Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Προιδεασμός διαρροής ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76035)

Malaw 01-12-13 12:52

Προιδεασμός διαρροής ενυδρείου
 
6 Συνημμένο(α)
Χαίρεται φίλοι μου έχω ένα ενυδρείο Anubias 120*45-55*65 τύπου vision με μπροστινό κουρμπαριστό τζάμι.
Αυτό το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες στο σπίτι μου και το αγόρασα μεταχειρισμένο απο συνχομπίστα, πρίν το πάρω το είχα τσεκάρει πολύ καλά τζάμια κολλήσεις τα πάντα και ήταν όλα εντάξει...τις τελευταίες μέρες παρατηρήθηκε στο μπροστινό τζάμι στην αριστερή ένωση με το πλαινό τζάμι όπως βλέπουμε το ενυδρείο έχει περάσει νερό-υγρασία πίσω απ την σιλικόνη και φαίνεται και απ την φάτσα και απ τα πλάγια μέσα στην ένωση ότι έχει αυτό το θέμα...θα ήθελα να μου πείται τι επιλογές έχω?

So60 01-12-13 13:55

Είσαι σίγουρος πως είναι υγρασία? Πόσο παλιό είναι το ενυδρείο?

Malaw 01-12-13 14:09

είναι 3 ετών περίπου....ναί έχει περάσει πίσω απ την σιλικόνη απ ότι φαίνεται και στις φωτογραφίες!

maikl 01-12-13 14:15

Πιανεις νερο δλδ?

Malaw 01-12-13 14:18

δεν έχει διαρροή αλλά έχει περάσει νερό πίσω απ την σιλικόνη και φαίνεται ότι κάποια στιγμή και σε ανύποπτο χρόνο θα ανόίξει η κόλληση

Stivv27 01-12-13 14:28

Αυτο που πρεπει να κανεις μαλλον για να σου φυγει η ιδεα και για να εισαι 100% σιγουρος να το αδειασεις να κοψεις τις παλιες σιλικονες και να περασεις καινουργια!

maikl 01-12-13 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 804045)
Αυτο που πρεπει να κανεις μαλλον για να σου φυγει η ιδεα και για να εισαι 100% σιγουρος να το αδειασεις να κοψεις τις παλιες σιλικονες και να περασεις καινουργια!

ή κανεις αυτο ή το αφηνεις ως εχει....αλλωστε η διαρροη θα εμφανιστει με δακρυα αρχικα κι οχι βιαια ;)

Malaw 01-12-13 14:31

τι εννοείς να ξεκολλήσω τελείως το ενυδρείο η να κόψω τις σιλικόνες που είναι στο εσωτερικό του ενυδρείου περιμετρικά και απλά να περάσω απο πάνω νέο αρμό???

Stivv27 01-12-13 14:33

Να κοψεις και να ξεκολλησεις κουρμπαριστο ενυδρειο ειναι λιγο δυσκολο!Αλλα μπορεις να καθαρισεις τους αρμους απο μεσα και να ξαναπερασεις με νεα σιλικονη!

So60 01-12-13 14:35

Από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται ότι είναι υγρασία.
Είσαι σίγουρος πως είναι μόνο 3 χρόνων ενυδρείο?
Αυτές τις φυσαλίδες τις εμφανίζει η σιλικόνη όταν αρχίζει να γερνάει, ή όταν δεν γίνεται από την αρχή καλή κόλληση. Το δεύτερο συμβαίνει συνήθως στα diy ενυδρεία και όχι στα εργοστασιακά.

Malaw 01-12-13 14:37

θα γίνει δουλειά όμως ?? γιατί όπως ξέρουμε παλιά στρώση σιλικόνης με νέα ξερνάνε η μία την άλλη δεν θα δέσει...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από So60 (Μήνυμα 804050)
Από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται ότι είναι υγρασία.
Είσαι σίγουρος πως είναι μόνο 3 χρόνων ενυδρείο?
Αυτές τις φυσαλίδες τις εμφανίζει η σιλικόνη όταν αρχίζει να γερνάει, ή όταν δεν γίνεται από την αρχή καλή κόλληση. Το δεύτερο συμβαίνει συνήθως στα diy ενυδρεία και όχι στα εργοστασιακά.

Ναί είναι μια μικρή ποσότητα νερού που έχει φυλακιστεί πίσω απ την σιλικόνη σε ένα σημείο που προφανώς δέχτηκε πίεση και μετατοπίστηκε

Κουραμπιές 01-12-13 14:38

Παντου συμβαινει αν ο προγουμενος τοχε αφησει ακομα και λιγο σε απροστατευτο χωρο, ειδικα σε αμεση εκθεση στο ηλιο, και χωρις ναχει αλειψει με βαζελινη τις σιλικονες, αν πεσει uv φως συνεχεια πανω της ξερενεται. Αλλα και εγω νομοζω δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Για ψυχολογικους λογους, αυτο που λεει ο stiv27, βγαλε το κορδονι και περνα καινουργιο σε εκεινη τη μερια.

maikl 01-12-13 14:39

BORKED ;)

Εγω παντως θα το αφηνα μεχρι να δω διαρροη ;)

Malaw 01-12-13 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 804053)
Παντου συμβαινει αν ο προγουμενος τοχε αφησει ακομα και λιγο σε απροστατευτο χωρο, ειδικα σε αμεση εκθεση στο ηλιο, και χωρις ναχει αλειψει με βαζελινη τις σιλικονες, αν πεσει uv φως συνεχεια πανω της ξερενεται. Αλλα και εγω νομοζω δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Για ψυχολογικους λογους, αυτο που λεει ο stiv27, βγαλε το κορδονι και περνα καινουργιο σε εκεινη τη μερια.

Εμένα με συμφέρει από άποψη χρόνου και κόπου να πέρασω νέο αρμό σιλικόνης απο μέσα αλλα σας λέω ότι παλιά με νέα σιλικόνη δεν δένουν αλλά ξερνάνε η μία την άλλη...

rastafari 01-12-13 14:47

Αυτό που λες θα γίνει αν πας να την περάσεις πάνω στην παλιά!!
Aν όμως την αφαιρέσεις καλα την παλιά και καθαρίσεις όσο το δυνατόν καλύτερα το τζάμι πίστεψε με δεν θα έχεις πρόβλημα!!

Malaw 01-12-13 14:51

ένα λεπτό να καταλάβω....να καθαρίσω την στρώση σιλικόνης που φαίνεται μέσα απ το ενυδρείο σωστα???
η σιλικόνη που ενώνει τα τζάμια?? δεν πρέπει να ανανεωθεί?

rastafari 01-12-13 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malaw (Μήνυμα 804059)
ένα λεπτό να καταλάβω....να καθαρίσω την στρώση σιλικόνης που φαίνεται μέσα απ το ενυδρείο σωστα???

Σωστά !!
Η σιλικόνη που ενώνει τα τζάμια είναι για να ενώνει τα τζάμια βασικά!!
Δεν υπάρχει λόγος να ξεμοντάρεις ολόκληρο το ενυδρειο!!
Προσοχή όμως όπως κόβεις μην χώνεται η φαλτσέτα σου και σε αυτήν. . .

Malaw 01-12-13 15:06

αν ξεκολληθεί όλο και ξανα κολληθεί ???
-------------------------
Ξέρω είναι πακετό και ζόρι αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πού έχει θέμα η σιλικόνη και γιατί όχι να μην μπεί και μια γυάλινη κόντρα κάτω απ την πλαστική να κρατάει το μπροστινό τζάμι...νοιώθω ότι η μέθοδος της ανανέωσης σιλικόνης εσωτερικά ίσως να μην βοηθήσει να ξεπεραστεί το πρόβλημα..
-------------------------
Παιδιά όσοι ασχολείσται και με κολλήματα ενυδρείων τα φώτα σας!!!!

Stivv27 01-12-13 22:12

Αν ημουν στην θεση σου τα το ξεκολουσα και θα το ξανακολουσα!Αλλα οπως ειπα ποιο πανω αυτα τα κουρμπαριτσα ειναι λιγο μπελας στην ολη διαδικασια!Κοντρα πως θα βαλεις που το μπροστα το τζαμι δεν ειναι ισιο?Πως θα την κοψεις με την ιδια καμπυλη?
Καθαρισε τις παλιες απο μεσα με προσοχη χωρις να μπαινεις αναμεσα στην ενωση των τζαμιων και ξαναβαλε καινουργια και βαλε και λιγο παραπανω απο οτι ειχε και θα εισαι κομπλε!

rastafari 01-12-13 23:35

Αν δεν το πολυέχεις καλό θα είναι να αποφύγεις να το ξεκολλήσεις!!
Όπως και να έχει όμως θα χρειαστείς βοήθεια για να το μοντάρεις αν το κάνεις αυτό. . .

Τάκης 02-12-13 00:47

Να πω και εγω μια ιδεά, εφόσον μιλάμε μόνο για στεγανότητα και όχι για στατικότητα, πας στο leroy, 70 λεπτά πέρνεις πλαστική γωνιά μαύρη και τη κολλας με ενυδρειακή σιλκόνη απο έξω, και αισθητικά θα είναι μια χαρα και υγρομόνωση θα έχεις, την έχω χρησιμοποιήση σε μικρό ενυδρείο

Κουραμπιές 02-12-13 04:07

Θα σου πω μια εμπειρια μου για να κρινεις εσυ. Ειχα παρει ενα 60αρι ενυδρειο μαζι με ενα 450αρι, απο μια αγγελια εδω. Το 450αρι ηταν μονιμα γεματο και ακομα τρεχει. Το 60αρι τοχε "καβαντζα" και ηταν 4 χρονια αδειο εκτος μια φορας που το χρησιμοποιησε για καραντινα.
Γεμισα το 60αρι, ετρεχε 2 μερες στο μπαλκονι, 5 μερες στο σαλονι. Την 6η μερα, εκει που κοιμαμαι, ακουω νερο. Παω και βλεπω οτι εχει ξεκολησει ΟΛΟ το μπροστινο τζαμι στο ενωμα του με τον πατο, εχει καμπυλωσει το τζαμι λιγο απτην πιεση και τρεχουν τα νερα αβερτα. 30 λιτρα στο πατωμα, το πηρα τοβγαλα εξω. Να μην τα πολυλογω αυτο το ενυδρειο ειναι διπλα μου αυτη τη στιγμη, γεματο, δεν το ελυσα, δεν τον ξεμονταρα, απλα με μια φαλτσετα εκοψα ολη την παλια σιλικονη, και περασα καινουργια απο πανω, και την απλωσα με το δαχτυλο για ναχει αρκετη επιφανεια να πιασει. 2 μηνες δεν εχει φανει τιποτα ανυσηχητικο. Αυτα απο εμενα.

ΥΓ το 450αρι που ηταν γεματο ολα τα χρονια σκυλι μαυρο.

Malaw 02-12-13 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 804209)
Θα σου πω μια εμπειρια μου για να κρινεις εσυ. Ειχα παρει ενα 60αρι ενυδρειο μαζι με ενα 450αρι, απο μια αγγελια εδω. Το 450αρι ηταν μονιμα γεματο και ακομα τρεχει. Το 60αρι τοχε "καβαντζα" και ηταν 4 χρονια αδειο εκτος μια φορας που το χρησιμοποιησε για καραντινα.
Γεμισα το 60αρι, ετρεχε 2 μερες στο μπαλκονι, 5 μερες στο σαλονι. Την 6η μερα, εκει που κοιμαμαι, ακουω νερο. Παω και βλεπω οτι εχει ξεκολησει ΟΛΟ το μπροστινο τζαμι στο ενωμα του με τον πατο, εχει καμπυλωσει το τζαμι λιγο απτην πιεση και τρεχουν τα νερα αβερτα. 30 λιτρα στο πατωμα, το πηρα τοβγαλα εξω. Να μην τα πολυλογω αυτο το ενυδρειο ειναι διπλα μου αυτη τη στιγμη, γεματο, δεν το ελυσα, δεν τον ξεμονταρα, απλα με μια φαλτσετα εκοψα ολη την παλια σιλικονη, και περασα καινουργια απο πανω, και την απλωσα με το δαχτυλο για ναχει αρκετη επιφανεια να πιασει. 2 μηνες δεν εχει φανει τιποτα ανυσηχητικο. Αυτα απο εμενα.

ΥΓ το 450αρι που ηταν γεματο ολα τα χρονια σκυλι μαυρο.

Τι εμπειρία φίλε μου.....εσύ είσαι ήρωας!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 804205)
Να πω και εγω μια ιδεά, εφόσον μιλάμε μόνο για στεγανότητα και όχι για στατικότητα, πας στο leroy, 70 λεπτά πέρνεις πλαστική γωνιά μαύρη και τη κολλας με ενυδρειακή σιλκόνη απο έξω, και αισθητικά θα είναι μια χαρα και υγρομόνωση θα έχεις, την έχω χρησιμοποιήση σε μικρό ενυδρείο

Λογικά αν ανανέωνα τους εσωτερικούς αρμούς με νέα σιλικόνη και έβαζα και πλαστικές μαύρες γωνίες θα ανέβαζα τον βαθμό ασφαλείας???

Τάκης 02-12-13 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malaw (Μήνυμα 804251)

Λογικά αν ανανέωνα τους εσωτερικούς αρμούς με νέα σιλικόνη και έβαζα και πλαστικές μαύρες γωνίες θα ανέβαζα τον βαθμό ασφαλείας???

Πάρα πολύ, και οι γωνιές θα προσθέσουν και κάποια ασφάλεια στη στατικότητα, και αν βάλεις γωνιές αλουμινίου (ίσως λίγο υπερβολικό) τελείωσες (σχεδόν) για πάντα
-------------------------
Πρόσεξε μόνο τις γωνιές μέχρι πιο ύψος θα τις βάλεις για να μη βρίσκει το καπάκι

Malaw 02-12-13 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 804259)
Πάρα πολύ, και οι γωνιές θα προσθέσουν και κάποια ασφάλεια στη στατικότητα, και αν βάλεις γωνιές αλουμινίου (ίσως λίγο υπερβολικό) τελείωσες (σχεδόν) για πάντα
-------------------------
Πρόσεξε μόνο τις γωνιές μέχρι πιο ύψος θα τις βάλεις για να μη βρίσκει το καπάκι

Λογικά αν βάλω γωνίες θα της βάλω μεταξύ κάτω πλαστικού και πάνω οπότε δεν θα βρίσκει στο καπάκι καθόλου...και απ ότι βλέπω θέλουμε ακριβώς 4 γωνίες 51 εκ η κάθε μία

Τάκης 02-12-13 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malaw (Μήνυμα 804264)
Λογικά αν βάλω γωνίες θα της βάλω μεταξύ κάτω πλαστικού και πάνω οπότε δεν θα βρίσκει στο καπάκι καθόλου...και απ ότι βλέπω θέλουμε ακριβώς 4 γωνίες 51 εκ η κάθε μία

Οι γωνιές που έχω δεί στο leroy είναι του μέτρου και κάνουν περίπου 70 λεπτά η μια, και είναι μαυρες, με 2,80 στη χειρότερη μάλλον λύνεις το πρόβλημά σου (για 1 πόντο με 1,40)

genecr 02-12-13 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malaw (Μήνυμα 804264)
Λογικά αν βάλω γωνίες θα της βάλω μεταξύ κάτω πλαστικού και πάνω οπότε δεν θα βρίσκει στο καπάκι καθόλου...και απ ότι βλέπω θέλουμε ακριβώς 4 γωνίες 51 εκ η κάθε μία

χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία δεν θα έκανα τίποτα και θα το παρακολουθούσα, αν έχει πρόβλημα η σιλικόνη θα ασχολιώμουν με αυτή και επικουρικά τα άλλα, αφού ουσιαστικά η σιλικόνη κρατά το ενυδρείο.

Malaw 02-12-13 14:41

Παιδιά ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση ιδέα από γνώστες και μή....
εγώ σκεφτόμουν να το ξεκολλήσω όλο και με την βοήθεια ενός φίλου να ξανα κολληθεί απ την αρχή και να μπούν και γωνίες....για κόντρα δύσκολο το κόβω λόγω της κούρμπας που κάνει το μπροστινό τζάμι.

Τάκης 02-12-13 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malaw (Μήνυμα 804291)
Παιδιά ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση ιδέα από γνώστες και μή....
εγώ σκεφτόμουν να το ξεκολλήσω όλο και με την βοήθεια ενός φίλου να ξανα κολληθεί απ την αρχή και να μπούν και γωνίες....για κόντρα δύσκολο το κόβω λόγω της κούρμπας που κάνει το μπροστινό τζάμι.

Αν έχεις αμφιβολία πως υπάρχει και θέμα στατικότητας βάλε γωνιες αλουμινίου, ούτε ξεκόλλημα ουτε κόντρες ουτε τίποτα

Stivv27 02-12-13 14:47

Η κουρμπα θα σου δημιουργησει προβλημα και στο ξεκολλημα και στο κολλημα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02372 seconds with 11 queries