Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   προβλημα με φιλτρο!!! Ζηταω συμβουλες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72261)

jiasou 05-06-13 17:33

προβλημα με φιλτρο!!! Ζηταω συμβουλες!
 
Καλησπερα! Στο 100λιτρο ενυδρειο μου με καρδιναλιους κ εμπερ τετρα σταματησε να δουλευει το φιλτρο... μολις γυρισα απο τη δουλεια κ το προσεξα! Τις τελευταιες μερες γινονται λογω των κεραυνων πολλες διακοπες ρευματος κ ψιλιαζομαι μηπως καηκε... !
Εχω 5 εμπερ τετρα κ 9 καρδιναλιους μεσα, τι μου προτεινεται να κανω μεχρι να ξαναεχω φιλτρο κ αν υπαρχει τροπος για να καταλαβω αν καηκε οντως. Επισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να επισκευαστει!
Το φιλτρο ειναι ενα eheim 2215!
:confused:

delta66 05-06-13 18:06

Βγαλτο βαλτο απο τη πριζα.
Ακουγεται το μοτερ αν στησεις αυτι στον καδο?
Δοκιμασε καθαρισμο θαλαμου φτερωτης.
Δοκιμασε να γυρισεις εσυ τη φτερωτη προσεκτικα, να δεις αν ξεκολλησει
Δοκιμασε επανεναρξη primiing οπως μετα απο συντηρηση.

jiasou 05-06-13 23:09

Σπυρο ευχαριστω για τις συμβουλες, με παιδεψε ολο το απογευμα τελικα το καταφερα κ το εφτιαξα. Ειχε φαει καποιο κολλημα η φτερωτη... μεχρι να δουλεψει ομως εφαγα κανα 2 ωρο!:smt077

nazgul 05-06-13 23:26

Κατι ασχετο: στα εσωτερικα φιλτρα που εχουν ενα απλο κυκλοφορητη στο εσωτερικο τους, πολλες φορες το προβλημα λυνεται με τον πιο απλο τροπο...το χτυπας στον τοιχο ενω ειναι στο ρευμα και παιρνει μπροστα! :p
Δεν κανω πλακα, ειμαι παθων.

Netrino 05-06-13 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 769162)
Κατι ασχετο: στα εσωτερικα φιλτρα που εχουν ενα απλο κυκλοφορητη στο εσωτερικο τους, πολλες φορες το προβλημα λυνεται με τον πιο απλο τροπο...το χτυπας στον τοιχο ενω ειναι στο ρευμα και παιρνει μπροστα! :p
Δεν κανω πλακα, ειμαι παθων.


η Λεγόμενη ρωσικη μέθοδος,μπορώ να συμφωνήσω και εγώ το έκανα στο δικό μου αν κολούσε καμιά φορά,κ όταν έκανε πολυ θόρυβο!

nazgul 05-06-13 23:31

Η λυση βρισκεται πολλες φορες στο πρωτογονο τμημα του εγκεφαλου μας :D

Nick74 05-06-13 23:35

Η λογικη μεθοδος :τα πετας απ το παραθυρο και παιρνεις εξωτερικο κι ησυχαζεις.

H political correct μεθοδος: τα πετας στασ σκουπιδια και παιρνεις εξωτερικο φιλτρο

H μεθοδος του παπα: τα θαβεις, τους κανεις και μνημοσυνο για να συγχωρεθουν οι αμαρτιες τους και αγοραζεις εξωτερικο

Η μεθοδος του σαλταρισμενου: τα βαζεις κατω και τα πατας και αγοραζεις εξωτεριικο

Η μεθοδος του ψυχοπαθη: τα μαγειρευεις κοκκινιστα μαζι με πατατουλες και αγοραζεις εξωτερικο

Η new age μεθοδος: τα κρεμας στη βορειοανατολικη πλευρα του σπιτιου για καλο φενγκ σουι και για το ενυδρειο αγοραζεις εξωτερικο (στη βορειοδυτικη εχεις βαλει το μπουκαλι με τα "βακτηρια")

καμια αλλη μεθοδος?

nazgul 05-06-13 23:38

Εχεις παρει ηδη εξωτερικο φιλτρο, κρατας την αντλια για να τη βαλεις στο βαρελι προετοιμασιας (αφου την εχεις), αλλα δεν ξεκιναει, ακομα και τουβλο να βρεις στον τοιχο απο το χτυπημα :D

delta66 05-06-13 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 769168)
καμια αλλη μεθοδος?

Η μεθοδος "σαπραιιιιιζ" : Διαβαζεις το θεμα απο την αρχη και καταλαβαινεις οτι το φιλτρο που κολλησε ηταν .... yes .... wait for it ....
εξωτερικο.
:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiasou (Μήνυμα 769028)
Το φιλτρο ειναι ενα eheim 2215!
:confused:


nazgul 05-06-13 23:47

Και ολοι μαζι... "μακρια απο εμας!" :D

Nick74 05-06-13 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 769179)
Η μεθοδος "σαπραιιιιιζ" : Διαβαζεις το θεμα απο την αρχη και καταλαβαινεις οτι το φιλτρο που κολλησε ηταν .... yes .... wait for it ....
εξωτερικο.
:D


Η Ρωσικη μεθοδος αναφερθηκε για εσωτερικα ομως, σε αυτο απαντησα :P :P :P


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries