Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   80L φυτεμένο - κοινωνικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98449)

George A 05-10-17 22:49

80L φυτεμένο - κοινωνικο
 
3 Συνημμένο(α)
Τίτλος ενυδρείου: Lowtech φυτεμένο - κοινωνικό
Διαστάσεις: 60 χ 34 χ 42
Λίτρα: 80
Χρόνος λειτουργίας: 10 μήνες
Τύπος και διάρκεια φωτισμού: LED 3 T5 X 8W 6500K + 45cm RGB διαρκεια 16 - 24:30 1 T5+RGB και 17:30 - 23 οι άλλες 2 T5
Co2 και τρόπος διάχυσης: οχι
Λίπανση: -
Υπόστρωμα:AQUAEL
Φίλτρανση: εσωτερικό πλάτης biobox 2 600L
Θερμοκρασία: 25c controller stc-1000
pΗ: 8
GΗ: 12
KΗ: 9
Λίστα φυτών:
limnophilia sessiflora
bucephalandra wavy green
cryptocoryne usteriana, willisii
anubias petite, gracilis
hygrophilia polysperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :
1 betta
1 dwarf gourami colisa cobalt blue
6 Otocinclus
6 Celestial Pearl 'Danio' (θα γίνουν 12 είχαμε και γέννα)

Να σας δείξω και το δικό μου να το αξιολογήσετε...θέλει ένα κλαδεματάκι αν και μου αρέσει να είναι λίγο ζούγκλα

sarpijk 05-10-17 22:51

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Σωστή επιλογή φυτών αργής και γρηγορης ανάπτυξης. Δοκίμασε και καμία κρυπτοκορινα καφέ κόκκινη να σπάσει το πράσινο.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

stanisalus18 06-10-17 05:22

Εξαιρετικο :smt041

Μπάμπης 06-10-17 07:02

Παρα πολυ ωραίο

George A 10-12-17 15:55

2 Συνημμένο(α)
Ένα update μετά από κλαδέματα και αλλαγές σε φυτά και ψαράκια, νομίζω ξεπέρασα ένα θέμα που είχα με άλγη (thanks Στέφανε για τις συμβουλές οι Limnobium άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους) και περιμένω να μεγαλώσει και η Alternanthera pink πίσω αριστερά που έφαγε δραστικό κούρεμα.
(έχω και την εντύπωση ότι 2 cpd πάλι ετοιμάζονται για γέννα ίδωμεν)

Λίστα φυτών:
limnophilia sessiflora
bucephalandra wavy green
cryptocoryne usteriana, willisii
anubias petite, gracilis
hygrophilia corymbosa, polysperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Alternanthera reinickii mini, pink, rosanervig

Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :
1 betta
14 Celestial Pearl 'Danio'
3 cory sterbai
3 cory panda
5 Otocinclus

BORKED

Κλεόβουλος 10-12-17 19:00

Μπράβο! Ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα που αποδεικνύει πως με το κατάλληλο μεράκι μπορείς να κάνεις θαύματα σε ένα σχετικά μικρό ενυδρείο.
Το ph μήπως να το κατέβαζες λίγο?
Τα cpd έχουν κάνει και γέννα?

sarpijk 10-12-17 19:38

Μπράβο Γιώργο όλα τα φυτά φαίνονται σε τέλεια κατάσταση και όσο ωριμαζει θα γίνεται καλύτερο.

Τα cpd τι τα ταιζεις?

George A 11-12-17 00:13

Ευχαριστώ παιδιά για τα σχόλια δείχνει ότι μάλλον είμαι σε καλό δρόμο

Κλεόβουλε το γνωρίζω αν και τα cpd τα έχω ~10 μήνες προχθές πήρα Α/Ο και ξεκίνησα σταδιακά για να πέσει στα επιθυμητά επίπεδα, μέχρι τώρα είχα μία γέννα πριν κάνα 2μηνο με 6 μικρά και βλέπω τώρα 2 θηλυκά να έχουν πάλι φουσκωμένη κοιλιά θα δείξει ο χρόνος την εξέλιξη

Στέφανε φτιάχνω ένα μείγμα με πούδρα tetraMinbaby και flakes τριμμένα αλλά χτυπάνε και τα pellets με σπιρουλίνα (όσο μπορούν μόλις φουσκώσουν) που ρίχνω για τα cory & otocinclus

sarpijk 11-12-17 00:37

Ίσως στο βίντεο να μη φαίνονται καθαρα αλλά πιστευω ότι με διατροφή grindal και κατεψυγμένη αρτεμια θα δεις διαφορά στα χρώματα.

George A 11-12-17 01:06

Στέφανε για τα κατεψυγμένα διάβασα διάφορα και ήμουν λίγο επιφυλακτικός αλλά θα το δοκιμάσω, τα grindal γνωρίζεις πού τα βρίσκουμε ή τα φτιάχνουμε μόνοι μας?

sarpijk 11-12-17 01:20

Grindal έχω να σου δώσω εάν θες.

George A 06-02-18 00:40

Να βάλω και ένα update με τον gladiator και τα φυτά που μεγάλωσαν λίγο

BORKED

Themis_aqua 06-02-18 01:14

Ωραιο το ενυδρειο σου!
Ο μονομαχος γινεται καθολου επιθετικος με τα υπολοιπα;

ChocolatePuma 06-02-18 13:19

Δεν το είχα δει το θέμα
Πολύ όμορφο ενυδρείο!!!

Κι εγώ είμαι περίεργος να μάθω πως συμπεριφέρεται ο μονομάχος με τους υπόλοιπους συγκάτοικους...

George A 06-02-18 20:26

όχι δεν είχα τέτοιο θέμα είναι μάλιστα και αρκετά κοινωνικός θα έλεγα με την συγκεκριμένη ψαροσύνθεση ακόμα και με τις amano, κάποιες στιγμές βέβαια κάνει flairing ακόμα και όταν είναι μόνος του αλλά νομίζω πιο πολύ το κάνει για να δηλώνει το ποιος είναι αλλά μέχρι εκεί
Ααα και επειδή είναι ο 2ος που μπαίνει σε αυτό το ενυδρείο ούτε και με τον προηγούμενο είχα θέμα και είχε παρόμοια συμπεριφορά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries