Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ποιος ειναι ο κυριος-κυρια? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17680)

rockxk 27-05-07 20:20

ποιος ειναι ο κυριος-κυρια?
 
2 Συνημμένο(α)
μπορειτε να μου πειτε ποιος πλεκο ειναι ο παρακατω?

klaz 27-05-07 20:28

για τα 120 σου λιτρα...μαλλον ξεχασε τον...γινεται αν δεν κανω λαθος αρκετα μεγαλοσωμος.........

rockxk 27-05-07 20:46

ο gibby ειναι που γτανει τους 50 ποντους?

klaz 27-05-07 20:47

και στους 20 να μεινει(μαλλον χλωμο)παλι ειναι μεγαλος για το ενυδρειο σου.....ασε που οι πλεκος εχουν ενα γενικο προβλημα με το στομαχι τους,και οι ποσοτητες των κοπρανων τους ειναι......ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ.......!!!!

Strahos 27-05-07 21:37

Glyptoperichthys joselimaianus, θα αναγκαστείς να τον δώσεις σύντομα αν τον προορίζεις μόνο για 120 λίτρα. Γίνεται πολύ μεγάλος και θα σ'τα διαλύει όλα στο ενυδρείο σου σε λίγο καιρό.

mikele 28-05-07 13:18

τον πηρα δωρο σε ενα φιλο μου αλλα ηταν μικρος σχετικα........μεγαλωσε πολυ γρηγορα και ειναι πανεμορφος......λεοπαρδαλης............αλλα μεγαλωσε αρκετα γρηγορα μεσα σε ενα χρονο......

rockxk 28-05-07 14:18

ωπα! παιδια σορρυ

τωρα ειμαι κατοχος του ριο 400......

οποτε μου κανει? τελικα σε τι μεγεθος φτανει?
ποιες οι συνθηκες νερου?

Strahos 28-05-07 14:51

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/217.htm
ψάξε και αλλού.
30 εκατοστά γίνεται

Kostas G. 29-05-07 14:14

Όπως είπε και ο Strahos γίνεται 30εκ...Οπότε θα είναι λιγάκι στριμωγμένος στο 400αρι αλλά παρόλα αυτά μπορεί να μπει αν σκοπεύεις σε μεγαλύτερο σε λίγα χρόνια...
Θέλει ph 6,3-7,5 με προτίμηση προς το πιο όξινο και θερμοκρασίες 24-29C.

Υ.Γ.:Το ψάρι αυτό έχειο μεταφερθεί και πάλι στο γένος Pterygoplichthys οπότε το καινούργιο όνομα είναι Pterygoplichthys joselimaianus;)

Strahos 29-05-07 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 178566)
Υ.Γ.:Το ψάρι αυτό έχειο μεταφερθεί και πάλι στο γένος Pterygoplichthys οπότε το καινούργιο όνομα είναι Pterygoplichthys joselimaianus;)

ναι το πρόσεξα όταν το έψαχνα με το υποτίθεται καινούργιο όνομά του...:p

rockxk 02-06-07 13:08

λοιπον το πηρα αλλα ειναι μονιμα κρυμμενο κατω απο το ξυλο.οταν μπορεσω θα το βγαλω φωτο να μου πειτε αν ειναι το παραπανω και ποιο το φυλο του.
του εβαλα αγγουρι για να το δω και ξαφνικα οταν ειχε βγει ειδα ενα σκαλαρι να του τρωει την ουρα!!!!!!
αυτο ουτε που αντεδρασε παρολο που το σακαλρι εκανε πανω απο τρεις επιθεσεις... και ετσι εχει χασει ενα μερος της πανεμορφης ουρας του.μπορει για αυτο να κρυβεται συνεχεια.

Kostas G. 02-06-07 13:17

Είναι από το στρεςς...Δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα και γιαυτό κάθεται αίνητο και δεν αντιδρά...Και η επιθετική συμπεριφορά του σκαλαριού δεν βοηθά καθόλου...Αν δεν έχει καλή κρυψώνα,βάλτου ωστε να μην τον δαγκώνει το σκαλάρι και σε λίγες μέρες που θα προσαρμοστεί θα μπορεί να φροντίζει τον εαυτό του...;)
Η ουρά κατα πάσα πιθανότητα θα φτιάξει και πάλι όπως πριν αν έχεις καλές συνθήκες νερού...Μια αλλαγή νερού (ή περισσότερες) θα βοηθουσαν να σιγουρέψεις πως η ουρά θα φτιάξει καλά.Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για να τον βοηθήσεις να προσαρμοστεί είναι να έχεις τα φώτα του ενυδρείου σβηστά για 2-3 μέρες μέχρι να προσαρμοστεί γιατί η συμπεριφορά του δείχνει έντονο στρες...

rockxk 02-06-07 14:10

ευτυχως εχω καλη κρυψωνα και ετσι δε μπορει να μπει μεσα το σκαλαρι.
οσον αφορα το φωτισμο εχω δυο λαμπες 36watt η καθεμια και ειναι ανοικτες 18.00-05.00 .ειναι καλα 11 ωρες?τις ειχα ξεκινησει απο 9 αλλα λογω του οτι τα φυτα ειτε δε μεγαλωναν ειτε καταστρεφοντουσαν, το μεγαλωσα και ετσι πανε αρκετα καλυτερα.
μηπως ομως τα αλλα ψαρια στρεσσαριστουν αν κλεισω τις λαμπες για κανα 2-3 μερες και ειναι χειροτερα?
διοιτι απο οτι ξερω πρεπει να αυξομειωνουμε τη χρονικη διαρκεια το πολυ 10 λεπτα τη μερα....

Kostas G. 03-06-07 12:13

Όχι,τα άλλα ψάρια δεν θα ενοχληθούν από το μη άναμμα των φώτων...Και τα φυτά σου επίσης δεν θα επηρρεαστούν πάρα πολύ από αυτό...
Αυτό σχετικά με τα 10 λεπτά ανα μέρα γίνεται για να διατηρηθεί η ισσορροπία και να μην έχεις έκκρηξη άλγης...Τώρα όμως υπάρχουν πιο βασικά πράγματα να προσέξεις από το τι θα κάνει η άλγη...;)

Andros 03-06-07 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 178566)
Όπως είπε και ο Strahos γίνεται 30εκ...Οπότε θα είναι λιγάκι στριμωγμένος στο 400αρι αλλά παρόλα αυτά μπορεί να μπει αν σκοπεύεις σε μεγαλύτερο σε λίγα χρόνια...
Θέλει ph 6,3-7,5 με προτίμηση προς το πιο όξινο και θερμοκρασίες 24-29C.

Υ.Γ.:Το ψάρι αυτό έχειο μεταφερθεί και πάλι στο γένος Pterygoplichthys οπότε το καινούργιο όνομα είναι Pterygoplichthys joselimaianus;)

Σε ph 8 (νερο αλκαλικο δηλαδη) δεν κανει??? Αυτο το ψαρι το εχω δυο χρονια χωρις προβλημα.Δεν εχει μεγαλωση ομως αρκετα απο τον καιρο που το πηρα.Λετε να οφειλετε στο ph??? ( λεω εγω τωρα ) Σε 430L τον εχω με κιχλιδες.Και δεν ξερω αν σας ακουγεται παραξενο δεν το ενοχλει κανενα απο τα τρελλοψαρα:D :D :D.

rockxk 04-06-07 01:27

4 Συνημμένο(α)
λοιπον καταφερα να βγαλω στα γρηγορα τις παρακατω φωτο διοτι ειναι συνεχεια κρυμμενος.
1.θελω να μου πειτε αν πραγματι εχω τον Glyptoperichthys joselimaianus?
2.ειναι αρσενικο η θηλυκο?
3.βαση το τελικο μεγεθος μπορω να βαλω και το ταιρι του για τυχον γεννες?
4.τι διατροφη να του παρεχω και ποσο την ημερα?

Kostas G. 04-06-07 10:08

Andros,
Το υψηλό ph δεν είναι ότι καλύτερο για αυτόν...Μπορεί να ζει και να αντέχει αλλά δεν είναι καλό για αυτόν να ζει σε τέτοιο ph μακροπρόθεσμα...
Είναι πολύ λογικό το οτι δεν τον πειράζουν,οι pleco αυτοί ξέρουν να προσέχουν τον εαυτό του όταν προσαρμοστούν...

rockxk,
Ναι,αυτός είναι.Το φύλο για να το διακριθεί σε αυτούς τους pleco χρειάζεται φωτό της genital papilla καθλως ο εξωτερικός διμορφισμός είναι ελάχιστος και παρατηρείται μόνο σε ενήλικα ψάρια...Αναπαραγωγή αυτών των pleco δεν μπορεί να γίνει σε ενυδρεία γιατί χρειάζονται χωμάτινες πλευρές,όπως υπάρχουν σε ποτάμια και λίμνες,στις οποίες σκάβουν βαθιά τούνελ οπου και εναποθέτουν τα αυγά...Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι αδύνατον να το προσφέρουμε σε ενυδρείο παρα μόνο τεραστίων διαστάσεων...Επίσης το ενυδρείο σου είναι έτσι και αλλιώς μικρό για ένα ζευγάρι από αυτούς...Άσε που δεν είναι σίγουρο οτι θα πετύχεις αρσενικό και θηλυκό...
Από διατροφή,ο pleco αυτός είναι αλγοφάγος...Οπότε το καλύτερο για αυτόν θα ήταν να τον ταίζεις με λαχανικά και φρούτα εκτός από 1-2 φορές την εβδομάδα οπου μπορεί να ταίζεται με κατεψυγμένα σκουλήκια όπως bloodorms ή blackworms...Αν κάποια μέρα δεν μπορείς να τον ταίσεις με λαχανικά και φρούτα,μπορείς να τον ταίσεις με κάποια τροφή για αλγοφάγους pleco,όπως είναι η Hikari algae wafers,που θεωρώ ως την καλύτερη από τις έτοιμες...Όλες όμως περιέχουν περισσότερη πρωτείνη απότι χρειάζονται καθημερινά αυτά τα ψάρια και γιαυτό καλό είναι να μην αποτελούν την βασική διατροφή τους...Πάντως ταίζοντας λαχανικά και φρούτα και συμπληρώνοντας και 1-2 φορές την εβδομάδα με σκουλήκι,οι έτοιμες τροφές δεν χρειάζονται καθόλου για αυτό το ψάρι...

rockxk 04-06-07 10:46

ωραια ετσι θα αποφυγω την αγορα σπιρουλινας.
λοιπον θα του βαζω καθε μερα και ξεχωριστο.
απο λαχανικα ξερω αγγουρι,σπανακι,αρακα,πατατα.τι αλλο?
απο φρουτα ποια?
και αφου τα πλυνω τα ριχνω μεσα? και οσα ανεβαινουν στην επιφανεια τα δενω καπου.
σωστος?
και κατι τελευταιο,λογω του οτι δε μπορω να βαλω μεγαλυτερο ενυδρειο
απο 1,52 σε μηκος μονο αν παρω ποιο μεγαλο πλατος+υψος...
1ον μεχρι ποσα εκατοστα μπορει να το φιλοξενησει
2ον συμφωνα με τις διαστασεις 151χ51χ62 για να φιλοξενησω ζευγαρι ποσα εκατοστα πρεπει να ειναι τελικο μηκος?

Kostas G. 04-06-07 12:00

Από λαχανικά εκτός από αυτά μπορείς να ταίζεις και κολοκυθάκι,ντομάτα,κόκκινη και κίτρινη γλυκιά πιπεριά,μαρούλι,γλυκοπατάτα,πράσινα φασόλια κ.α.
Όσα επιπλέουν,μπορείς να τα βυθίζεις είτε με ειδικά clips που πουλάνε για να κρατάνε τα λαχανικά κάτω(τα βρίσκεις σε μερικά Pet shop...είναι της Ocean nutrition...),ή δένοντάς τα κάπου(π.χ. σε πέτρα) με λάστιχο ή με το Screwcumber που το αγοράζεις online ή με κάποιο ανοξείδωτο κουτάλι που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο και δεν θα το πλένεις όπως τα άλλα και θα στερεώνεις το φαί πάνω του από το πίσω του μέρος...Τα δύο τελευταία είναι οι καλύτερες και βολικότερες λύσεις για το βύθισμα των λαχανικών που δεν βυθίζονται...Τα φρούτα πάνε κάτω μόνα τους...
Από φρούτα μπορείς να ταίζεις πεπόνι,μπανάνα,μάνγκο,παπάγια και διάφορα άλλα τροπικά φρούτα...
Αν πάρεις ενυδρείο 1,50-90(Μ-Π),τότε θα είναι εντάξη και άνετος και όταν ενηλικιωθεί...;)
Αλλιώς εντάξη θα είναι μέχρι τα 20...Και αποδεκτά μέχρι τα 25 το πολύ...Και αρκετά στριμωγμένα στα 30...
Για ζεύγος,το τελικό μέγεθος πρέπει να είναι από 20εκ. και κάτω...

steady 04-06-07 15:09

βασικα εγω τα παντα τα βραζω για λιγο 2-3λεπτα πριν ταισω και μετα πατωνουν οτι εχω δοκιμασει τωρα σκευτικα μια μεγαλη ανοξειδωτη βιδα οτι θα κανε πολυ καλη δουλεια....εχει και το πρακτικερ:rolleyes: ;)

Kostas G. 04-06-07 16:08

Το βράσιμο όμως τα κάνει να χαλάνε και πιο γρήγορα και να μην κρατανε αμα μήνουν αφάγωτα...
Όσο για την βίδα,δεν νομίζω πως θα ήταν και το καλύτερο για το στόμα τους...Μπορεί να τα τραυματίζει...

steady 04-06-07 16:11

οταν λεω βιδα ενοω το μπουλονι την χοντρη βιδα που δεν ειναι αιχμηρη και ειναι τετραγωνη απο πανω αλλιως και να δεθει πανω σε ενα ανοξειδωτο παξιμαδι καλη φαση θα ταν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02345 seconds with 11 queries