Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18955)

Τσιόνογλου Σταύρος 14-08-07 19:04

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
 
Επιτέλους με τη βόήθεια ενός φίλου και φώτο από το δισκοενυδρείο μου.

georgetax 14-08-07 19:08

φίλε μου κάποιο λάθος έκανες δεν υπάρχουν φώτο:p

Τσιόνογλου Σταύρος 14-08-07 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 193422)
φίλε μου κάποιο λάθος έκανες δεν υπάρχουν φώτο:p

¨Εχουν μπεί 3 και ακολουθούν και άλλες

george 14-08-07 19:28

Μια χαρά φαίνονται οι φωτό ;)

Yiannis59 14-08-07 19:34

τώρα ναι Γεώργιε

Με 70% επιτυχία πολλά αγοράκια βλέπω

underwater 14-08-07 20:29

Μπράβο Super! το ενυδρείο και ωραία φυτά!

halvas69 14-08-07 20:33

Ωραίος...όμορφος μ'αρέσει ε ? ;)

parrot 14-08-07 21:10

Πολύ όμορφο... να το χαίρεσαι ;)

asourtzo 14-08-07 22:36

κουκλι, πολυ ομορφοι οι δισκοι σου!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p:p:p:p:p

Yiannis59 15-08-07 00:43

Ειναι όντως όμορφο αλλά οχι δισκοενυδρειο οι δισκοι δεν εχουν που να αποφύγουν το φως δεν εχουν μια γωνιά να κρυφτούν και να ησυχάσουν οταν το ζητούν.ειναι πανέμορφο αλλά οχι για δίσκους κατα την φτωχή μου γνώμη

Nik25 15-08-07 10:44

Σταυρο πολυ ομορφο το ενυδρειο σου,στο πα και απο κοντα στον azores που τα λεγαμε θυμασαι?Συγχαρητηρια.Προσεγμενη δουλεια και πολυ ομορφο επιπλακι ο μαραγκος σου φτιαξε.Απο κοντα θα ναι τρελα το ολο συνολο φανταζομαι.Μπραβο.

JONNY 15-08-07 12:15

Πολύ ωραίο Σταύρο,μου αρέσει πάρα πολύ!

Steve 15-08-07 13:47

Συνονοματε φιλε....
κατα την ταπεινη μου γνωμη θελεις κρυψονες (οπως λεει και ο Γιαννης)..
καταταλα εινι ωραιο...
βαλε κι αλλες ριζες ,αλλα λιγοτερα φυτα....
επισης αφησε τα φυτα σου να εξαπλοθουν στην επιφανεια για να κοβουν φως.....
καταληλα ειναι τα φυτα χαμηλων ααιτησεων (σιγουρα το ξερεις)....
παντως ειναι ωραιο.....
keep up the good work on your discus!

Τσιόνογλου Σταύρος 15-08-07 14:27

Οι δίσκοι δεν μου έχουν παρουσιάσει συμπτώματα στρές μέχρι στιγμής φίλοι μου αν και ο φωτισμός είναι δυνατός , και έχω και τακτικές γέννες με επώαση των αυγών ,υπάρχουν κρυψώνες κάτω απο τα υπάρχοντα ξύλα ,τα φυτά έχουν κλαδευτεί πριν απο 2 ημέρες προτού τραβήξω τις φωτογραφίες και σημαντικό τμήμα της επιφανείας του ενυδρείου καλύπτεται απο τις Vallisneries που κόβει μέρος του φωτισμού.(Όλες οι παρατηρήσεις είναι καλοδεχούμενες γιατί σε αυτό το χόμπυ πάντα μαθαίνουμε.)

jimfytakis 15-08-07 15:44

Θα μιλησω μονο αισθητικα καθως πισω απο ολα αυτα τα φυτα δεν μπορω να ξερω τι κρυψωνα υπαρχει.Δεν μου αρεσει η ριζα που εχεις.Οχι η θεση της αλλα σχηματικα.Πιστευω μια λιγο μεγαλυτερη με "κλαδια" θα εδειχνε πιο ομορφη.Επισης η κληση των φυτων σου...Εστιαζουν ολα στο κεντρο.Σε ενα ποταμι ακολουθουν τη ροη του νερου.Αν μπορουσες να κανεις τις κορφες να κοιτανε προς μια κατευθυνση θα εδειχνε πιο φυσικο σε αντιθεση με το θωλοτο σχημα τωρα.

underwater 15-08-07 16:52

Η εικόνα μιλάει από μόνη της!

οι δίσκοι μόνο στρές δεν έχουν... στον βιότοπο τους δεν υπάρχει τέτια ρόη νερού ώστε να γέρνουν και τόσο τα φυτά πρός μια μεριά..

Ειναι προσεγμένο το ενυδρείο και δείχνει πολύ όρεξη και μεράκι γι'αυτό!

vasilakis 15-08-07 19:00

Ωραιος ο General!
 
Επειδη το εχω εχω δει και απο κοντα το ενυδρειο του Σταυρου μπορω να σας πω οτι οι δισκοι γουσταρουν πολυ ασχημα μεσα στο ενυδρειο .
Ολα ειναι μελετημενα με "στρατιωτικη" ακριβεια . Ειναι και φοβερο σαν διαχωριστικο μεσα στο σπιτι.
Και απο αλγη εχουν να πιασουν τα τζαμια απο τοτε που εβαλε τις 2 ΜΗ!:smt120:D:smt120:D

klaz 15-08-07 20:35

φιλε σταυρε,αν και ακολουθουμε ακριβως τους αντιθετους δρομους(ερχεσαι απο τα αλατια,ενω εγω κατευθυνομαι εκει..)εχεις κανει πολυ προσεγμενο ενυδρειο απο πολλους τομεις..στα ειπα αλλωστε και απο κοντα..!!
μπραβο φιλε μου,και καλο θα ειναι να μας δωσεις και αλλες φωτος σου(πριν απο κλαδεμα ας πουμε...:rolleyes::p:p)....

gwgw 16-08-07 08:52

πολυ όμορφο....!! :) μπραβο!

kostaskich 17-08-07 23:04

kostaskich
 
με λίγα και απλά λόγια Τ Ε Λ Ε Ι Ο:smt038 :smt038 :smt038

safi 18-08-07 08:26

Όταν τρομάζουν οι δίσκοι που κρύβονται ?

Τσιόνογλου Σταύρος 18-08-07 20:32

Γιατί να τρομάξουν?

Genirous 18-08-07 21:09

Αν και θα ταχθώ υπέρ των περισσότερων κρυψώνων, πολύ ωραία η δουλειά σου στο ενυδρείο Σταύρο!:p
Θα ήθελα να έβλεπα και τα υπόλοιπα στοιχεία της παρουσίασής σου...:roll:

Τσιόνογλου Σταύρος 18-08-07 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 193986)
Αν και θα ταχθώ υπέρ των περισσότερων κρυψώνων, πολύ ωραία η δουλειά σου στο ενυδρείο Σταύρο!:p
Θα ήθελα να έβλεπα και τα υπόλοιπα στοιχεία της παρουσίασής σου...:roll:

Φίλε Genirius τα υπόλοιπα στοιχεία της παρουσίασης (στοιχεία δεξαμενής παράμετροι νερού ,πανίδα και χλωρίδα) τα έχω κανει στις παρουσιάσεις πιστεύω να τα βρείς είναι κοντά στο θέμα με τις φώτο.

Genirous 19-08-07 02:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 193995)
Φίλε Genirius τα υπόλοιπα στοιχεία της παρουσίασης (στοιχεία δεξαμενής παράμετροι νερού ,πανίδα και χλωρίδα) τα έχω κανει στις παρουσιάσεις πιστεύω να τα βρείς είναι κοντά στο θέμα με τις φώτο.

