Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη με κοί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75526)

GIANNHS KOI 12-11-13 14:04

λιμνη με κοί
 
Καλησπέρα παιδιά μόλις έκανα την εγγραφή μου στο φόρουμ (καινούριος δηλαδή).ασχολούμαι με τα ΚΟΙ και μόνo με αυτά. έχω φροντίσει να τους παρέχω ένα άνετο περιβάλλον (μεγάλο χώρο και πολύ καλή βιολογία) έτσι μπορώ κ΄ έχω τέλεια αποτελέσματα υγιή ψάρια τέλια χρώματα και σε γενικές γραμμές απολαμβάνω το χόμπι μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο .τελικά είναι τρέλα να μεγαλώνεις γιαπωνέζικα ΚΟΙ στο σπίτι σου.....

Stivv27 12-11-13 14:14

Καλως ηρθες Γιαννη!Γενικα το χομπι μας ειναι μια τρελα!!!Δωσε μας και φωτο ντε απο την λιμνη σου και λιγες παραπανω πληροφοριες!

Κλεόβουλος 12-11-13 14:29

Καλώς ήρθες!
Από τρέλα άλλο τίποτα εδώ μέσα :D
Κάνε μας μια παρουσίαση της λίμνης σου (με πολλές φωτο γιατί είμαστε ματάκηδες :smt103)

Alex_Salonica 12-11-13 15:04

Καλώς ήρθες και περιμένουμε εναγωνίως παρουσίαση της λίμνης!

Andros 12-11-13 17:55

Καλως ηρθες Γιαννη! Κανε μια παρουσιαση της λιμνης σου οπως και το συστημα φιλτραρισματος που εχεις και γενικα οτι εχει να κανει με την λιμνη.
Και φωτο με τους Ιαπωνες!!

korasidikos 12-11-13 18:11

καλως μας ηρθες !!:p

Τάκης 12-11-13 18:19

Καλως ήρθες,
για να δείξε μας καλούδια,
έχουμε ανάγκη την οφθαλμοθεραπεία

Tanganyiκας 12-11-13 20:25

Καλως ηρθες.Περιμενουμε φοτο!

Γιώργος Κ 13-11-13 05:33

Καλώς ήρθες :p

GIANNHS KOI 13-11-13 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 799411)
Καλως ηρθες.Περιμενουμε φοτο!

Καλημέρα παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες;;;;

maria p 13-11-13 09:31

καλώς ήρθες να τα χαίρεσαι!!! :)

Κλεόβουλος 13-11-13 09:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI (Μήνυμα 799553)
Καλημέρα παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες;;;;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

GIANNHS KOI 13-11-13 11:49

4 Συνημμένο(α)
Μερικές φωτογραφίες

Ευχαριστώ πάρα πολύ ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Κάποια στιγμή θα μου στείλεις οδηγίες και για videos…

aliens- 13-11-13 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI (Μήνυμα 799566)
Κάποια στιγμή θα μου στείλεις οδηγίες και για videos…

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29348

Ότι θες απο τεχνολογία εδω είμαστε.
Απο λίμνες, μάλλον εσύ έχεις να μας διδάξεις πράγματα.

Περιμένουμε και άλλες πληροφορίες με την απίθανη λίμνη σου.

GIANNHS KOI 13-11-13 12:33

11 Συνημμένο(α)
Μερικές φωτογραφίες

Stivv27 13-11-13 12:48

Πολυ ωραια τα ψαρια σου καθως και ο χορος σου!Να τα χαιρεσε και να σε χαιρονται!Απο εξοπλισμο τι εχεις μπορεις να μας πεις?Καθως και ποσα λιτρα ειναι η λιμνη σου

GIANNHS KOI 13-11-13 13:36

Νάρκωση και επέμβαση
 
17 Συνημμένο(α)
Νάρκωση και επέμβαση για αφαίρεση πολύποδα στην στοματική κοιλότητα…

GIANNHS KOI 13-11-13 14:16

BORKED

Andros 13-11-13 18:31

Μπραβο Γιαννη!!! Πολυ προχωρημενο σε βρισκω αγαπας το χομπυ και μεσα απ'αυτο κερδιζουν πρωτα τα ψαρια και μετα εσυ.
Υπεροχη λιμνη υπεροχα ψαρια αλλα βρε αδερφε.....κανε και μια μικρη παρουσιαση με τον εξοπλισμο! Πρεπει!!! ;)

genecr 13-11-13 18:47

:smt118 δεν έχω λόγια... να τα χαιρεσαι

Τάκης 13-11-13 19:44

Πολύ όμορφες καταστασεις, από τα ψάρια έως το χώρο, Μπράβο

basillis 13-11-13 20:08

Καλώς ήρθες, πάρα πολύ όμορφη η λίμνη σου, να την χαίρεσαι!;)

GIANNHS KOI 14-11-13 13:51

φίλτρα λίμνης
 
Βιολογικό φιλτράρισμα λίμνης 30.000 λύτρων.

Καλησπέρα παιδιά για τι βιολογία της λίμνης χρησιμοποιώ δυο συστήματα φίλτρων.Το πρώτο έχει ένα κυκλοφοριτή 22000l/h το νερό πάει στο πρώτο στάδιο και περνάει από βούρτσες στο δεύτερο στάδιο από ιαπωνική ψάθα .Στη συνεχεία από CRISTAL BIO.Στο επόμενο στάδιο έχω της βιόσφαιρες (KELDNES.K1).Αμέσως μετά περνάει από υαλοβάμβακα έτσι με τον τρόπο αυτό γυαλίζουμε το νερό.Στην έξοδο περνάει απο τη λάμπα UV και πέφτει σε μια προ λίμνη με λουλούδια. Αυτό είναι και το τελευταίο στάδιο της βιολογίας μου πριν πέσει στην λίμνη.Στο δεύτερο φίλτρο χρησιμοποιώ κυκλοφοριτή 16000l/h και λειτουργεί με την ίδια φιλοσοφία. Α! και εννοήτε ότι στην λίμνη υπάρχει και μια αεραντλία 120l/min.Και σκίμερ επιφανείας

Stivv27 14-11-13 15:07

Η λιμνη σου ειναι μια χαρα και τα ψαρια σου κουκλια!!!
Η δε επεμβαση ολα τα λεφτα ΜΠΡΑΒΟ ρε Γιαννη

Andros 14-11-13 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI (Μήνυμα 799681)
Βιολογικό φιλτράρισμα λίμνης 30.000 λύτρων.

Καλησπέρα παιδιά για τι βιολογία της λίμνης χρησιμοποιώ δυο συστήματα φίλτρων.Το πρώτο έχει ένα κυκλοφοριτή 22000l/h το νερό πάει στο πρώτο στάδιο και περνάει από βούρτσες στο δεύτερο στάδιο από ιαπωνική ψάθα .Στη συνεχεία από CRISTAL BIO.Στο επόμενο στάδιο έχω της βιόσφαιρες (KELDNES.K1).Αμέσως μετά περνάει από υαλοβάμβακα έτσι με τον τρόπο αυτό γυαλίζουμε το νερό.Στην έξοδο περνάει απο τη λάμπα UV και πέφτει σε μια προ λίμνη με λουλούδια. Αυτό είναι και το τελευταίο στάδιο της βιολογίας μου πριν πέσει στην λίμνη.Στο δεύτερο φίλτρο χρησιμοποιώ κυκλοφοριτή 16000l/h και λειτουργεί με την ίδια φιλοσοφία. Α! και εννοήτε ότι στην λίμνη υπάρχει και μια αεραντλία 120l/min.Και σκίμερ επιφανείας

Ωραια! Να υποθεσω οτι δεν εχεις bottom drain ετσι? Ποσο καιρο τρεχει η λιμνη?

GIANNHS KOI 15-11-13 12:17

Φίλε androκαλημέρα .Στη λίμνη δεν έχω bottomdrain.την τρέχω με δυο κυκλοφορητές βυθού . Με αυτό τον τρόπο μπορώ εύκολα να κάνω οιαδήποτε μετατροπή. Η λίμνη, λειτουργεί δυο χρόνια και όλα πάνε ρολόι παρόλο που έχω μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Εγώ προσωπικά είμαι της ιαπωνικής φιλοσοφίας σε ότι αφορά τη βιολογία δουλεύω πολύ το crystalbio.Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού(το20%)περίπου. Και δυο Φορές το χρόνο το 3% αλάτι. Aυτά τα ζώα αγαπάνε το αλάτι. Τα βοηθά στο πεπτικό σύστημα, τους ενισχύει τη προστατευτική βλέννα, τα κάνη πιο κινητικά. Το σημαντικό είναι ότι μιόνει εστιτά το πληθυσμό παρασίτων της λίμνης και κοντρολάρει την άλγη.

Andros 16-11-13 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI (Μήνυμα 800001)
Φίλε androκαλημέρα .Στη λίμνη δεν έχω bottomdrain.την τρέχω με δυο κυκλοφορητές βυθού . Με αυτό τον τρόπο μπορώ εύκολα να κάνω οιαδήποτε μετατροπή. Η λίμνη, λειτουργεί δυο χρόνια και όλα πάνε ρολόι παρόλο που έχω μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Εγώ προσωπικά είμαι της ιαπωνικής φιλοσοφίας σε ότι αφορά τη βιολογία δουλεύω πολύ το crystalbio.Εβδομαδιαίες αλλαγές νερού(το20%)περίπου. Και δυο Φορές το χρόνο το 3% αλάτι. Aυτά τα ζώα αγαπάνε το αλάτι. Τα βοηθά στο πεπτικό σύστημα, τους ενισχύει τη προστατευτική βλέννα, τα κάνη πιο κινητικά. Το σημαντικό είναι ότι μιόνει εστιτά το πληθυσμό παρασίτων της λίμνης και κοντρολάρει την άλγη.


Τα καλυτερα βιολογικα υλικα χρησιμοποιεις Γιαννη! Τωρα για το αλατι...ναι μεν δουλευει υπο καποιες προυποθεσεις βεβαια αν και εχω καποιες ενστασεις για να πω την αληθεια γιατι δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.....το 3% ειναι σιγουρο η μηπως εννοεις 0,3% γιατι αν ειναι το πρωτο ειναι μεγαλη δοσολογια και αυτο αποτελει προβλημα οταν τα ψαρια εκτιθενται σε υψηλα επιπεδα νατριου για μεγαλα χρονικα διαστηματα.

tanale 16-11-13 20:39

Καλωσόρησες! Πολύ ωραία λίμνη και ψάρια και όπως κατάλαβα θα έχούμε και γιατρό για κοι! Τι είχες βάλει για την νάρκωση?

GIANNHS KOI 16-11-13 23:25

με γαρυφαλέλαιο .

GIANNHS KOI 17-11-13 23:59

σκύλος ο καλύτερος φίλος
 
http://www.youtube.com/watch?v=JA8VJ...&feature=share
αξίζει να το δείτε παιδιά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02325 seconds with 11 queries