Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   πληροφοριες για νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανικα(help!!!) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14681)

chrysan8os(goldy) 18-12-06 15:07

πληροφοριες για νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανικα(help!!!)
 
πριν ενα μηνα περιπου η μητερα μου αγορασε ενα ενυδρειο για καραντινα αλλα τελικα δεν το χρειαζομαστε για καραντινα...Οποτε της προτεινα να βαλουμε ενα μονομαχο...Σημερα οταν γυρισα σπιτι ρωτησα τη μητερα μου:<<αγορασες τον μονομαχο???>>Η απαντηση που μου εδωσε ηταν:<<Οχι αλλα σου εχω μια αλλη ιδεα...Εψαξα για κατι αλλο και βρικα κατι κιχλιδες που ζουν σε μια λημνη ονομαζομενη"ταγκανικα"και ενα πολυ ωραιο ψαρι της λιμνης αυτης ειναι το neolamprologus brevis...Να το και σε φοτογραφια...Σου αρεσει???>>εγω λοιπον μολις το ειδα ενθουσιαστηκα...

Μιπως τωρα θα μπορουσατε να μου πειτε σε τι περιβαλον ζουνε αυτα τα ενθουσιαστικα ψαρακια???

Z_X 18-12-06 15:08

Στα γαλλικά η στα αγγλικά?

chrysan8os(goldy) 18-12-06 15:13

τα αγγλικα θα ηταν οτι πρεπει ευχαριστω...ξεχασα να πω πως το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα...εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο ψαρακι???

Z_X 18-12-06 15:15

http://www.google.gr/search?hl=el&q=...B7+Google&meta=

Καλό διάβασμα.

binational 18-12-06 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrysan8os(goldy) (Μήνυμα 144102)
πριν ενα μηνα περιπου η μητερα μου αγορασε ενα ενυδρειο για καραντινα αλλα τελικα δεν το χρειαζομαστε για καραντινα...Οποτε της προτεινα να βαλουμε ενα μονομαχο...Σημερα οταν γυρισα σπιτι ρωτησα τη μητερα μου:<<αγορασες τον μονομαχο???>>Η απαντηση που μου εδωσε ηταν:<<Οχι αλλα σου εχω μια αλλη ιδεα...Εψαξα για κατι αλλο και βρικα κατι κιχλιδες που ζουν σε μια λημνη ονομαζομενη"ταγκανικα"και ενα πολυ ωραιο ψαρι της λιμνης αυτης ειναι το neolamprologus brevis...Να το και σε φοτογραφια...Σου αρεσει???>>εγω λοιπον μολις το ειδα ενθουσιαστηκα...

Μιπως τωρα θα μπορουσατε να μου πειτε σε τι περιβαλον ζουνε αυτα τα ενθουσιαστικα ψαρακια???


Η μαμά εδώ ... :cool:

Μιας και το έψαξα λίγο ... είδα εδώ να
συστήνεται χρήση άμμου με αραγονίτη, για πιο σταθερή σκληρότητα. Τι αναλογία περίπου χρειάζεται?

Απ΄ότι κατάλαβα τα ψάρια από την Τανγκανίκα σκάβουν αρκετά, πόσο ύψος υποστρώματος να υπολογίζω ... 5-6 ποντ. φτάνουν?

Τα apple snails συμβιώνουν με τα neolamprologus brevis?

Z_X 18-12-06 19:35

Καλησπέρα binational

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 22 °C -28 °C PH 8.0-9.5 GH 6-15 °d

Και άμμο θαλλάσης θα σου κάνει δουλειά.
Στα λίτρα που έχεις μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι η ένα τρίο(1 αρσενικό + 2 θυληκιές),πολλά κοχύλια και κάποιες μικρές πέτρες.Επίσης 5-6cm αμμος θα σου κάνει δουλειά.

Ζηλεύω.:smt089

PascM 18-12-06 19:51

Στην παραλία έναν περίπατο μέρες που είναι!!!! και είσαι κομπλέ!!! (Με καλό μπουφάν)

Apostolis 18-12-06 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από binational (Μήνυμα 144117)

Η μαμά εδώ ... :cool:

Μιας και το έψαξα λίγο ... είδα εδώ να
συστήνεται χρήση άμμου με αραγονίτη, για πιο σταθερή σκληρότητα. Τι αναλογία περίπου χρειάζεται?

Απ΄ότι κατάλαβα τα ψάρια από την Τανγκανίκα σκάβουν αρκετά, πόσο ύψος υποστρώματος να υπολογίζω ... 5-6 ποντ. φτάνουν?

Τα apple snails συμβιώνουν με τα neolamprologus brevis?

Αν πάλι ενδιαφέρεσαι για neolamprologus multifasciatus, στείλε ΠΜ...έχω-έχωωωωωωωωωω!!! ;)

binational 18-12-06 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 144158)
Αν πάλι ενδιαφέρεσαι για neolamprologus multifasciatus, στείλε ΠΜ...έχω-έχωωωωωωωωωω!!! ;)

Θέλουμε, γιατί να μην θέλουμε. Προτιμάμε τα homemade πάντα!:)

Έχεις πμ.



chrysan8os(goldy) 19-12-06 15:41

καλησπερα.εχθες εστησα το ενυδρειο...εγινε πολυ ωραιο...βεβεα χρειαζεται πολλα κοχυλια και κελυφη ακομα αφου εχει μονο 4 κελυφη απο aplle snails...τωρα οσο αναφορα τα ψαρακια που μας προσφερατε θελω γιατι να μην θελω???να ρωτησω κατι αλλο τωρα...να αφησω το φιλτρο μεσα να δουλευει ως κυκλοφορητης ωστε να ανεβασει την σκληροτητα???

μεσα στο 60αρι εχω βαλει προς το παρον:

10 κιλα ψιλη μπεζ χαλαζιακη αμμο

5 κιλα αραγονιτη

2 πετρες(σχιστολιθους)

και 4 μικρα κελυφη απο apple snails

φιλτρο fluval 2plus με υαλοβαμβακα για να φυγει η θολουρα απο την αμμο(που την επλινα καλα αλλα οσο 'ναι βγαζει θολουρα ακομα)οταν με το καλο θα μπουν τα ψαρια θα το μπολιασω απο το μεγαλο...

θερμοστατης fluval 100w


καμια διορθοση ή προταση εχετε να μου κανετε???

http://img143.imageshack.us/my.php?image=dsc0995da3.jpg

klaz 19-12-06 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrysan8os(goldy) (Μήνυμα 144269)

2 πετρες(σχιστολιθους)

2 πετρες= 0 πετρες....!!!
χρειαζεσαι περισσοτερες,και να δημιουργησεις αρκετες κρυψωνες......

Z_X 19-12-06 16:30

Γεια σου μικρούλη και καλως ήρθες στον κόσμο της tanganyika.
Πρόσεχε απλώς την αναλογία αρσενικού-θηλυκού(1-2 η 2-4).
Καί ένα μικρό μυστικό για να μήν σου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΧΥΛΙΑ.

:smt023

chrysan8os(goldy) 19-12-06 16:42

λοιπον οσο αναφορα τις πετρεσ ηθελα να βαλω παραπανω αλλα δυστιχως δεν υπηρχαν αλλοι σχιστολιθοι οποτε next time...αλλα ετσι και αλλιος δεν χωρανε και πολεσ σε αυτο το ενυδρειο...

τωρα για την αναλογια εμαθα οτι πανε 1 αρσενικος-3με4 θυλικες...

αλλα οταν ειναι μωρα πως θα τα ξεχωρισω???

Z_X 19-12-06 18:13

Δύσκολα να τα ξεχωρίσεις όταν είναι μικρά.
Ο αρσενικός είναι πιό μεγάλος(4-5cm ενώ η θυληκιά 2,5-3cm),αυτό όμως όταν φθάσουν στο μεγεθός τους(10-12 μήνες).

Αστα να μεγαλώσουν.

chrysan8os(goldy) 19-12-06 18:47

οχ!δεν με βλεπω καλα...αμα παρω απο τα μωρα multifasinatus....8α παρω στην τυχη τι να κανω???

ΠΟΠΟ 19-12-06 20:20

η δεξια σου πετρα ειναι τεραστια για το ενυδρειο

αν χρησιμοποιησεις μικρεσ πετρες θα φανει πιο φυσικο.....

Z_X 19-12-06 20:41

Γεια σου chrysan8os(goldy)

'Αστο να γυρίσει,τυχερούλη.

andreas K 19-12-06 23:05

''Ξαπλωσε'' το θερμοστατη και προσθεσε πετρες και κυριως κοχυλια που αποτελουν τις κρυψωνες των multi.Tα apple snails τα προτιμουν αδεια...

soza 20-12-06 00:15

Ν.brevis δυσκολα να βρεις...
Ψαξε για καποιο αλλο shell dweller της λιμνης ταγκανικα

Apostolis 20-12-06 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonia (Μήνυμα 144373)
Ν.brevis δυσκολα να βρεις...
Ψαξε για καποιο αλλο shell dweller της λιμνης ταγκανικα

Είπαμε βρε κουμπάρα!!! Θα του δώσω εγώ του παιδιού καμια 10ριά Multifasciatus!!! ;) META τις γιορτές όμως...

PascM 20-12-06 15:17

Θα βρούμε και brevis από το νέο έτος όποιος ενδιαφέρεται ΠΜ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01903 seconds with 11 queries