Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39707)

Dimi 18-04-10 10:37

ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!!
 
χθες η γκαπινα μου γεννησε.....απο οτι προλαβα να δω γεννησε μονο 2 και η κοιλια της ειναι ακομα φουσκωμενη!!!
γεννηστρες και τετοια δε εχω...αλλα εχω χοντρο βοτσαλο που δημιουργει πολλες πολλες κρυψωνες!!!!!
σημερα ειδα 2 να κρυβονται κατω απο μια πετρουλα!! δεν απομακρυνονται απο εκει ουτε κολυμπουν στον ελευθερο χωρο....οταν ταιζω τρυμμενη τροφη δεν ανεβαινουν να φανε..μονο αν πεσει κατι μπροστα τους...αλλα που να αφησουν τπτ τα αλλα τα θηρια??
Ερωτησεις:
- πως ξερω οτι τρωνε αρκετα?
-ποτε θα παψουν να αποτελουν τροφη για τα ενηλικα?


PS: ειναι η πρωτη μου γεννα και πιστευω πως αυτα τα ψαρακια οσο "ταπεινα" κ "συνηθισμένα" κ αν ειναι σου δινουν τη μεγαλυτερη χαρα οταν βλεπεις να δημιουργειται ζωη..ετσι απλα......

alkis13 18-04-10 11:12

Το καλυτερο ειναι να βαλεις κερατόφυλλο ετσι ωστε να τρωνε μια χαρα και να μεγαλωσουν γρηγορα...Περιπου σε 3-4 εβδομαδες δεν θα αποτελουν τροφη.. :)

Αλέξης6 18-04-10 11:42

Κερατόφυλλο, πιστία, λιμνόμπιουμ και γενικά φυτά πολλά ωστε να βρίσκουν κρυψώνες τα μωρα..

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Dimi 18-04-10 13:39

καπου διαβασα για βρασμενο κροκκο αυγου για τα μωρα. ισχυει?

halvas69 18-04-10 13:53

Για μονομαχάκια ναι, αλλά τα guppies δεν έχουν πρόβλημα να δεχτούν τροφή σε φύλλα καθώς γενιούνται μεγάλα και μπορούν να την φάνε, αρκεί να είναι τριμμένη καλά.
Καλό μεγάλωμα.

Dimi 18-04-10 17:20

πως θα ξερω οτι εχουν φαει?
οι κοιλιτσες τους ειναι λιγο φουσκωμενες και εχουν κίτρινο χρωμα.

christrd 18-04-10 17:33

καλη επιτυχεια με τα μωρακια σου!οταν βλεπεις τις κοιλιτσες του φουσκομενες εχουν φαει αρκετα,ετσι τουλαχιστον βλεπω εγω απο τα δικα μου,βαλε ομως καποια φυτα για προστασια για να βγαινουν και να τρωνε κανονικα χωρεις να πολυφοβουνται!καλη συνεχεια.

halvas69 18-04-10 18:30

Δεν χρειάζεται να σε νοιάζει αν έχουν φάει, το κάνουν στα σίγουρα χα,χα,χα :)
Guppy από ασιτία δεν πέθανε ποτέ. ;)

Dimi 19-04-10 22:15

Παιδια επανερχομαι γιατι ανησυχω για τα μωρα μου....
σας υπενθυμιζω οτι γεννηθικαν εδω κ 2 ημερες και ειναι ελευθερα μεσα στο ενυδρειο με τα μεγαλα γκαπυ. ταιζω πολυ τρυμμενη τροφη 3 φορες την ημερα. εχω ριξει κ δυο φορες κροκο αυγου. δεν βγαινουν ποτε ομως στην επιφανεια (παροτι εχει κερατοφυλλο) να φανε. κρυβονται στα βοτσαλα και στα φυτα κ δεν τα εχω δει ποτε να τρωνε.
ανησυχω αδικα??? να εμπιστευτω τη φυση?

Γιώργος Κ 19-04-10 22:26

Η τροφη παει παντου ... θα τρωνε τα μωρα ... προσεχε τα ΝΟ3 και αμμωνια ...το συχνο ταισμα τα ανεβαζει κατακορυφα ... ;)

halvas69 19-04-10 22:39

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα παραπάνω, μην ρίχνεις κρόκο αυγού.
Επιβαρύνει εύκολα το νερό και δεν χρειάζεται για τα guppies.
Τον κρόκο τον βάζουν για μικρότερα-νεογέννητα ψαράκια (πχ μονομάχους) τα οποία είναι τόσο μικρά που δεν μπορούν να φάνε φυλλαράκια (flakes).
Επίσης τώρα που έχεις τα μικρούλια σου, κάνε πιό συχνές αλλαγές νερού και σε μικρότερο ποσοστό, ώστε να μην αλλάζουν πολύ οι παράμετροι.
Good luck :)

Dimi 19-04-10 22:44

ναι το ειχα ριξει ηδη! δεν ξαναεριξα απο τοτε!

Dimi 26-04-10 12:33

γεια σας και παλι !!! μετα απο μια εβδομαδα ολα βαινουν καλος και μετραω 4 γκαπακια στο ενυδρειο!! εχουν αρχισει να μεγαλωνουν και τα ενηλικα δεν τα κυνηγουν τοσο πολυ πια...
εχουν αρχισει να σκουραινουν και να γινονται μπλε! αυτο σημαινει οτι αυτο θα ειναι και το τελικό τους χρωμα? η μαμα τους παντως ειναι μπλε!

HLIASKR 26-04-10 12:41

Η πρωτη φορα ειναι γεματη αποριες στις επομενες θα εισαι πιο ανετη.Μεχρι τωρα εχω κανει πανω απο 15 γεννες με molly.

Dimi 26-04-10 13:09

αποριες και ενθουσιασμο!!!!!
απλα μου φαινεται περιεργο να ειναι 9ημερών και ολα να ειναι μπλε απο τη μεση και κατω.....ή ετσι γινεται με ολα και μετα αλλαζουν?

Perazzi 26-04-10 13:56

Γεια χαρά , αυτό που δείχνει θα γίνουν όπως τη μαμά , αφού λες και η μαμά είναι μπλε . ;)
Καλή συνέχεια και καλά μεγαλώματα :smt041

halvas69 26-04-10 13:56

Δεν αλλάζουν πολύ, είναι σημάδι οτι μοιάζουν στην μαμά τους.
Ελπίζω γκαπομαμά Δήμητρα να μην είσαι μαύρη από την μέση και κάτω :)

Dimi 27-04-10 10:16

μα ολα μπλε??? και ελεγα θα εχω κανενα καινουργιο φαινοτυπο ....αλλα μαλλον θα μπλεδισει ο τοπος!:D
-------------------------
παιδια οταν τα γκαπακια γινουν πολλααααα... τι τα κανετε? υπαρχει περιπτωση να τα δεχονται τα petshop ?

alkis13 27-04-10 10:21

Αμα δεις στις αγγελιες, συχνα-πυκνα δινουμε guppy-ανταλλάσσουμε με σκοπο να ανανεώνεται ο πληθυσμός στο ενυδρείο μας.

Αν μεγαλώσουν πολυ, μπορεις να ρωτησεις στο pet shop αν τα δεχονται και με τι τα ανταλλάσσουν....

yannakis 27-04-10 10:21

το να μετρησεις ποσα μωρα γκαπακια ειναι πολυ δυσκολο..θυμαμαι οταν ειχα μωρα-μωρα καθομουν σαν χανος και μετραγα 1,2,3,4.... και ετσι και ελειπε ενα εκανα αμαν να το βρω..χαχα!
οταν εχεις πολλα...η χαριζεις εδω μεσα σε χομπυστες η τα δινεις στο πετ σοπ αν και προτεινω την πρωτη λυση:rolleyes:

tepe 27-04-10 10:32

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ 125 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 8 ΓΚΑΠΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΑΣΤΡΩΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΥΛΙΚΕΣ !!!
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΑ!!!!
ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 125ΛΙΤ ΠΟΣΑ ΓΚΑΠΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ?

alkis13 27-04-10 10:35

Εξαρτάται παντα την ιχθυοφόρτωση. Μην βαλεις αλλα παντως αφου σε λιγο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις...

