Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Sump ή 2 fx5 για παράδειγμα;;;;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53021)

Sotiris7 23-05-11 21:56

Sump ή 2 fx5 για παράδειγμα;;;;;;
 
Έστω ότι έχουμε ένα ενυδρείο 2.20 Χ 0.75 Χ 0.65 = 1.072 λίτρα.

Τι θα ήταν καλυτερο να χρησιμοποιθεί..........

Sump, ή δυο μεγάλα εξωτερικά φίλτρα, όπως για παράδειγμα τα fx5;;;;;

Γιώργος Κ 23-05-11 21:57

Sump ... :D:D:D

Sotiris7 23-05-11 21:58

Λόγω περισσότερων βιολογικών υλικών, ή για κάποιον άλλο λόγο;;;;;

maikl 23-05-11 22:01

Αν ειναι να κανεις sump και να το γεμισεις* με ταπες,ροδελες,καπακια,ουπα κ λ.π καλυτερα βαλε δυο εξωτερικα με "επωνυμη" και "μετρησιμη" βιολογια....;)
Αν παλι δεν σε παιρνει οικονομικα-ειναι και δυσκολες οι εποχες- τοτε παρε ενα 400αρι(οπως και εγω :D) κι ασε τα 2μετρα....

* αν βαλεις επωνυμα ομως τοτε το σαμπ ειναι και η δικη μου επιλογη....

Γιώργος Κ 23-05-11 22:02

Και αυτο αλλα και πιο ευκολο στη συντηρηση, στις αλλαγες νερου, στο οτι ο εξοπλισμος ολος ειναι εκει ... και φυσικα πιο οικονομικο σε υλοποιηση!!

Γιώργος Κ 23-05-11 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 592623)
κι ασε τα 2μετρα....

Εχει 400 αρι ...

2 μετρα με δισκους!!! :p:p:p:p:smt020:smt020:smt020

Sotiris7 23-05-11 22:08

Έχω ήδη ένα 500άρι.............. :D :D :D

Σκεφτόμουν να κατασκευάσω ένα 2.5μ προς το τέλος του καλοκαιριου, αλλά βρέθκε μια πολυ καλη περίπτωση με ένα ενυδρείο (μόνο γυάλα) με τις διαστάσεις που ανέφερα πιο πάνω.........

Και τώρα......... ψάχνομαι να δω τι να κάνω............. :D

Να χωθώ σε κολλήσεις, ή να πάρω αυτό και να τελειώνω..........

Βέβαια, αυτό που θα έφτιαχνα, θα ήταν 2.5 Χ 0.80 Χ 0.80 = 1.600 λίτρα...... αρκετά μεγάλη διαφορά.......... αλλά βέβαια, έχει και μεγάλη διαφορά στα φράγκα......... ;)

Giannis_4 23-05-11 22:47

Eγω με το σαμπ παντος βρηκα την χαρα μου και ως προς τις αλλαγες και που δεν φαινεται τιποτα μεσα στο ενυδρειο απο τα διαφορα μαραφετια που κατακαιρους βαζουμε.
Σωτηρη σε διαμερισμα θα γινει το θηριο?

Sotiris7 23-05-11 23:14

Κοίτα, μονοκατοικία είμαστε, αλλά εμείς είμαστε στον πάνω όροφο.......... :rolleyes:

Ξέρω τι σκέφτεσαι................ :D :D :D

Το μπάνιο που μπορεί να κάνουν οι από κάτω........... :D :D :D

Αλλά θα τοποθετηθεί κάτω ακριβώς από το κεντρικό δοκάρι του σπιτιου, και θα εφάπτεται σε φορέα τοίχο. Δεν φαντάζομαι ότι θα μπορουσε να έχει πρόβλημα.......... :rolleyes:

Βέβαια, πριν ξεκινησουμε (αν με το καλό έχουμε τα φράγκα περισσευουμενα) όλο και κάποιος μηχανικός θα το τσεκάρει......... :cool:

Γιώργος Κ 23-05-11 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 592655)
αν με το καλό έχουμε τα φράγκα περισσευουμενα

Ακομα?? :smt120zw

Giannis_4 24-05-11 05:51

Σωστα σκεφτηκες αυτο που σκέφτηκα!!:smt120:smt120
Ναι ρε φιλε γιατι εχω παθει πλακα με αυτα που ακουω τελευταια...Η νυφη μου δουλευει σε τεχνικο γραφειο και την ειπα να ρωτησει το πολ. μηχανικό ποσο βασταει το τετραγωνικο και μου ειπε 180κ...Τι να πω!!!
Αφου εισαι πανω σε δοκαρι ομως εισαι μια χαρα πιστευω!
Με το καλο φιλαρακι να δεις το θηριο!!!
Οι διαστασεις που θελεις ειναι κατι περισσοτερο απο "ταβλα"!!!:D

Sotiris7 24-05-11 07:42

Αφου ρε Γιώργη η ρημάδα η Πειραιώς, δεν έχει ολοκληρώσει τους ελέγχους και την εκταμίευση προς τις εταιρείες που επιχορηγουνται ώστε να τα βάλουμε τα δικά μας φράγκα στις τσέπες μας και να φτιάξουμε κανένα μικρό ενυδρειάκι...... zw.

Γιάννη μου και εγώ πιστευω ότι καθώς είναι κάτω από δοκάρι και εφαπτόμενο σε φορέα τοίχο, δε νομίζω ότι θα έχει κάποιο πρόβλμα...... αλλά φαντάζομαι αυτό θα το δουμε..... :D :D :D

Λες να βρεθεί ο παππους μου από κάτω αγκαλιά με τίποτα δίσκους;;;;;;; :rolleyes: :D :rolleyes: :D :rolleyes: :D

Jeepas 24-05-11 08:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 592624)
Και αυτο αλλα και πιο ευκολο στη συντηρηση, στις αλλαγες νερου, στο οτι ο εξοπλισμος ολος ειναι εκει ... και φυσικα πιο οικονομικο σε υλοποιηση!!

Τρομερή Διευκόλυνση. :smt023
Βάζεις/βγάζεις πχ. τύρφες, άνθρακα, μεταφέρεις υλικά, καθαρίζεις, κάνεις τις αλλαγές σου χωρίς να ενοχλήσεις τα ψάρια κλπ.
Αν και δεν έχω είμαι υπέρ του sump.

Crazy_Beaver 24-05-11 08:47

+1 στο sump

vasilis4x4 24-05-11 13:06

Sump φυσικα, μεγαλη ευκολια, αλλιως δυο 2080 !!!

tsoum 24-05-11 13:08

+1 στο σαμπ, διοτι το ρευμα που θα καις, θα ειναι περιπου το ίδιο, και θα εχεις χωρο για πολυυυυυυυυ περισσότερο υλικό.

ΕΠισης, δεν ξερω ποση ροη θελεις στο ενυδρείο σου, αλλα εγω, για να μην ειχα τεραστια αντλία στο σαμπ που να κάει τα εντερα της, θα εβαζα μια για να εχεις ικανοποιοητικη φιλτρανση π.χ. 2000-3000 λιτρα την ώρα, και εναν κυκλοφορητη στο ενυδρείο, να γυρναει το νερο επάνω...

imichal 24-05-11 13:48

sump Σωτηρη νομιζω θα ειναι η καλυτερη λυση μακροπροθεσμα......
Μεγαλυτερη ευκολια......

Οσο για τις διαστασεις μαλλον μικρο μου φαινεται....Αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστο.......:D

2,5 τουλαχιστον με πλατος και υψος απο 80εκ......

Με το βαρος μην φοβασαι....το μπετον ειναι φιλοτιμο......:grin:

Και φυσικα δεν ισχυει το 180 κιλα/μ2......

Sotiris7 24-05-11 18:08

Δηλαδη Λιάκο λες να μην πάρω το έτοιμο 2.20, αλλά να κολλησουμε το 2.50 που σκεφτόμασταν αρχικά ε;;;;;;;;

Βλέπεις, η αληθεια είναι, πως ναι μεν είναι ευκολία μεγάλη αυτό που είναι έτοιμο (και πολυ οικονομικότερο), αλλά ρε γαμώτο μου όσο το σκέφτομαι, άλλο να είναι το ενυδρείο 1072 λίτρα, και άλλο 1.600 που σκέφτομαι εγώ.......... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Και μια που λες ότι το μπετόν αντέχει................. :cool: :cool: :cool:

imichal 24-05-11 18:27

Μην το συζητας καθολου Σωτηρη..... Και εγω χτυπαω το κεφαλι μου τωρα..... Προτιμησα την ευκολη λυση και πηρα το 2μετρο ενώ θα μπορουσα να το κανω οπως ακριβως ηθελα.....
Ο "παππους" (Μανωλης) παρελαβε προχτες ενα diy απο Αθηνα με σαμπ......Άλλο πραμα.......

Sotiris7 24-05-11 20:20

Να του πεις, "καλογέμιστο" κι από μένα!!! ;)

Για να το λες έτσι, μάλλον για κανένα θηριάκι θα πρόκειται........... :rolleyes:

Τελικά, όσο το σκέφτομαι, τόσο περισσότερο με βλέπω να μην παίρνω το έτοιμο, αλλά να κολλάμε καλοκαιριάτικα......... :cool:

Χαραμάδας 25-05-11 10:48

Σωτήρη....κατά τη γνώμη μου κάνε ένα κουμάντο στα οικονομικά σου και ''χτύπα'' δύο τεμ.eheim 2080.Με αυτήν την κίνηση έχεις....α)είσοδο νερού από 4 σημεία (σημαντικότατο)....β)έξοδο νερού από 2 σημεία....γ)κατανάλωση ρεύματος 40w (σε σχέση με μια καλή αντλία για το σαμπ που θα ''τρώει'' τουλάχιστον 80w)....δ)πολύ καλης ποιότητας υλικά φιλτραρίσματος (περ.25 lit και τα δύο) που εμπεριέχονται στα eheim....ε)ευκολία και καθαριότητα αλλά και τη δυνατότητα να καθαρίζεις πλήρως (όταν χρειαστεί) το ένα αφού θα κρατάει την απαιτούμενη βιολογία το άλλο....στ)διπλάσια φίλτρανση,για το ενυδρείο που λές, βάση των στοιχείων του κατασκευαστή (τα δίνει για 1200 lit ενυδρείο το καθένα.;).
Βέβαια όπως είπα στην αρχή θέλεις 600 euro....αλλά όταν κάνεις τέτοιο θηρίο πρέπει να τα ''χωσεις''.Αλλωστε έδειξες μέχρι τώρα ότι είσαι large τύπος.:D:D:D.

Sotiris7 25-05-11 12:48

Χαχαχαχαχαχα......... α ρε Χρηστάρα...... αυτά τα large μας έχουν φάει........ :D :D :D

Τα 600, νομίζω δεν απέχουν πολυ από το νουμερο που θα κοστίζανε οι κυκλοφορητές, η κατασκευη το sump και τα υλικα........

Νομίζω ότι σαν κόστος, δεν θα διαφέρει και τόσο πολυ.......

Αλλά αυτη την λυση την θεωρείς καλη για το ενυδρείο που υπάρχει έτοιμο στα 2.20 μέτρα και 1072 λίτρα, ή για αυτο που θέλω να φτιάξω 2.50 μέτρα και 1.600 λίτρα;;;;;

Χαραμάδας 25-05-11 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 593144)
Χαχαχαχαχαχα......... α ρε Χρηστάρα...... αυτά τα large μας έχουν φάει........ :D :D :D

Τα 600, νομίζω δεν απέχουν πολυ από το νουμερο που θα κοστίζανε οι κυκλοφορητές, η κατασκευη το sump και τα υλικα........

Νομίζω ότι σαν κόστος, δεν θα διαφέρει και τόσο πολυ.......

Αλλά αυτη την λυση την θεωρείς καλη για το ενυδρείο που υπάρχει έτοιμο στα 2.20 μέτρα και 1072 λίτρα, ή για αυτο που θέλω να φτιάξω 2.50 μέτρα και 1.600 λίτρα;;;;;

Δυο 2080 και ένα 2229-απονιτροποιητή και φτιάξε και 2000 λίτρα φίλε.Και φυσικά στα 1600 λίτρα που λές το λίγο-λίγο 100 δίσκοι + 200 κοπαδόψαρα (ψιλαδούρα).....για να μη ξεχνιόμαστε . Κάντο και πάρε να τσακιστώ να έρθω για καφε.

maikl 25-05-11 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας (Μήνυμα 593252)
Δυο 2080 και ένα 2229-απονιτροποιητή και φτιάξε και 2000 λίτρα φίλε.Και φυσικά στα 1600 λίτρα που λές το λίγο-λίγο 100 δίσκοι + 200 κοπαδόψαρα (ψιλαδούρα).....για να μη ξεχνιόμαστε . Κάντο και πάρε να τσακιστώ να έρθω για καφε.

...κι αμα το κανει πολλοι θα μαζευτουμε για καφε....:cool: :D

Giorgos 25-05-11 20:37

Σωτηρη... ας πουμε πρωτα για το ενυδρειο (εξαλλου πιστευω πως ξερεις τι θα σου πω ;)).
Κανε πρωτα πολυ καλα τους λογαριασμους σου και αφου καταληξεις αν σε παιρνει (πρεπει βεβαια να υπολογισεις τα πολυ -και πολλα- δυσκολα χρονια που θα ακολουθησουν... εισαι και της δουλειας)... εννοειται πως θα φτιαξουμε μαζι το 2,5 μετρο (με παραπανω απο 0,80 πλατος αν σε παιρνει) :D. Αν παλι οχι, παιρνεις το ετοιμο.

Εννοειται οτι ειμαι φανατικος των sump.

Εφοσον θα "καθεται" πανω απο δοκο, δε θα εχεις κανενα προβλημα.


*** Ο τοιχος σου μαλλον δεν ειναι φερον ***

Sotiris7 26-05-11 11:19

Γιώργη φαντάζομαι ότι πριν κάνουμε οτιδήποτε, μια ματιά στα σχέδια θα την ρίξουμε....... ;)

Αν το φτιάξουμε με το καλό, τότε να έρθετε όσοι γουστάρετε να καθόμαστε να το χαζεύουμε........... :D

kwstas_original 26-05-11 11:30

Ενυδρειο οσο μεγαλητερο, τοσο το καλητερο...sump...μακαρι να ειχαμε ολοι...αν δεν ομως....απλα....


http://www.aquarium.org.hk/attach/29...0044-embed.JPG


:smt060
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 592626)
2 μετρα με δισκους!!! :p:p:p:p:smt020:smt020:smt020

Πραγματικα ομως...εχει επελθει κορεσμος...Ε.Λ.Ε.Ο.Σ.

stavrosczc 31-05-11 09:53

Φιλε μου το sump σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ!!!
εγω εχω 650 λιτρα και ειμαι με ενα eheim 2080 ενα SUN SUN 200l/h το μεγαλο της σειρας δηλαδη ενα fluval 305 και ενα μικρο εσωτερικο (οχι για βιολογια για ανθρακες κλπ)και πραγματικα το εχω σκυλομετανιωσει που δεν εκανα απο την αρχη ενα sump να τελειωνω!

Κλεόβουλος 31-05-11 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 593434)
Ενυδρειο οσο μεγαλητερο, τοσο το καλητερο...sump...μακαρι να ειχαμε ολοι...αν δεν ομως....απλα....


http://www.aquarium.org.hk/attach/29...0044-embed.JPG


:smt060
-------------------------

Πραγματικα ομως...εχει επελθει κορεσμος...Ε.Λ.Ε.Ο.Σ.

Κώστα ποιά αντλία έχεις προσαρμόσει ?

dimost 31-05-11 10:51

Παιδιά καλημέρα μιας και μιλάτε για sump Πόσο στοιχίζει για ένα ενυδρειο 300 λίτρων και Πόσο εύκολο η δύσκολο είναι να φτιαχτεί εκ των υστέρων


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02821 seconds with 11 queries