Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Νέο Ξεκίνημα μετά από χρόνια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74255)

mixalhs89 01-10-13 19:40

1 Συνημμένο(α)
Και σας παρουσιαζω το ενυδρειο μετα τις αλλαγές. Περιμένω τις γνώμες σας και είμαι ανοιχτός σε σχόλια για αλλαγές. Τα βασικά που άλλαξαν είναι το υπόστρωμα που μπήκε flourish και χαλαζιακή από πάνω. Έφτιαξα εκ νέου φωτιστικό με βάση το diy που υπάρχει στο φορουμ.

stelios816 01-10-13 20:07

σαφος πολυ καλυτερο και ποιο φυσικο μπραβο μιχαλη !! ειδες το διαβασμα τι κανει? τελικα φυτεμενο θα το κανεις ? το υποστρωμα τι το ηθελες με την αμμο?

mixalhs89 01-10-13 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 789359)
σαφος πολυ καλυτερο και ποιο φυσικο μπραβο μιχαλη !! ειδες το διαβασμα τι κανει? τελικα φυτεμενο θα το κανεις ? το υποστρωμα τι το ηθελες με την αμμο?

Σίγουρα το διάβασμα έκανε πολύ καλό και ελπίζω να γίνει ακόμα καλύερο διαβάζοντας.Για φύτεμα και για ποιο οικονομικό. πλέον είναι 36watt οι λάμπες μία ψυχρού και μία θερμού(με ανακλαστήρες) και εάν χρειαστεί θα προσθέσω και άλλη μία. Και στο πίσω τζάμι και στο ένα πλαιονό μπήκε μαύρο χαρτόνι. (διάβασα ότι αρέσει στα tetra 2-3 πλευρές κλειστές.).

stelios816 01-10-13 20:21

δεν ειναι καλη επιλογη η αμμο οταν βαλεις ενεργο υποστρωμα μακροπροθεσμα .ποσα εκατοστα αμμο εχεις βαλει?

mixalhs89 01-10-13 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 789367)
δεν ειναι καλη επιλογη η αμμο οταν βαλεις ενεργο υποστρωμα μακροπροθεσμα .ποσα εκατοστα αμμο εχεις βαλει?

Περίπου 5cm. διάβασα για 6-7 (χωρίς υπόστρωμα flourish) όποτε είπα να βάλω περίπου 5. Και άλλωστε δεν είναι πολύ το flourish (γιατί είχα λίγο περίπου 4kg). Πήρα και το kit της api και εντάξει οι μετρήσεις μου δεν είχαν σχέση με τις μετρήσεις των sticks.

stelios816 01-10-13 20:26

προσεχε πολυ οταν ξεφυτεβεις καποιο φυτο μην μπερδευεται και ανεβενει το υποστρομα πανω (δυσκολο να το καταφερεις) γιατι δεν θα ξερεις απο που σου ερχονται η αλγες;)

το ειπαμε για τα τεστ οτι δεν θα ειχαν σχεση .

mixalhs89 01-10-13 20:30

Όχι εντάξει το προσέχω αυτό γιατί και όταν έφτιαχνα το βυθό δεν τα κατάφερα να το σηκώσω όλο στον αέρα. χαχαχα. όντως είχατε δίκιο για τα τεστ κι το είδα και στην πράξη. Πάντως και οι μετρήσεις πριν τις αλλαγές έδειχνα οτι το φίλτρο είναι στρωμένο και οι μετρήσεις μετά δείχνουν το ίδιο οπότε είμαστε εντάξει. Σε λίγες μέρες εάν όλα πάνε καλά θα μπουν και τα πρώτα φυτά.

stelios816 01-10-13 20:33

οταν φτιαχνεις το βυθο δεν σηκωνεται.. αλλα οταν θα εχει ριζες και θα τραβας καποιο φυτο θα καταλαβεις απλα να το εχεις στο μυαλο σου γιατι θα τρεχεις :D
για πες μας και της μετρησεις σου.

mixalhs89 01-10-13 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 789380)
οταν φτιαχνεις το βυθο δεν σηκωνεται.. αλλα οταν θα εχει ριζες και θα τραβας καποιο φυτο θα καταλαβεις απλα να το εχεις στο μυαλο σου γιατι θα τρεχεις :D
για πες μας και της μετρησεις σου.

