Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λοιπός εξοπλισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=212)
-   -   Τοποθέτηση diffuser.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87991)

Themis_aqua 20-09-15 22:45

Τοποθέτηση diffuser..
 
Που θεωρειται πως ειναι καλυτερα να τοποθετειται ο diffuser;Κατω απ το spray bar, ή απεναντι απο αυτο στην αλλη γωνια;Προβληματιζομαι γιατι οταν σηκωνω ψηλα το spray bar οποτε κι εχω καλη αναταραξη, οι φυσαλλιδες πανε ολες στην επιφανεια.Ενω οταν το γυριζω να κοιταζει πιο χαμηλα(οπου αναταραξη μηδεν) τοτε διαχαιονται εμφανως πολυ καλυτερα μεσα στο νερο αλλα τα ψαρια ανεβαινουν στην επιφανεια κια υτο δε μ αρεσει..
Ισχυει κατι στανταρ ή βλεποντας και κανοντας αναλογως και το ενυδρειο;

johnreta 20-09-15 23:15

η παροχη ειναι απο μπουκαλα η Diy;
το οτι πηγαινουν πανω τα ψαρια δεν ειναι πολυ καλο...
τι ψαρακια εχεις?

Themis_aqua 20-09-15 23:25

..
 
Η παροχη ειναι απο diy σοδα+κ.οξυ 2-3 φυσ/δευτ..Γκαπυ εχω και παρατηρω καποια αλλαγη στην συμπεριφορα καθονται στην επιφανεια μου το λεει κι η γυναικα:(Δεν εννοω καθετα απλα κινουνται στην επιφανεια, να εχω τοσο αποτομη πτωση στο ph το βρισκω υπερβολικο..το μετρησα κιολας να μου φυγει η απορια 7,5 με υγρο sera

johnreta 20-09-15 23:38

Απο Diy δε ξερω εχω ακουσει μονο πως δεν ειναι παντα σταθερο...

αν τα ψαρια πηγαινουν πανω και 'γλυφουν' το νερο σιγουρα δεν ειναι καλη ενδειξη η αλλαγη τους εγινε αποτωμα η σιγουρα εχεις μεταβολες στο ph το πιο σωστο ειναι να κοιτας με μετρησεις το νερο να δεις τις μεταβολες αλλιως drop checker. Η εχε μια καλη αναταραξη ωστε να επωφελούνται και τα ψαρια και τα φυτα

Themis_aqua 20-09-15 23:42

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 899707)
Απο Diy δε ξερω εχω ακουσει μονο πως δεν ειναι παντα σταθερο...

αν τα ψαρια πηγαινουν πανω και 'γλυφουν' το νερο σιγουρα δεν ειναι καλη ενδειξη η αλλαγη τους εγινε αποτωμα η σιγουρα εχεις μεταβολες στο ph το πιο σωστο ειναι να κοιτας με μετρησεις το νερο να δεις τις μεταβολες αλλιως drop checker. Η εχε μια καλη αναταραξη ωστε να επωφελούνται και τα ψαρια και τα φυτα

Σ ευχαριστω:)

sarpijk 20-09-15 23:48

Το διαχυτηρα θα τον βαλεις εκει που εχεις μεγαλυτερη ροη. Εγω το εχω κατω απο το spraybar και οπως ανεβαινουν οι φυσαλιδες παρασερνονται απο το νερο. Φυσικα οπως σωστα σκεφτηκες καθε ενυδρειο διαφερει οποτε βλεποντας και κανοντας!

Themis_aqua 21-09-15 09:18

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 899712)
Το διαχυτηρα θα τον βαλεις εκει που εχεις μεγαλυτερη ροη. Εγω το εχω κατω απο το spraybar και οπως ανεβαινουν οι φυσαλιδες παρασερνονται απο το νερο. Φυσικα οπως σωστα σκεφτηκες καθε ενυδρειο διαφερει οποτε βλεποντας και κανοντας!

Μωρε εκει τον εβαλα στην αρχη κατω απ το s.bar αλλα το σωληνακι κατεβαινε στη μεση του ενυδρειου και μου χαλουσε την οπτικη εικονα..:)
Δοκιμες παλι σημερα..

Themis_aqua 29-02-16 00:33

..
 
Παιδια με ποιο τροπο καθαριζει καλα ο κεραμ. diffuser;Τον εβαλα σημερα μεσα σε ξυδι για κανα διωρο αλλα δεν ειδα κατι φοβερο..

sarpijk 29-02-16 00:37

χλωρινη καθαρη για μιση ωρα και μετα καλο ξεβγαλμα με σκετο νερο και μετα αφησε σε νερο με ενισχυμενη δοση prime.

Themis_aqua 29-02-16 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 926042)
χλωρινη καθαρη για μιση ωρα και μετα καλο ξεβγαλμα με σκετο νερο και μετα αφησε σε νερο με ενισχυμενη δοση prime.

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries