Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νέο cayman 110 - malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44576)

mklavas 09-10-10 22:02

Νέο cayman 110 - malawi
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας.
Είμαι νέος στην παρέα. Μετά από πολύ μελέτη είπα να στήσω και γω το δικό μου malawi ;)
Ξεκίνησα λοιπόν το στήσιμο βάζοντας DOW και με την βοήθεια (ντεκόρ) της γυναίκας έστησα τις πέτρες (μερικές της κόλλησα με σιλικόνη).
Περιμένω σχόλια.....
Αύριο θα μπει η άμμος που μαζεύτηκε απο την θάλασσα ( μετα απο πολυ καλο πλυσιμο).

zipo 09-10-10 22:06

Προτείνω να μπουν κι άλλλες πέτρες για να δώσουν περισσότερο ύψος στο κτίσμα.Θα μπει και η άμμος που θα καλύψει μεγάλο μέρος από τις πέτρες και θα δείχνει κενός ο χώρος από πάνω.Επιπλέον,οι περισσότερες πέτρες θα δημιουργήσουν περισσότερες κρυψώνες που είναι σημαντικές,ειδικά σε αυτά τα λίτρα.Ποιό ψάρι θα μπει?

mklavas 09-10-10 22:15

Ευχαριστώ για τα σχόλια.
Όντως θέλει συμπλήρωμα απο πέτρες απλα φοβάμαι λιγο τα ύψη :)

Σκέφτομαι για 2 χαρεμάκια labido + maingano.

persival 09-10-10 22:18

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, περισσότερες πέτρες.
Έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και μέχρι πριν λίγες μέρες φιλοξενούσα κιχλίδες malawi (labido + maingano) και είχα πέτρες μέχρι πολύ ψηλά. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις γι'αυτά τα ψαράκια μαζί με το "¨σκληρό" νερό.
Τέλος, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, πάρε ένα εξωτερικό φίλτρο γιατί το εσωτερικό που έχει (bluwave) πιάνει πολύ χώρο.

zipo 09-10-10 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mklavas (Μήνυμα 491474)
Ευχαριστώ για τα σχόλια.
Όντως θέλει συμπλήρωμα απο πέτρες απλα φοβάμαι λιγο τα ύψη :) Σιλικόνη και είμαστε πρώτοι. ;)

Σκέφτομαι για 2 χαρεμάκια labido + maingano.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

persival 09-10-10 22:19

270 μεικτά (110x45x55)

zipo 09-10-10 22:22

Θα γίνει κουκλί!Άντε,περιμένω φωτογραφίες.

mklavas 10-10-10 11:04

Καλημέρα

Λοιπόν μπήκαν και άλλες πέτρες.
Έβαλα την άμμο και έριξα λίγο νερό ώστε να στρώση η άμμος.
Πρέπει να περιμένω να στεγνώσει η σιλικόνη για να το γεμίσω όλο με νερό;;

ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΤΩΡΑ

Θα κάνω το αργό στρώσιμο δηλ. βακτήρια (το ferplast μου είχε μέσα κάτι χαπάκια blustart λέει να βάλω 2 για τα λίτρα μου) + 1 tablet food + 40 μέρες (με σβηστό φως για να μην πιάσει άλγη) και ΕΤΟΙΜΟ :smt120

Τα λέω καλά;;;

mklavas 10-10-10 11:13

5 Συνημμένο(α)
ΝΕΕΣ ΦΩΤΟ

persival 10-10-10 11:25

Για το στρώσιμο υπάρχει και η ευκολότερη και γρηγορότερη λύση που είναι το μπόλι. Τώρα αν θες να ακολουθήσεις την μακρά διαδικασία, είναι επιλογή σου και σεβαστή, απλά δεν ξέρω αυτά τα χαπάκια. Ξέρω οτι απλά ρίχνεις λίγη τροφή και μετά περιμένεις, πάντα όμως μετρώντας νιτρικά / νιτρώδη / αμμωνία.

Για το aquascape θα επιμείνω λίγο στο να βάλεις περισσότερες πέτρες. Όσο είχα λίγες πέτρες στο δικό μου, τα ψαράκια ήταν σχεδόν πάντα κρυμένα... Όταν τις έκανα πολλές, άρχισαν να κυκλοφορούν! Παράλογο ίσως αλλά προφανώς νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Μπορείς και να αλλάξεις την (πολύ) μεγάλη πέτρα αριστερά με μικρότερες, αφού η συγκεκριμένη δεν προσφέρει τίποτα και καταλαμβάνει και πολύτιμο χώρο! (οι κρυψώνες που φτιάχνεις με τις πέτρες για να είναι λειτουργικές, θα πρέπει να είναι "νεκρές", δηλαδή κλειστές, όχι διαμπερές.

mklavas 10-10-10 11:46

Ευχαριστώ για τα σχόλια persival (έχω διαβάσει το δικό σου topic πάνω απο 10 φορές:))
Η μεγάλη πέτρα μπήκε γιατί είναι όλη κούφια από κάτω και κάνει μια πολύ μεγάλη σπηλιά. Πιστεύω με λίγο σκάψιμο θα την ανακαλύψουν.
Για μετρήσεις νομίζω μετά τις 30 μέρες.......:(

Να το γεμίσω νερό η να περιμένω 24 ώρες να στεγνώση η σιλικόνη;;;;

persival 10-10-10 11:56

Αν μπορείς περίμενε 48 ώρες πριν γεμίσεις, ούτως ή άλλως βλέπω οτι έχεις υπομονή.

Κλεόβουλος 10-10-10 17:36

Πατριωτάκι προχώρα ακάθεκτος!
Θέλεις κι άλλες πέτρες - άστο τουλ. 48 ώρες να στεγνώσει η σιλικόνη - βάλε άνθρακα στο φίλτρο για καμμιά 10αριά μέρες να τραβήξει ότι ανεπιθύμητο υπάρχει και μετά βγάλτον - φύτεψε 2-3 φυτά(ανούμπιες.βαλισνέριες) - προμηθεύσου υγρά τεστ για τις μετρήσεις και ξεκίνα το στρώσιμο. ;)

mklavas 10-10-10 23:04

Να αδειασο το φιλτρο απο σφουγκαρια και βιολογικα υλικα και να βαλω μονο ανθρακα;;
Μεσα εχει σφουγκαρια απο ανθρακα το bluwave09, κανουν αυτα ;;

Κλεόβουλος 11-10-10 07:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mklavas (Μήνυμα 491790)
Να αδειασο το φιλτρο απο σφουγκαρια και βιολογικα υλικα και να βαλω μονο ανθρακα;;
Μεσα εχει σφουγκαρια απο ανθρακα το bluwave09, κανουν αυτα ;;

Άφησε τα σφουγγάρια και(άνθρακα ή)αυτά απο άνθρακα (αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει-ας πει κάποιος αν κάνουν δουλειά)και μετά απο λίγες μέρες βγάλε τον άνθρακα, ξέπλυνε τα σφουγγάρια και βάλε τα βιολογικά.

PAVLOS79 11-10-10 17:30

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ. ΤΟ ΓΕΜΙΣΕΣ? ΒΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ!!!!!

mklavas 12-10-10 11:03

Το ενυδρείο γέμισε με νερό. Τα σφουγγάρια (μπλε 2 και μαύρα) πλύθηκαν και ξεκίνησε να δουλεύει.

Το απογευματάκι θα ανέβουν φώτο ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 491655)
Πατριωτάκι Μυτιλήνη ???? προχώρα ακάθεκτος!
Θέλεις κι άλλες πέτρες - άστο τουλ. 48 ώρες να στεγνώσει η σιλικόνη - βάλε άνθρακα στο φίλτρο για καμμιά 10αριά μέρες να τραβήξει ότι ανεπιθύμητο υπάρχει και μετά βγάλτον - φύτεψε 2-3 φυτά(ανούμπιες.βαλισνέριες) - προμηθεύσου υγρά τεστ για τις μετρήσεις μετά απο 30 μέρες εεεε ??? και ξεκίνα το στρώσιμο. ;)

άντε να βρεις φυτά στη Μυτιλήνη και μάλιστα τα συγκεκριμένα

Κλεόβουλος 12-10-10 11:49

Μυτιληνιός κατά το ήμισυ (απο τη μάνα μου):)
Για φυτά βάλε μια αγγελία μήπως έχουν τα παιδιά εκεί γύρω να σου δώσουν;)

mklavas 12-10-10 19:03

2 Συνημμένο(α)
Νέες φώτο

PAVLOS79 12-10-10 19:11

Τις πετρες τις βλεπω πολυ ετοιμοροπες, ελπιζω να τις εχεις κολλησει καλα, γιατι εμεισ απο σημερα ειμαστε πληρης στο σπιτι :):):):):):):):):):)

mklavas 12-10-10 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PAVLOS79 (Μήνυμα 492722)
Τις πετρες τις βλεπω πολυ ετοιμοροπες, ελπιζω να τις εχεις κολλησει καλα, γιατι εμεισ απο σημερα ειμαστε πληρης στο σπιτι :):):):):):):):):):)

Έχω έτοιμες βαλίτσες εεεε όλο και κάνα ράτζο θα χωράει :p:p:p

PAVLOS79 12-10-10 19:55

Αντε κατι θα γινει:):):):)

ΜΙΜΗΣ 13-10-10 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mklavas (Μήνυμα 492719)
Νέες φώτο

φιλε μου πολυ περιεργο και πολυ στημενο ετσι οπως εχεις βαλει τις πετρες σου.
και η μεγαλη δεξια πετρα εξακολουθει να μην μου κολαει.
προσπαθησε διαφορετικο στησιμο.
ισως αν την εστριβες λιγο και προσθετες και μερικες ακομα απο την δεξια μερια να ησουν ενταξει.

φιλικα παντα ΜΙΜΗΣ

mklavas 13-10-10 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 492982)
φιλε μου πολυ περιεργο και πολυ στημενο ετσι οπως εχεις βαλει τις πετρες σου.
και η μεγαλη δεξια πετρα εξακολουθει να μην μου κολαει.
προσπαθησε διαφορετικο στησιμο.
ισως αν την εστριβες λιγο και προσθετες και μερικες ακομα απο την δεξια μερια να ησουν ενταξει.

φιλικα παντα ΜΙΜΗΣ

Το ντεκορ το εχει επιμεληθη η γυναικα (λογο του οτι το ενυδρειο θα μπει στο σαλόνι) αρα δεν εχω την ανεση να κανω οτι θέλω (παντως η μεγάλη πετρα απο κοντα ειναι παρα πολυ ωραια και με μια μεγγγγαλη σπιλια απο κατω της (μαλλον για τον αρχηγο και τα κοριτσια του :grin:). Παντος ευχαριστω για τις συμβουλες (μερικές που και που περνουν εγκριση χιχιχι)
-------------------------
Νεα ερωτηση
Οταν με το καλο βαλω τα βιολογικα υλικα μεσα στο φιλτρο τα σφουγγαρια απο ανθρακα πρεπει να τα βγαλω ;; Η να τα αφησω οπως τα εχει η ferplast ;;;

PAVLOS79 13-10-10 18:28

Τον ανθρακα τον βγαζεις οταν βαλεις τα βιολογικα υλικα.
-------------------------
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2560
-------------------------
Αυτο που ψαχνεις

vag0s 14-10-10 14:10

Εξήγησε στη γυναίκα σου ότι δεν φτάνουν οι πέτρες για τα συγκεκριμένα ψάρια και πρέπει να μπουν κι άλλες! Τις διπλάσιες θα έβαζα. Φόρτωσε τοοοοοοοο...
:)

mklavas 15-10-10 12:32

Persival μπορεις να μου πεις τι υλικά είχες μέσα στο φίλτρο bluwave 09 της ferplast (πριν το αλλάξεις) :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 493383)
Εξήγησε στη γυναίκα σου ότι δεν φτάνουν οι πέτρες για τα συγκεκριμένα ψάρια και πρέπει να μπουν κι άλλες! Τις διπλάσιες θα έβαζα. Φόρτωσε τοοοοοοοο...
:)

Αχχχχχ ου μπλεξεις με γυναικες. Δεν βγαζεις ακρη :(

persival 15-10-10 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mklavas (Μήνυμα 493823)
Persival μπορεις να μου πεις τι υλικά είχες μέσα στο φίλτρο bluwave 09 της ferplast (πριν το αλλάξεις) :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πριν το αλλάξω το δούλευα με άλλη ψαροσύνθεση (ζωοτόκα). Μέσα είχα στην αρχή μια απο τις τρεις υποδοχές γεμάτη siporax, μια άλλη σφουγγάρι μπλε και τέλος υαλοβάμβακα τον οποίο άλλαζα όποτε έβλεπα να μαζεύει πολύ μπίχλα.
Στο τέλος τα γέμισα όλα βιολογία και άφησα στην κορυφή (έχει αρκετό χώρο) σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.
Αλλά στην πορεία θα καταλάβεις οτι είναι καλύτερα να βάλεις ένα εξωτερικό.
Τέλος, θα επιμείνω κι εγώ λίγο παραπάνω στο να πείσεις τη γυναίκα για παραπάνω πέτρες γιατί τα ψαράκια θα στο ανταποδώσουν με το παραπάνω με την συμπεριφορά τους.

mklavas 18-10-10 10:21

Καλημέρα σε όλους.
Από χθες το βράδυ άρχισε το στρώσιμο (δυστυχώς άλλες πέτρες δεν μπήκανε. Απ ότι μέτρησα έχει γύρο στις 12 σπηλιές. Πάμε σιγά σιγά )

Λοιπόν έβγαλα όλα τα σφουγγάρια τα έπλυνα και μετά έβαλα και το βιολογικό υλικό.
Άρα αυτή τη στιγμή μέσα το φίλτρο έχει τα εξής : 1 2 3 4 5

Στο μέλλον λέω να βάλω siporax στη θέση του 3.

Μετά τοποθέτησα 2 χαπάκια έριξα 2 ταμπλέτες βυθού (φαγητό) πηγα την θερμοκρασια 32 βαθμους και με κλειστα φωτα θα περιμένω 30 μερούλες για να ξεκινήσω τα test.

Λογικά δεν μπορώ να βάλω ακόμα φυτά αφού τα φώτα θα είναι κλειστά

Περιμένω σχόλια.

Υ.Γ
ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο.

PAVLOS79 18-10-10 19:24

νααααττοοο και το εξωτερικοοο, ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να εισαι σπιτι :):):):):):):):):):)
εχω βαλει κλαδεματα να σου στειλω!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02591 seconds with 11 queries