Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Βοηθεια! Βρηκα αυγα! τι να κανω?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5747)

afrodite 07-05-04 12:40

Βοηθεια! Βρηκα αυγα! τι να κανω??
 
Καλημερα και παλι. Χθες την ωρα που εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο και παρατηρησα οτι στα δεξια, οπου ειναι το πλαστικο (η θηκη του φιλτρου κι ολα τα αλλα,ανθρακας κλπ) αλλα απο μεσα βεβαια, υπήρχαν αυγουλακια και πολλα μαλιστα.

Διαπιστωσα οτι τα αυγα προερχονται απο τα σκαλαρια καθως ολο εκει τα εβλεπα να ειναι και να μην φευγουν, κι επειδη πηγαιναν και τσιμπαγαν τα αυγα τα καλυψα με καποιο τροπο με τη γεννηστρα ωστε να μην τα φανε.

Το εκπληκτικο ειναι οτι δεν αφηνουν κανενα ψαρι να πλησιασει. Το τινφοιλ που ηταν εκει το αρχισαν στις τσιμπιες και τα 2. Πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο!
Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης¨:


Τα αυγα τα ειδα οταν ειχε κατεβει η σταθμη του νερου. Υπαρχει περιπτωση να βγουν ψαρακια?

Τι πρεπει να κανω τωρα? Ποσο καιρο πρεπει να περιμενω? Παρακαλω βοηθηστε με, ειμαι εντελως ασχετη σε θεματα γεννας, πρωτη φορα μου συμβαινει!!

ευχαριστω!! :o :o

Tolis 07-05-04 14:30

Στο συγκεκριμενο ενυδρειο, οπου μονο εγω λειπω απο μεσα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα, μολις γεννηθουν τα μωρα θα φαγωθουν οσο καλα κι αν τα προστατευουν οι γονεις τους.

afrodite 07-05-04 14:37

το θεμα ειναι οτι τα τσιμπουσαν οι γονεις και γι αυτο τα καλυψα με την γεννηστρα ωστε να μην τα φανε.

απ'οτι διαβασα τα ασπρα αυγα σημαινει οτι δεν εχουν γονιμοποιηθεί, παρόλα αυτά τα άσπρα που έχω ειναι λιγα σε σχεση με τα αλλα που εχουν χρωμα ροζ

μπορω μολις γεννηθουν τα μικρα να τα βαλω στη γεννηστρα ωστε να τα προστατεψω?

αυτα, μιας και καναν μια φορα αυγά θα κάνουν τακτικα?
Τολι οταν ενοεις θα φαγωθούν απο ποιον θα φαγωθούν? από τα υπολοιπα η απο τους ιδιους τους γονεις?

TAN 07-05-04 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Στο συγκεκριμενο ενυδρειο, οπου μονο εγω λειπω απο μεσα, δεν μπορεις να κανεις τιποτα, μολις γεννηθουν τα μωρα θα φαγωθουν οσο καλα κι αν τα προστατευουν οι γονεις τους.

+-3

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από afrodite
Τολι οταν ενοεις θα φαγωθούν απο ποιον θα φαγωθούν? από τα υπολοιπα η απο τους ιδιους τους γονεις?

Απο τους παντες....


Το ζευγαρι θελει δικο του ενυδρειο γιρο στα 80 λυτρα για να κανει την δουλια του. :wink:

afrodite 07-05-04 16:38

μωρε την δουλειά τους μια χαρα την εκαναν.

φανταζομαι να πως δεν θα αποκτησω απογονους απο αυτη τη φουρνια.

ειναι αληθεια πως τωρα που καναν ήδη μια φορα, να περιμενω κι αλλες?

Giorgos 08-05-04 00:52

Αλήθεια είναι αλλά δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα στο τέλος... εκτός κι αν διορθώσεις την κατάσταση στο ενυδρείο σου.
Τα αβγά τα τσιμπούσαν είτε επειδή δεν έχουν γονιμοποιηθεί, τα καθαρίζουν ή είναι αρχάριοι οι γονείς.

Tolis 08-05-04 01:30

Αυτο που δεν καταλαβαινω, ειναι πως, και κυριως, γιατι, θελετε να κρατησετε μωρα απο μια αναπαραγωγη, την στιγμη που και ενυδρειο δευτερο συμφωνο με τις αναγκες τους, για να μεγαλωσουν τα μωρα, δεν εχετε, και μεσα στο ενυδρειο που εγινε η γεννα, οχι μονο δεν χωραει αλλλο ψαρι, αλλά πρεπει να φυγουν και τα μισα.

lasal 08-05-04 03:15

Αφροδίτη
Μήπως ήρθε ο καιρός να πάρεις μια γενναία απόφαση να αποχωριστείς μερικά ψάρια?
Φιλικά πάντα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries