Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Καινουργια αρχη!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102015)

dimitropo21 13-01-19 19:23

Καινουργια αρχη!!
 
Καλησπερα.. μολις γεμισα το ενυδρειο μου (120 ltr) και λογω του υποστρωματος εχει γινει χαλια....ενα μαυρο πραγμα.. θα ηθελα να ρωτησω, εχω το φιλτρο eheim ecco pro 300. Αφηνω τα υλικα που εχει μεσα? Η πρεπει να προσθεσω αφαιρεσω κατι.. εχω βαλει και το φιλτρο ανθρακα μιας κ μολις το αρχησα για μια βδομαδα. Οποια απαντηση δεκτη κ ευσαριστω.

Για τι θολωρα Να μην ανυσηχω ε?

SweepingFish 13-01-19 19:44

Καλησπέρα και καλή αρχή,

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο... Το είχες αφήσει άδειο και το ξαναγέμισες; Ο ενεργός άνθρακας είχε ξαναχρησιμοποιηθεί ή είναι καινούργιος (άστον για καμιά εβδομάδα να καθαρίσει το νερό και βγάλτον μετά). Τα υλικά εάν έχουν βρωμιά και εφόσον φαντάζομαι θα έχει χαθεί η βιολογία που είχε καλό θα ήταν να τα καθάριζες με λίγο νερό ενυδρείο.

Τι υπόστρωμα έβαλες; Το ξέπλυνες πριν το βάλεις στο ενυδρείο; Για την θολούρα πάντως μην ανησυχείς θα καθαρίσει, δώστου λίγες μέρες (βοηθάει και ο ενεργός άνθρακας στο καθάρισμα).

dimitropo21 13-01-19 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1050133)
Καλησπέρα και καλή αρχή,

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο... Το είχες αφήσει άδειο και το ξαναγέμισες; Ο ενεργός άνθρακας είχε ξαναχρησιμοποιηθεί ή είναι καινούργιος (άστον για καμιά εβδομάδα να καθαρίσει το νερό και βγάλτον μετά). Τα υλικά εάν έχουν βρωμιά και εφόσον φαντάζομαι θα έχει χαθεί η βιολογία που είχε καλό θα ήταν να τα καθάριζες με λίγο νερό ενυδρείο.

Τι υπόστρωμα έβαλες; Το ξέπλυνες πριν το βάλεις στο ενυδρείο; Για την θολούρα πάντως μην ανησυχείς θα καθαρίσει, δώστου λίγες μέρες (βοηθάει και ο ενεργός άνθρακας στο καθάρισμα).

Ευχαριστω.. το ενυδρειο το ειχα αφησει για κανα χρονο αδειο...το επλυνα και σημερα το ξαναξεκινησα.. το ενυδρειο ειναι diy με διαστασεις. 95χ33χ43. Το φιλτρο ειναι καινουργιο δεν εχει δουλεψει ποτε. Απλα ειπα μηπως δν χρειαζονται ολα τα υλικα που ειχε μεσα. Περιμενω να καθαρισει.. κ βλεπουμε.. υποστρωμα εχω βαλειτο flourite της seachem και συμπληρωμα με μαυρο χαλίκι . Ειχα και λιγο μαυρο υποστρωμα της tropica το εβαλα και αυτο. Μαλλον αυτο το μαυρισε ολο... το εχω ξεπλυνη αρκετες φορες παντως. Αργοτερα που θα παω σπιτι και θα εχω υπολογιστη θα ανεβασω και φωτο.

Tanganyiκας 13-01-19 21:02

Τί υπόστρωμα έχεις βάλει, το ξέπλυνες πρώτα (εκτός αν έχεις βάλει υπόστρωμα για φυτεμμένο);
-------------------------
Οκ.........τώρα το είδα! Άστο να δουλέψει και βάλε ενυδρειακό βαμβάκι αν δεν έχεις ήδη, και άλλαζε το κάθε 2 μέρες.

dimitropo21 13-01-19 23:15

Ενυδρειακο βαμβακι ειναι το ασπρο το μαλακο, η το μπλε που εχει πανω πανω? Αυτο το βρισκω ευκολα εε??? Κατι αλλο.. ξεκιναω στρωσιμο με τροφη οταν καθαρισει τελειως η δν χρειαζεται να περιμενω και ξεκιναω?

Γιώργος Κ 13-01-19 23:47

Το ασπρο ειναι !


Μπορεις να ξεκινησεις και το στρώσιμο απο τωρα ...

Tanganyiκας 13-01-19 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1050169)
Το ασπρο ειναι !


Μπορεις να ξεκινησεις και το στρώσιμο απο τωρα ...

:smt023:smt023

dimitropo21 14-01-19 00:09

Ευχαριστω παιδια.. Να σται καλα!! Τα υλικα του φιλτρου τα αφηνω οπως ειναι ε? δεν πειραζω κατι? Το βλέπω στην πορεια ε?
Κατι αλλο.. Στους ποσους βαθμους να ρυθμισω το θερμοστατη για αρχη? ποια ειναι καταλληλη για στρωσιμο με τροφη.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitropo21 (Μήνυμα 1050175)
Ευχαριστω παιδια.. Να σται καλα!! Τα υλικα του φιλτρου τα αφηνω οπως ειναι ε? δεν πειραζω κατι? Το βλέπω στην πορεια ε?
Κατι αλλο.. Στους ποσους βαθμους να ρυθμισω το θερμοστατη για αρχη? ποια ειναι καταλληλη για στρωσιμο με τροφη.

Καποια στιγμη αυριο θα κανω και μια παρουσιαση ..Ευχαριστω... γιατι θα έχω πολλλεςςς ερωτησεις ακομα..!:):smt120:)

Tanganyiκας 14-01-19 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitropo21 (Μήνυμα 1050175)
Ευχαριστω παιδια.. Να σται καλα!! Τα υλικα του φιλτρου τα αφηνω οπως ειναι ε? δεν πειραζω κατι? Το βλέπω στην πορεια ε?Γράψε μας τί υλικά έχει, και με ποιά σειρά τα έχεις βάλει;
Κατι αλλο.. Στους ποσους βαθμους να ρυθμισω το θερμοστατη για αρχη?Βάλε το στο 27-28°C ποια ειναι καταλληλη για στρωσιμο με τροφη.

Μία οποιαδήποτε τροφή, δεν έχει διαφορά!

dimitropo21 14-01-19 12:24

1 Συνημμένο(α)
Το φίλτρο είναι το eheim ecco pro 200 και από υλικά έχω βάλει ότι είχε μέσα και με τη σειρα αυτή που φαίνεται στην εικόνα.

Συνημμένο Αρχείο 93211

μονο που δεν υπαρχει το eheim bio mech γιατι αυτό στην εικόνα ειναι το 300.

Τσιόνογλου Σταύρος 14-01-19 14:31

Αφου λες οτι το νερο εγινε ενα μαυρο πραγμα για να επισπευσεις λιγο τον καθαρισμο του μπορεις να κανεις και καποιες αλλαγες νερου προτου ξεκινησεις το στρωσιμο για να μη ανοιγοκλεινεις συνεχεια το φιλτρο αλλαζοντας το ενυδρειακο βαμβακη.

dimitropo21 14-01-19 15:55

Ναι μια αλλαγη θα κανω σιγουρα... γτ πανω πανω η επιφανεια του νερού έχει κτ κηλίδες .. ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries