Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   1η μετακομιση ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86212)

Κωστας Malawi 23-04-15 15:45

1η μετακομιση ενυδρειου
 
το σαββατο που ερχεται μετακομιζω σε νεο σπιτι και ειπα να ρωτησω αν υπαρχει κατι που πρεπει να γνωριζω..

η μετακομιση θα γινει απο νικαια σε αιγαλεω αρα μιλαμε για μικρη διαδρομη.

τα ψαρια θα μπουν στο πλαστικο κουτι του ικεα(128 λιτρα).ποσο νερο να του βαλω για 10 ψαρια 15-30cm?γιατι δεν θελω να ειναι πολυ βαρυ οπως καταλαβενετε..με 40-50 λιτρα ειμαι οκ?

απο θερμοκρασιες ειμαστε οκ φανταζομαι αρα δεν θα αλλαξουν οι βαθμοι μεσα στο πλαστικο.(θερμ.ενυδρειου 25).

λογω βαρους το ενυδρειο (anubias a1500) θα αδειασει τελειως εκτος της αμμου..οταν φτασει το ενυδρειο σπιτι εχω προβλεψει να υπαρχει ετοιμο νερο για γεμισμα αλλα ειναι μονο 200 λιτρα..θα κοιταξω μηπως βρω κι αλλα δοχεια για να καταφερω να το γεμισω.

η βιολογια στα φιλτρα θα μεινει σιγουρα 2-3 ωρες εκτος ρευματος μεχρι να τα ετοιμασω ολα..κινδυνευει αραγε?(δεν το νομιζω βασικα)

υπαρχει κατι λοιπον που με συμβουλευετε?η ειναι ολα οκ?ρωταω γιατι ειναι 1η φορα που μετακομιζω..

Tanganyiκας 23-04-15 15:50

Τα φίλτρα βάλε τις εισόδους-εξόδους σε έναν κουβά και άστα να τρέχουν μέχρι να ετοιμάζεται το ενυδρείο!

Bill-Samos 23-04-15 16:56

Δεν εχει θεμα η βιολογια για 3 και 5 ωρες..και νερο φτανουν τα 200 λιτρα..πες εκανες μια καλη αλλαγη νερου..βρυσης δεν ειναι?Εγω στη μετακομιση εβγαλα και την αμμο..δεν πιανει το ματι σου τι βαρος εχει βρεγμενη..Τα λοιπα τα ξερεις..σβηστα φωτα μια δυο μερες να ησυχασουν και μην ταισεις απο σημερα καλυτερα..Φανταζει δυσκολο αλλα αν εισαι λιγο οργανωμενος και ψυχραιμος ολα πανε καλα..Εγω στη μετακομιση ξεχασα να περασω το σωληνακι της αεραντλιας πριν ριξω ξανα την αμμο..

Κωστας Malawi 23-04-15 17:09

βρε Bill το ενυδρειο ειναι πες 400..αν βαλω 200 αποχλωριομενο μετα πως θα βαλω τα υπολοιπα 200?απο βρυση και κατευθειαν prime?

Bill-Samos 23-04-15 17:12

εγω εβαλα οσο ειχα-λιγοτερο απο σενα..- και μετα συμπληρωνα σταδιακα 50 50 λιτρα..εκανα 2-3 ωρες..εφτιαχνα 50 λιτρα στο βαρελι,μπλουμ μεσα..εκανα ενα τσιγαρο και παλι..Αν βαζεις 50 λιτρα καθε μιση ωρα σε δυο ωριτσες γεμισε..

Κωστας Malawi 23-04-15 17:14

ωραια καταλαβα:)
στην μεταφορα ποσα λιτρα νερο να βαλω στα ψαρια?θα χρειαστουν πολυ λες?
και να βγαλω και την αμμο ε?θα μου φυγει η μεση..

Bill-Samos 23-04-15 17:18

και με 30-40 λιτρα το κουτι δυσκολα κουβαλιεται..λιγοτερα θα βαλεις..
Για το βαρος..λιγο μεγαλυτερο 3 ατομα βλαστημησαμε και ηταν αδειο...Ο Σακης θα το θυμαται για καιρο..:D:D βρες αλλους τρεις...

Κωστας Malawi 23-04-15 17:20

σιγα τα 30-40 κιλα βρε..εδω ανεβασα το ενυδρειο 4 οροφους με τα ποδια εγω και ο ξαφερφος μου..που σιγουρα ενα αδειο ανουμπια 1.5 μετρο ειναι πολυ πιο βαρυ απο 40 κιλα..

Bill-Samos 23-04-15 17:22

Το κουτι δε λεω για το βαρος..απλα στη μεταφορα το νερο μετακινειται πολυ και χυνεται..βαλε λιγοτερο και μολις φτασεις συμπληρωσε..

Κωστας Malawi 23-04-15 17:24

κοιτα,το κουτι ειναι 128 λιτρα.με 40 πιστευω θα ειναι πολυ χαμηλα η σταθμη.αρκετα κατω απο τη μεση..και φυσικα κυριακη πρωι χωρις κινηση και σιγα σιγα στο δρομο.

stanisalus18 23-04-15 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886506)
οταν φτασει το ενυδρειο σπιτι εχω προβλεψει να υπαρχει ετοιμο νερο για γεμισμα αλλα ειναι μονο 200 λιτρα..θα κοιταξω μηπως βρω κι αλλα δοχεια για να καταφερω να το γεμισω.

μπορω να σου δανεισω το 60λιτρο βαρελακι μου αν σου κανει. και αν χρειαστεις βοηθεια γενικα με τη μετακομιση του ενυδρειου, θα χαρω πολυ να βοηθησω οπου μπορω, το σαββατο θα ειμαι διαθεσιμος. κατι εμαθα με την τελευταια μετακομιση, τα εξτρα χερια ειναι παντα χρησιμα.

Κωστας Malawi 23-04-15 19:50

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα προτιμω να κερασω καφε αντι για κουβαλημα:D
(πρεπει καποια μερα να σας γνωρισω απο κοντα)
η μετακομιση θα γινει σαββατο και το ενυδρειο κυριακη για να ειμαι πιο σιγουρος οτι δεν θα κανω τιποτα λαθος..

stanisalus18 23-04-15 19:55

δεν μου αρεσει ο καφες χα χα :D αν τελικα χρειαστεις το βαρελακι σφυρα

Κλεόβουλος 23-04-15 20:12

Όπως στα λέει ο Bill
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886506)
το σαββατο που ερχεται μετακομιζω σε νεο σπιτι και ειπα να ρωτησω αν υπαρχει κατι που πρεπει να γνωριζω..

η μετακομιση θα γινει απο νικαια σε αιγαλεω αρα μιλαμε για μικρη διαδρομη.πολύ μικρή αν σκεφτείς ότι εγώ μετακόμισα 7 ενυδρεία 600 χλμ :D

τα ψαρια θα μπουν στο πλαστικο κουτι του ικεα(128 λιτρα).ποσο νερο να του βαλω για 10 ψαρια 15-30cm?γιατι δεν θελω να ειναι πολυ βαρυ οπως καταλαβενετε..με 40-50 λιτρα ειμαι οκ? τα ψάρια είναι μεγάλα και θα χτυπιούνται-αν ήταν μεγαλύτερη η απόσταση θα τα έβαζα σίγουρα 1-1 σε σακκούλες-το πλαστικό κουτί βάλτο μέσα σ' ένα χαρτόκουτο για να μην έχουν φως

απο θερμοκρασιες ειμαστε οκ φανταζομαι αρα δεν θα αλλαξουν οι βαθμοι μεσα στο πλαστικο.(θερμ.ενυδρειου 25).

λογω βαρους το ενυδρειο (anubias a1500) θα αδειασει τελειως εκτος της αμμου..οταν φτασει το ενυδρειο σπιτι εχω προβλεψει να υπαρχει ετοιμο νερο για γεμισμα αλλα ειναι μονο 200 λιτρα..θα κοιταξω μηπως βρω κι αλλα δοχεια για να καταφερω να το γεμισω.να βγάλεις και την άμμο- νερό κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να μεταφέρεις- όλο φρέσκο με prime και ρύθμιση στις παραμέτρους που τα είχες -μη ταΐσεις μια μέρα πριν μια μέρα μετά

η βιολογια στα φιλτρα θα μεινει σιγουρα 2-3 ωρες εκτος ρευματος μεχρι να τα ετοιμασω ολα..κινδυνευει αραγε?(δεν το νομιζω βασικα) και τις διπλάσιες ώρες δεν έχει πρόβλημα

υπαρχει κατι λοιπον που με συμβουλευετε?η ειναι ολα οκ?ρωταω γιατι ειναι 1η φορα που μετακομιζω..

Καλή ευκολία!

Κωστας Malawi 23-04-15 21:21

σας ευχαριστω πολυ παιδια!!

delta66 23-04-15 22:52

Διαβασε κι αυτο http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%F9%ED

Bill-Samos 26-04-15 13:48

Τι εγινε?Τελειωσε η μεταφορα?Ολα καλα?

Κωστας Malawi 28-04-15 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 886962)
Τι εγινε?Τελειωσε η μεταφορα?Ολα καλα?

Ολα πηγαν καλα!!τα ψαρια δεν καταλαβαν τιποτα..εμεις παλι...αιμα φτυσαμε για να ανεβει..

Bill-Samos 28-04-15 15:11

ολα καλα...η μετακομιση θελει χερια τελικα..πολλα...:D

Τάκης 28-04-15 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 887377)
Ολα πηγαν καλα!!τα ψαρια δεν καταλαβαν τιποτα..εμεις παλι...αιμα φτυσαμε για να ανεβει..

Κώστα , τέλος καλό , όλα καλά, κάτσε να τα βλέπεις τώρα να χαλαρώνεις :)

Κωστας Malawi 28-04-15 15:26

Ναι οντως.θελει πολλα χερια.2 ατομα το κουβαλησαμε το ενυδρειο.εχω γινει γάμα:p:p
Και τωρα αντε να συμαζεψεις τα πραγματα..
Τουλαχιστον γα ψαρια δεν ταλαιπωρηθηκαν καθολου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01907 seconds with 11 queries