Dimi 27-04-10 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 440039)
ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ 125 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 8 ΓΚΑΠΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΚΑΣΤΡΩΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΥΛΙΚΕΣ !!!
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΑ!!!!
ΑΛΛΆ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 125ΛΙΤ ΠΟΣΑ ΓΚΑΠΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ?

όντως ποσα γκαπυ αναλογικα με τα λιτρα πρεπει να εχουμε?

alkis13 27-04-10 13:16

Μια αναλογια ειναι 1εκαστοστο ψαριου με 2 λιτρα καθαρου οργκου του ενυδρειου. Αυτο ισχυει και για τα guppy.

Γιώργος Κ 27-04-10 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis13 (Μήνυμα 440073)
Μια αναλογια ειναι 1εκαστοστο ψαριου με 2 λιτρα καθαρου οργκου του ενυδρειου. Αυτο ισχυει και για τα guppy.

Δεν ειναι σωστος τροπος να υπολογισεις τα ποσα λιτρα χρειαζεται το καθε ψαρι!

Φαντασου υποθετικα ενα παγκασιους 150 cm συμφωνα με τον κανονα που λες θα χρειαζεται 150*2 = 300 λιτρα κατι που δεν ισχυει (σε 300λιτρο ουτε καν θα μπορουσε να χωρεσει!) :rolleyes:

tepe 27-04-10 13:26

προσπαθω να βρω εχω γκουγκλαρει ολο το δυκτιο και δεν μπορω να βρω ουτε σε ελληνικο ουτε σε ξενο μια αναλογια για τα τοσο διαδεδομενα γκαπυ

Γιώργος Κ 27-04-10 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 440078)
προσπαθω να βρω εχω γκουγκλαρει ολο το δυκτιο και δεν μπορω να βρω ουτε σε ελληνικο ουτε σε ξενο μια αναλογια για τα τοσο διαδεδομενα γκαπυ

Αυτο γιατι παντα ο πλυθησμος τους αυξανεται! :D

Τα ενυδρεια μας δε πρεπει να τα υπερφορτωνουμε με ψαρια! Οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα ειναι για να εχουμε ενα ισορροπημενο συστημα! Πολλοι πιστευουν οτι τα πολλα ψαρια ειναι ομορφια .... αλλα πρεπει να προσπαθησει να δει οτι το ενυδρειο ειναι μια μικρογραφια ενος οικοσυστηματος .. το οποιο θα πρεπει να κραταμε σε ισορροπια!! :rolleyes:

alkis13 27-04-10 13:36

Λογος γινεται για ψαρια που μπορουν να μπουν σε καποιο ενυδρειο, παντα εχοντας υποψιν το τελικο τους μεγεθος.

Dimi 27-04-10 13:43

μπερδευτηκαμε τωρα.....
ποσα περιπου γκαπυ πρεπει να υπαρχουν (ξεχναμε γεννες κλπ και τ βλεπουμε σα στιγμιοτυπο) σε ποσα λιτρα ενυδρειου? περιπου βρε παιδια..

tepe 27-04-10 13:44

σωστά και ξαναρωτώ λοιπόν αφου το τελικό μεγεθος των γκαπυ είναι με το ζορι 3 εκατοστά !
σε 125 λιτρα ποσα επιτρεπεται?
οεο!!!!????????


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02254 seconds with 11 queries