Θα γράψω σε λίγο τις καινούργιες μετρήσεις που θα κάνω σε λίγο. Αλλά πραγματικά θέλω να μου πεις και γενικά να μου πείτε εάν σας αρέσει και να μου προτείνετε αλλάγες εάν κάτι δεν σας αρέσει.

stelios816 01-10-13 20:42

ειπαμε πολυ καλυτερο βαλε και τα φυτα σου σωστα και θα γινει κουκλα :D

mixalhs89 01-10-13 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 789386)
ειπαμε πολυ καλυτερο βαλε και τα φυτα σου σωστα και θα γινει κουκλα :D

Γενικά από αυτά που διάβασα κατέληξα στο σχήμα U οπότε τοποθέτησα με τέτοιον τρόπο τις πέτρς και την ρίζα ώστε να μπουν τα φυτά σε σχήμα. Πάντως δεν περίμενα την διαφορά που θα είχε εάν έβαζα όρθια την ρίζα.

nazgul 01-10-13 21:02

Σε καλο δρομο εισαι, βλεπω. Αρχισε να μαζευεις φυτα τωρα, καλυτερα απο αγγελιες (ειναι φθηνοτερα και καλυτερα απο αυτα των καταστηματων) και σιγα-σιγα, βλεποντας ποια φυτα πιανουν και ποια οχι, κανεις μια ζουγκλιτσα. Δωσε χρονο προσαρμογης και αν μετα απο 1-2 μηνες καποια δεν πιανουν, μην απογοητευτεις. Συμβαινει :D

Για την αμμο εχω και εγω την ιδια γνωμη με τους παραπανω. Δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για φυτεμενο, αλλα τουλαχιστον να εισαι προσεκτικος να μην ερθει ποτε το υποστρωμα στην επιφανεια. Οποτε και σκουπα βυθου με προσοχη.

mixalhs89 01-10-13 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 789390)
Σε καλο δρομο εισαι, βλεπω. Αρχισε να μαζευεις φυτα τωρα, καλυτερα απο αγγελιες (ειναι φθηνοτερα και καλυτερα απο αυτα των καταστηματων) και σιγα-σιγα, βλεποντας ποια φυτα πιανουν και ποια οχι, κανεις μια ζουγκλιτσα. Δωσε χρονο προσαρμογης και αν μετα απο 1-2 μηνες καποια δεν πιανουν, μην απογοητευτεις. Συμβαινει :D

Για την αμμο εχω και εγω την ιδια γνωμη με τους παραπανω. Δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για φυτεμενο, αλλα τουλαχιστον να εισαι προσεκτικος να μην ερθει ποτε το υποστρωμα στην επιφανεια. Οποτε και σκουπα βυθου με προσοχη.

Ναι εννοείται το διάβασα αυτό και για την σκούπα και γενικά στην προσοχή που θέλει και απλά ύστερα το επέλεξα αφού ήταν πολύ οικονομικό. (η αλήθεια είναι ότι το κοίταξα και αυτό). Όσον αφορά τα φυτά έχω μιλήσει με τον Sakis Papadopoulos ( και με βοήθησε πολύ σε όλα ).
-------------------------
Λοιπόν οι μετρήσεις που έγιναν μόλις τώρα.
Ph: 8.2
Ammonia: 0.25ppm
Nitrite: 0ppm
Nitrate: 5ppm

mixalhs89 02-10-13 22:46

Λοιπόν θέλω τις γνώμες σας για το τι φυτά να βάλω για αρχή. Περιμένω τις προτάσεις σας.

KenJiNx 02-10-13 23:10

Παίδες νομίζω(δεν είμαι σίγουρος) ότι μπερδεύετε το ενεργό υπόστρωμα, που θέλει από πάνω του χαλίκι η άμμο, με το flourite που δεν βγάζει στην στήλη του νερού τίποτα και μπαίνει και μόνο του.

mixalhs89 02-10-13 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx (Μήνυμα 789668)
Παίδες νομίζω(δεν είμαι σίγουρος) ότι μπερδεύετε το ενεργό υπόστρωμα, που θέλει από πάνω του χαλίκι η άμμο, με το flourite που δεν βγάζει στην στήλη του νερού τίποτα και μπαίνει και μόνο του.

Καλησπέρα, εγώ διάβασα στο link του προιόντος ότι μπορεί να αναμειχθεί κι με άλλα γι'αυτό και επέλεξα να το αναμείξω αφού είναι και ακριβό σαν προιόν (μου είχε περισεψει μια ποσότητα από παλιά. http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1239

nazgul 03-10-13 06:06

Aν πηρες το flourite της seachem (το αναφερεις και δεν το ειδα?), οντως δεν εχει προβλημα να βγει στην επιφανεια. Αλλα το συγκεκριμενο προϊον, νομιζω ειναι καλυτερο να αναμειγνυεται με χαλικι και οχι αμμο, οπως και οτι να βρισκεται στην επιφανεια και οχι κατω. Η αμμος με τον καιρο εχω την αισθηση οτι θα εισχωρησει στο υποστρωμα (λογω της κοκκομετριας της) και θα καταληξει στον πυθμενα του ενυδρειου. Πραγμα οχι ιδιαιτερα καλο, γιατι μπορει να πετρωσει και να μη βοηθαει στη σωστη αναπτυξη του ριζωματος των φυτων.

mixalhs89 03-10-13 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 789705)
Aν πηρες το flourite της seachem (το αναφερεις και δεν το ειδα?), οντως δεν εχει προβλημα να βγει στην επιφανεια. Αλλα το συγκεκριμενο προϊον, νομιζω ειναι καλυτερο να αναμειγνυεται με χαλικι και οχι αμμο, οπως και οτι να βρισκεται στην επιφανεια και οχι κατω. Η αμμος με τον καιρο εχω την αισθηση οτι θα εισχωρησει στο υποστρωμα (λογω της κοκκομετριας της) και θα καταληξει στον πυθμενα του ενυδρειου. Πραγμα οχι ιδιαιτερα καλο, γιατι μπορει να πετρωσει και να μη βοηθαει στη σωστη αναπτυξη του ριζωματος των φυτων.

Ναι το flourite έχω. Δεν το αγόρασα τώρα απλά μου είχε περισέψει μια μικρή ποσότητα και την χρησιμοποίησα. Εάν δω ότι όλα πάνε χάλια θα την αφαιρέσω και θα βάλω σκέτη άμμο.

mixalhs89 04-10-13 12:13

Λοιπόν το ph ανεβαίνει όταν το νερό μπαίνει στο δοχείο προετοιμασίας με τον κυκλοφορήτη. Για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό; Και μιλάμε για διαφορά 0,6 ph.

nazgul 04-10-13 12:32

Το νερο της βρυσης ειναι πιο μαλακο δηλαδη, ή απλα το νερο του ενυδρειου ειναι πιο μαλακο?

mixalhs89 04-10-13 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 790030)
Το νερο της βρυσης ειναι πιο μαλακο δηλαδη, ή απλα το νερο του ενυδρειου ειναι πιο μαλακο?

Λοιπόν το νερό του ενυδρείου είναι 8.4, το νερό της βρύσης 7,8. Και νόμιζα ότι κάτι μου ανέβαζε το ph. Κάνω κάποια τεστ όλα πηγαίνουν καλά και λέω αφού έχω νερό στο δοχείο προετοιμασίας κάτσε να πάρω ένα δείγμα και βγήκε και σ'αυτο 8,4. Οι χρωματικές διαφορές είναι ξεκάθαρες.

nazgul 04-10-13 12:45

Τι δοχειο εχεις? Απο τα κοκκινα για τροφιμα?

Με κατι πρεπει να ερχεται σε επαφη το νερο για να ανεβαινει το ph.

mixalhs89 04-10-13 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 790033)
Τι δοχειο εχεις? Απο τα κοκκινα για τροφιμα?

Με κατι πρεπει να ερχεται σε επαφη το νερο για να ανεβαινει το ph.

Ναι αυτό έχω. το θέμα είναι ότι το νερό του ενυδρείου δεν μπήκε από το δοχείο ποτέ(πρώτη φορά το χρησιμοποιώ) και είναι 8.4. και στο δοχείο τροφίμων πάλι το ίδιο που πρώτη φορά το χρησιμοποιώ. πάω να τρελαθώ γιατί δεν βρίσκω την αιτία.

nazgul 04-10-13 12:52

Ριξε λιγο βρασμενο νερο στο δοχειο, καθαρισε το καλα με ενα καθαρο σφουγγαρακι και μετα ξαναβαζεις νερο, βλεποντας αν εχει αλλαξει τιποτα. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο περα απο το να εχει κατι το δοχειο.

mixalhs89 04-10-13 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 790038)
Ριξε λιγο βρασμενο νερο στο δοχειο, καθαρισε το καλα με ενα καθαρο σφουγγαρακι και μετα ξαναβαζεις νερο, βλεποντας αν εχει αλλαξει τιποτα. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο περα απο το να εχει κατι το δοχειο.

Και όσον αφορά το ενυδρείο; γιατί αφού το νερό του ενυδρείου δεν έχει περάσει από το δοχείο και παρ'ολα αυτά έχουν ακριβώς το ίδιο ph; Γιατί το σκέφτηκα αυτό που λες και το άδειασα εχθές το ξέπλυνα(βέβαια δεν σκέφτηκα με βραστό νερό) και το ξανά γέμισα. 20λεπτά αφού το ξανά γέμισα έκανα το τεστ και το ph ήταν στο 7.8 και σήμερα επανέλαβα το τεστ και ήταν στο 8,4.

nazgul 04-10-13 13:08

Κυκλοφορια στο βαρελι εχεις?

mixalhs89 04-10-13 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 790044)
Κυκλοφορια στο βαρελι εχεις?

Φυσικά και κυκλοφορητή κι αεραντλία για καλύτερα.
-------------------------
Λοιπόν έριξα καυτό νερό το ξέπλυνα καλά, το ξανά γέμισα έκανα μέτρηση το ph πάλι όπως και όταν το είχα ξανά βάλει 7,8. Τώρα περιμένω να περάσουν κάποιες ώρες για να ξανά κάνω την μέτρηση, να δω τι θα δείξει.

nazgul 04-10-13 15:27

Και κοιτα να το βγαλεις 7.8, γιατι θα μας τρελανεις :D

mixalhs89 04-10-13 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 790065)
Και κοιτα να το βγαλεις 7.8, γιατι θα μας τρελανεις :D

χαχαχα κι εγώ αυτό θέλω πίστεψε με, περιμένω να περάσει η ώρα να κάνω μετρήσεις.

Nick74 04-10-13 15:40

οκ, αρα το νερο σου ειναι 8,4...
Η μετρηση που παιρνεις αμεσα οταν τρεχει απο τη βρυση επηρρεαζεται απο καποια γκαζια (συνηθως co2) που μετα απο λιγη ωρα -η ωρες- εξατμηζονται και σου δειχνουν την πραγματικη μετρηση


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02808 seconds with 11 queries