Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   απορια για ξυλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68577)

ska13 27-01-13 18:20

απορια για ξυλο
 
γεια χαρα σε ολους τους φίλους εχω ενα ξυλο αγνωστης ταυτότητας και αγνωστης προελεύσεως το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ξερο πάνω απο 15 χρονια πως μπορω να μαθω αν κανει για το ενυδρειο

screamer 27-01-13 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 730090)
γεια χαρα σε ολους τους φίλους εχω ενα ξυλο αγνωστης ταυτότητας και αγνωστης προελεύσεως το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ξερο πάνω απο 15 χρονια πως μπορω να μαθω αν κανει για το ενυδρειο

Λογικα θα πρεπει να το βγαλεις φωτοργαφια και να μας το δειξεις , ειναι καποιοι εμπειροι που γνωριζουν απο αυτα αν δουν τις φωτο θα σου απαντησουν , παντος και να κανει για ενυδρειο νομιζω θελει βρασιμο και καθαρισμα

ska13 27-01-13 18:57

φωτο
 
4 Συνημμένο(α)
βαζω καποιεσ φωτο μήπως μπορουν να βοηθήσουν

screamer 27-01-13 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 730098)
βαζω καποιεσ φωτο μήπως μπορουν να βοηθήσουν

προσωπικα επειδι και εγω θελω ριζες , δεν θα το ρισκαρα επειδη κανεις δεν ξερει ποσες ακαθαρσιες βρομιες και λοιπα εχουν παει πανω σε αυτα τα κοματια , θα πηγενα σε ενα πετ σοπ να παρω απο εκει. Αλλα προσωπικα παντα. Υπαρχει περιπτωση μετα απο καποια διαδικασια που θα σου πουν να γινεται να τα βαλεις

ska13 27-01-13 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από screamer (Μήνυμα 730100)
προσωπικα επειδι και εγω θελω ριζες , δεν θα το ρισκαρα επειδη κανεις δεν ξερει ποσες ακαθαρσιες βρομιες και λοιπα εχουν παει πανω σε αυτα τα κοματια , θα πηγενα σε ενα πετ σοπ να παρω απο εκει. Αλλα προσωπικα παντα. Υπαρχει περιπτωση μετα απο καποια διαδικασια που θα σου πουν να γινεται να τα βαλεις

δλδ τα δαση του αμαζονιου δεν εχουν ριπους κτλ κτλ? χωρις παρεξηγιση δεν νομιζω! απλα καποια ξυλα δεν κανουν απτην φυση τους για τα ενυδρεια μας!!

screamer 27-01-13 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ska13 (Μήνυμα 730102)
δλδ τα δαση του αμαζονιου δεν εχουν ριπους κτλ κτλ? χωρις παρεξηγιση με δεν νομιζω! απλα καποια ξυλα δεν κανουν απτην φυση του για τα ενυδρεια μας!!

ναι μπορει να εχεις δικιο γι αυτο αφησα ανοιχτο το ενδεχομενο..

Kotsos 27-01-13 19:28

Αμα δεν ξερεις τι ξύλο είναι καλύτερα να μην το βάλεις..
και δεν έχει και τιποτα όμορφο:?

gallos 27-01-13 19:44

Και εγώ είμαι της απόψης καλήτερα να αγοράσεις κάποιο...Όταν λες 15 χρόνια ξερό τι εννοείς;Που βρισκόταν;Μήπως το έχουν επισκευθεί τπτ ξυλοφάγα;

snakepanos 27-01-13 21:27

Ξυλα μπορεις να βαλεις απο βελανιδια ,δεν εχει κατι ομορφο αυτη η ριζα που βρηκες ,προσεξε μην τιν βαλεις γιατι και ενας φιλος βρηκε ενα ωραιο ξυλο ομορφο το εβρασε και το εβαλε στο ενυδρειο του και μετα απο 2 μερες εχασε τα μισα του ψαρια.
Παντως ο καλυτερος τροπος για να σκοτώσεις ολους τους μικροοργανισμούς,[και εισαγόμενους ] ειναι να το βαλεις στον φουρνο για 5 με 10 λεπτα [χωρις να καεί εννοείτε]στον φουρνο στους 300 βαθμους.

ska13 27-01-13 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gallos (Μήνυμα 730113)
Και εγώ είμαι της απόψης καλήτερα να αγοράσεις κάποιο...Όταν λες 15 χρόνια ξερό τι εννοείς;Που βρισκόταν;Μήπως το έχουν επισκευθεί τπτ ξυλοφάγα;

οχι το χα βρει πριν 10+ χρονια και ηταν ξεχασμενο σε ενα ντουλαπι οσο για τους αλλους φιλους που λενε για θεμα ομορφιας θα το κοψω και θα γινει "κορμος" απο "δεντρο" και θα μπει καποια μοσ απο πανω για aquascape


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries