Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   360 λιτρα για δισκους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34077)

harris samos 12-09-09 10:54

360 λιτρα για δισκους
 
ειναι αρκετα ?? και αν ναι ποσους δισκους μπορω να βαλω το ιδανικοτερο για τα ψαρια ????
οσο αφορα ηλεκτρολητεσ και ιχνοστηχια τη παιζει με αυτα δεν τα εχω καταλαβει . καποιος μου ειπε οτι δε χρειαζοντε τιποτα απο αυτα μονο βιταμινες στο φαγειτο τους ισχιει κατι τετειο ???

hawai 12-09-09 13:01

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες στον κοσμο των Δισκων!
Οσο περισσοτερα λιτρα τοσο το καλυτερο!Θα υπολογιζεις 40-50 λιτρα στο περιπου ο καθε Δισκος!Ειναι ψαρια που πηγαινουν κοπαδι και τουλαχιστον 5-6 για να τους ευχαριστηθεις κιολας!
Οι ηλεκτρλυτες και τα ιχνοστοιχεια τα βαζουμε γιατι οι αλλαγες που κανουμε,συχνα-πυκνα,τις κανουμε με νερο Α/Ο το οποιο ειναι φτωχο απο αυτα!Οι βιταμινες σιγουρα ειναι καλες για τα ψαρια,αλλα ειναι αλλο πραγμα με το να φτιαξουμε το νερο στα μετρα των Δισκων!
Καλη συνεχεια!:smt023και βεβαια καλο διβασμα και παρε γνωμες και απο πιο εμπειρους με το αθλημα!

harris samos 12-09-09 22:53

μου ειπαν 5 6 σε αυτα τα λιτρα οτι ειναι καλα ειναι ομως????

hawai 12-09-09 23:14

Μια χαρα ειναι!

harris samos 12-09-09 23:16

οι ιδανικεσ τιμες ph kh gh σε ενα δισκο ενυδρειο ποσο πρεπει να ειναι ????

hawai 12-09-09 23:25

Αναλογα,δηλαδη εγω εχω ph 6,4-6,8
kh 2-3
gh 4-4,5
αλλα και 7 ph που ειχα καποια στιγμη ολα ηταν φυσιολογικοτατα!

harris samos 12-09-09 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hawai (Μήνυμα 374622)
Αναλογα,δηλαδη εγω εχω ph 6,4-6,8
kh 2-3
gh 4-4,5
αλλα και 7 ph που ειχα καποια στιγμη ολα ηταν φυσιολογικοτατα!

αμα ειναι χαμηλοτερο δεν ειναι καλα δηλαδη

hawai 12-09-09 23:33

Κανενα απολυτος προβλημα,ισα-ισα που τους αρεσει απλα να μην κανεις διακυμανσεις στις τιμες σου και να εισαι οσο πιο σταθερος γινεται!

harris samos 13-09-09 08:30

αν βαζω μονο απο αντιστροφη οσμοση θα εχω προβλημα
-------------------------
το νερό της ωσμώσεις είναι ph 5 gh2 kh 1 είναι καλο για δίσκους ???? αυτό το νερό χρειάζεται ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία αυτα πωσ τα μετραμε ????

hawai 13-09-09 08:50

Καλημερα!Εγω βαζω μονο Α/Ο απλα συμπληρωνω ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια και ολα καλα!Απλα να προσεχεις το ph και την σκληροτητα να εισαι μεσα στα επιθυμιτα επιπεδα!
Οσο για τον αν ειναι καλες οι τιμες,προσωπικα παντα,θα ελεγα να τα ανεβαζες μια μοναδα!Οι ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια δεν εχουν σχεση με τις τιμες να βαλεις ή οχι,εχουν σχεση με το νερο που ειναι πολυ φτωχο σε αυτα!

harris samos 13-09-09 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hawai (Μήνυμα 374645)
Καλημερα!Εγω βαζω μονο Α/Ο απλα συμπληρωνω ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια και ολα καλα!Απλα να προσεχεις το ph και την σκληροτητα να εισαι μεσα στα επιθυμιτα επιπεδα!
Οσο για τον αν ειναι καλες οι τιμες,προσωπικα παντα,θα ελεγα να τα ανεβαζες μια μοναδα!Οι ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια δεν εχουν σχεση με τις τιμες να βαλεις ή οχι,εχουν σχεση με το νερο που ειναι πολυ φτωχο σε αυτα!

το νερό της ωσμώσεις είναι ph 5 gh2 kh 1 είναι καλο για δίσκους ???? αυτό το νερό χρειάζεται ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία αυτα πωσ τα μετραμε ????

hawai 13-09-09 09:07

Τους ηλεκτρλυτες καιτα ιχνοστοιχεια δεν τα μετραμε με καποια τεστ!βαζουμε δωσολογιες που αναγραφονται απο τον κατασκευαστη αναλογα με τα λιτρα που ετοιμαζουμε για την αλλαγη!Απο κει και περαγια να ανεβασεις το ph-kh-gh τα ανεβαζεις με αλλα προσθετα αλλα ειναι καλυτερα με το νερο της βρυσης και με την προσθηκη αυτου θα γλιτωνεις και τους ηλεκτρλυτες και τα ιχνοστοιχεια γιατι περιεχοντα σε αυτο!
Αφου ειναι σε τοσο χαμηλες τιμες το Α/Ο καλυτερα κανε προσθηκη νε ρου βρυσης και οχι ζουμια!

harris samos 13-09-09 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hawai (Μήνυμα 374647)
Τους ηλεκτρλυτες καιτα ιχνοστοιχεια δεν τα μετραμε με καποια τεστ!βαζουμε δωσολογιες που αναγραφονται απο τον κατασκευαστη αναλογα με τα λιτρα που ετοιμαζουμε για την αλλαγη!Απο κει και περαγια να ανεβασεις το ph-kh-gh τα ανεβαζεις με αλλα προσθετα αλλα ειναι καλυτερα με το νερο της βρυσης και με την προσθηκη αυτου θα γλιτωνεις και τους ηλεκτρλυτες και τα ιχνοστοιχεια γιατι περιεχοντα σε αυτο!
Αφου ειναι σε τοσο χαμηλες τιμες το Α/Ο καλυτερα κανε προσθηκη νε ρου βρυσης και οχι ζουμια!

ωραια καλητερα γιατι δε τα πολυ συμπαθω ετσι κι αλλιως

Γιώργος Κ 13-09-09 15:08

Μη βιαζεσαι μονο με τους δισκους .... θελουν προσοχη .... διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις!!

harris samos 13-09-09 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 374736)
Μη βιαζεσαι μονο με τους δισκους .... θελουν προσοχη .... διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις!!

διαβαζω και περνω γνωμες το ενυδρειο θα το αρχησω μετα τον οκτώβριο
-------------------------
κατι αλλο ποιος ειναι ο καταληλος εξοπλισμος για ενα ενυδρειο με δισκους ??? και για τα λιτρα μου φυσικα .

Γιώργος Κ 13-09-09 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374813)
κατι αλλο ποιος ειναι ο καταληλος εξοπλισμος για ενα ενυδρειο με δισκους ??? και για τα λιτρα μου φυσικα .

Οσο πιο πολυ βιολογικο υλικο τοσο ... καλυτερα! Αρα η ενα μεγαλο φιλτρο η δυο (εγω εχω δυο) φισκα με siporax! Θα ελεγα 2 θερμοστατες ... Α/Ο εχεις (απο οτι θυμαμαι)

harris samos 13-09-09 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 374847)
Οσο πιο πολυ βιολογικο υλικο τοσο ... καλυτερα! Αρα η ενα μεγαλο φιλτρο η δυο (εγω εχω δυο) φισκα με siporax! Θα ελεγα 2 θερμοστατες ... Α/Ο εχεις (απο οτι θυμαμαι)

ναι Α/Ο εχω αλλα μαλλον θα παρω μια καλητερη αν ολα πανε καλα και ασχολιθω με δισκους . τι ειναι το siporax???
-------------------------
εχω το fluval bio max δε κανει ???

Γιώργος Κ 13-09-09 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374853)
ναι Α/Ο εχω αλλα μαλλον θα παρω μια καλητερη αν ολα πανε καλα και ασχολιθω με δισκους . τι ειναι το siporax???
-------------------------
εχω το fluval bio max δε κανει ???

Το siporax ειναι αυτο οσο για το fluval bio max ... δε το ξερω (δε το εχω χρησημοποιησει ποτε). Καλο ειναι να καταληξεις καπου ... εχω ακουσει ολους τους πιθανους συνδιασμους για το 360 λιτρο σου. Κατεληξε καπου και επικεντρωσου σε αυτο! Πρεπει να σε προειδοποιησω οτι λιγα φυτα αντεχουν στις συνθηκες που οι δισκοι "απαιτουν".

harris samos 13-09-09 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 374862)
Το siporax ειναι αυτο οσο για το fluval bio max ... δε το ξερω (δε το εχω χρησημοποιησει ποτε). Καλο ειναι να καταληξεις καπου ... εχω ακουσει ολους τους πιθανους συνδιασμους για το 360 λιτρο σου. Κατεληξε καπου και επικεντρωσου σε αυτο! Πρεπει να σε προειδοποιησω οτι λιγα φυτα αντεχουν στις συνθηκες που οι δισκοι "απαιτουν".

