Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ballast για προσθηκη λαμπας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14002)

vasilakis 30-10-06 20:18

Ballast για προσθηκη λαμπας
 
Εχω στα σκαρια την προσθηκη μιας ακομα λαμπας στο γλυκο μου ενυδρειακι
και θα ηθελα να ρωτησω για μια 25W ποσα watt πρεπει να ειναι το ballast ?
στις αλλες δυο 25αρες που ειχα βαλει μονος μου ο ηλεκτρολογος μου ειχε πει
να βαλω 32 watt και οχι 25 watt για να μη ζεστενεται πολυ... Μηπως ομως
καιγονται γρηγοροτερα οι λαμπες ετσι?

AlexanderTheGr 31-10-06 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis
Εχω στα σκαρια την προσθηκη μιας ακομα λαμπας στο γλυκο μου ενυδρειακι
και θα ηθελα να ρωτησω για μια 25W ποσα watt πρεπει να ειναι το ballast ?
στις αλλες δυο 25αρες που ειχα βαλει μονος μου ο ηλεκτρολογος μου ειχε πει
να βαλω 32 watt και οχι 25 watt για να μη ζεστενεται πολυ... Μηπως ομως
καιγονται γρηγοροτερα οι λαμπες ετσι?

Οχι οι λαμπες δεν έχουν κανενα προβλημα με τα ballast. To 32 watt ballast πολυ απλα σου δειχνει οτι μπορεί να σηκώσει μέχρι 32 watt λάμπα. Αν βάλεις 25 watt λαμπα κανενα πρόβλημα. Ο ηλεκτρολόγος ορθός σου πρότεινε να βάλεις μεγαλύετρο ballast ωστε να μήν λειτουργεί στα όρια του.

PascM 31-10-06 22:33

Και ακόμη καλύτερα ένα ηλεκτρονικό! Στα watt αυτά και είσαι τζάμι!

DimmyF 01-11-06 03:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Και ακόμη καλύτερα ένα ηλεκτρονικό!

Και με δυνατότητα να ντιμάρετε θα πρόσθετε ένας γνωστός κ μη εξαιρεταίος χομπίστας...;)

netblues 01-11-06 10:25

Σε ενα κυκλωμα λαμπας, πηνιου (ballast), starter γινονται δυο λειτουργιες.
Η πρωτη ειναι η παραγωγη υψηλης τασης για να ξεκινησει το φαινομενο της εκκενωσης και να αναψει η λαμπα.
Εδω το starter πρακτικα βραχυκυκλωνει στιγμιαια την λαμπα, αφηνωντας το ρευμα να περασει μεσα απο τα 2 μικρα πηνια που εχει η λαμπα εσωτερικά, κανωντας προθερμανση. Στη συνεχεια ανοιγει το κυκλωμα αποτομα.
Η αποτομη διακοπη σε συνδιασμο με το ballast προκαλει υπερταση και ετσι ξεκιναει το φαινομενο της εκεννωσης, οπότε εχουμε ροη ρευματος μεσω του αερίου της λαμπας (με αποτελεσμα το φως).
Το starter επαναλαμβανει τη διαδικασια μεχρι να ζεσταθει καπως η λαμπα, εξ ου και τα πολλα αναβοσβηματα, που ειναι και περισσοτερα οσο πιο πολυ κρυο κανει...
Αφου αναψει η λαμπα το starter δεν κανει τιποτε πλεον, μπορει ακομα και να αφαιρεθει. Θα ξαναχρειαστει στο επομενο αναμα.
Το ballast ομως συνεχιζει να λειτουργει σαν περιοριστής ρεύματος
ρυθμιζοντας αναλογα με την ισχυ του το ρευμα που θα περασει μεσα απο τη λάμπα, και κατ' επεκταση τη φωτεινότητα της, αλλά και την θερμοκρασια της (αρα και τη διαρκεια ζωης της)
Τα watt που αναφερονται για ενα ballast αφορουν την λαμπα, και σημαινει για παραδειγμα ενα ballast 25w ειναι υπολογισμενο να αφηνει τοσο ρευμα οταν συνδιαστει με μια λαμπα 25watt ωστε η λαμπα να λειτουργει βασει των προδιαγραφων του κατασκευαστή.
Βαζωντας μεγαλυτερο balast τοτε υπεροδηγουμε τη λαμπα, με οχι και τοσο καλα αποτελεσματα. Μεταξυ αλλων η υπεροδηγηση μπορει να προκαλεσει και παραγωγή μη θεμιτων ακτινοβολιων εκτός ορίων. .(πχ UV)
Βαζωντας μικροτερο, τοτε η λαμπα δεν αποδιδει το φως που πρεπει, ενώ αν ειναι καπως εξελιγμένη (πχ με 3 διαφορετικους φωσφορους, τοτε ειναι πολυ πιθανον το φασμα που θα δωσει να ειναι τελειως διαφορετικό απο το επιθυμητο)


Υπαρχει ολοκληρη ιστορια βεβαια που αναφερεται στο πως μπορουμε να υπεροδηγησουμε λαμπες για χρηση σε φυτεμενο, αλλά αυτό ειναι αλλο θεμα.


Τα ηλεκτρονικά ballast εχουν πολυ καλυτερες δυνατοτητες αυτορυθμισης, και καποια απο αυτά παιζουν με ενα ευρος λαμπτηρων, αλλα και παλι δεν πρεπει να ξεφευγουμε απο τις συνιστωμενες προδιαγραφες.

Και για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα, κυκλοφορουν ballast για 2χ25 λαμπες (παντα εν σειρά). Επισης το να ξεφυγουμε μεχρι ενα 15% ειναι αποδεκτό.

didymos 01-11-06 12:00

Netblues σε ευχαριστούμε για τα "φώτα" σου.
Ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

Θα βγω πολύ off topic αν ρωτούσα πως θα κάνω μια λάμπα dimmable;
Κάτι σαν "guide for complete idiots" μάλλον μου χρειάζεται... :p

Apostolis 01-11-06 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από didymos
Θα βγω πολύ off topic αν ρωτούσα πως θα κάνω μια λάμπα dimmable; Κάτι σαν "guide for complete idiots" μάλλον μου χρειάζεται... :p

Με dimmable ηλεκτρονικό ballast σε συνδυασμό με dim διακόπτη ή dim control... ;)

didymos 01-11-06 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Με dimmable ηλεκτρονικό ballast σε συνδυασμό με dim διακόπτη ή dim control... ;)

Όπα αδελφέ, σε έχασα τώρα... :(

Απλά θέλω η μια λάμπα μου να ανοίγει σταδιακά (να φτάνει σε full φωτισμό π.χ σε μισή ή 1 ώρα) και αντιστοίχως να κλείνει σταδιακά.
Τον τρόπο που θα το πετύχω δεν ξέρω.

KOKORAS 02-11-06 04:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Με dimmable ηλεκτρονικό ballast σε συνδυασμό με dim διακόπτη ή dim control... ;)

Αυτή είναι η απάντηση που περιμένεις

netblues 02-11-06 04:19

Η τεχνολογικη εξηγηση εδω ειναι κομματακι πιο δυσκολη, και δεν θα επεκταθω στο πως το κανει τεχνικά.
Για το κοματι που πρακτικα μας αφορα, θα πω απλα οτι υπαρχουν ειδικα ηλεκτρονικά ballast, ανάλογα με το ειδος και την ισχυ της εκαστοτε λαμπας φθορισμου που διαθετουν επισης και μια επαφή Dim, ή αλλιως 1-10Vdc itnerface.
Αν συνδεσουμε εκει ενα απλο ποτενσιομετρο τοτε η ρυθμιση της φωτεινοτας απο 10% μεχρι 100% γινεται απλα με το γυρισμα ενος κουμπιου.
Αν θελουμε τωρα να εξομοιωσουμε το φαινόμενο ανατολής - δυσης, τοτε χρειαζόμαστε ενα κύκλωμα που να κάνει αυτή τη δουλειά και να παραγει τις κατάλληλες τασεις ωστε να οδηγει το dim ballast..

