Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   πετρες απο πολυκαταστημα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64361)

Commando 30-08-12 18:05

πετρες απο πολυκαταστημα!
 
εχω διαβασει πως μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας πετρες ηφαιστειου απο το leroy merlin!ισχυει η θα εχω προβλημα με μικροβια και διαφορες τυχον ουσιες που εχουν οι πετρες?

genecr 30-08-12 18:13

αν εννοείς μέταλλα όχι δεν έχουν
χρησιμοποιούνται σε ενυδρεία

Commando 30-08-12 18:49

πρεπει να προηγηθει καποια προεργασια?ισως να τις βρασω?

genecr 30-08-12 19:19

κακό δε θα κάνεις
με καλό πλύσιμο με πίεση και βούρτσα θα είσαι εντάξει πιστεύω

cogarg 30-08-12 19:21

Μπορείς να τις λούσεις/βυθήσεις για λίγη ώρα σε καφτό νερό, αλλά μη τις βράσεις γιατί υπάρχει περίπτωση να σκάσουν.

Κουραμπιές 30-08-12 20:49

.....???? να σκασουν!?!??:p:p:confused: εδω ξερω οτι τις χρησιμοποιουν για μαγειρικη(ψησιμο). απο που και ως που να σκασουν απτο βρασιμο???

sammy 30-08-12 21:22

Και από νταμάρι να πάρεις πέτρες λάβας με ένα απλό πλύσιμο να φύγουν τυχόν χώματα και θα είσαι οκ και σίγουρα θα τις βρεις σε πολύ καλή τιμή.Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα

Commando 30-08-12 21:29

OK!αυτο θα κανω!

Nick74 31-08-12 00:19

στα bbq υγραεριου βαζουμε πετρες λαβας για να βγαινει η φωτια πιο φυσικη (να μιμειται τη θρακα του καρβουνου καπως) οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να σκασουν με το βρασιμο.
Οι πετρες που ξερω πως σκανε ευκολα (με φωτια) ειναι καποιες λειες γκριζες με πολυ μικρους πορους (δεν ειμαι γεολογος για να ξερω την ονομασια τους αλλα ειναι πολυ κοινες και στις παραλιες)

Commando 31-08-12 09:45

οκ σας ευχαριστω!παντως πολυ περιεργο αυτο το φιανομαινο με το σκασιμο της πετρας!

Vangelis21 31-08-12 11:07

καμια φωτο/ τιμη απο αυτες εχουμε?

Nick74 31-08-12 11:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 687560)
οκ σας ευχαριστω!παντως πολυ περιεργο αυτο το φιανομαινο με το σκασιμο της πετρας!


ναι εντυπωσιακο ειναι αλλα ειναι αρκετα επικινδυνο για τραυματισμους. Πετανε πολυ μεγαλα θραυσματα και με ταχυτητα που τραυματιζουν (οκ οχι κατι σπουδαιο αλλα αν σε βρει σε κανα ματι μπορει να μετατραπει το παιχνιδι σε τραγωδια)
Οι πετρες λαβας παντως ειναι ασφαλεις

Commando 31-08-12 12:46

Φιλε vageli δεν εχω παει ακομα να δω τιμες αλλα οσον αφορα τις φωτο αμα το γραψεις στο google θα βρεις πολλες!

delta66 31-08-12 12:58

Καμια πετρα δεν εχει προβλημα μεχρι το σημειο βρασμου.

klipitiklopos 31-08-12 13:21

Εχω χρησιμοποιησει πετρες λαβας σε 2 απο τα ενυδρεια μου και πριν τις βαλω τις εβρασα για κανενα 20 λεπτο.
Δεν επαθαν τιποτα.
Θα ελεγα μονο να αποφυγεις να τις τριψεις, γιατι θα χαθει ολη η φυσικη ομορφια τους που ειναι αυτες οι λεπτες προεξοχες που εχουν.
Εκτος αν το κανεις για να προφυλαξεις τα ψαρια σου απο τυχον μικροτραυματισμους.
Εγω τις εβαλα οπως ειναι με cardinal tetra, αρλεκινους, corrydoras, pearl gourami, και μεχρι τωρα δεν παρατηρησα καποιο προβλημα.
Υπαρχει περιπτωση ομως να εχουν πιτσιλιστει απο διαφορες βρωμιες εκει που τις εχουν (αν τις παρεις απο μαντρα).
Εκει τις καθαριζεις πρωτα με ενα βουρτσακι με σκληρες τριχες (οχι μεταλλικες), και μετα με πιεση νερου με το τηλεφωνο του μπανιου ας πουμε.
Επειδη ουσιαστικα ειναι γεματες τρυπες, μπορει να εχει φωλιασει και γεννησει καποιο εντομο μεσα, οποτε καλο πλυσιμο.
Εχω βρει μεχρι σαμιαμιδια μεσα:D οποτε προσεχεις να μην τα τραυματισεις, αν τις βουτηξεις σε νερο πριν για κανενα 10λεπτο, θα βγουν οπου και τα επιστρεφεις στην φυση οπου ανηκουν.;)

Vangelis21 31-08-12 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 687619)
Εχω χρησιμοποιησει πετρες λαβας σε 2 απο τα ενυδρεια μου και πριν τις βαλω τις εβρασα για κανενα 20 λεπτο.
Δεν επαθαν τιποτα.
Θα ελεγα μονο να αποφυγεις να τις τριψεις, γιατι θα χαθει ολη η φυσικη ομορφια τους που ειναι αυτες οι λεπτες προεξοχες που εχουν.
Εκτος αν το κανεις για να προφυλαξεις τα ψαρια σου απο τυχον μικροτραυματισμους.
Εγω τις εβαλα οπως ειναι με cardinal tetra, αρλεκινους, corrydoras, pearl gourami, και μεχρι τωρα δεν παρατηρησα καποιο προβλημα.
Υπαρχει περιπτωση ομως να εχουν πιτσιλιστει απο διαφορες βρωμιες εκει που τις εχουν (αν τις παρεις απο μαντρα).
Εκει τις καθαριζεις πρωτα με ενα βουρτσακι με σκληρες τριχες (οχι μεταλλικες), και μετα με πιεση νερου με το τηλεφωνο του μπανιου ας πουμε.
Επειδη ουσιαστικα ειναι γεματες τρυπες, μπορει να εχει φωλιασει και γεννησει καποιο εντομο μεσα, οποτε καλο πλυσιμο.
Εχω βρει μεχρι σαμιαμιδια μεσα:D οποτε προσεχεις να μην τα τραυματισεις, αν τις βουτηξεις σε νερο πριν για κανενα 10λεπτο, θα βγουν οπου και τα επιστρεφεις στην φυση οπου ανηκουν.;)


σορρυ για την βλακεια ερωτηση αλλα ειναι ολες ιδιες? για φωτο που ζητησα εννοουσα τις συγκεκριμενες του καταστηματος αυτου.

Commando 31-08-12 15:59

ναι εχουν ολες ενα μαυρο χρωμα με πολλους πορους αλλα δειχνουν ωραιες μεσα στο νερο!σκεφτομαι να παω αυριο-μεθαυριο!αμα ειναι και αγορασω θα αναρτησω φωτο!

klipitiklopos 31-08-12 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 687620)
σορρυ για την βλακεια ερωτηση αλλα ειναι ολες ιδιες? για φωτο που ζητησα εννοουσα τις συγκεκριμενες του καταστηματος αυτου.

Δεν ειναι βλακεια να ρωτας, για αυτο ειναι τα φορουμ.;) οχι δεν ειναι ολες ιδιες, εχω δει σε σκουρο καφε προς το μαυρο χρωμα, αλλα και σε κοκκινο.
Παρεθεσα ομως και καποιες εξτρα πληροφοριες, για οσους τις παρουν απο μαντρες (Ερμη κ.λ.π.) οπου η τιμη ειναι κατα πολυ χαμηλοτερη, και μπορεις να βρεις σε πολυ μεγαλη πικοιλια.

Vangelis21 01-09-12 08:18

ξερει κανεις που μπορει να πουλανε κεντρο Αθηνα? δυστυχως ουτε στα Leroy merlin Μπορω να παω ουτε στην Ερμη κτλ λογω μεταφορικου

ειδικα με ενδιαφερουν φεγγαροπετρες

Commando 01-09-12 15:44

παιδια δυστυχως σημαρα πηγα στα leroy και μου ειπαν οτι σταματησαν να τις φερνουν!εχουν μονο για καρβουνα!μαλλον θα ψαξω σε καποια μαντρα!

Nick74 02-09-12 01:04

praktiker

Commando 02-09-12 09:32

εχουν σιγουρα εκει η θα τρεχω παλι τσαμπα?

genecr 02-09-12 09:39

για πέτρες, άμμο, φυσικά διακοσμητικά και ίσως και ρίζες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9802
έχουν μεγάλη ποικιλία.
πριν πας πάρε τηλέφωνο να δεις αν έχουν αυτό που θές (μη τρέχεις στο Κορωπί τσάμπα ;) )
ανοίγουν από αύριο. ακόμα κάνουν διακοπές :D

Vangelis21 02-09-12 09:43

πηγα κι εγω στα λερου για αντλια, πετρες κτλ αλλα τζιφος. Απο πετρες οτι καλυτερο ειχαν ηταν κατι βοτσαλα κοκκινοπα λεια αλλα δεν μου πολυαρεσαν.

Απο αντλιες τα ιδια, τιποτα καλο. κριμα

genecr 02-09-12 09:47

τα λερου μου φαίνεται κάνουν από παντού περικοπές, εχουν σταματήσει να φέρνουν πολλά πράγματα...

Commando 02-09-12 13:22

παιδια ευχαριστω για τις ιδεες με βλεπω να πηγαινω κορωπι!

delta66 02-09-12 13:51

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....113#post649113

Commando 02-09-12 14:12

μια ερωτηση!η πετρα λαβας επηρεαζει καθολου τις παραμετρους του ενυδρειου?

Γιάννης12 02-09-12 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 688122)
μια ερωτηση!η πετρα λαβας επηρεαζει καθολου τις παραμετρους του ενυδρειου?

Όχι δεν τοεπηρεαζει καθολου !

Commando 02-09-12 14:43

οκ ευχαριστω γιαννη!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02228 seconds with 11 queries