Έχεις δίκιο Σταύρο, δεν το πρόσεξα καθόλου...:roll:
Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα:o και σου οφείλω άλλο ένα μπράβο για τη δουλειά που έχεις κάνει...:smt038
Νιώθω την ανάγκη μόνο να σε ρωτήσω κάτι πραγματάκια, όπως:
- πόσον καιρό "τρέχει" το ενυδρείο σου,
- πως "προετοιμάζεις κατάλληλα" το νερό της αλλαγής από 100% Α/Ο,
- πως κάνεις την "επώαση" των αυγών και τέλος
- με παροχή διοξειδίου και kH:2, πως καταφέρνεις να έχεις σιγουριά για το pH σου...?
Οι ερωτήσεις μου έχουν καθαρά και μόνο ενδιαφέρον:p και όχι καχυποψία!;)

Τσιόνογλου Σταύρος 19-08-07 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 194015)
Έχεις δίκιο Σταύρο, δεν το πρόσεξα καθόλου...:roll:
Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα:o και σου οφείλω άλλο ένα μπράβο για τη δουλειά που έχεις κάνει...:smt038
Νιώθω την ανάγκη μόνο να σε ρωτήσω κάτι πραγματάκια, όπως:
- πόσον καιρό "τρέχει" το ενυδρείο σου,
- πως "προετοιμάζεις κατάλληλα" το νερό της αλλαγής από 100% Α/Ο,
- πως κάνεις την "επώαση" των αυγών και τέλος
- με παροχή διοξειδίου και kH:2, πως καταφέρνεις να έχεις σιγουριά για το pH σου...?
Οι ερωτήσεις μου έχουν καθαρά και μόνο ενδιαφέρον:p και όχι καχυποψία!;)

Καλημέρα ,λοιπόν το ενυδρείο τρέχει εδώ και ενάμιση χρόνο με αρκετές αλλαγές οσον αφορά τα φυτά κυρίως. Το νερό Α/Ο το μαζεύω σε κάνιστρα των 30 λ. και η προετοιμασία που του κάνω δεν είναι τίποτε το σπουδαίο θέρμανση των χειμώνα για να επιτύχω την θερμοκρασία και εγώ προσθέτω το MINERAL SALT της sera και τους electro right της API σε δοσολογίες που έχω καταλήξει μόνος μου. Η επώαση των αυγών γινόταν μέσα σαυτό το ενυδρείο και όχι αλλού ποτέ δεν ποσπάθησα να αναπαράγω δίσκους θες πέστο τύχη μου έτυχαν καλά ζευγάρια μόλις έστρωσαν στο ενυδρείο άρχισαν τα γεννητούρια για τα καλά,βέβαια το Πάσχα με την αγορά 2 νέων έφερα αρρώστια στο ενυδρείο με αποτέλεσμα ενα ζευγος blue diamond μας χαιρέτισε τον πλάτανο.Οσοναφορά το ph τώρα με το co2 η διακύμανση είναι της τάξης του 0,06 απο6,42 έως6,48 παλαιοτερα με το carbo plus η διακύμανση έφτανε το 0,3 (αυτή η συσκευή κατα τη γνώμη μου κάνει για μικρά ενυδρεία)αλλά και πάλι τα ψαρια δεν έδειχναν να έχουν πρόβλημα και τότε ήταν που γεννούσαν τώρα εδώ και 3 μήνες τίποτε:(.Προσωπική μου γνώμη κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό οσόν αφορα τη λειτουργία του και πράγματα που μπορεί εγώ να κάνω στο δικό μου να μην έχουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα και στα άλλα ενυδρεία γιαυτό δεν δίνω και πολλές συμβουλές:grin: :grin: :grin: :grin: .

Παπαδόπουλος Κώστας 09-09-07 09:56

Χρήστο το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο όπως επίσης και οι κάτοικοι του. Εμένα μου άρεσε πολύ, μπράβο :smt023

johnsin 09-09-07 11:22

Τέλειο φιλε πολυ καλη δουλειά...:smt041:smt041:smt041:smt041

fotislab 09-09-07 11:35

παρα πολυ καλη δουλειά..:smt023

alan boy 10-09-07 14:04

oντως πολυ ομορφο.
αν καταλαβα καλα ειναι διαμπερες?δηλ φαινεται και απο μπρος και πισω?γιατι δεν ειδα να εχεις φοντο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02260 seconds with 11 queries