Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   Γαριδάδικο απο το 0 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77295)

billos95 21-01-14 19:42

Γαριδάδικο απο το 0
 
Καλησπέρα σας!!!

Μόλις ολοκληρώσω το μεγάλο μου ενυδρείο ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76899 ) σκέφτομαι να ξεκινήσω απο το 0 ένα ενυδρείο αποκληστικά για γαρίδες!!! :D

Είχα παλιά μερικές red cherry και amano σε ένα παλιό ενυδρειάκι.

Πλέον όμως θέλω να ασχοληθώ σοβαρά.Γι αυτό και ανοίγω το θέμα για να με συμβουλεύετε σε κάθε βήμα ώστε να μπορέσω να χαρώ αυτά τα καταπληκτικά πλασματάκια!!! :)

Να πω ότι δεν θέλω να μπλέξω αν είναι δυνατόν με ΑΟ.

Μου αρέσουν πολύ οι μπλέ γαρίδες και αν είναι δυνατόν να φιλοξενίσω 2-3 διαφορετικά είδη.

Περιμένω με ανυπομονισία τις απαντήσεις και τα φώτα σας!!! ;)

lingistis 21-01-14 20:48

Αν δεν πας με ΑΟ, τότε το βλέπω πολύ δύσκολο για 2 - 3 είδη... κάποια Neocaridina ίσως που υπάρχουν και σε πολύ όμορφα χρώματα.

billos95 21-01-14 21:08

Ε εντάξει δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να ρίχνω πολλά λεφτά στα ενυδρεία (που αγαπώ πολύ απο πολύ μικρός) καθώς δεν παίρνω και τρελό μισθό.

Θα ξεκινήσω αυτές τις μέρες να κολλάω τα τζάμια γιατί πάω για DIY αναλόγος το που θα μπει τελικά θα καθοριστούν και οι διαστάσεις του.

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ αυτό το είδος: Neocaridina zhangjajiensis "plue pearl"

Για υπόστρομα τι μου προτείνετε?Κάτι σε μαύρο μάλλον...

billos95 22-01-14 22:22

Λοιπόν έχουμε και λέμε

Το μέτρησα τον χώρο όπου θα μπει το ενυδρειάκι.

Βγαίνει κοντά στα 35 λίτρα.Με διαστάσεις 45 (Μ) 30 (Υ) 25 (Π)

Τι λέτε?Νομίζω για μια μικρή αποικία είναι καλό.Με μια ριζούλα και μος θα είναι καλά.Ψαράκια δεν θα βάλω (δεν χωράνε κιόλας :D )

Απο φίλτρανση τι κάνω?Θα χρειαστώ εσωτερικό φίλτρο ή ένα φίλτρο σπούγγου που έχω αρκεί?

bloskas 22-01-14 22:38

και σε αυτα τα λιτρα μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα. μονο μην κανεις υπερβολες στα ζωντανα. οπως το ειπες ψαρια δε χωρανε.

φιλτρο σπογγου τι εννοεις? αεροφιλτρο? αν ναι σου κανει.

nitroqqq 22-01-14 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 815674)
Απο φίλτρανση τι κάνω?


http://www.ebay.co.uk/itm/1411260799...84.m1439.l2649

αυτό παρήγγειλα για ένα 25 λίτρο(καθαρά) που θα κολλήσω το σουκου.
σκοπεύω να βάλω 5-6 από τις πιο κόκκινες red cherry που έχω σε άλλο ενυδρείο και πολύ moss λέω να μην βάλω φως.

billos95 22-01-14 23:07

1 Συνημμένο(α)
Όχι δεν θέλω υπερβολές..

Μια ριζούλα με λίγο μος πιστεύω θα είναι αρκετά.Άλλωστε σε αυτά τα λίτρα δεν μπορώ να κάνω τρελά πράγματα.

Το είδος που θέλω είναι μια γαρίδα σε μπλέ χρώμα (blue pearl,blue velvet,blue tiger κτλ)

Άρα δεν θα χρειαστώ εσωτερικό φίλτρο..αρκεί το αερόφιλτρο...

Βρήκα και αυτά τα 2 στο συρτάρι μου..και το αερόφιλτρο μου.

billos95 22-01-14 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nitroqqq (Μήνυμα 815679)
http://www.ebay.co.uk/itm/1411260799...84.m1439.l2649

αυτό παρήγγειλα για ένα 25 λίτρο(καθαρά) που θα κολλήσω το σουκου.
σκοπεύω να βάλω 5-6 από τις πιο κόκκινες red cherry που έχω σε άλλο ενυδρείο και πολύ moss λέω να μην βάλω φως.

Παίζει να έχουμε αγοράσει απο τον ίδιο :D

Το είχα αγοράσει στην αρχή για να φτιάξω ένα ενυδρείο με γαρίδες στην κοπέλα μου αλλά λόγω του ότι τα καλοκαίρια λείπει συχνά το ενυδρείο θα ρίμαζε οπότε δεν το προχώρησα.

Ε αφού έχω κάποια χρήματα είπα να φτιάξω ένα δικό μου σιγά σιγά. ;)

bloskas 22-01-14 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 815683)
.Άλλωστε σε αυτά τα λίτρα δεν μπορώ να κάνω τρελά πράγματα.

Ναι δεν μπορεις να κανεις τρελα πραγματα απο αποψη ζωντανων.
απο στησιμο ομως μπορεις να ζωγραφισεις! απο που να αρχισω?! το μονο μειον που πρεπει να προσεξεις ειναι η δυσκολια να διατηρεις σταθερες τις συνθηκες σε τοσο λιγα λιτρα.

billos95 22-01-14 23:28

Ναι να σου πω την αλήθεια έχω σταμπάρει μια πολύ ωραία ριζούλα στο πετ σοπ εδώ κοντά που μπορώ να κάνω παπάδες!!! :D

Θα δούμε δεν βιάζομαι...η υπομονή στο χόμπι μας είναι αρετή.

Θα ξεκινήσω κολλόντας το ενυδρείο αυτές τις μέρες.

Απλά σιγά σιγά θέλω να προετοιμάζομαι για το τι πράγματα θέλω για να τα μαζεύω λίγα λίγα ;)

vasilis 1988 22-01-14 23:36

1 Συνημμένο(α)
εγώ στο γαριδάδικο μου έχω βάλει το υπόστρωμα jbl manado και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την ανάπτυξη των (εύκολων) φυτών μου.

billos95 23-01-14 00:04

1 Συνημμένο(α)
Βασίλη το έχω δει το ευδρείο σου.

Βέβαια εγώ θέλω αυστηρά μαύρο και να σου πω την αλήθεια θέλω κάτι απλό και όμορφο.Όχι πολλά φυτά..μάλλον θα δέσω μος πάνω στην ρίζα.

Κάπως έτσι στο περίπου το φαντάζομαι δηλαδή ;)

billos95 23-01-14 20:54

Αν είναι εύκολο να μου πείτε τι θα χρειαστώ στην πορεία απο ενυδρειακό εξοπλισμό γιατί θέλω να κάνω μια παραγγελία.

Μην ξεχάσω τίποτα.

Οι διαστάσεις είναι καλές?Αύριο αν προλάβω θα κολλήσω τα τζάμια :D
-------------------------
Κανείς ρε παιδιά?:-?

lingistis 23-01-14 21:51

Τα βασικά...

μια αεραντλία και ένα θερμαντικό.

billos95 23-01-14 21:53

Ωραία ένα θερμοστάτη..αεραντλία έχω καλή.

Την τύρφη που έβαλα πιο πάνω θα την χρειαστώ?

billos95 26-01-14 17:23

Αύριο πρώτα ο θεός θα έχω το ενυδρείο στα χέρια μου!!! :D

Σκέφτηκα να βαλω το αεροφιλτρο να δουλέψει λίγο στο ενυδρείο με τα Tanganyika που έχω..δεν είναι καλή ιδέα?

Επίσης θα ρίξω αργότερα στο καινούργιο λίγες ακαθαρσίες για να μπολιάσω και τον βυθό μου.

platy 26-01-14 21:17

και να κάνεις αυτο που λες,δεν θα προλάβει να ''στρωσει''...

στο φορουμ υπάρχουν θέματα και για μπόλιασμα του βυθου,


το αερόφιλτρο θα το μπολιασεις αφου γεμισεις με νερο το ενυδρειο ,και θα στίψεις μεσα στο νερο καποιο σφουγγάρι απο το αλλο ενυδρειο...και θα περιμενεις εως ότου καθαρίσει αρκετα το νερο...μετα θα κάνεις και μια αλλαγη προσεκτικα...θα πρεπει να εισαι προσεκτικος με αλλαγες μετρισεις κλπ...

billos95 26-01-14 21:26

Αυτές τις μέρες θα κοιτάξω να το γεμίσω και να ξεκινήσω σιγα σιγά το στρώσιμο του.

Όταν μπει σε λειτουργία θα κάνω την διαδικασία όπως την περιέγραψες! ;)

Μήπως είναι καλύτερα να μπει κάποιο εσωτερικό φιλτράκι?Αν και έχω δει αρκετά γαριδάδικα με αερόφιλτρο,που σε συνδιασμό με τακτικές αλλαγές δεν πιστεύω να έχω θέμα..τι λέτε?

Alex_Salonica 28-01-14 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 816881)
Αυτές τις μέρες θα κοιτάξω να το γεμίσω και να ξεκινήσω σιγα σιγά το στρώσιμο του.

Όταν μπει σε λειτουργία θα κάνω την διαδικασία όπως την περιέγραψες! ;)

Μήπως είναι καλύτερα να μπει κάποιο εσωτερικό φιλτράκι?Αν και έχω δει αρκετά γαριδάδικα με αερόφιλτρο,που σε συνδιασμό με τακτικές αλλαγές δεν πιστεύω να έχω θέμα..τι λέτε?

καλή αρχή λοιπόν..

Το αερόφιλτρο σε 35 λίτρα μόνο με γαρίδες λειτουργεί μια χαρά. Οι γαρίδες δεν αρέσκονται σε συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού, ένα 10% ανά εβδομάδα είναι μια χαρά.

Αλήθεια τι γαρίδες τελικά θα βάλεις;

billos95 28-01-14 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 817369)
καλή αρχή λοιπόν..

Το αερόφιλτρο σε 35 λίτρα μόνο με γαρίδες λειτουργεί μια χαρά. Οι γαρίδες δεν αρέσκονται σε συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού, ένα 10% ανά εβδομάδα είναι μια χαρά.

Αλήθεια τι γαρίδες τελικά θα βάλεις;

Να σε καλά Άλεξ!!! :D

Ναι το ενυδρείο θα είναι μόνο με γαρίδες οπότε είμα οκ με το αερόφιλτρο.

Αλλαγές κάθε Κυριακή περίπου στα 5 λίτρα.

Για γαρίδες να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα.Μου αρέσουν πολύ οι μπλέ γαρίδες..δεν ξέρω πιο είδος ακριβός..Εσύ τι λες?

Αν έχει κάποιος ή ετοιμάζεστε για ομαδική παραγγελία είμαι μέσα!!! :D

billos95 29-01-14 22:05

Έτοιμο!!! :D

Αύριο θα το καθαρίσω και θα κάνω και το τεστ στεγανώτητας...θα φτιαχτεί και diy καπάκι οπότε θα ρίξουμε δουλίτσα.Προέχει να μπει ο βυθός και να ξεκινήσει να τρέχει.

Η ρίζα μου μουλιάζει μέρες τώρα αλλά ακόμα δεν έχω βρει μαύρο χαλίκι...:-?

billos95 29-01-14 22:10

1 Συνημμένο(α)
Μια πρόχειρη για αρχή...

nicpapa 29-01-14 22:14

Εχε στο νουσου οτι οι bluepeαrl δεν ειναι πάντα μπλέ... :D
Αναλογα με τις παραμέτρους αλλαζουν και το χρώμα τους.
Για εμένα μην τις προτιμησεις... προτιμησε καποιο ειδος το οποιο δεν επηρεαζεται το χρωμα τους απο τις παραμετρους... :rolleyes:

billos95 29-01-14 22:24

Ααααα μάλιστα!!!Καλή παρατήρηση...

Υπάρχει κάποια άλλη μπλέ γαρίδα που να μην επιρρεάζεται?

Εσύ τι προτίνεις και εκτός των μπλέ..?

:D

nicpapa 29-01-14 22:39

Αν πας σε neocaridina εχει πολλα χρωματα...
Ψαξε εδώ...
http://www.rendo-shrimp.de/epages/62...tsSpecial_2013

billos95 29-01-14 22:52

Πολύ χρήσιμο λινκ (αν και δεν ξέρω Γερμανικά :D ) σε ευχαριστώ!!! ;)

Μου αρέσουν πολύ και οι Blue Velvet..απο άλλα χρώματα οι κίτρινες έχουν πλάκα.Και οι Golden Tiger πανέμορφη.

Θα γίνει κάποια ομαδική παραγγελία σύντομα?

Γενικότερα θέλω το ενυδρείο να έχει χρώματα :rolleyes:

klipitiklopos 29-01-14 23:42

Κανε μια ερωτηση σε αυτο το μαγαζι, ισως εχει ακομα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77174

Alex_Salonica 30-01-14 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 817614)
Πολύ χρήσιμο λινκ (αν και δεν ξέρω Γερμανικά :D ) σε ευχαριστώ!!! ;)

Μου αρέσουν πολύ και οι Blue Velvet..απο άλλα χρώματα οι κίτρινες έχουν πλάκα.Και οι Golden Tiger πανέμορφη.

Θα γίνει κάποια ομαδική παραγγελία σύντομα?

Γενικότερα θέλω το ενυδρείο να έχει χρώματα :rolleyes:

Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιο είδος θέλεις να φιλοξενήσεις για να προετοιμάσεις το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
Από την στιγμή που όπως έγραψες δεν θέλεις να πας για Α/Ο και γενικά απαιτητικά είδη καλό θα ήταν να ξεχάσεις είδη caridina και να δεις κάποιο είδος από neocaridina.
Επίσης καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι από τώρα τρόπους για την ψύξη του ενυδρείου σου κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

billos95 30-01-14 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 817659)
Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιο είδος θέλεις να φιλοξενήσεις για να προετοιμάσεις το ενυδρείο σου σύμφωνα με τις ανάγκες τους.
Από την στιγμή που όπως έγραψες δεν θέλεις να πας για Α/Ο και γενικά απαιτητικά είδη καλό θα ήταν να ξεχάσεις είδη caridina και να δεις κάποιο είδος από neocaridina.
Επίσης καλό θα ήταν να αρχίσεις να σκέφτεσαι από τώρα τρόπους για την ψύξη του ενυδρείου σου κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.


Για neocaridina ψάχνω απο την αρχή γιατί είδα και απο άλλα θέματα ότι οι caridina έχουν αρκετές απαιτήσεις..

Όσο για την ψύξη θα μπει στο καπάκι diy και ανεμηστήρας.Ευτυχώς το δωμάτιο μου έχει πολύ καλή μόνωση και δεν υποφέρει τόσο ούτε το καλοκαίρι ούτε τον χειμώνα :D
-------------------------
Neocaridina heteropoda "Blue Rilli Sakura"

Neocaridina heteropoda "Dark Blue Sakura"

Neocaridina heteropoda "Blue Jelly"

Neocaridina heteropoda "Orange Rilli"

Τι λέτε για αυτές?Μπορούν να βρεθούν ή θα αναγκαστώ να φέρω απο Germany? :rolleyes:

platy 30-01-14 23:38

πολύ δυσκολο να τις βρείς εδω...κ αν ακομα βρεθουν σε καταλογο καταστήματος για παραγγελία θα θελει σίγουρα πολλα κομματια,...γιατι δεν κοιτας και τις παραλαβες των καταστημάτων εδώ στο φορουμ...τελευταία ηρθαν ωραία πραγματα :)!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02537 seconds with 11 queries