Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   υγρα βακτιριδια καθε ποτε? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13271)

alan boy 14-09-06 10:24

υγρα βακτιριδια καθε ποτε?
 
καλημερα.μετα απο καθε αλαγη νερου (καθε 15 μερες 30 λιτρα) βαζω ενα καπακι υγρα βακτιριδια.τα λιτρα των ενυδρειων ειναι: 80λ. με 2παπαγαλοψαρα με εσωτ. φιλτρο atman(μαλλον κινεζικο ειναι),120λ με 4 παπαγαλοψ.1πλεκο φιλτρο εξωτ. hyndor prime30, 100λ.3παπαγαλοψ.1λεπουρινος 1σαμουραι 1πλεκο φιτρο 2213.

η ερωτηση ειναι καθε ποτε πρεπει να ριχνω υγρα βακτιριδια?και ποσο?και αν πρεπει????

Lsourtzo 14-09-06 10:41

άμα το ενυδρείο είναι στρωμένο κανονικά δεν χρειάζεται να ρίχνεις βακτηρίδια …
30 λίτρα στα 80 λίτρα είναι πολλά … ( ιδίως αν υποθέσουμε ότι τα 80 λίτρα δεν είναι καθαρά )
καλό είναι να κάνεις 20 λίτρα αλλαγή (25-30 % ) αλλά κάθε βδομάδα και όχι κάθε 15 μέρες …

CHRISTOS222 14-09-06 10:44

Αν δηλαδή κάνουμε μεγαλύτερες αλλαγές από 20 - 30 % κάνει κακό σε κάτι??
αν κάνουμε αλλαγή 50 % κάθε βδομάδα βλάπτουμε κάτι ή είναι απλός άδικος κόπος?

alan boy 14-09-06 10:47

οχι τα λιτρα ειναι καθαρα.παντως για αλαγες πιο συντομες????? εδω τοσο και παλι :mad:.......... ασε που εχω και τους δισκους σπιτι και καθε 4μερες 30 λιτρα κουβαλα αδειασε κτλ κτλ(ευτυχως ανεβενω μονο μια σκαλα).ναι στρωμενα ειναι ενυδρεια.

Lsourtzo 14-09-06 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS222
Αν δηλαδή κάνουμε μεγαλύτερες αλλαγές από 20 - 30 % κάνει κακό σε κάτι??
αν κάνουμε αλλαγή 50 % κάθε βδομάδα βλάπτουμε κάτι ή είναι απλός άδικος κόπος?

ένας λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι βασικά κάθε φόρα που κάνεις αλλαγές νερού σκέψου ότι αλλάζεις το περιβάλλον που μέσα ζουν τα ψάρια σου (θερμοκρασία , σκληρότητα, μπορεί το ph κτλ κτλ ) … αυτό και μόνο είναι ένας παράγοντας για να τα στρεσάρεις …

το πλεονέκτημα του 20 % από το 50 % είναι ότι η μεταβολή τον συνθηκών είναι μικρότερη …

σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι …

Tolis 14-09-06 11:20

Μεγαλες και συχνες αλλαγες ΑΝ γινονται σωστα - με τις παραμετρους του νερου που μπαινει (θερμοκρασια, σκληροτητα pH) ιδιες με το νερο που βγαινει και με αντιχλωριο, μονο καλο κανουν.

Lsourtzo 14-09-06 11:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
με τις παραμετρους του νερου που μπαινει (θερμοκρασια, σκληροτητα pH)

αλήθεια όμως ... από εδώ μέσα πόσοι έχουν την δυνατότητα να το πετύχουν αυτό ??? :smt102

νομίζω ότι μόνο όσοι έχουν ΑΟ και δεξαμενή στο μπαλκόνι μπορούν να εγγυηθούν κάτι τέτοιο τελικά ...

Tolis 14-09-06 13:41

Αν θεωρησουμε οτι οι περισσοτεροι νεοι-μισονεοι εχουν νερο βρυσης στα ενυδρεια τους, δεν ειναι καθολου δυσκολο.

Αυτοι που εχουν πιο "ψαγμενα" νερα, εχουν την εμπειρια ετσι κι αλλιως..

CHRISTOS222 15-09-06 09:40

Ναι αλλά αν είναι έτσι ίσως μια αλλαγή 20 να μην αρκεί και να θέλει περισσότερες αλλαγές την βδομάδα! όποτε τότε τα ψαριά στρεσάρονται 2 φορές αντί για μια! λιγότερο μεν αλλά Χ 2 φορές!!!
Βασικά ρωτάω επειδή αφού έχεις ήδη μπει στην διαδικασία να αλλάξεις νερό μια αλλαγή . 50 % είναι ευκολότερη από να κάνεις 2 τον 20 - 25%
δεν χρειάζεται να ξανακουβαλάς όλο τον εξοπλισμό.. απλά αδειάζεις περισσότερο νερό... μου φαίνετε ευκολότερο...
κάνει κακό όμως στα ψάρια?

crazyio 15-09-06 10:21

αν οι αλλαγές γίνοντε τακτικά όπως λέμε (25-30% κάθε εβδομάδα) αρκούνε ...
και ούτε τις παραμέτρους του νερού σου χαλάς ούτε τα ψάρια στρεσάρεις ..

Tzo 15-09-06 12:53

Με το προβλήμα αλγης που είχα εκανα αλλαγές καθε 2 μέρες της τάξης 40-50 % εχω μέσα κιχλίδες malawi και μέχρι στιγμης είναι οκ. Τώρα που έχει στώσει το νερό θα κάνω πάλι αλλαγές κάθε βδομάδα 30%.

crazyio 15-09-06 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tzo
Με το προβλήμα αλγης που είχα εκανα αλλαγές καθε 2 μέρες της τάξης 40-50 % εχω μέσα κιχλίδες malawi και μέχρι στιγμης είναι οκ. Τώρα που έχει στώσει το νερό θα κάνω πάλι αλλαγές κάθε βδομάδα 30%.

Εσύ Νίκο είχες πρόβλημα με αιωρούμενη άλγη ... γιαυτό και εκανες συχνές αλλαγές ....
υπο φυσιολογικές συνθήκες κάτι τέτοιο δεν ήταν απαραίτητο ... :rolleyes:
οπότε πάμε στο πιο πάνω ποστ :rolleyes:

Tzo 15-09-06 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Εσύ Νίκο είχες πρόβλημα με αιωρούμενη άλγη ... γιαυτό και εκανες συχνές αλλαγές ....
υπο φυσιολογικές συνθήκες κάτι τέτοιο δεν ήταν απαραίτητο ... :rolleyes:
οπότε πάμε στο πιο πάνω ποστ :rolleyes:

Ναι απλά το ανεφερα γιατι ρώτησαν αν έχουν πρόβλημα τα ψάρια με μεγάλες και συχνές αλλαγές νερου

(πωπωπω αμεσως να με φαει αμαν αυτο το παιδι :D:D:D:D:D:D)

crazyio 15-09-06 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tzo
Ναι απλά το ανεφερα γιατι ρώτησαν αν έχουν πρόβλημα τα ψάρια με μεγάλες και συχνές αλλαγές νερου

(πωπωπω αμεσως να με φαει αμαν αυτο το παιδι :D:D:D:D:D:D)

:smt027 :smt027 :smt027
Γι αυτό και το διευκρινίζω για να μην το πάρει κανένας λάθος ... ;)

Carebean pirate 15-09-06 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy
καλημερα.μετα απο καθε αλαγη νερου (καθε 15 μερες 30 λιτρα) βαζω ενα καπακι υγρα βακτιριδια.τα λιτρα των ενυδρειων ειναι: 80λ. με 2παπαγαλοψαρα με εσωτ. φιλτρο atman(μαλλον κινεζικο ειναι),120λ με 4 παπαγαλοψ.1πλεκο φιλτρο εξωτ. hyndor prime30, 100λ.3παπαγαλοψ.1λεπουρινος 1σαμουραι 1πλεκο φιτρο 2213.

η ερωτηση ειναι καθε ποτε πρεπει να ριχνω υγρα βακτιριδια?και ποσο?και αν πρεπει????


Γιατί έχεις μόνο υβρίδια...?+-8

alan boy 16-09-06 07:46

παπαγαλια
 
γιατι ειναι πολυ ανθεκτικα.και ομορφα θα ελεγα.εχω 4 πορτοκαλι 1ροζ 2 τατουαζ (βαμενα χιλια κοκινες και πρασινες γραμες)και 2 ασπρα.
επισης αν και δε γενανε (απ οτι εχω ακουσει) ειναι πολυ καλοι γονεις.οταν ειχαν γεννησει οι κιχλιδες μου (χωρις να το ξερω) αλαξα ενυδρειο στην αληθινη μανα επιδη ειχε αγριεψει παρα πολυ και μαλωνε με ολα.αμεσως μπηκαν τα 2 παπαγαλια στο τσουκαλι με τα νεογενητα και τα ταιζαν ενα ενα στο στομα.ηταν φοβερο θεαμα.:p

george 16-09-06 09:50

Ως μέλη του ΠΣΦΕ και σκεπτόμενοι και ευαισθητοποιημένοι χομπίστες είμαστε κατά της αναπαραγωγής και διατήρησης σε ενυδρεία πάσης φύσεως υβριδίων, μεταλλαγμένων και βαμμένων ψαριών .

Από εκεί και πέρα ... περί ορέξεως .....

Giwrgos23 16-09-06 14:20

θα μου επιτραπει να συμφωνησω με τον προλαλησαντα μοδερατορα και συνονοματο στο οτι οσο αγοραζουμε υβριδια,με τα γνωστα βιολογικα προβληματα που εχουν και την ταλαιπορια που εχουν υποστει πχ για να εχουν τατουαζ,τοσο περισσοτερο οι <δημιουργικοι>επαγγελματιες θα τα πεδευουν για να γινουν <ομορφα> κριμα απ'τον θεο ειναι ρε παιδια .

ευχαριστω!!

soza 16-09-06 18:44

Τατου τι εννοας???
Μονιμο ή Χεννα?

alan boy 16-09-06 20:49

δεν ηξερα οτι αυτα τα ψαρια ταλαιπωρουνται.νομιζα οτι βαφονται με φυσικους τροπους η κατι αλλο.μου εκανε εντυπωση ομως που μου ειπαν οτι δεν μπορουν να γεννησουν αλλα δεν το εδωσα σημασια.
παντως εδω και 6 μηνες δεν εχουν ξεβαψει.μαλλον δεν ειναι χενα.:smt107

Tolis 17-09-06 00:41

Δηλαδη ποιος ειναι ο φυσικος τροπος να βαψεις ενα ψαρι με βαμενα χειλια και κοκκινες και πρασινες γραμες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02237 seconds with 11 queries