Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Aρρωστα πλάτυ σε ενυδρείο με ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62964)

kiriles 13-06-12 08:09

Aρρωστα πλάτυ σε ενυδρείο με ζωοτόκα
 
καλημέρα , δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση του ενυδρείου οπότε θα ξεκινήσω τώρα μέσα από την ασθένεια που μάλλον προέκυψε .

Έχω εδω και 8 μήνες το aquael ecoline set 80cm με μικτά 112 λιτρα και έχω μέσα : 2 sae , 10 ενήλικα γκάπυ και αλλα τόσα μικρά , 5 πλάτυ , 10 ρεντ τσέρυ και 5-6 apple snail .

Το τελευταίο μήνα ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά αρρώστησαν διαδοχικά δύο πλάτυ τα οποία και απεβίωσαν αφού πρώτα για πολλές μέρες είχαν μειωμένη κινητικότητα , κάθονταν κυρίως στο βυθό , ανοιγόκλειναν συνεχώς το στόμα τους σαν να τα εμπόδιζε κάτι στη στοματική κοιλότητα τους , δεν είχαν διάθεση για να τραφούν και τις τελευταίες μέρες κοκκάλωσαν κουνώντας μόνο βράγχια και τα δεξια-αριστερα πτερύγια της κοιλιάς .

Να σημειώσω οτι εξωτερικά δεν υπήρχε κανένα σημάδι ή κάποια άλλη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά καθως και δεν είχε γίνει πρόσφατα εισαγωγή άλλου ψαριού το οποίο πιθανόν να έφερε ασθένεια .Επίσης το περίεγο για μένα είναι οτι κανένα γκάπυ δεν είχε παρόμοια συμπτώματα .

Αυτή τη στιγμή δυστύχως αλλα 2 θηλυκά πλάτυ ( όπως και τα 2 προηγούμενα ήταν θηλυκά ) έχουν παρόμοια συμπτώματα .


Μέχρι να συμπληρώσω την αναλυτική φόρμα και να κάνω μετρήσεις έχετε να προτείνετε κάποια κίνηση , ευχαριστώ εκ των προτέρων .

andreascrete 13-06-12 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles (Μήνυμα 674594)
καλημέρα , δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση του ενυδρείου οπότε θα ξεκινήσω τώρα μέσα από την ασθένεια που μάλλον προέκυψε .

Έχω εδω και 8 μήνες το aquael ecoline set 80cm με μικτά 112 λιτρα και έχω μέσα : 2 sae , 10 ενήλικα γκάπυ και αλλα τόσα μικρά , 5 πλάτυ , 10 ρεντ τσέρυ και 5-6 apple snail .

Το τελευταίο μήνα ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά αρρώστησαν διαδοχικά δύο πλάτυ τα οποία και απεβίωσαν αφού πρώτα για πολλές μέρες είχαν μειωμένη κινητικότητα , κάθονταν κυρίως στο βυθό , ανοιγόκλειναν συνεχώς το στόμα τους σαν να τα εμπόδιζε κάτι στη στοματική κοιλότητα τους , δεν είχαν διάθεση για να τραφούν και τις τελευταίες μέρες κοκκάλωσαν κουνώντας μόνο βράγχια και τα δεξια-αριστερα πτερύγια της κοιλιάς .

Να σημειώσω οτι εξωτερικά δεν υπήρχε κανένα σημάδι ή κάποια άλλη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά καθως και δεν είχε γίνει πρόσφατα εισαγωγή άλλου ψαριού το οποίο πιθανόν να έφερε ασθένεια .Επίσης το περίεγο για μένα είναι οτι κανένα γκάπυ δεν είχε παρόμοια συμπτώματα .

Αυτή τη στιγμή δυστύχως αλλα 2 θηλυκά πλάτυ ( όπως και τα 2 προηγούμενα ήταν θηλυκά ) έχουν παρόμοια συμπτώματα .


Μέχρι να συμπληρώσω την αναλυτική φόρμα και να κάνω μετρήσεις έχετε να προτείνετε κάποια κίνηση , ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Τακτικές αλλαγές νερού και λίγο ενυδρειακό αλάτι θα βοηθούσε στην περίπτωση σου μέχρι να συμπληρώσεις φόρμα και να ακούσεις μετά πιο αναλυτικές γνώμες!
Μου μοιάζει για ανέβασμα αμμωνίας καθότι έχεις αρκετά ψάρια στο ενυδρείο!

aqualife 13-06-12 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles (Μήνυμα 674594)
καλημέρα , δεν έχω ξανακάνει παρουσίαση του ενυδρείου οπότε θα ξεκινήσω τώρα μέσα από την ασθένεια που μάλλον προέκυψε .

Έχω εδω και 8 μήνες το aquael ecoline set 80cm με μικτά 112 λιτρα και έχω μέσα : 2 sae , 10 ενήλικα γκάπυ και αλλα τόσα μικρά , 5 πλάτυ , 10 ρεντ τσέρυ και 5-6 apple snail .

Το τελευταίο μήνα ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά αρρώστησαν διαδοχικά δύο πλάτυ τα οποία και απεβίωσαν αφού πρώτα για πολλές μέρες είχαν μειωμένη κινητικότητα , κάθονταν κυρίως στο βυθό , ανοιγόκλειναν συνεχώς το στόμα τους σαν να τα εμπόδιζε κάτι στη στοματική κοιλότητα τους , δεν είχαν διάθεση για να τραφούν και τις τελευταίες μέρες κοκκάλωσαν κουνώντας μόνο βράγχια και τα δεξια-αριστερα πτερύγια της κοιλιάς .

Να σημειώσω οτι εξωτερικά δεν υπήρχε κανένα σημάδι ή κάποια άλλη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά καθως και δεν είχε γίνει πρόσφατα εισαγωγή άλλου ψαριού το οποίο πιθανόν να έφερε ασθένεια .Επίσης το περίεγο για μένα είναι οτι κανένα γκάπυ δεν είχε παρόμοια συμπτώματα .

Αυτή τη στιγμή δυστύχως αλλα 2 θηλυκά πλάτυ ( όπως και τα 2 προηγούμενα ήταν θηλυκά ) έχουν παρόμοια συμπτώματα .


Μέχρι να συμπληρώσω την αναλυτική φόρμα και να κάνω μετρήσεις έχετε να προτείνετε κάποια κίνηση , ευχαριστώ εκ των προτέρων .

έχεις πολλά ψάρια για τα λίτρα σου και θα έχεις αρρωστιές συχνά:(

stav 13-06-12 15:01

Σαν πρωτη ενεργεια θα προτεινα να βγαλεις τα SAE.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01332 seconds with 11 queries