Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αναγνώριση βιολογικού υλικού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60251)

panos_auk 19-02-12 21:01

Αναγνώριση βιολογικού υλικού
 
4 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους!

Αγόρασα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο eheim professional 3 2075 με τα υλικά του μέσα. Στο καλαθάκι με τα substrat pro είχε και και κάποιο άλλο υλικό που δεν ξέρω τι είναι και δεν το βρήκα στο site της eheim. Ξέρει κανείς τι είναι?

kgf12345 19-02-12 23:20

siporax mini ισως; μοιαζει καπως αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

panos_auk 19-02-12 23:29

αυτό είναι!
 
αυτό είναι φιλε μου!εχεις δίκιο!ευχαριστώ!
ο συνδυασμός του με το substrat pro ειναι οκ στο φίλτρο μου?δε νομιζω να υπαρχει κανενα θεμα...?

kgf12345 19-02-12 23:42

δε νομιζω να υπαρχει θεμα με αυτα τα δυο μαζι.τουλαχιστον δεν εχω διαβασει κατι και δε μπορω να σκεφτω κατι.αν ητανε σιποραξ (μακαρονι)θα υπηρχε θεμα,οπωσ μαλον γνωριζεις ηδη,αλλα με αυτο δε νομιζω να υπαρχει κατι.αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να τοχεις σαν υλικο,το substrat εχει αρκετα μεγαλυτερη επιφανεια απτο μινι σιποραξ.εγω θα το εβγαζα και θα προσθετα substrat.αν και μαλον θαναι μανικι να ξεδιαλεχτει:-) και μαλιστα χωρις να χασεις και τη βιολογια...

manolischania 20-02-12 03:15

Πάντως θέλει καθάρισμα το βιολογικό υλικό σου .

panos_auk 20-02-12 09:31

να πω την αληθεια δεν γνωριζω ποιο θα ηταν το προβλημα αν ηταν μακαρονι σιποραξ αλλα υποθετω οτι το substrat θα εμπαινε μεσα στο μακαρονι και θα φρακαρε η κατασταση??
για το substrat το ξερω οτι εχει κατα πολυ μεγαλυτερη επιφανεια (θεωρητικα τουλαχιστον) αλλα προς το παρον θα μεινει ως εχει η κατασταση. Αφου βεβαια απολυμανθουν ολα!και θα τα αντικαθιστω σιγα σιγα μετα οσο φθειρονται.
Για απολυμανση θα ακολουθησω τη μεθοδο με τη χλωρινη (5%) σε νερο (και για ολο το ενυδρειο που πηρα και το φιλτρο μεταχειρισμενα). Ειναι αρκετο ετσι? Δεν χρειαζονται και βρασιμο τα υλικα? Αν βρασω παντως βραζονται ολα τα υλικα της eheim εκτος από το MechPro που ειναι πλαστικό? Δηλ. bioMech & substrat pro βραζονται...ε??

kgf12345 20-02-12 10:09

ναι για το φρακαρισμα ελεγα.χλωρινη χωρις αρωματα,αραιωμενη αρκετα.κιεγω οταν επλυνα το δικο μου εβαλα 1 μερος χλωρινη 5 μερη νερο και μετα καλο ξεπλυμα και τα αφησα και για καμια ωρα σε νερο με αντιχλωριο.
για το βρασιμο οπως τα ειπες υποθετω,δεν εχω χρησιμοποιησει το πλαστικο μηχανικο της eheim.

panos_auk 20-02-12 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 653578)
ναι για το φρακαρισμα ελεγα.χλωρινη χωρις αρωματα,αραιωμενη αρκετα.κιεγω οταν επλυνα το δικο μου εβαλα 1 μερος χλωρινη 5 μερη νερο και μετα καλο ξεπλυμα και τα αφησα και για καμια ωρα σε νερο με αντιχλωριο.
για το βρασιμο οπως τα ειπες υποθετω,δεν εχω χρησιμοποιησει το πλαστικο μηχανικο της eheim.

ωραια!ευχαριστω φιλε!
τελικα πηρα ενυδρειο σαν το δικο σου αλλα 300αρι (και μεταχειρισμενο)...
φαινεται καλη κατασκευη παντως οπως ελεγες...δυνατο.

kgf12345 20-02-12 10:49

κιεγω ακομα δεν εχω κανενα προλημα με το ενυδρειο,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αν και αναγκαστικα θα τα βγαλω σε αγγελια τωρα καποια στιγμη μολις τα ξεστησω μεσα στις επομενες 2 βδομαδες μαλον.οποτε αν καποιος ψαχνει για ενυδρειο, η/και φιλτρο και μπορει να περιμενει,θα σας ελεγα αναμονη πριν πατε να ψωνισετε γιατι θα τα σκοτωσω μαλον:D

delta66 20-02-12 11:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos_auk (Μήνυμα 653573)
1. υποθετω οτι το substrat θα εμπαινε μεσα στο μακαρονι και θα φρακαρε η κατασταση??
2. για το substrat το ξερω οτι εχει κατα πολυ μεγαλυτερη επιφανεια (θεωρητικα τουλαχιστον) αλλα προς το παρον θα μεινει ως εχει η κατασταση. 3. Για απολυμανση θα ακολουθησω τη μεθοδο με τη χλωρινη (5%) σε νερο (και για ολο το ενυδρειο που πηρα και το φιλτρο μεταχειρισμενα). Ειναι αρκετο ετσι?
4. Δεν χρειαζονται και βρασιμο τα υλικα?

1. Ναι.
2. Μια χαρα ειναι
3. Ναι
4. Αστα στο διαλυμα χλωρινης 2-3 μερες και θα γινουν κουκουλι.

panos_auk 20-02-12 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 653583)
1. Ναι.
2. Μια χαρα ειναι
3. Ναι
4. Αστα στο διαλυμα χλωρινης 2-3 μερες και θα γινουν κουκουλι.

;) ευχαριστω παρα πολυ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 653580)
κιεγω ακομα δεν εχω κανενα προλημα με το ενυδρειο,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αν και αναγκαστικα θα τα βγαλω σε αγγελια τωρα καποια στιγμη μολις τα ξεστησω μεσα στις επομενες 2 βδομαδες μαλον.οποτε αν καποιος ψαχνει για ενυδρειο, η/και φιλτρο και μπορει να περιμενει,θα σας ελεγα αναμονη πριν πατε να ψωνισετε γιατι θα τα σκοτωσω μαλον:D

γιατι ετσι? αποσυρεσαι απ'την ενεργο δραση ή ανεβαινεις κατηγορία?:)

kgf12345 20-02-12 13:02

οχι,αποσυρομαι απτη χωρα:grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02415 seconds with 11 queries