Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Μουχλα, σκονη ή μυκητας σε ριζα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80404)

ScorpionGr 30-05-14 17:02

Μουχλα, σκονη ή μυκητας σε ριζα
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους. Ενας μηνας και κατι στο στρωσιμο του ενυδρείου και την τελευταια εβδομαδα παρατηρω πανω στη ριζα που εχω μεσα, αυτο που θα δειτε στις φωτογραφιες. το ενυδρειο δεν εχει καπακι ακομα! τι ειναι ακριβως?

Κλεόβουλος 30-05-14 17:05

Για μύκητας μου φαίνεται...

aquaman 30-05-14 17:37

Κι εμένα για μήκυτας μου μοιάζει. Το είχα κι εγώ σε ξύλο ακριβώς μετά το στρώσιμο. Έφυγε μόνο του σε 2-3 βδομάδες.

gianni zym 31-05-14 13:27

μπορείς να το καθαρίσεις με το χέρι.

ScorpionGr 31-05-14 14:42

Δεν καίγομαι να το βγάλω αμα δεν ειναι πρόβλημα. .

kris_athws 01-06-14 07:03

Αστο και μην το πειραξεις, παρατηρησε οτι θα μεγαλωσει και αν εχει καλη ροη θα κουνιεται,ειναι απαλο και με την τσιμπιδα σε κανα δημινο θα το μαζέψεις ολο,αν δεν το φανε ψαρια. σαλιγκαρια δεν θα το πλησιασουν.

ειδα κανα δυο απο εδω μεσα ατομα να το εχουν,σε ξυλα που μπαινουν πρωτη φορα στο νερο,πολλα δεν γνωριζουμε για το τι γινεται εκει,μηκυτας? ξερναει το ξυλο? αλλα ολα καλα πανε στο τελος δεν ειναι κατι βλαβερο.

το ειχα και εγω το αφαιρεσα γτ ξεκολλουσε και πηγαινε στα φυτα μου,ποτε δεν εμφανιστηκε μεχρι τωρα ξανα.

thab 01-06-14 17:47

Δεν είναι πρόβλημα, θα φύγει μόνο του.

xristos.egaleo. 03-06-14 22:06

για μηκυτας μου μοιαζει και εμενα. το ειχε παρουσασει και το δικο μου ενυδρειο και αναγκαστηκα να βγαλω εντελως τη ριζα γιατι μου γεμισε ολο το ενυδρειο οσο και να το καθαριζα ξαναγεμιζε.

samgr 04-06-14 04:58

Πρέπει να το μαζεύουν γενικά τα "μη ενυδρειακα" ξύλα .Παλιότερα που είχα βάλει και εγώ ξύλο όχι αγορασμένο από petshop , είχε μαζέψει και σε εμένα.Πάντως δεν επηρέαζε τις μετρήσεις του νερού αμμωνία νιτρώδη νιτρικά .Απ ότι θυμάμαι μάλλον πρόκειται για "υπερπληθυσμό" ή γενικά κάποια ανισορροπία στη βιολογία του ενυδρείου σου .Επειδή δεν βλέπω καλά στις φωτογραφίες είναι γλοιώδες σαν ζελέ και σαν να έχει τσαμπάκια ?

ScorpionGr 04-06-14 06:32

Ενυδρειακο υποτίθεται οτι είναι και μάλιστα και haquos αν θυμαμαι.. οπως ακριβως φαινεται στις φώτο ειναι. το ενυδρείο δεν φαινεται να εχει θεμα παραμονο το ξυλο εχει τέτοιο επανω.. υπαρχει πιθανότητα να είναι και λογο του στρωσίματος καθως εχω παρα πολύ υψηλα νιτρικά και νιτρώδη. . Να προσθέσω οτι το ξυλο το εχω ξεπλύνει καλα με βραστό νερο...

thab 04-06-14 16:09

Και στα "ενυδρειακά" ξύλα πιάνει, τουλάχιστον στα δικά μου είχε πιάσει. Πάντως θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει από μόνο του..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01252 seconds with 11 queries