Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   μπορο να βαλω σκαλαρια με γκαπυ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33282)

Μίμης 14-07-09 15:56

μπορο να βαλω σκαλαρια με γκαπυ?
 
για σας παιδια εχω μια απορια.θα μπορουσα να βαλω σκαλαρια με γκαπυ? μικρα σκαλαρια δηλαδη 4-5 εκατοστα .και ποσα μπορο να βαλω σε ενα 60 λιτρο?:D

Πάνος 14-07-09 15:57

ουτε τα 60 λιτρα κανουν για σκαλαρια...ουτε το εντελως διαφορετικο νερο που θελουν τα ειδη μπορεις να εχεις και με τα 2....ουτε τα γκαπυ και οι πολυχρωμες ουρες θα μεινουν ακεραια απο τα σκαλαρια..

Μίμης 14-07-09 16:04

και εγω αυτο πιστευα μεχρι που ειδα το ενυδρειο του ξαδερφου μου που το εχει 1 χρονο και εχει 60 λιτρα με 3 σκαλαρια και 10 γκαπυ.δεν εχει απολοιτος κανενα προβλημα και επηζουν και ορισμενα μωρα δε ξερω ....

in the pond 14-07-09 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 365326)
και εγω αυτο πιστευα μεχρι που ειδα το ενυδρειο του ξαδερφου μου που το εχει 1 χρονο και εχει 60 λιτρα με 3 σκαλαρια και 10 γκαπυ.δεν εχει απολοιτος κανενα προβλημα και επηζουν και ορισμενα μωρα δε ξερω ....

Θα υπάρξει καιρός όπου το προσωρινό "κανένα πρόβλημα" θα γίνει "πολλά προβλήματα". Άσε να μεγαλώσουν ακόμα λίγο τα σκαλαράκια του, αν ζήσουν βέβαια στα 60 λίτρα...

Πάνος 14-07-09 16:09

αυτο το διαβασες?? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318

Μίμης 14-07-09 16:10

δηλαδη τι προβλημα θα εχει? γιατι εχω ακουσει οτι τα σκαλαρια ειναι πολυ ντροπαλα ηρεμα και φοβιτσιαρικα ψαρια!
-------------------------
ναι το διαβασα

greemlin 14-07-09 16:11

Αν και ο Πάνος ειναι ο ειδικός στο θέμα σκαλάρια και μου είχε συστήσει να μην βάλω σκαλάρια στο 120λ΄τ μου παρά μόνο αν είχα ζευγάρι... πράγμα που για καλή μου τύχη καταφερα να βρώ .... (!!!) μπορώ και γω με την σειρά μου να σου πω πως τα σκαλάρια θέλουν τον χώρο τους.... Μοιαζουν σαν ελικόπτερα που χτενίζουν όλο το ενυδρείο... αφου τα δικά μου 120 λίτρα ειναι λίγα φαντάζομαι τα μίσα σου λίτρα θα ειναι ψιλοταλαιπωρία....

Πάνος 14-07-09 16:11

αρα αφου το διαβασες.....για την ωρα φαινεται να μην υπαρχει προβλημα...αλλα οπως λεει και ο φιλος βασιλης...συντομα θα εμφανιστουν πολλα!
επισης γιατι τα στρεσσαρει με ακαταλληλο νερο??
και φυσικα και δεν ειναι ντροπαλα και φοβιτσιαρικα τα σκαλαρια...φαιρονται ετσι στον ξαδερφο σου επειδη τα εχει σε ακαταλληλες συνθηκες...

Μίμης 14-07-09 16:24

οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ . αλλα αφου τα σκαλαρια ακομα ειναι πολυ μικρα οπως σας ειπα δε νομιζω να εχουν προβλημα απο την αποψη ελλειωης χορου.του ξαδερφου μου δεν ειναι καθολου ντροπαλα και φοβιτσιαρικα απλα γενικα σας λεω καπου διαβασα οτι δεν ειναι δραστηρια πολυ ψαρια οπως τα γκαπυ και πως δεν ειναι επιθετικα στα αλλα ψαρια

greemlin 14-07-09 16:30

Αυτο που παρατηρησα εγώ απο την ολιγοημερη συμβιωσή μου με τα σκαλάρια ειναι πως συμετέχουν πολύ στο τι γίνεται γύρω τους.... κινουνται αργα σε όλες τις κατευθύνσεις αλλά αν χρειαστεί να γκαζόσουν τότε μένεις με το στόμα ανοιχτό... Ειναι απόλαυση να τα παρατηρεί κανεις....

Μίμης 14-07-09 16:46

εσεις δε σας λεω οτι κανουν αλλα τι θα μου προτινατε να βαλω ενα σκαλαρι η ενα ζευγαρι.το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα και εχω λιγα γκαπυ μολυ και πλατυ .:D

PascM 14-07-09 16:54

Να μην βάλεις κανένα "σκαλάρυ" μέσα σε αυτά τα λίτρα, πόσα guppy κλπ έχεις σε αυτά τα λίτρα ?

Μίμης 14-07-09 16:56

γυρο στα 10.δε σας λεω οτι θα βαλω αλλα αν εβαζα τι θα ηταν καλυτερο?

PascM 14-07-09 16:57

Τίποτα απολύτως είσαι ήδη φουλ.
Καιρός να σκεφτείς να βγάλεις και μερικά.

Μίμης 14-07-09 16:59

ρε φιλε τι ειναι αυτα που λες τωρα ?10 γκαπυ σε 60 λιτρα ειναι πολλα καποιο λαθος κανεις

PascM 14-07-09 17:09

Όπως νομίζεις.

Krisos 14-07-09 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 365348)
ρε φιλε τι ειναι αυτα που λες τωρα ?10 γκαπυ σε 60 λιτρα ειναι πολλα καποιο λαθος κανεις


μετα θα σου ψωφανε και θα τρεχεις! ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 365335)
οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ . αλλα αφου τα σκαλαρια ακομα ειναι πολυ μικρα οπως σας ειπα δε νομιζω να εχουν προβλημα απο την αποψη ελλειωης χορου.του ξαδερφου μου δεν ειναι καθολου ντροπαλα και φοβιτσιαρικα απλα γενικα σας λεω καπου διαβασα οτι δεν ειναι δραστηρια πολυ ψαρια οπως τα γκαπυ και πως δεν ειναι επιθετικα στα αλλα ψαρια


Αφου τα ξερεις ολα? γιατι ρωτας στο φορουμ?

aquaman 14-07-09 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από monkey (Μήνυμα 365335)
οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ . αλλα αφου τα σκαλαρια ακομα ειναι πολυ μικρα οπως σας ειπα δε νομιζω να εχουν προβλημα απο την αποψη ελλειωης χορου.του ξαδερφου μου δεν ειναι καθολου ντροπαλα και φοβιτσιαρικα απλα γενικα σας λεω καπου διαβασα οτι δεν ειναι δραστηρια πολυ ψαρια οπως τα γκαπυ και πως δεν ειναι επιθετικα στα αλλα ψαρια

Μικρά είναι τώρα, αλλά όταν θα μεγαλώσουν (ή/και όταν γεμίσεις με γκάπις) τι θα κάνεις;

maikl 14-07-09 17:31

Οσον αφορα τα σκαλαρια που θελεις να βαλεις στα 60 λιτ(ισως και 40-45 καθαρα)
....η ελλειψη χωρου εχει ως συνεπεια τα ψαρια να μη κινουνται οσο θα επρεπε-αρα δε γυμναζουν τους μυς τους- οποτε και δε μεγαλωνουν οσο θα επρεπε....
....σε συνδυασμο με τη αυξηση των εσωτερικων οργανων-που συμβαδιζει με την ηλικια(οσο μεγαλωνουν ηλικιακα τοσο μεγαλωνουν και τα εσωτερικα οργανα τους),εχει ως αποτελεσμα το θανατο τους* πολυ γρηγοροτερα απο οσο θα επρεπε...;)

*...ισως και βασανιστικα σε βαθος χρονου...:(

Μίμης 14-07-09 17:40

παιδια φιλικα το ειπα απλα ενασ αλλοσ φιλοσ μοθ εχει 40 γκαπυ απο γενες και δε του ψοφανε εγω εχω μονο 10 αν πολλα πλασιαστουν συμφωνω πως θα ειναι πολλα αλλα νομιζω πως 10 σε 60 λιτρα δεν ειναι πολλα σορρυ για την παρεξηγηση .ζητω συγνωμη.και το ενυδρειο ειναι 60 καθαρα και 70 μικτα

PascM 14-07-09 18:15

Το χόμπι του ενυδρείου θέλει υπομονή και αυτό είναι κάτι που πρέπει να αποκτήσεις.

Μίμης 14-07-09 20:27

εχω καταλαβει οτι ειναι καλυτερο σε ενα 60αρι ενυδρειο να μην εχεις σκαλαρια λλα αμα εχεις ενα ζευγαρι τι ειναι καλυερο να τα αφησεις και τα δυο η να αφησεις ενα?κανενα δε γινετε γιατι ειναι αποφασισμενος να φησει εστω και ενα μεσα στο ενυδρειο!τι προτεινετε?το ξερω οτι καλυτερα κανενα αλλα δε γινετε αλλιως δεν αλλαζει γνωμη!

Πάνος 14-07-09 20:35

αφου δεν αλλαζει ας μη ζηταει γνωμη και ας ετοιμαστει για επερχομενες απωλειες....δε χρειαζεται συζητηση για 1 η κανενα.....φυσικα κανενα...και καμια αλλη απαντηση δεν ειναι σωστη...

halvas69 14-07-09 20:59

Μ'αρέσει :)
Λοιπόν έιχα ένα μεγάλο σκαλάρι (φιλοξενούμενο) στο 100άρι ενυδρείο μου με τους καρδινάλιους και τους ροδόστομους για περίπου 3-4 μήνες.
Όλα ωραία και καλά τα έβλεπα, αλλά όταν πήρε το μέγεθος που σχεδόν χώραγαν τα tetras στο στόμα του.........χαμός.......τρελός χαμός λέμε.
Τέτοια ταχύτητα και τέτοια επιθετικότητα δεν την περίμενα.
Ο ήρεμος γίγαντας έγινε Terminator και σακάτεψε 3 Cardinal, οπότε και χαρίστηκε την επόμενη ημέρα :) ουστ κόπρε.

ΥΓ Με τα φώτα καθόταν Κύριος, όταν έκλειναν όμως.......μπρρρρρρρ

Μίμης 14-07-09 23:16

xaxa οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ!

jimmis1974 14-07-09 23:53

καταρχην γιατι βλεπω πολλες διαφωνιες , πολλες φορες δεν ισχυει ο κανονας : αυτο το ψαρι δεν παει με αυτο γιατι θα το φαει και αλλα τετοια.

Σιγουρα 2 ειδη ψαριων μπορουν σε ενα ενυδρειο να συμβιωσουν και σε ενα αλλο να φαγωθουν.
Πχ πριν καν 1,5 χρονο εβαλα μαιροψαρο (αρκετα επιθετικο ψαρι) με 10 νεον μεσα, και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα,
την ιδια μερα μπηκε και αλλο ενα μαχαιροψαρο στο ενυδρειο του αδελφου μου που επησεις ειχε καπου 10 νεον, εεε την αλλη μερα καπου 2 η 3 νεον υπηρχαν.
Οσον αφορα σκαλαρι-γκαπυ, (εβαλα επεισης τα 2 αυτα μαζι), μπορουν να συμβιωσουν ανετα , στις αρχες το σκαλαρι μπορει να κυνηγαει τα γκαπυ ( ποτε δεν θα καταφερει να τα πιασει) μετα απο μερες θα τα αφησει.