Περισσοτερες πληροφοριες εδώ http://www.aquatek.gr/dim/dimballastv2.1.doc

sbravos 16-11-06 17:08

μπορεις και να ντιμαρεις φθοριου γλιτωνοντας το κοστος του ντιμμερ.Πως??αγοραζοντας ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ της ΟΣΡΑΜ με την ενδειξη DALI kai oxi DIM μπορουμε να ντιμαρουμε φθοριου με ενα απλο μπουτον.και λειτουργει ως εξης¨πατωντας μια φορα το μπουτον αναβει η σβηνει αντιστοιχα.και οσο το κρατας πατημενο ντιμαρεις πανω η κατω :)

netblues 16-11-06 18:06

Καπου τα χεις μπερδεψει...
Dim ειναι και το Dali.. το interface αλλαζει.. αντι για 1-10 ειναι dali.
Τα ιδια λεφτα κανει

Εκτος βεβαια αν μιλαμε για Salvador Dali... οποτε κανει πολυ περισσοτερο.

sbravos 17-11-06 17:09

δεν διαφωνω οτι το dali ειναι dimmer.αλλα με το dali γλιτωνεις το κοστος τοθ ροοστατη με ενα απλο μπουτον.και ειναι και πιο λεζαντα:)

netblues 17-11-06 17:25

Μπουτον? Ροοστατη? Λεζαντας?

Μα δεν βαζουμε dimmer για να το ανεβοκατεβαζουμε με το χερι...
Τα φωτα αναβουν απο το χρονοδιακοπτη, ενω το dim το θελουμε ειτε για να προσομοιωσουμε ανατολη δυση ειτε για να μειωσουμε για καποιο λογο την ενταση, κατι που γινεται με ενα τριμερακι των 10 λεπτων...

Εξαλλου ενυδρειο με χωνευτους διακόπτες ακόμα δεν εχει βγει...
:p

gaslan 02-04-07 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 139186)
Μπουτον? Ροοστατη? Λεζαντας?

Μα δεν βαζουμε dimmer για να το ανεβοκατεβαζουμε με το χερι...
Τα φωτα αναβουν απο το χρονοδιακοπτη, ενω το dim το θελουμε ειτε για να προσομοιωσουμε ανατολη δυση ειτε για να μειωσουμε για καποιο λογο την ενταση, κατι που γινεται με ενα τριμερακι των 10 λεπτων...

Εξαλλου ενυδρειο με χωνευτους διακόπτες ακόμα δεν εχει βγει...
:p

Καλησπέρα, παρακολουθώ το forum εδώ και καιρό και μέχρι στιγμής έχω εδώ και 3 χρόνια ένα 150 diy με αφρικάνες... Διαβάζοντας για φυτεμένα, αποφάσισα να ξεκινήσω, και ήδη έχω αρχίσει με co2, ph controller (για δίσκους θα πάω μάλλον), υπόστρωμα, heating cables, και ένα ενυδρείο 240l.

Επίσης θέλω να χρησιμοποιήσω dim ballast για εξομοίωση ανατολής δύσης. Μίλησα με ένα κατάστημα ηλεκτρικών, όπου μου είπαν για ηλεκτρονικό ballast της Osram με διακόπτη. Ωστόσο με τον διακόπτη το άναμα ή σβήσιμο manually γίνεται σε 1-2 sec.. Τι παραπάνω χρειάζομαι για να πετύχω την 30λεπτη καθυστέρηση και που μπορώ να το βρώ?

netblues 02-04-07 11:23

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9104

gaslan 02-04-07 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 165534)

Το έχω διαβάσει αυτό, αλλά δεν κατάλαβα που μπορώ να βρω το dimballast controller...

Υπάρχει έτοιμο κάπου ή είναι κατασκευή σου? Και εαν το φτιάχνεις εσύ,υπάρχουν διαθέσιμα κομμάτια? :p

Thanks!

netblues 03-04-07 03:48

Ετοιμο σε μαγαζι το συγκεκριμενο δεν υπάρχει, οπότε παμε σε καπως πιο χομπιστικες καταστάσεις...
Συνηθως κατοπιν παραγγελιας και με λιγη υπομονη...

Apostolis 03-04-07 09:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 165717)
Συνηθως κατοπιν παραγγελιας και με λιγη υπομονη...

Έως και ΠΟΛΛΗ υπομονή θα έλεγα...!!! :smt076:smt065


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02389 seconds with 11 queries