99,9 τα 100 δυσκους σιγα σιγα βεβαια δεν ειμαστε και λεφταδες χαχα το διαβασα για τα φυτα και τυχενει να εχω πολλα απο αυτα το θεμα που με απασχολει ιδιετερα ειναι τα γενικα λιπασματα που ριχνω στο νερο και το co2 που μαλλον δε θα βαλω γιατι με φωβιζει καπος ενα γενικο λιπασμα μπωρει να επειραιαση το νερο μου σε πε χα σκληροτητες κ λ π

Yiannis59 13-09-09 21:07

Τα είπαμε διάβασμα, διάβασμα, και παλι διάβασμα, μετα εξετάσεις και αυριο με τον κηδεμόνα σου χε χε χε χε χε

harris samos 13-09-09 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 374873)
Τα είπαμε διάβασμα, διάβασμα, και παλι διάβασμα, μετα εξετάσεις και αυριο με τον κηδεμόνα σου χε χε χε χε χε

αυτο δε το βρηκα σοβαρα.. με παρακολουθεις ?????

Yiannis59 13-09-09 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374874)
αυτο δε το βρηκα σοβαρα.. με παρακολουθεις ?????

Διαδόσεις ξένος δάκτυλος :grin::grin:

Γιώργος Κ 13-09-09 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374874)
αυτο δε το βρηκα σοβαρα.. με παρακολουθεις ?????

Ψαξε και θα το βρεις!!! :D
Δεν ειναι ο μονος υποψηφιος δισκας εισαι .... χιχιχι!!!

mikele 14-09-09 13:57

ΚΟΥΚΛΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΙΤΡΑ !!!!!!!!!!!!! ΜΕΧΡΙ 5 ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ .......ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕΣΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ:)

harilaos 14-09-09 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374646)
το νερό της ωσμώσεις είναι ph 5 gh2 kh 1 είναι καλο για δίσκους ???? αυτό το νερό χρειάζεται ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία αυτα πωσ τα μετραμε ????

Μόνο εμένα μου κάνουν εντύπωση οι τιμές σκληρότητας που βγάζει η ώσμωση;

harris samos 14-09-09 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 375037)
Μόνο εμένα μου κάνουν εντύπωση οι τιμές σκληρότητας που βγάζει η ώσμωση;

δεν ειναι καλες συνονόματε ???
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 375025)
ΚΟΥΚΛΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΙΤΡΑ !!!!!!!!!!!!! ΜΕΧΡΙ 5 ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ .......ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕΣΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ:)

μονο δισκους θελω τιποτα αλλο μεσα

touak1982 14-09-09 19:21

φιλε μου χαρη καλησπερα,ασχολουμε με τους ισκους αρκετα χρονια και θα σου πω απλα καλος ηρθες στο μαγικο τους κοσμο!!!!!!!!!!!!στη σαμο μενω εδω και 3 χρονια (προσωρινα) και απο αποψη νερου αν δε βαλεις οσμωση θα εχεις προβλημα.κατα τα αλλα μεσω ιντερνετ μπορεις να βρεις τα παντα.μην περιμενεις και πολλα απο τα εδω καταστηματα........ (σε ενα μαγαζι που βρηκα δισκους οταν ρωτησα για τις συνθηκες του νερου που τους εχει δεν ηξερε ουτε καν τα βασικαzw) τωρα με λιγη βοηθεια πιστευω πως θα τα καταφερεις......οτι χρειαζεσε απο υλικα και πληροφοριες για οτιδηποτε απλα ρωτα......παντως αν κρινω απο τα λιτρα σου ξεκινας καλα,ενα κοπαδακι απο 5-6 δισκους το εχεις ανετα.......

mikele 15-09-09 15:01

σκετη οσμωση θα παιδευτεις πολυ με τα συμπληρωματα
ασε που θα ζοριζεις και τα ψαρια

δοκιμασε να το αναμιξεις με νερο δικτυου

harris samos 15-09-09 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 375037)
Μόνο εμένα μου κάνουν εντύπωση οι τιμές σκληρότητας που βγάζει η ώσμωση;

εκανα λαθος οι τιμες ειναι ph 6 kh2 gh 4

Γιώργος Κ 15-09-09 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 375331)
εκανα λαθος οι τιμες ειναι ph 6 kh2 gh 4

Το νερο της βρυσης?? ποσο?? με τι μετρας??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02429 seconds with 11 queries