Ομως ... υπαρχει και το θεμα του νερου που πρεπει να προσεχεται , καθος το σκαλαρι σαν νοτιοαμερικανικη κιχλιδα θελει χαμηλο PH και μαλακο νερακι, ενω το γκαπυ υψηλο PH κια λιγο αλμυρο νερο .
Καπιο απο τα δυο ειδη θα χει προβλημα και μετα απο καιρο θα το κλαίτε και δεν ειναι σωστο κανονας ... αντε εχω μια μεση τιμη να ειναι ενταξει και τα δυο.
Στα ψαρια πρεπει να τους προσφερουμε αυτο που πραγματικα θελουν και τις συνθηκες νερου που θελουν , αλλιως με τον καιρο θα τα χανουμε και θα αναρωτιωμαστε τι φταιει.
Ας μελεταμε λοιπον τα ειδη και τις αναγκες τους προτου αποφασισουμε τι θα βαλουμε σε ενα ενυδρειο ωστε να δωσουμε στα ψαρια μας αυτο που θελουν για να τα χαιρόμαστε για πολλα χρονια.

halvas69 15-07-09 14:12

To ότι κάποιο ψάρι χαρακτηρισμένο σαν επιθετικό, δεν έχει δείξει τέτοια σημάδια, δεν αποτελεί τον κανόνα, αλλά την εξαίρεση και αυτό κατά την γνώμη μου για ένα Χ χρονικό διάστημα.
Κάποια στιγμή το ένστικτο θα ξυπνήσει.
Όσο για αυτό που λες ότι ποτέ δεν θα καταφέρει το σκαλάρι να πιάσει τα guppies δεν είναι σωστό.
Τα Cardinals είναι πολύ ταχύτεροι κολυμβητές από τα guppies και όμως μου τα πετσόκοψε.
Απλά είναι θέμα χρόνου και μεγέθους του κυνηγού.

POURITANOS 15-07-09 14:46

Για μένα το βασικότερο είναι ότι το πρώτο που κοιτάμε είναι αν τα ψαριά που θέλουμε να βάλουμε μαζί ταιριάζουν σε συνθήκες νερού, μετά θερμοκρασίες,. Ph, kg
Αν όντος σε αυτά ταιριάζουν μετά θα μας προβληματίσει ο χαρακτήρας τους.

Από την στιγμή που λένε αυτοί που ξερόυν από αγγελόψαρα ότι οι συνθήκες νερού είναι διαφορετικές όλα τα αλλά είναι δευτερεύοντα

Και φυσικά αποφεύγουμε την συγκεκριμένη σύνθεση.

Το αν έχει καλό χαρακτήρα ένα σκαλάρι η όχι νομίζω ότι είναι περιττό αφού έχουμε πρόβλημα σε βασικότερα πράματα που έχουν σχέση με την επιβίωση όλου του ενυδρείου.

Αν παρέχουμε σωστές συνθήκες στα σκαλάρια και όχι σωστές για τα γκαπί.
Τα γκαπι θα αρρωστησουν και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αρρωστησουν και τα σκαλαρια μετά. και ας έχουμε σωστές συνθήκες νερού για τα σκαλαρια.

Η και το αντίστροφο
αν έχουμε δηλαδή σωστές συνθήκες για τα γκαπι και όχι για τα σκαλαρια.

Οπότε βλέπουμε ότι υπάρχουν βασικότερα πράγματα που πρέπει να κοιτάμε ώστε να μην καταστρέφουμε όλοι την ζωή μέσα σε ένα ενυδρείο και όχι ένα από τα είδη που σώνει και καλά θέλουμε να βάλουμε.

Μίμης 15-07-09 15:41

θα μπορουσατε να μου πειτε και τις συνθηκες που αντεχουν και που θα ειναι ικανοποιημενα τα σκαλαρια?

Πάνος 15-07-09 15:44

αλλο που αντεχουν...αλλο που θα ειναι ικανοποιημενα...θελουν μαλακο και οξινο νερο....με σκληροτητες κατω απο 5 και κατω του 7 πεχα θα ειναι ικανοποιημενα...
τα ορια ποικιλουν λιγο γιατι και στη φυση ζουν σε διαφορες περιοχες με καποιες αποκλισεις...αλλα γενικοτερα νερο μαλακο και οξινο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02218 seconds with 11 queries