Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αφαιρεση εσωτερικου φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68055)

mmamatsis 10-01-13 09:09

αφαιρεση εσωτερικου φιλτρου
 
Καλημερα εχει δοκιμασει κανενας να βγαλει το εσωτερικο φιλτρο απο ριο 400 ?
αν ναι τι γινεται με την εγγυηση ?

Ευχαριστω

TRYFONAS K. 10-01-13 09:13

Καλημερα...πριν 3 μερες το εβγαλα εγω φιλε...τωρα με την εγγυση δεν ξερω να σ πω την αληθεια...

delta66 10-01-13 09:21

Το εχω αφαιρεσει σε αρκετα juwel.
Χανεις την 5ετη εγγυηση για τις σιλικονες.
Η 2ετης για τα ηλεκτρικα συνεχιζει να ισχυει.

mmamatsis 10-01-13 09:41

ποσο ευκολα μπορει να βγει ??
πιστευετε οτι αξιζει να γινει και να αντικατασταθει με ενα eheim 2075?
( σπυρο αυτο ειναι το φιλτρο που πειρα απο το μαγαζι off topic)

delta66 10-01-13 09:55

Μονο το 2075 σε 450 λιτρα?

TRYFONAS K. 10-01-13 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 725065)
ποσο ευκολα μπορει να βγει ??

Πανευκολα...Εγω πρωσοπικα το εβγαλα με πριονοτο μαχαιρι κουζινας..το θεωρω πιο ευκολο απο πετονια η χορδι κιθαρας οπως μου ειχε πει ο Σπυρος.κ αν εχεις κ νερο μες το ενυδρειο (που εχεις) ειναι πιο δυσκολη η χορδη..ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ..

mmamatsis 10-01-13 10:26

οχι σπυρο τωρα εχω το 2075, ecco pro 200, και το εσωτερικο και λεω να βγαλω το εσωτερικο και να βαλω ακομα ενα 2075.
αλλα το θεμα μου ειναι μετα που θα βαλω την τυρφη για να μπορω να την αλλαζω ευκολα ?
-------------------------
αν αφησουμε το οικονομικο θεμα ( οτι θα πρεπει να αγορασω ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο) προτεινετε την αφαιρεση του ??? :confused:
θελω να το βγαλω αλλα για να πω την αληθεια φοβαμαι μηπως κατι δεν παει καλα!!!!

TRYFONAS K. 10-01-13 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από overlimit (Μήνυμα 725073)
αν αφησουμε το οικονομικο θεμα ( οτι θα πρεπει να αγορασω ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο) προτεινετε την αφαιρεση του ??? :confused:
θελω να το βγαλω αλλα για να πω την αληθεια φοβαμαι μηπως κατι δεν παει καλα!!!!

Κοιτα..εχει κ τα υπερ του εχει κ τα κατα.
Το υπερ εινα οτι κερδιζεις χωρο (μιας κ εχεις δισκους οπως εγω) και πιο πολυ γι αυτο το εβγαλα.το κατα ειναι οτι δεν θα εχεις την κυκλοφορια που εχεις τωρα που λειτουργει..

mmamatsis 10-01-13 10:39

τι εννοεις οτι δεν θα εχω την κυκλοφορια που εχω τωρα??
τα 3 εξωτερικα φιλτρα δεν θα κανουν δουλεια???

TRYFONAS K. 10-01-13 10:55

Δουλεια κ βεβαια θα κανουν..απλα το εσωτερικο ειναι κ κυκλοφορητης..τελος παντων..αν θες να το βγαλεις βγαλτο..εγω ψηφιζω ναι.δεν θα χεις καποιο προβλημα!ισα ισα που θα χουυν χωρο κ οι δισκοι..

delta66 10-01-13 12:15

Μπορεις να το αφησεις και να βαζεις εκει την τυρφη (αν την βαζεις στο ενυδρειο και οχι στην προετοιμασια του νερου).
Μπροστα μπορει να μπει καμια ψηλη ριζα και να το κρυψει.

Αν παρεις κι αλλο φιλτρο και βγαλεις το εσωτερικο, μπορεις να βαζεις στο ecco pro την τυρφη.
Μην νομιζεις οτι ειναι μεγαλο το φιλτρο για τυρφη.
1+ λιτρο θα βαζεις αναλογα το νερο της βρυσης ή αν βαζεις και ΑΟ.


Τα εχω βγαλει με διαφορους τροπους. Χοδρη, φαλτσετα.

panos_auk 11-01-13 21:05

δεν νομιζω οτι πιανει τοσο πολυ χωρο το φιλτρο για να το βγαλεις και να κερδισεις λιτρα ή παρασπανω χωρο για τα ψαρια.ισως για το αισθητικο κομματι να αξιζε περισσοτερο αν δεν σου αρεσει να το βλεπεις...
απ'την αλλη ειναι καλο φιλτρο και το εχεις πληρωσει...
εγω θα το αφηνα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries