Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   οι μονομαχοι τα τρωνε τα ramshorn? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101328)

Harris1 15-09-18 10:03

οι μονομαχοι τα τρωνε τα ramshorn?
 
καλημερα σας φιλοι, χαιρετε, ηθελα να μαθω αν βαλω ενα μονομαχο στο μικρο που το χω για αναπαραγωγη ramshorn snails θα μου τρωει τα γενητουρια ο μικρος?

Ανδρεας1975 15-09-18 10:27

Απο απιθανο εως αδυνατον. Το κελυφος δεν μπορεί να το σπασει και δεν εχω ακούσει καποιο betta να το κανει. Εχε υποψη σου πως τα ramshorn γεννανε διαρκως και η αποικια εκτοξευεται στο απειρο καποια στιγμη. Το πολυ πολυ να προσπαθήσει να βουτηξει κανενα μωρο χωρις σκληρο κελυφος αλλά και αυτο απιθανο αν ειναι ταισμενος.

Harris1 16-09-18 20:01

τα μικρά δεν τα έχω δει ποτέ μικρά, πάντως ο πληθυσμός γενικά αυξάνεται, χάνονται όμως και μέλη. Για Ramshorn μιλάω. Γενικά εγώ δεν θα το απόκλεια, ο μονομάχος ψάρι είναι οπότε πιστευω αν βρει τα αυγά θα τα τσιμπολογήσει, μπορεί όμως να κάνω και λάθος.
Κάποια άλλη γνώμη?






υγ: Μακάρι να μην τα τρώει, έχω δει κάποιον σε ποτηράκι και λεω να του προσφέρω ένα 20λτ. Καλύτερα θα είναι νομίζω.

gusteg 17-09-18 10:01

Συμβιώνουν μια χαρα μαζί. Ίσως τσιμπολογάει μερικά σαλιγκαράκια, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα εξαφανίσει αν δεν το θελεις εσύ,απλά τα ταίζεις και μπορούν να γίνουν εκατοντάδες εύκολα.

piranha friend 17-09-18 12:26

Επειδη εχω μονομαχους και ρανσομ πολυ καιρο τωρα η μονη περιπτωση να τσιμπησει κανενα ρανσομ ο μονομαχος ειναι απο περιεργεια καθαρα..
Και δεν μπορει να τα φαει οχι το κελυφος τους ειναι πολυ δυνατο κατι που δεν αρεσει στα ψαρια.. ( εκτος αν ειναι παφερ)..
Αλλα ακομα και αυην αλλη ακρη να πεσαμε με τον μονομαχο σου βαλε κρυψωνες και μπολικα φυτα.. μετα θα βαρεθεις να βγαζεις ρανσομ απο τις πολλες γεννες που θα κανουν.. ;)

Harris1 17-09-18 18:26

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι λες εδώ:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 1047028)
Αλλα ακομα και αυην αλλη ακρη να πεσαμε με τον μονομαχο σου βαλε κρυψωνες και μπολικα φυτα.. μετα θα βαρεθεις να βγαζεις ρανσομ απο τις πολλες γεννες που θα κανουν.. ;)


piranha friend 17-09-18 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harris1 (Μήνυμα 1047041)
Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι λες εδώ:


Ναι ναι συγνωμη για το λαθος δεν το ειδα 2η φορα το κειμενο.. εννοω ακομα και η ιδιοσυγκρασια του ψαριου να ειναι τετοια και να ειναι λιγο παραπανω επιθετικο θα λυθει εαν εχεις παραπανω κρυψωνες..

Harris1 18-09-18 07:31

ενταξει ενταξει..
Οταν λετε να ταιζω, τα Ramshorn ενοειτε να ταιζω και με τι τα ταιζω?

gusteg 18-09-18 09:11

Δεν είναι και απαραίτητο να τα ταίζεις καθώς τρώνε φύλα από τα φυτά που χαλάνε και υπολείματα τροφών. Αν θες να τα ταίσεις για να γίνουν περισσότερα, μία φορα την εβδομάδα μια καθαρισμένη λεπτη ροδέλα αγγούρι ή κολοκύθι είναι ότι πρέπει. Με προσοχή όμως καθώς μπορεί να γίνουν πάρα πολλά αν τα ταίζεις αλόγιστα

Harris1 18-09-18 10:05

αγγουρακι τους βαζω ποτε ποτε, ακομα μου εχουν μεινει κατι ταμπλετες βυθου πρασινωπες που θρυματιζονται και γινονται σαν πρασινη σκονη, τους αρεσει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries