Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ΛΙΜΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (indoor pond) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54128)

in the pond 27-06-11 11:23

ΛΙΜΝΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (indoor pond)
 
Όταν διαμένετε σε αστική περιοχή, πολύ πιθανόν ο χώρος αυτός να είναι ένα διαμέρισμα.
Επομένως δεν θα διαθέτει αυλή για να δημιουργήσετε τη δική σας λιμνούλα!
Και όμως γίνεται!!
Οι καιροί πλέον έχουν αλλάξει και η τεχνολογία βοηθάει έτσι ώστε να δημιουργήσετε κι εσείς ένα μικρό ή μεγάλο τέτοιο κύκλωμα. Ξεκινήστε από μια εικόνα φυσικού βιότοπου και καταλήξτε σε μια εντελώς μοντέρνα προσέγγιση!

BORKED

Μπορούν να γίνουν οι απαιτούμενες ρυθμίσεις ώστε να υποστηριχθεί το σύστημα σας με ιδανικό φωτισμό, ικανό να σας επιτρέψει να δημιουργήσετε ταυτόχρονα και ένα εσωτερικό υδρόκηπο ή ακόμα και μικρό κήπο με τροπικά φυτά που δεν προσφέρονται για εξωτερική χρήση λόγω καιρικών συνθηκών!
Το μόνο που θα στερηθείτε βέβαια είναι η άγρια ζωή, που ενδεχομένως στο συγκεκριμένο χώρο δεν επιθυμείτε για ευνόητους λόγους.

BORKED

Εκτός από τα ψάρια κρύου νερού, μπορείτε να προχωρήσετε ένα βήμα πάρα-πέρα δημιουργώντας ανοικτά κυκλώματα-δεξαμενούλες που να μπορούν να υποστηρίξουν (και γιατί όχι) τροπικά είδη, μετατρέποντας το σύστημα μας σε μια μίνι λίμνη Μαλάουι ή ένα ξεκομμένο σημείο του Αμαζονίου κ.λ.π.

Συνηθίσατε να βλέπετε τα ενυδρεία πίσω από ένα γυαλί γεμάτο νερό, σαν οθόνη τηλεόρασης. Αυτή η προσέγγιση μελλοντικά πρόκειται να αλλάξει.
Σήμερα οι άνθρωποι χαμένοι στο χάος των μεγαλουπόλεων, έχουν την ανάγκη να έχουν με κάποιο τρόπο επαφή με τη φύση. Βλέπουμε λοιπόν, ότι το τυπικό ενυδρείο σήμερα έχει περισσότερες εφαρμογές με συνδυασμό νερού και ξηράς όπως διαφορετικά ονομάζονται, vivarium, palludarium κ.λ.π.
Η διαφορά προσέγγισης είναι ότι στην περίπτωση του ανοικτού συστήματος, ο τεχνητός βιότοπος δεν θα φέρει γυαλί, ή αν θέλετε όχι παντού!
Μεταφερόμαστε λοιπόν σε νέους ορίζοντες τριών διαστάσεων πλέον, όπου εμείς οι ίδιοι θα μπορούμε να είμαστε μέσα στο βιότοπο και όχι απλά να παρακολουθούμε την εξέλιξή του μέσα σε ένα κουτί.

BORKED

Μια ανεκμετάλλευτη γωνιά που δεν προσφέρει σε τίποτα ή ένα αδειανό δωμάτιο, μπορούν να μετατραπούν σε κάτι που μας εκφράζει, δίνοντας μας τη χαρά ύπαρξης της φύσης.
Αφιερώστε λίγο χώρο για ένα σύστημα μερικών λίτρων ή ακόμα όπου υπάρχει η υποδομή και η δυνατότητα υπερβάλλετε εαυτόν δημιουργώντας ένα ρυχό βιότοπο 5-6 τετραγωνικών μέτρων, ο οποίος θα αποτελείται από βλάστηση, σημεία ξηράς, μικρό καταρράκτη, μικρή ρηχή λιμνούλα, πέτρες, κορμούς δέντρων με αναρριχώμενα φυτά και dendrobium ορχιδέες.

BORKED

Σε προχωρημένες προσεγγίσεις τροπικών συστημάτων, λόγω της απαιτούμενης ύπαρξης υψηλής ατμοσφαιρικής υγρασίας, μπορείτε ανάλογα να περιορίσετε ένα μικρό χώρο ή ακόμα και ένα φωτεινό δωμάτιο.
Έτσι, μπορείτε, έστω και στο κέντρο μιας μεγαλούπολης, στον 4ο όροφο να δημιουργήσετε το δικό μας φυσικό χώρο ξεκούρασης, χωρίς να χρειάζεται να οδηγήσετε ώρες ολόκληρες για να βρείτε πηγή νερού και βλάστησης.
Δεν είναι άπιαστο όνειρο. Αυτό που απαιτείται, είναι αρκετό μεράκι, πρόνοιες, καλός σχεδιασμός και αρκετή φαντασία.;)

kwstas_original 27-06-11 14:54

Πολυ ωραια τα λες Billy!:p

Δεν πειραζει που το ''indoor pond'' εγω αλλιως το εχω στο μυαλο μου?!...:rolleyes:

Βεβαια εχουμε πολυ καιρο μπροστα μας μεχρι να δουμε τετοια πραγματα και τοσο μερακι εδω!
Ολα τα νεα πραγματα δυστηχως τα καταδικαζουμε...λογο ελειψης πληροφορισης.
Ελπιζω κατι να αλλαξει αυτο το αρθρακι, η ελπιδα πεθαινει τελευταια!;)

in the pond 27-06-11 15:08

Κώστα, μπορούσες να φανταστείς τόσο σύντομα να είχαμε τόσες τεχνητές λίμνες, αρκετά υψηλού επιπέδου σε εξέλιξη? Εγώ πάντως όχι! Γιατί να μην δούμε στο άμεσο μέλλον λοιπόν δεξαμενούλες σε κλειστό χώρο?;)

Τουλάχιστον, με το που πέφτει η ιδέα στο τραπέζι, όλο και κάποιοι φίλοι θα ενδιαφερθούν. Έτσι δεν είναι? Γιατί να αποκλείουμε λοιπόν ένα κύκλωμα που στο μέλλον θα τρέχει αρκετά? Τουλάχιστον να υπάρχει εδώ να φαίνεται ότι υπάρχει κι αυτή η επιλογή.

ΜΙΜΗΣ 27-06-11 15:40

ενδιαφερον πραγματα
ωραια δουλεια!

sonic 27-06-11 15:45

Τα έλεγα εγω τοτε αλλα που τα λεφτα τωρα...

kwstas_original 27-06-11 16:03

4 Συνημμένο(α)
Μια απο τις καλητερες του ειδους της...στο στοιχειο μου βεβαια αλλα...αν αξιζει να το κανεις...αξιζει και να το ΠΑΡΑκανεις!!:smt050

lans 27-06-11 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 603902)
Τα έλεγα εγω τοτε αλλα που τα λεφτα τωρα...

Θα συμφωνήσω απόλυτα και ο λογος ειναι οτι αμα πας να κανεις κατι τετοιο δεν θα εισαι και ενας απλως χομπιστας...αλλα κατι σε ποιοοοο καμένο οπως ειμαστε καποιοι.
Ετσι το μεγαλο εμποδιο ειναι το οικονομικο...αλλιως θα σου ελεγα εγω ποια ειναι η χρησιμότητα του σαλονιου... :D:D:D:D

ΥΓ. Και να μην εισαι παντρεμενος :p:p:p

in the pond 27-06-11 16:10

Μα με ένα κομμάτι λάινερ και ένα εξωτερικό φίλτρο ενυδρείου μπορείς να κάνεις θαύματα! Εκτός και αν εσείς εντάσσεστε την κατηγορία των προχωρημένων.

sonic 27-06-11 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 603916)
Μια απο τις καλητερες του ειδους της...στο στοιχειο μου βεβαια αλλα...αν αξιζει να το κανεις...αξιζει και να το ΠΑΡΑκανεις!!:smt050


Θα συμφωνησω Κωστα μονο που μου φανηκε λιγο υπερβολη το arowana σε τετοια λιμνουλα αλλα αφου ειναι επιλογη σου +-3

lans 27-06-11 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 603916)
Μια απο τις καλητερες του ειδους της...στο στοιχειο μου βεβαια αλλα...αν αξιζει να το κανεις...αξιζει και να το ΠΑΡΑκανεις!!:smt050

καλα εσυ θες γιατρο...ή να μετακομίσεις σε κανα χωριο με αλάνα... :p:p

sonic 27-06-11 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 603920)

ΥΓ. Και να μην εισαι παντρεμενος :p:p:p


Αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος βασικα :D:D:D:D:D

lans 27-06-11 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 603928)
Αυτος επρεπε να ειναι ο τιτλος βασικα :D:D:D:D:D

Αν το δει η γυναικα σου αυτο το ποστ...θα σου πω εγω...σουζα μετα... :D:D:D:D

in the pond 27-06-11 16:16

Το θέμα είναι να το χειριστεί κανείς έξυπνα! ;)

kwstas_original 27-06-11 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 603926)
Θα συμφωνησω Κωστα μονο που μου φανηκε λιγο υπερβολη το arowana σε τετοια λιμνουλα αλλα αφου ειναι επιλογη σου +-3

Η...''λιμνουλα'' που βλεπεις ειναι 1.500 γαλλονια.Κατι παραπανω απο 5.000 λιτρα δηλαδη...:rolleyes:
Σε αυτην την λιμνουλα λοιπον εζησε ο gandalf, μια απο τις μεγαλητερες arow Που εζησαν ποτε σε συνθηκες αιχμαλωσιας!
Εφτασε το μεγεθος που φτανουνε στη φυση κατι που ειναι δυσκολο για αυτο το ειδος σε αιχμαλωσια.

Sorry για την παρενθεσουλα!:p

@lans, δεν θελω ουτε γιατρο, ουτε αλανα, κομπλε ειμαι!;)

Τα βλεπεις Βασιλη?!
Δεν εκανες ενα αρθρο πως να φτιαξουμε play room στο αδειο δωματιο....?:rolleyes:

mikrosaquaristas 27-06-11 16:20

τι να κάνεις δηλαδή
να δεί το πρώην σαλόνι να έχει γίνει μία εσωτερική λίμνη
κι εσύ να της πείς

"Δεν είναι αυτό που νομίζεις αγάπη μου!!!!!!!!!"
:D:D:D:D:D

lans 27-06-11 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 603933)
Το θέμα είναι να το χειριστεί κανείς έξυπνα! ;)

Για πες καμια συμβουλη...:o
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 603935)
Η...''λιμνουλα'' που βλεπεις ειναι 1.500 γαλλονια.Κατι παραπανω απο 5.000 λιτρα δηλαδη...:rolleyes:
Σε αυτην την λιμνουλα λοιπον εζησε ο gandalf, μια απο τις μεγαλητερες arow Που εζησαν ποτε σε συνθηκες αιχμαλωσιας!
Εφτασε το μεγεθος που φτανουνε στη φυση κατι που ειναι δυσκολο για αυτο το ειδος σε αιχμαλωσια.

Sorry για την παρενθεσουλα!:p

@lans, δεν θελω ουτε γιατρο, ουτε αλανα, κομπλε ειμαι!;)

Τα βλεπεις Βασιλη?!
Δεν εκανες ενα αρθρο πως να φτιαξουμε play room στο αδειο δωματιο....?:rolleyes:

Καταλαβα...το εκανες το κουμαντο σου απο πριν... :p:p:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 603936)
τι να κάνεις δηλαδή
να δεί το πρώην σαλόνι να έχει γίνει μία εσωτερική λίμνη
κι εσύ να της πείς

"Δεν είναι αυτό που νομίζεις αγάπη μου!!!!!!!!!"
:D:D:D:D:D

Εδω ενα 10 λιτρο παμε να βαλουμε για να βαλουμε κανα φυτακη...και γινεται χαμος και στο τελος η ατακα...
"ΟΚ, ή εγω ή αυτο...!!!"
Και εσυ να και θες να πεις αυτο...δεν τολμας... :D:D:D

sonic 27-06-11 16:23

Ειμαστε λιγο εκτος θεματος λανς και θα μας κοινηγαει οχι μονο η γυναικα μου :D αλλα και ο δημιουργος του θεματος....Για πειτε βρε παιδια εκτος τα λεφτα τον χωρο τι αλλο χρειαζομαστε για να γινει πραγματικοτητα κατι τετοιο;Και κατα ποσο ειναι ευκολο και δυνατον;

Εγω συγνωμη κωστα δεν γνωριζα διαστάσεις λιμνης

mikrosaquaristas 27-06-11 16:24

πέρα απο την πλάκα...το να πείσεις την γυναίκα αποτελεί μία απο τις αναγκαίες και ικανές συνθήκες του όλου πρότζεκτ .-
:cool:

lans 27-06-11 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 603944)
πέρα απο την πλάκα...το να πείσεις την γυναίκα αποτελεί μία απο τις αναγκαίες και ικανές συνθήκες του όλου πρότζεκτ .-
:cool:

...Του σημαντικότερο κομματι...να συμπληρώσω!!! :p

in the pond 27-06-11 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 603946)
...Του σημαντικότερο κομματι...να συμπληρώσω!!! :p

Μα και έξω να κάνεις λίμνη χρειάζεται αυτό, όπως και να πείσεις για την αγορά ενός ενυδρείου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lans (Μήνυμα 603939)
Εδω ενα 10 λιτρο παμε να βαλουμε για να βαλουμε κανα φυτακη...και γινεται χαμος και στο τελος η ατακα...
"ΟΚ, ή εγω ή αυτο...!!!"

Ε,καλά! Για 10 λίτρα και μια ανούμπια περνάς όλο αυτό? Τί να πω?

kwstas_original 27-06-11 16:32

Sorry παιδια αλλα θα ξαναπω οτι εχετε βαλει μεσα στο σπιτι σας τον Chuck Norris!
Πατηστε ρε λιγο ποδι, οτι θελουνε σας κανουνε?!:p
Εγω την εχω φτασει σε σημειο πλεων να παρακαλαει να την αφησω να αλλαξει το νερο γιατι τα βλεπει λιγο ''αχρωμα''...αντε, και στα δικα σας!:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 603942)
Για πειτε βρε παιδια εκτος τα λεφτα τον χωρο τι αλλο χρειαζομαστε για να γινει πραγματικοτητα κατι τετοιο;Και κατα ποσο ειναι ευκολο και δυνατον;

Εγω συγνωμη κωστα δεν γνωριζα διαστάσεις λιμνης

Συγχωρεμενος!

Ειναι ευκολο οσο ειναι ολα τα πραγματα με τα οποια ασχολησαι.
Οπως λεει ο λαος...οτι αφηνεις, σε αφηνει...;)
Λιγο μερακι, και λιγη φαντασια θελει η υποθεση...
Λιγα φραγκα και λιγος χωρος παντα θα βρεθει αρκει να υπαρχουν τα παραπανω!
Αυτες ειναι οι κυριες προυποθεσεις ΙΜΟ.

sonic 27-06-11 16:40

Τι λετε για αυτό;Σε ποιο ψηλο με χοντρο γυαλι για να βλέπουμε και μέσα;

http://www.youtube.com/watch?v=IWLFEJ1kFfQ

in the pond 27-06-11 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 603958)
Τι λετε για αυτό;Σε ποιο ψηλο με χοντρο γυαλι για να βλέπουμε και μέσα;

http://www.youtube.com/watch?v=IWLFEJ1kFfQ

Το βρήκα και εγώ το συγκεκριμένο βίντεο. Σκόπημα δεν το ανέβασα γιατί έκαναν το λάθος και έβαλαν κοι σε ένα τόσο μικρό κύκλωμα.
Όσον αφορά την εκτέλεση του έργου, το βίντεο είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικό. Σε περίπτωση διαμερίσματος όπου θέλουμε λιγότερο βάρος, μπορούμε να αντικαταστήσουμε τους τσιμεντόλιθους με ξύλινες κατασκευές.

kwstas_original 27-06-11 17:44

Βασιλη, ποσταρω μερικα πραγματα με τις ευλογιες σου και συμφωνα με το γουστο μου!(οχι τερατα)!:p


Για μενα ολο το παρακατω που θα δειτε σε βηματα, ειναι ο πιο απλος, φθηνος, αξιοπιστος, ευκολος, ασφαλης και εμφανισημος τροπος να κανει καποιος κατι τετοιο...
..βημα βημα..η κατασκευη ξεκιναει απο το βιντεο Νο8.

Προσπεραστε οτι ο τυπος εβαλε χελωνες...το ιδιο ευκολα μπαινουνε και ψαρια.


BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED
BORKEDBORKED

enjoy!;)

in the pond 27-06-11 18:24

Κώστα, τα βίντεο που ανέβασες είναι χρήσιμα από κάθε άποψη. Πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα βλέπουμε το συγκεκριμένο άρθρο και θα λέμε, Ε! και?

Στους ενδιαφερόμενους, απλά να πω ότι τέτοια συστήματα στοιχίζουν πολύ λιγότερα από ότι ένα ενυδρείο του μισού όγκου νερού απ' ότι θα' ναι η λίμνη.;)
Αυτό που έχετε να κάνετε λοιπόν, είναι να πείσετε τις γυναίκες σας.:p

lans 27-06-11 20:35

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 603948)
Μα και έξω να κάνεις λίμνη χρειάζεται αυτό, όπως και να πείσεις για την αγορά ενός ενυδρείου.


Ε,καλά! Για 10 λίτρα και μια ανούμπια περνάς όλο αυτό? Τί να πω?

Ασε που αναγκαζεσαι να λες τα μισα απ οσο κοστιζουν στην καλυτερη... :p

Αμα δεις τι πατεντα εκανα για να περασω 2 10 λιτρα στην σκαντζα....δες τε και θαυμάστε με...:D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 604014)
Κώστα, τα βίντεο που ανέβασες είναι χρήσιμα από κάθε άποψη. Πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα βλέπουμε το συγκεκριμένο άρθρο και θα λέμε, Ε! και?

Στους ενδιαφερόμενους, απλά να πω ότι τέτοια συστήματα στοιχίζουν πολύ λιγότερα από ότι ένα ενυδρείο του μισού όγκου νερού απ' ότι θα' ναι η λίμνη.;)
Αυτό που έχετε να κάνετε λοιπόν, είναι να πείσετε τις γυναίκες σας
.:p

Αυτο ισχυει αν ξερεις βεβαια τι πρεπει να παρεις...και να εχεις κάψιμο να ψάξεις για καλύτερες και φτηνότερες λύσεις...

...αλλα γι αυτο ειναι το forum εδω...:p:p:p:p

lucy 28-06-11 09:18

Είναι κι αυτό ένα από τα όνειρά μου! Αν και ξέρω πως θα είναι απραγματοποίητο ... να έχει έξω κακοκαιρία κι εγώ να κάθομαι δίπλα στην λιμνούλα μου την περιτριγυρισμένη από ορχιδέες και τροπικά φυτά -μέσα κι έξω- και να πίνω το λικεράκι μου, ταΐζοντας υπέροχα ψαράκια!!!!!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!!!!!!!

Τι ωραίο θέμα!!! να είσαι καλά Βασίλη γιατί τα όνειρα είναι δωρεάν!

apostolis veroia 07-10-11 21:26

ειναι πολυ καλα ολα αυτα!!!! εδω μια γλαστρολιμνη εχω στο σαλονι και εχει αλλαξει κατα πολυ το σαλονι ακομα και ο αερας μυριζει αλιος!!!
απλα δε ξερω αν κανω τι λιμνη πρωτα η ενα δωματιο για τη λιμνη;
πρωτα απο ολα θα θελα η λιμνη μου να εχει φως και φως ηλιου οχι τεχνητο! αρα πολλα παραθυρα η εστω ενα φεγγιτι! μετα πρεπει να σκεφτω τι να κανω με την υγρασια! η εξατμιση του νερου μεσα στο δοματιο δε θα ειναι οτι καλυτερο για την υγεια μου! και με την αλλαγη του νερου θα εχω ενα θεμα!
θα θελα αυτη τη λιμνη στο παλκονι μου που να εχει τζαμαρια η στο μαπνιο μου :rolleyes:

lucy 08-10-11 11:54

...θερμοκήπιο χρειαζόμαστε! :p

...και μάλιστα γερή κατασκευή ... ;)

....μπορεί να γίνει κάτι σαν .... αίθριο :grin:

... λέμε τώρα! Φαντασία να έχεις! :rolleyes:

kingrim 08-10-11 12:21

ολα καλα αλλα ρε παιδια πολυ βαρος δεν ειναι για ενα μπαλκονι ολο αυτο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02791 seconds with 11 queries