Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Φίλτρο και θολούρα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36648)

StelMex 06-01-10 04:10

Φίλτρο και θολούρα!
 
Γεια σας παιδια. Χθες εστησα το ενυδρειο μου. Τοποθετησα την αμμο ενω την ειχα πλυνει αρκετες φορες αλλα υπαρχει μια θολουρα. Πως θα την αντιμετωπισω? Με απλη υπομονη? Κι επειδη εφτιχνα την αμμο την ωρα που ηταν σε λειτουργια το φιλτρο (eheim 2211) υπαρχει καμια περιπτωση λογω της θολουρας και της σκονης που σηκωνοταν, να μπηκε αμμος μεσα στο φιλτρο και να το καταστρεψει? Μηπως πρεπει να ξαναπλυνω τα υλικα και παλι απο την αρχη?

dinos99 06-01-10 04:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 401876)
Γεια σας παιδια. Χθες εστησα το ενυδρειο μου. Τοποθετησα την αμμο ενω την ειχα πλυνει αρκετες φορες αλλα υπαρχει μια θολουρα. Πως θα την αντιμετωπισω? Με απλη υπομονη? Κι επειδη εφτιχνα την αμμο την ωρα που ηταν σε λειτουργια το φιλτρο (eheim 2211) υπαρχει καμια περιπτωση λογω της θολουρας και της σκονης που σηκωνοταν, να μπηκε αμμος μεσα στο φιλτρο και να το καταστρεψει? Μηπως πρεπει να ξαναπλυνω τα υλικα και παλι απο την αρχη?

δες τα κοκκινα γραμματα;);)

StelMex 06-01-10 04:31

ΟΚ ευχαριστω πολυ. Οσο για το φιλτρο?

bokostas 06-01-10 04:39

Δεν έχει ανάγκη το φίλτρο, δεν θα πάθει τίποτε, απλά κάνε λίγο υπομονή και όλα θα στρώσουν μόνα τους.

Serafeim 07-01-10 00:47

Το φίλτρο σου θα πάθει κάτι μόνο αν το πλύνεις με νερό βρύσης, μετά απο καιρό και αφού έχει στρώσει πια, αλλιώς η θολούρα(σκόνη) θα εξαφανιστεί σύντομα...

StelMex 07-01-10 21:50

Πολυ ωραια ευχαριστω! Κατι αλλο τωρα. Οταν ωγαζω τι φιλτρο μου απο την πριζα και μετα το ξαναβαζω (eheim 2211), ακουω για κλασματα του δευτερολεπτου ενα μικρο τρακ. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

a$wto$ 07-01-10 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 402603)
Κατι αλλο τωρα. Οταν ωγαζω τι φιλτρο μου απο την πριζα και μετα το ξαναβαζω (eheim 2211), ακουω για κλασματα του δευτερολεπτου ενα μικρο τρακ. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Λογικα ο ηχος προερχεται απ'την φτερωτη του φιλτρου σου που αρχιζει να περιστρεφεται και δεν ειναι κατι ανησυχητικο.
Επισης, απ'τα εξωτερικα φιλτρα μπορει να ακουγεται για λιγα λεπτα ή ακομα και ωρες,θορυβος απο παγιδευμενο αερα στο συστημα (προσοχη λοιπον κατα την εξαερωση -priming-).
Οταν μειωθει αισθητα η ροη του νερου και χρειαστει να καθαριζεις το φιλτρο σου (πχ σφουγγαρια).οπως ειπε και ο Serafeim, να το κανεις παντοτε με νερο απο το ενυδρειο γιατι το νερο της βρυσης καταστρεφει τα ωφελιμα βακτηριδια.
Προσωπικα μετα απο καθαρισμο φιλτρου δεν ταιζω τα ψαρια 1-2 ημερες για περισσοτερη ασφαλεια.

StelMex 08-01-10 01:41

Και πως μπορω να κανω εξαερωση στο φιλτρο?

Κλεόβουλος 08-01-10 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 402692)
Και πως μπορω να κανω εξαερωση στο φιλτρο?

το φίλτρο σου δεν έχει σύστημα εξαέρωσης.Το κουνάς ελαφρά δεξιά-αριστερά να φύγει(αν υπάρχει)παγιδευμένος αέρας:)

chris the trik 08-01-10 10:19

Και κάτι ακόμα από εμένα αν δεν το γνωρίζεις το φίλτρο δεν το βγάζουμε κάθε μέρα από την πρίζα μόνο όταν κάνουμε καθαρισμό . γιατί το έχω δει και αυτό, ένας φίλος μου το έβαζε να λειτουργεί 8 ώρες την μέρα σαν να είναι λάμπες :)

a$wto$ 08-01-10 18:52

Στο εγχειριδιο του φιλτρου σου βρηκα αυτο:

http://i49.tinypic.com/2njf5x.gif

Το 2211 δεν εχει συστημα αυτοματης εξαερωσης (self priming) οποτε πρεπει να γινει οπως δειχνει το παραπανω σχημα ή ρουφωντας τη σωληνα με το στομα :smt120
Κατα τη διαδικασια αυτη ειναι σημαντικο το φιλτρο να βρισκεται χαμηλοτερα απο τον πατο του ενυδρειου.Αφου αρχισει να δουλευει κανονικα, μπορεις μετα να το τοποθετησεις διπλα απο το ενυδρειο αν θελεις αρκει η σταθμη του νερου να ειναι υψηλοτερα απο την κορυφη του φιλτρου σου. :p

Κλεόβουλος 08-01-10 20:20

Αυτό που δείχνει το εγχειρίδιο γίνεται στην πρώτη εκκίνηση.Τις επόμενες φορές συνδέει τα βανάκια που έχει αποσυνδέσει και το νερό γεμίζει το φίλτρο(λόγω συγκοινωνούντων δοχείων)φυσικά όταν το φίλτρο είναι χαμηλότερα απο τη στάθμη του ενυδρείου(δεν θέλει ρούφηγμα:D).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries