Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ροδάκια σε έπιπλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92052)

mobar78 09-05-16 23:06

ροδάκια σε έπιπλο
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά! Πρόσφατα αγόρασα ένα ενυδρείο από τον συμφορουμιστα μας τον Apsiman. Θα ήθελα να κάνω μια μικρή μετατροπή στο έπιπλο του ενυδρείου. Θέλω να προσθέσω ροδακια με στοπ φυσικά για να μη το πηγαίνει το σκυλάκι μου βόλτα. Όμως φοβάμαι να πάρω πρωτοβουλία και να πάω να αγοράσω ότι ο κάθε μαγαζάτορας θέλει να ξεφορτωθεί. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100*50*40 και το έπιπλο έχει ύψος 78 πόντους. Τι ρόδες πρέπει να αγοράσω για να μη το μαζεύω από το πάτωμα? Το έπιπλο από μόνο του έχει 6 "ποδαράκια" τα οποία μπαίνουν άνετα ροδες. Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου έδειξαν κάτι ρόδες μεγάλες φανταστηται σαν ντονατς (όχι τα μικρά ). Ακόμα μου είπε αλλά ροδακια είναι αυτά με το στοπ άλλα αυτά που περιστρεφονται και άλλα που πάνε μόνο μπρος πίσω. Συνδυασμός δεν υπάρχει. Τι με συμβουλεύεται να πάρω? Αν έχετε και εικόνες πολύ θα βοηθούσατε. Το νέο μου λοιπόν ενυδρείο είναι αυτό που βλέπετε.

kgf12345 09-05-16 23:09

δεν εχει σημασια τι τυπου ροδακια θα παρεις,αλλα ποσο βαρος αντεχουνε.
να ειναι "heavy duty" δηλαδη και να σηκωνουνε μεγαλο φορτιο.
αυτο θα περιορισει αρκετα τις επιλογες σου αλλα δεν ξερω ποσα ειδη μπορεις να βρεις.

alexis cosmo 09-05-16 23:10

Αν βάλεις ροδακια και πας να το κουνήσεις γεμάτο και μετάτπιστει το βάρος πάει το ενυδρειο. θα γίνει το σπίτι λίμνη.
γιαυτό τα ενυδρεία δεν έχουν ροδακια αλλά μόνο ποδαρακια ρυθμιζομενα η όχι.
Δεν σου συνηστώ παντός ροδακια αλλά και να βάλεις σκέφτεστε να κάνεις βόλτες το ενυδρείο στο σπίτι?

sarpijk 09-05-16 23:24

Συμφωνω με τον Αλεξη. Το ενυδρειο δεν ειναι μπαρακι να το μετακινουμε απο δωματιο σε δωματιο.





http://www.epiplonet.com/images/deta...roley-mpar.jpgzwzw

stanisalus18 09-05-16 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 941896)
Το ενυδρειο δεν ειναι μπαρακι να το μετακινουμε απο δωματιο σε δωματιο.

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

mobar78 09-05-16 23:35

Σωστά τα λέτε. Δεν θέλω να το γυρίζω από δωμάτιο σε δωμάτιο. Θέλω μόνο να το κουνάω 2-3 μέτρα όταν είναι να το αδειάζω για διευκόλυνση . Λέτε να μη βάλω λοιπόν ροδακια?

alexis cosmo 09-05-16 23:40

Δλδ θα το κουνάς γεμάτο για αλλαγή και θα το ξανά πήγαινεις στο μέρος του πάλι γεμάτο.
γνώμη μου ξέχνα το.
μια αντλία και λάστιχο θα σε σώσουν από κανένα απρόοπτο μπανάκι. :D

Τάκης 10-05-16 06:34

Μη το επιχειρήσεις αυτό, το ενυδρείο γεμάτο απαγορεύεται να μετακινηθεί, ούτε με ροδάκια, θα διαλυθεί ή θα σπάσει. Αντλία και αλφαδολάστιχο, προσωπικά χρησιμοποιώ γύρω στα 10 μέτρα αλφαδολάστιχό και αντλία για να το αδειάζω στο μπαλκόνι, μια χαρά λειτουργεί ο τρόπος αυτός

ChocolatePuma 10-05-16 07:20

Καλημέρα

160 λίτρα πάνω σε diy επιπλο μεheavy duty ροδάκια, το μετακινω καθε εβδομάδα 20-30 εκατοστά

Γιατί να διαλυθεί το γυαλί, όταν μετακινώ το έπιπλο?

Τάκης 10-05-16 08:57

Σάκη καταπονούνται οι σιλικόνες, και μη ξεχνάς πως μια απλή μετακίνηση όλο το νερό πηγαίνει πέρα δώθε και ασκούνται διαφορετικές δυνάμεις στα τοιχώματα, αλλά να το κουνάς μια φορά το χρόνο και άλλο κάθε εβδομάδα, που ούτε μια φορά χρειάζεται, εκτός και αν κατεβάσεις χαμηλά τη στάθμη

ChocolatePuma 10-05-16 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 941920)
Σάκη καταπονούνται οι σιλικόνες, και μη ξεχνάς πως μια απλή μετακίνηση όλο το νερό πηγαίνει πέρα δώθε και ασκούνται διαφορετικές δυνάμεις στα τοιχώματα, αλλά να το κουνάς μια φορά το χρόνο και άλλο κάθε εβδομάδα, που ούτε μια φορά χρειάζεται, εκτός και αν κατεβάσεις χαμηλά τη στάθμη

Βρε συ, δεν το μετακινω σε χαλικοδρομο :p
Το νερο παραμενει λαδι.
Για ροδακια μιλαμε σε εντελως επιπεδο εδαφος

Τάκης 10-05-16 09:56

Βρε συ δεν είπα ότι το πας βόλτα στα χωράφια :p
Θέλει πολύ απαλά Σάκη, δεν είναι το θέμα η μετακίνηση σε ανώμαλο έδαφος, η αδράνεια του νερού είναι το πρόβλημα

ChocolatePuma 10-05-16 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 941922)
Βρε συ δεν είπα ότι το πας βόλτα στα χωράφια :p
Θέλει πολύ απαλά Σάκη, δεν είναι το θέμα η μετακίνηση σε ανώμαλο έδαφος, η αδράνεια του νερού είναι το πρόβλημα

Τωρα συμφωνώ πιο πολύ :p
Εννοείται πως το μετακινείς αργα, χωρίς απότομες κινήσεις

kgf12345 10-05-16 12:01

παντως κιεγω δε νομιζω πως θαναι προβλημα αν η μετακινηση γινεται προσεκτικα και αργα.αρκει να ειναι σιγουρο πως τα ροδακια σηκωνουν το βαρος του ενυδρειου και παραπανω.(μην ειναι στα ορια τους δηλαδη)

Undertaker 10-05-16 12:38

Συμφωνώ με τον Τάκη. Απλά αν μπουν ρόδες, θα μπαίνει κανείς στον πειρασμό να το μετακινεί πιο συχνά και με καθε αφορμη με οτι κινδύνους αυτό συνεπάγεται. Μια να του αλλάξω θέση έτσι για αλλαγη, μια να καθαρίζει η γυναίκα από πίσω που και που, μια να αλλάξω χρώμα στην πλάτη.....κτλ.... Κάποια στιγμή οι μπορεί να χρειαστει να το μετακινήσουμε αλλά.αν έχει ρόδες, θα μας είναι πιο εύκολο να.παρουμς την απόφαση χωρίς μάλιστα να σκεφτούμε να λάβουμε μέτρα ασφαλείας (αρκετή μείωση της στάθμης του νερού ας πούμε). Όπως και να χει, το θεωρώ επίφοβο αν κι εγώ το είχα σκεφτεί κάποια στιγμή.
- Γείτονα, όσο λείπω διακοπές μπορείς να μου ταΐζεις τα ψάρια;
- Ναι βρε εννοείται, άφησέ μου τα κλειδιά
- Δε χρειάζεται, περίμενε να σου φέρω το ενυδρείο.

kgf12345 10-05-16 13:04

απαραιτητη προυποθεση να ειναι στιβαρο και το επιπλο.γιατι τα κλασικα ενυδρειακα επιπλα(νοβοπαν- μελαμινη) ειναι πολυ πιθανο να μην αντεξουν σε μετακινηση με τοσο βαρος,ακομα και με ροδακια.μη διαλυθει το επιπλο δηλαδη πανω στη μετακινηση...

mobar78 10-05-16 21:18

Πήγα και σε άλλο μαγαζί και ρώτησα. . Μου είπαν ότι για τόσα κιλά χρειάζομαι ρόδες μεγάλες με τεφλον επικαλυψη (αν το θυμάμαι καλα) και πάλι υπάρχει περίπτωση να κλαταρουν τα ροδακια. Συν ότι αλλάζει το κέντρο βάρους μιας και σηκώνεται πιο ψηλά το έπιπλο. Έτσι αποφάσισα να του βάλω πατίνια :p όχι αποφάσισα να τα αφήσω χωρίς ροδακια. Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχολήθηκατε με τα ροδακια μου. :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02177 seconds with 11 queries