Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ρύθμιση co2..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24020)

aristomenis 28-03-08 22:27

ρύθμιση co2.....
 
Καλησπέρα παιδιά.....
Σήμερα αγόρασα σύστημα co2 μανόμετρα της messer και βελονοειδή pneumax
απο τον μήτση.Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να το ρυθμίσω...μόλις το ρυθμίσω μετά από λίγο ....πάλι τα ίδια...το δεξί μανόμετρο (ροής) έχει διαβαθμίσεις 0 , 5 , 10 , 15 Που πρέπει να είναι κανονικά η βελόνα; αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί έφαγα όλο το απόγευμα .......και όπως το βλέπω θα με βρεί η άλλη μέρα.....

Υ.Γ διάβασα σε άλλο πόστ το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν κατάλαβα .....αν μπορεί
κάποιος να βοηθήσει......

Σας ευχαριστώ πολλή.

flying_guardian 28-03-08 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aristomenis (Μήνυμα 249892)
Καλησπέρα παιδιά.....
Σήμερα αγόρασα σύστημα co2 μανόμετρα της messer και βελονοειδή pneumax
απο τον μήτση.Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να το ρυθμίσω...μόλις το ρυθμίσω μετά από λίγο ....πάλι τα ίδια...το δεξί μανόμετρο (ροής) έχει διαβαθμίσεις 0 , 5 , 10 , 15 Που πρέπει να είναι κανονικά η βελόνα; αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί έφαγα όλο το απόγευμα .......και όπως το βλέπω θα με βρεί η άλλη μέρα.....

Υ.Γ διάβασα σε άλλο πόστ το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν κατάλαβα .....αν μπορεί
κάποιος να βοηθήσει......

Σας ευχαριστώ πολλή.

Εγώ το πρόβλημα που είχα στην αρχή ήταν οτι θα είχα πίεση στον ένα από τους 2 ενδείκτες. Ή στον έναν δηλαδή ή στον άλλον!
Αλλά δεν είχα ανοίξει καλά την μπουκάλα! Δοκίμασε να την κλείσεις και να την ανοίξεις πάλι!

aristomenis 28-03-08 22:37

..............
 
σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,αλλά το έχω δοκιμάσει και αυτό...
μήπως γνωρίζεις σε ποια ένδειξη πρέπει να είναι η βελόνα ; εννοώ στο δεξί μανόμετρο...

ευχαριστώ και πάλι

flying_guardian 28-03-08 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aristomenis (Μήνυμα 249906)
σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,αλλά το έχω δοκιμάσει και αυτό...
μήπως γνωρίζεις σε ποια ένδειξη πρέπει να είναι η βελόνα ; εννοώ στο δεξί μανόμετρο...

ευχαριστώ και πάλι

Την δεξιά που δείχνει την πίεση της μπουκάλας την έχω στο 50 (λίγο πιο κάτω για να ακριβολογώ). Την άλλη την έχω σχεδόν στο ένα!

Τσιόνογλου Σταύρος 28-03-08 22:45

Στο δικό μου: στο δεξί μανόμετρο που μετράει την πίεση μέσα στη μπουκάλα δείχνει όταν είναι γεμάτη η μπουκάλα 70 ατμ. ,στο αριστερό μανόμετρο το έχω ρυθμισμένο για πίεση εξόδου 1,2 ατμ. και με το κομβίο μικρομετρικών ρυθμήσεων το έχω στις 120 φ./λεπτό .Όταν τα σύνδεσα άνοιξα την μπουκάλα πρώτα μετα ρύθμισα τον μειώτήρα και μετα τις φυσαλίδες, πιστεύω να σε βοήθησα.

flying_guardian 28-03-08 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 249915)
Στο δικό μου: στο δεξί μανόμετρο που μετράει την πίεση μέσα στη μπουκάλα δείχνει όταν είναι γεμάτη η μπουκάλα 70 ατμ. ,στο αριστερό μανόμετρο το έχω ρυθμισμένο για πίεση εξόδου 1,2 ατμ. και με το κομβίο μικρομετρικών ρυθμήσεων το έχω στις 120 φ./λεπτό .Όταν τα σύνδεσα άνοιξα την μπουκάλα πρώτα μετα ρύθμισα τον μειώτήρα και μετα τις φυσαλίδες, πιστεύω να σε βοήθησα.

Αυτή είναι η σωστή σειρά που είπε και ο Σταύρος!

aristomenis 28-03-08 22:53

...............
 
παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας,θα ξανά προσπαθήσω......

Τσιόνογλου Σταύρος 28-03-08 22:55

Επειδή το ξέχασα το μανόμετρο που μετράει την πίεση της φιάλης δεν είναι υποχρεωτικό να δείχνει 50,60,70ή 40ατμ΄η ένδειξη εξαρτάται απο το πόσο γεμάτη είναι η φιάλη και πέφτει με το πέρασμα του χρόνου και τη χρήσή του συστήματος .Αυτό που μπορείς να ρυθμήσεις εσύ είναι η ένδειξη εξόδου στον μειωτήρα πχ να έχεις 0,8 ,1 ή 1,2 ατμοσφαιρεςκαθώς επίσης και τον αριθμό των φυσαλίδων με το μικρομετρικό κομβίο,το οποίο ίσως κάποιες στιγμές να πρέπει να το ξαναρυθμίσεις ιδίως στην αρχή.

netblues 28-03-08 23:15

Η ενδειξη ελαχιστα εξαρταται απο το ποσο γεματη ειναι η φυαλη.
Κυριως εξαρταται απο τη θερμοκρασια....

flying_guardian 28-03-08 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 249926)
Η ενδειξη ελαχιστα εξαρταται απο το ποσο γεματη ειναι η φυαλη.
Κυριως εξαρταται απο τη θερμοκρασια....

Ναι, ε;
Μιλάμε όμως για μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας, ετσι; όχι για τις ημερήσιες που όλοι έχουμε μεσα στα σπίτια μας!

aristomenis 28-03-08 23:43

...........
 
παιδιά το ρύθμισα στο 3 ατμ. και εδώ και λίγη ώρα πάει καλά....είδωμεν....
πάντως σας ευχαριστώ για την βοήθεια.Και άλλη μια ερωτησούλα....το βελονοειδή που πήρα από τον Μήτση δεν μου τον έδωσε συσκευασμένο...
αλλά θέλω να πιστεύω οτι είναι καινούργιος ....έτσι τουλάχιστον έδειχνε...τώρα μήπως κάποιος απο σας έχει τον ίδιο βελονοείδη και ξέρη τι προδιαγραφές δίνει ο κατασκευαστής του (πίεση καλής λειτουργίας);

Σας ευχαριστώ και πάλι.

flying_guardian 28-03-08 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aristomenis (Μήνυμα 249951)
παιδιά το ρύθμισα στο 3 ατμ. και εδώ και λίγη ώρα πάει καλά....είδωμεν....
πάντως σας ευχαριστώ για την βοήθεια.Και άλλη μια ερωτησούλα....το βελονοειδή που πήρα από τον Μήτση δεν μου τον έδωσε συσκευασμένο...
αλλά θέλω να πιστεύω οτι είναι καινούργιος ....έτσι τουλάχιστον έδειχνε...τώρα μήπως κάποιος απο σας έχει τον ίδιο βελονοείδη και ξέρη τι προδιαγραφές δίνει ο κατασκευαστής του (πίεση καλής λειτουργίας);

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Τι εννοείς "βελονοειδή"; Το ηλεκτόδιο;

aristomenis 28-03-08 23:51

...........
 
τον μικρομετριτή εννοώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01698 seconds with 11 queries