Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   IWAGUMI SCAPE.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74291)

stanlee 23-09-13 18:03

IWAGUMI SCAPE....
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους συγχομπίστες...Έπεσε στα χέρια μου ένα ενυδρείο 50χ40χ40 και η πρώτη σκέψη ήτανε να γίνει φυτεμένο σε στυλ iwagumi....Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να ΜΗ βάλω φίλτρανση μιας και δεν έχω σκοπό να φιλοξενήσω τίποτε άλλο παρα μόνο φυτά....Διευκρινίζω πως στο ενυδρείο θα δουλεύει κυκλοφορητής για καλύτερη διάχυση του co2 οπότε θα υπάρχει κυκλοφορία στο νερό...

Καλύτερο ξεκίνημα θα είναι emersed????Ή σε βύθιση...???
-------------------------
Κανένας???

Γιώργος Κ 23-09-13 18:14

Anν δε θα εχεις ζωντανα ... μια χαρα θα ειναι ο κυκλοφορητης χωρις να εχεις φιλτρο ...

Emersed η οχι αυτο εξαρταται απο εσενα! Αν εγω ειχα ικανη ποσοτητα φυτων θα το εστηνα απευθειας αλλιως θα πηγαινα σε emersed ...

nazgul 23-09-13 18:23

Καλη κυκλοφορια νερου θα χρειαστεις σιγουρα. Τωρα κυκλοφορητης θα ειναι ,φιλτρο θα ειναι, η επιλογη ειναι δικη σου. Την ελλειψη νιτρικων, ετσι κι αλλιως θα την καλυψεις με την εντονη λιπανση που πρεπει να κανεις.

Για το CO2 ελπιζω να σκεφτεσαι μπουκαλα, γιατι αν θελεις απαιτητικο γρασιδακι, δεν νομιζω να γινει και πολυ καλη δουλεια με DIY, λογω της ελλειψης σταθεροτητας.

Μια καλη μεθοδος για τετοιου ειδους ενυδρεια, ειναι η dry start, που πιθανως να εχεις διαβασει εδω.

stanlee 23-09-13 19:18

...
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Οπότε καλή κυκλοφορία και χωρίς φίλτρανση αρκεί χωρίς ζωντανά...
Ναι η ποσότητα φυτών θα είναι αρκετή ώστε να καλυφθεί μεγάλη επιφάνεια...Απλά με dry start φοβάμαι την προσαρμογή αργότερα?!?!?....σίγουρα μπουκάλα με 3-4 φ/δευτερόλεπτο καθημερινή λίπανση seachem kai 1,2 watt ανα λίτρο...ελπίζω να τα καταφέρω.

nicpapa 23-09-13 20:59

Αφου θα βάλεις που θα βάλεις κυκλοφορητη , γιατί δεν βάζεις ενα εσωτερικό φιλτράκι?:confused:

stanlee 23-09-13 21:25

......
 
Εχω το eheim eco 2217 απλά δεν θέλω να φαίνονται τα σωληνάκια και τα παρεμφερή...
Dry start έχει δοκιμάσει κανείς αξίζει το αποτέλεσμα?

Τσιόνογλου Σταύρος 23-09-13 23:27

Καλά βρε Στέλλιο και ο κυκλοφορητής θα είναι αόρατος όπως και ο θερμοστάτης και η καθαρότητα του νερου πως θα γίνεται δεν θα υπάρχουν σωματίδια μεσα στο νερο κα ειδικα μετα το φύτεμα ,γνώμη μου ενα φίλρο μονο με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα και οταν θα είναι να βάλεις και ζωντανα προσθέτεις και βιολογια γιατι καμμια γαριδούλα κάνα οτο σιγουρα εκ των πραγμάτων θα βάλεις :D

stanlee 24-09-13 09:43

....
 
Έχεις απόλυτο δίκιο Σταύρο το νερό και την καθαρότητα του δεν το σκέφτηκα.
Οπότε σίγουρα το φιλτράκι....
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες και τη βοήθεια όλους!!! +-3+-3+-3


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries