Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τρόπος πιασίματος ψαριών μέσα από φυτεμένο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27162)

makis206 30-09-08 08:27

Τρόπος πιασίματος ψαριών μέσα από φυτεμένο!
 
Θέλω να χαρίσω 4 black neon μέσα απ'το ενυδρείο μου αλλά προσπαθώντας να τα τσακώσω με το δίχτυ το μόνο που καταφέρνω είναι να κάνω μπάχαλο τα φυτά μου και το χειρότερο, να στρεσσάρω τα ψαράκια..

Το δίχτυ που έχω είναι γύρω στα 15x10cm και λόγω των φυτών, των κλαδιών και του περιορισμένου χώρου του Rio125 δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μεγαλύτερο, έχει κι εκείνη τη "γέφυρα" από πάνω που μ'έμποδίζει να πηγαινοφέρνω το δίχτυ απ'τη μια άκρη στην άλλη, κολυμπούν και τα διαολάκια σαν δαιμονισμένα μόλις αντιληφθούν το δίχτυ... πανικός ! Τρεις απόπειρες έχω κάνει και τις εγκαταλείπω σχεδόν αμέσως αφού παρατηρώ ότι τα ψαράκια χάνουν το χρώμα τους απ'το στρες..

Άλλος τρόπος υπάρχει βρε παιδιά ; Σκέφτηκα να φτιάξω τη γνωστή παγίδα με το πλαστικό μπουκάλι (αυτή που γυρνάμε το λαιμό προς τα μέσα) και τοποθετώντας μέσα του τροφή να τα παγιδεύσω, λέτε να πιάσει ; Εννοείται πως θα κάθομαι να παρατηρώ τη διαδικασία μην έχουμε τίποτα απρόοπτα.

Στο ενυδρείο υπάρχουν ακόμα 11 neon, 5 γατοψαράκια και 3 Οτόκυκλοι.

:cool:

chrisx 30-09-08 09:08

Το κόλπο με το μπουκάλι συνήθως πιάνει σε ψάρια βυθού (clown, cory, κλπ).
Νομίζω ότι θα έκανες καλύτερη δουλειά χρησιμοποιώντας + 1 μεγαλύτερη απόχη. Κράτα με το δεξί την μεγαλύτερη απόχη δεξιά από το διαχωριστικό, ενώ με το αριστερό (έχοντας το αριστερά από το διαχωριστικό) και την μικρότερη απόχη κυνήγησέ τα ώστε να τα κατευθύνεις στην μεγάλη.

makis206 30-09-08 09:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 293301)
Το κόλπο με το μπουκάλι συνήθως πιάνει σε ψάρια βυθού (clown, cory, κλπ).
Νομίζω ότι θα έκανες καλύτερη δουλειά χρησιμοποιώντας + 1 μεγαλύτερη απόχη. Κράτα με το δεξί την μεγαλύτερη απόχη δεξιά από το διαχωριστικό, ενώ με το αριστερό (έχοντας το αριστερά από το διαχωριστικό) και την μικρότερη απόχη κυνήγησέ τα ώστε να τα κατευθύνεις στην μεγάλη.

Το σκέφτηκα αλλά έλεγα μήπως απέφευγα την αγορά κι άλλης απόχης αφού μάλλον αχρείαστη θα είναι από τη στιγμή εκείνη και μετά, απ'ότι φαίνεται όμως είναι ο μοναδικός τρόπος.

Θα κοιτάξω μήπως πάρω μια δανεική απ'το κατάστημα που ψωνίζω, ευχαριστώ πολύ !

:smt041

Moutralewn 30-09-08 10:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makis206 (Μήνυμα 293310)
Το σκέφτηκα αλλά έλεγα μήπως απέφευγα την αγορά κι άλλης απόχης αφού μάλλον αχρείαστη θα είναι από τη στιγμή εκείνη και μετά, απ'ότι φαίνεται όμως είναι ο μοναδικός τρόπος.

:smt041

Μπορεί να μην είναι αχρείαστη.
Αν χρειαστεί πάλι να βγάλεις κάποιο ψάρι;

Επίσης, καλό είναι να πάρεις μια ακόμα απόχη διαφορετικού μεγέθους απο αυτή που ήδη έχεις έτσι ώστε να χρησιμοποιείς όποια σε βολεύει ανάλογα με την περίπτωση.

xontros 30-09-08 11:20

Μήν τα κηνυγάς τα ψαράκια με την απόχη, δε χρειάζεται.. Απλά προσπαθείς να τα "περιορίσεις" κάπως σε μία γωνία με αργές και ήρεμες κινήσεις, ακουμπάς την απόχη σχεδόν οριζόντια στα δύο κάθετα τζάμια, περιμένεις να μπουν μόνα τους μέσα στην απόχη, και τσουπ! Ψαρόσουπα! :D

makis206 30-09-08 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 293322)
..και τσουπ! Ψαρόσουπα! :D

Nα τσακώσω κι έναν Οτόκυκλο να την κάνω κακαβιά ;:smt112:smt043

Πολύ καλή ακούγεται κι αυτή η λύση, θα δοκιμάσω το απόγευμα κι αν δεν τα καταφέρω πάλι πάω για μεγαλύτερη απόχη, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας παιδιά !

:smt041

xontros 30-09-08 11:54

Αν προσέξεις, κάπως έτσι πιάνουν και τα ψαράκια στα πετ-σοπ, για να σου τα δώσουν.. Υπομονή θέλει και πολύ αργές κινήσεις, γιατί αν αρχίσεις να κηνυγάς και το στρεσάρεις το ψαράκι, μετά θα τρέχει πέρα δώθε και δεν το πιάνεις με τίποτα..

Και αν δεν τα καταφέρεις, ξαναδοκίμασε όταν θα κάνεις την αλλαγή νερού, και θα είναι πιο χαμηλά η στάθμη..

Καλό ψάρεμα!

george 30-09-08 11:55

Ή με σβυστά τα φώτα

makis206 30-09-08 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 293332)
Ή με σβυστά τα φώτα

Ωπ να και κάτι άλλο που δεν γνώριζα..!

Οι απόπειρές μου μάλιστα γινόταν με αναμένα τα φώτα για να βλέπω που κρύβονται τα ψαράκια μιας και το ενυδρείο μου βρίσκεται σε αρκετά σκοτεινό σημείο του σαλονιού μου.

Το φως τα στρεσσάρει περισσότερο μάλλον ε ;:D
-------------------------
Για την ιστορία, με μεγαλύτερη απόχη και με σβηστά τα φώτα τα τσάκωσα !

Περιμένω τον φίλο να έρθει να τα πάρει, ήδη άρχισε να με παίρνει από κάτω...:smt009

Τη θέση τους όμως θα πάρουν μερικά γαλαζοκόκκινα neon και θα μεγαλώσει το κοπάδι ακόμα περισσότερο κάνοντας την εικόνα ομορφότερη και οπωσδήποτε την όρεξη των ψαριών μου ακόμα πιο χαρούμενη !

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας παιδιά :smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries