαινουν πολλες βιολογικες "ανακαταταξεις"στο ενυδρειο κ στο φιλτρο.δεν σου ειπα οτι εστρωσε,σου ειπε οτι ακουγονται φυσιολογικα αυτα που λες,και συνεχισε να βαζεις αμμωνια.μην την αφηνεις να μηδενισει γιατι ανακοπτεις τη διαδικασια;)

Ροδιτης 05-01-13 14:12

Θα δοκιμασω αυτα που ειπες κ θα δωσω τα αποτελεσματα πιο μετα..
-------------------------
Λοιπον μολις τελειωσα με τις μετρησεις, μετρησει απο νερο βρυσης χωρις αμμωνια=0ppm, μετρησει με αμμωνια χωρις αναμονη=0,2ppm*, μετρησει με αμμωνια κ αναμονη (30')=0,2ppm*.. Μαλλον κατι δεν παει καλα με το τεστ.. *Το 0,2 το συμπερενω επειδη δεν ειναι τελειως κιτρινο ελαχιστα παει να πρασινιση αλλα στην ποσοτητα αμμωνιας που εβαλα σε καμια των περιπτωσεων δεν συμβαδιζει το 0,2

kgf12345 05-01-13 14:31

δοκιμασε κ με αλλο τεστ για νασαι σιγουρος.το υγρο στο μπουκαλακι το ανακινεις κ μετρας σωστα υποθετω ε?...

Ροδιτης 05-01-13 14:35

Nαι φυσικα.. Παραγγειλα της Api που ειναι πιο σιγουρα θα ερθουν τριτη μαλλον..

nikmix 05-01-13 20:21

Έχω το ίδιο τεστ της Sera και όταν είχα ξεκινήσει στρώσιμο με τροφή έδειχνε το ίδιο που λες κι εσύ,λίγο πιο πράσινο από το 0.
Όταν προχώρησε ο κύκλος του αζώτου έδειχνε εντελώς κίτρινο,όπως και τώρα που το ενυδρείο είναι στρωμένο και τρέχει 2,5 μήνες.
Όταν πάντως δοκίμασα με φαρμακευτική αμμωνία σε υψηλή συγκέντρωση έδειχνε βαθύ πράσινο.Οπότε πιθανότατα να σου έχει χαλάσει...

Nick74 05-01-13 21:01

ειχα κι εγω τεστακι της sera, και με μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας εδειχνε οντως καταπρασσινο.
Μαλλον λοιπον για καποιο λογο ισως εχει χαλασει (μηπως αφησες καθολου κανενα μπουκαλακι ανοιχτο ολο το βραδυ? )

Οπως και να χει δεν εισαι τοσο γκατεμης οσο μου ειπες αφου ακομα σε στρωσιμο εισαι, οποτε δεν τρεχει τιποτα, ταιζε αμμωνια κανονικα και οταν με το καλο σου ερθουν τα καινουργια μπορει να δεις οτι το ενυδρειο ειναι ηδη στρωμενο ;) (αλλα χωρις να δουμε πραγματικες μετρησεις δε σε παροτρυνω σε καμια περιπτωση για αλλαγη οποτε ριχνε κανονικα αμμωνια σ να μην τρεχει τιποτα)

Ροδιτης 06-01-13 00:29

Nαι αυτο ενοειτε συνεχιζω ακαθεκτος την ολη διαδικασια με την αμμωνια κ επειδη ουτε για n02 το πολυ εμπιστευομαι παραγγηλα κ αυτο το τεστ οποτε θα τα εχω ολα της api να νιωθω κ εγω λιγο πιο σιγουρος..

Nick74 06-01-13 00:45

επισεις για να μην αγχωνεσαι μεχρι να σου ρθουν τα τεστ μη μετρας καθολου, απλα ριχνε οσο εριχνες για 3-4 ppm και εισαι οκ ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries