Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Καινούριο paludarium! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39150)

frits 27-03-10 17:33

Καινούριο paludarium!
 
8 Συνημμένο(α)
Γεια σε όλους!
Πολύ καιρό είχα να ποστάρω κάτι και έτσι αποφάσισα να σας παρουσιάσω το καινούριο μου paludarium. Μετά την κατασκευή του πρώτου (που χάρισα στον Κώστα-Steady) αποφάσισα (όπως γίνεται συνήθως) για μεγαλύτερο αν και τώρα μου φαίνεται και αυτό πολύ μικρό... Αυτή τη φορά όμως εκτός από τα ψάρια φιλοξενεί και ένα ζευγάρι red eye tree frogs :D τα οποία συμβιώνουν μια χαρά με τα ψαράκια εδώ και 2,5 περίπου μήνες. Παραθέτω και φωτο από κινητό και ελπίζω να επανέλθω με καλύτερες ;)

ΥΓ
Κώστα περιμένω να δω και το δικό σου!!!


Πληροφορίες

Διαστάσεις:80x40x20
Όγκος:64 lt
Κατηγορία:paludarium
Φυτά:anubia nana, java και στη επιφάνεια κισσοί και άλλα που δε γνωρίζω
Ψάρια / Άλλα είδη:1 ancistrus, 7 neon, 2 white tip tetra, 3 red shrimps, 2 red eye tree frogs
Διακοσμητικά υλικά:άμμος, ξύλα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός: 2 x 35 watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: Tetra 400k
Θερμοστάτης:ναι
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0.5
Αλλαγές νερού:1 φορά εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία:25 C
Άλλες πληροφορίες:εγκαταστάθηκε τον Νοέμβριο του 2008

Dimitrisss123 27-03-10 17:45

Πολυ ομορφο φιλε μου,μου αρεσουν ιδιατερα τα βατραχακια.

Singha 27-03-10 17:46

πολυ ομορφο σαν εικονα:)

Μίμης 27-03-10 18:50

παρα πολυ ωραιο..και ο βατραχος ειναι φοβερος καθως και τα φυτα σου!!:p
το μονο που με χαλαει λιγο ειναι το γυαλινο ντουλαπι απο πανω..γιατι δε το αφηνεις ανοιχτο?
θα ειναι πολυ πιο ωραιο..;)

frits 27-03-10 19:42

αν το αφήσω ανοικτό θα ψάχνω τα βατραχάκια σε όλο το σπίτι, για να μη μιλήσω για τους γρύλους που τρώνε :D

Raven 27-03-10 19:46

Μπραβο ! παρα πολυ ομορφο !
Το αδικουν οι φωτογραφιες ομως παρα πολυ. Βγαλε αν μπορεις καλυτερες σε παρακαλω.
Αν θες πες μας μερκα λογια για τον εξοπλισμο και τα τεχνικα στοιχεια. Βλεπω μπεκ στην οροφη και σωληνες. Εχεις συστημα τεχνητης βροχης;
Η Calathaea παει καλα; ποσο καιρο την εχεις εκει μεσα;
Τα βατραχια τι τα ταιζεις.
Φωτισμο;
ελα τωρα εμπλεξες...:grin::p θα τα μαρτυρησεις ολα γιατι υπαρχει ενδιαφερον τωρα τελευταια στο GAB για τετοια συστηματα.

Ηλίας 27-03-10 19:48

Φοβερο, μ' αρεσει πολυ!...:p
..Χρησιμοποιεις συστημα τεχνητης βροχης(mist system)?...

akis7 27-03-10 19:54

πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο και δεν εχω ιδεα καν τι ειναι...
αλλα ειναι φανταστικο!!!
μ'αρεσει παρα πολυ και οντως οι φωτο το αδικουν...
ο βατραχος τα σπαει!!

frits 27-03-10 20:00

H Calathea πρέπει να είναι το φυτό με τα πλατιά φύλλα, μια χαρά πάει, βγάζει καινούρια συνέχεια και θα γεμίσει τον τόπο. Πίσω έχω κάτι μικρούς κισσούς και κάτι άλλα αναριχητικά δοκιμασμένα από το παλιό μου paludarium που σε λίγο θα πιάσουν στο ξύλο πίσω και θα φαίνεται πολύ φυσικό. Φωτισμό έχω 2 t8 35watt η μία με ένα σύστημα που βρήκα σε πετ σοπ και ήταν πολύ βολικό στην τοποθέτησή του. Έχω και fogger και τεχνητή βροχή και πηγούλα :smt047
Με σωλήνες φίλτρου και βρυσούλες της EHEIM έφτιαξα τη τεχνητή βροχή για προσωμοίωση rain season. Έχω φτιάξει στην έξοδο του φίλτρου μια διασταύρωση με βρυσούλες που η μία καταλήγει στην πηγή και είναι μόνιμα ανοικτή ενώ η άλλη στη τεχνητή βροχή που την ανοίγω από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο 2 ώρες την ημέρα. Το τάισμα είναι το μόνο μου πρόβλημα καθώς δεν είμαι φαν του να ταίζω ζωντανά πλάσματα σε οτιδήποτε αλλά δυστυχώς τρώνε μόνο γρύλλους :(
Για φωτογραφίες θα επανέλθω με καλύτερες όταν έρθει ο αδερφός μου με φωτογραφική μηχανή :D

Raven 27-03-10 20:23

Επειδη ειμαι στην φαση δημιουργιας ενος μεγαλου Vivarium., εχω πολλα τεχνικα να σε ρωτησω. Οχι ομως τωρα.
Τωρα προεχει η παρουσιαση σου. Ας μεινουμε λοιπον στο οτι ειναι πολυ ομορφο. Να σου ζησουν και τα βατραχακια και να το χαιρεσαι για πολυ καιρο χωρις προβληματα.

frits 27-03-10 20:33

Μόλις είδα μια παρουσίαση που είχες κάνει με ένα vivarium, πάρα πολύ όμορφο!
Μου άρεσε και ο ασπόνδυλος κάτοικος :p
Για μένα πάντως το paludarium που συνδυάζει τανκ με ψάρια και στεριά με φυτά είναι καλύτερος συνδυασμός από το απλό vivarium ;)

achisael 27-03-10 20:42

πολυ ωραιο... μονο μην το αφησεις ανοιχτο....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γιώργος Κ 27-03-10 20:49

:smt041 Πολυ ομορφο!!

Μου φαινεται πολυ κενο αναμεσα στα γυαλια και τα πορτακια ... δεν χανεται η υγρασια πιο ευκολα ετσι? :confused:

Ειναι πολυ λιγα λιτρα για ancistrus και neon ...

Krisos 27-03-10 21:00

Πολυ καλοοοοοο! ;) :)

frits 27-03-10 21:12

Ναι, τον ancistrus θα τον πάω σε άλλο ενυδρείο όταν μεγαλώσει αλλά για τα νέον είχα την εντύπωση ότι θέλουν μήκος οπότε θεώρησα ότι 80 cm είναι αρκετά, ίσως έκανα λάθος. Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο από ψαράκια σε αυτά τα λίτρα?
Για το κενό ήταν λάθος στις μετρήσεις μου όταν έκοψα τα τζάμια, μήπως έχεις καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να βάλω ώστε να κλείσει? :confused:

steady 27-03-10 21:25

γιωργη ειναι πολυ ομορφο φανταζομαι πως θα ειναι απο κοντα πρεπει να παει κανα τριμηνο απο τοτε που το ειδα τελευταια φορα απο κοντα και οπως θυμασε μαρεσε και τοτε πολυ!οντως τα μπροστα τζαμια θελουνε μονταρισμα αντε κοψε καινουργια να τελειωνεις εδω το ενυδρειο κολησαμε 2 φορες εκει θα κολησεις?:p:p

για τα βατραχακια καλα δεν λεω τιποτα παραπανω απο το οτι σε ζηλευω σαν τρελος:p με την καλη ενοια:D φτου φτου σκορδα

δυστηχως υπαρχει μια περιπτωση να το ξεστησω το δικο σου γιατι παει το 3αρι και στο studio τωρα δεν χωραω να κουνηθω θελω να βαλω και μια ντουλαπα να με ανθρωπος :PP θα δειξει ομως γιατι δε σου κρυβω οτι εχω και γω ενα δεσιμο μαζι του:)θα προσπαθησω να βρω την ψηφιακη(σε καποια κουτα ειναι)να σου στειλω καμια φοτο

frits 27-03-10 21:49

κρίμα να το ξεστήσεις αλλά όχι και να μην έχεις χώρο να κουνηθείς :D
χάρησέ το σε κανένα στην καλαμάτα ή κάνε ότι νομίζεις αρκεί να μου στείλεις φωτο :p το καινούριο ελπίζω να το δεις κι από κοντά σύντομα αν ανέβεις Αθήνα!

Πάνος 27-03-10 23:40

πολυ ομορφο! περιμενουμε κι αλλες φωτο!:p

AQUA PURA 28-03-10 21:13

Πραγματικά πολύ όμορφο…συγχαρητήρια και απο εμένα…..:smt041:smt041 μας βάζεις γκάζια...:D

j.p. 28-03-10 21:54

πολύ όμορφο, μπράβο :smt041
μια ερωτησούλα, τα τζάμια δεν θολώνουν από την υγρασία, το έχω απορία αυτό.

giannisqq 28-03-10 22:11

πολυ ομορφο μπραβο!!!!!

kapsok 29-03-10 15:35

g
 
Αυτά τα βατραχάκια πού τα βρήκες?

frits 29-03-10 20:38

όχι δεν θολώνουν τα τζάμια, ακόμα κι όταν ανάβω το foger ;)
τα βατραχάκια τα παρήγγειλα σε πετσοπ κι έκαναν 1.5 χρόνο να μου τα φέρουν....

frits 01-04-10 13:00

16 Συνημμένο(α)
επανέρχομαι με καινούριες και καλύτερες (ελπίζω) φωτογραφίες

Ηλίας 01-04-10 13:52

Αλιθηνο Δασος!....:smt041

Πάνος 01-04-10 16:44

εκει θα μπουν οι γαριδουλες μου?? τυχερες!!!
μπραβο φιλε!!!

lucy 01-04-10 17:14

Πολύ όμορφο!!! Πολύ καλή δουλειά, αληθινό κόσμημα για το σπίτι!!!
Όμως καλύτερη φωτο απ' όλες η έκτη αν και θολή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολύ όμορφο βατραχάκι!!!

frits 01-04-10 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 432213)
Πολύ όμορφο!!! Πολύ καλή δουλειά, αληθινό κόσμημα για το σπίτι!!!
Όμως καλύτερη φωτο απ' όλες η έκτη αν και θολή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολύ όμορφο βατραχάκι!!!

σε αυτήν κρατάω το φύλλο για να φανεί το βατραχάκι που κοιμάται από κάτω ;)


ναι Πάνο εδώ θα μπούν οι γαρίδες, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα σχόλια παιδιά !!!!!

Andros 01-04-10 19:09

Φοβερο!!!!!!!!! Μπραβο ρε φιλε....

frits 01-04-10 19:26

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλιά σας, χάρηκα πάρα πολύ που σας άρεσε γιατί ξέρω ότι στο GAB τα μέλη είναι αυστηρότερα και από κριτές της AGA :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02133 seconds with 11 queries