Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Πρησμένη κοιλιά!!ΣΟΣ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25034)

panos_des 16-05-08 01:39

Πρησμένη κοιλιά!!ΣΟΣ!
 
2 Συνημμένο(α)
Έχω έναν μονομαχο εδώ κ 3 μήνες περίπου κ μολις προσφατα τον μετεφερα σε ενυδρείο 20λτ.Στην συνεχεια προσθεσα κ 2 μικρά γκάπυ.
Στο ενυδρείο υπαρχει μονο ενα μικρο φιλτρο με επιπλεον μονο ανθρακα.
Εδω κ τρεις μερες η κοιλια του μονομαχου εχει πρηστει.Τον αφησα χωρις φαγητο για 2 μερες κ το πρηξιμο υποχωρισε αλλα οχι εντελως..λεπια κ ματια μου φαινονται φυσιολογικα..Τι μπορει να φταιει? Μηπως η παρουσια των δυο γκαπυ εχει καποια σχεση?

Η πρωτη φωτο ειναι απο το Σαββατο..Την κοιλια την ειδα την Δευτερα.
Η δευτερη ειναι σημερινη..

mariah 16-05-08 19:48

Να βγαλεις αμεσως τα γκαπι.Ο μονομαχος ειναι ψαρακι που ζει μονο του.Στρεσσαρονται πολυ τα ψαρακια σου ετσι.

lag 16-05-08 20:05

βγάλε τα γκάπυ και άσε τον μόνο του,για την πρησμένη κοιλιά ..παρε ενα μπαλάκι αρακά και βράσε το καλά(μην του δώσεις τροφή),ρίξε το μέσα θα το φάει...σε δύο μέρες θα είναι οκ πιστέυω (εγώ αυτό έκανα και είναι οκ τώρα) ;)

panos_des 18-05-08 17:52

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..Εβγαλα λοιπον τα γκαπυ κ του εκανα διαιτα.Η συμπεριφορα του ομως παραμενει η ιδια παρολο που η κοιλια του ξεπρηστικε αισθητά. Επιπλεον σημερα παρατηρησα σημαδια στο κεφαλι του σαν ξεφλουδισμα..προς το παρον εχει δυο σημαδια τετοια.Δυστυχως δεν εχω φωτο.

Μολις ανακαλυψα οτι 2 απο τις τροφες που ειχα εχουν ληξει.Το εκνευριστικο ειναι οτι τις εχω μολις δυο εβδομαδες κ εχουν ληξει απο περσυ! Ακομα πιο ενευριστικο ειναι οτι στη μια(τις πηρα απο διαφορετικο pet shop) η ημερομηνια ληξεως εχει σβηστει..κ οχι κατα λαθος.

lag 18-05-08 21:39

τι τροφές του έδινες?

panos_des 18-05-08 21:49

Εχω κατι μπαλιτσες Hikari, Bloodworms και Premium Food της Tetra.
Τωρα μου εμειναν μονο οι μπαλίτσες.

lag 18-05-08 21:58

μαλλον του έκαναν ζημια οι ληγμένες τροφές..
του έδωσες βρασμένο μπαλάκι αρακά που σου είπα ?

panos_des 18-05-08 23:11

Ναι..τωρα ειναι πιο ζωηρος..αλλα αυτα στο κεφαλι του..θα φυγουν? Γενικα πληγες κ τετοια επουλωνονται?

Apollwnas 19-05-08 05:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lag (Μήνυμα 263609)
μαλλον του έκαναν ζημια οι ληγμένες τροφές..
του έδωσες βρασμένο μπαλάκι αρακά που σου είπα ?

Ε καλα τωρα δεν νομιζω να επαθε κατι απο τα ληγμενα!!τοσα πινουμε και τρωμε εμεις!!Ισως παραταισες και εκανε κοιλια ο μικρος.Εμενα στις φωτο απο οσο μπορω να διακρινω μια χαρα μου φαινεται το παληκαρι!!οσο για τα σημαδια που λες ισως γδαρθηκε καπου,τι εχεις μεσα στο ενυδρειο καμια πετρα κοφτερη η κατι αναλογο ??

lag 19-05-08 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 263748)
Ε καλα τωρα δεν νομιζω να επαθε κατι απο τα ληγμενα!! φαινεται το παληκαρι!!τοσα πινουμε και τρωμε εμεις!!Ισως παραταισες και εκανε κοιλια ο μικρος.Εμενα στις φωτο απο οσο μπορω να διακρινω μια χαρα μουοσο για τα σημαδια που λες ισως γδαρθηκε καπου,τι εχεις μεσα στο ενυδρειο καμια πετρα κοφτερη η κατι αναλογο ??

έχουμε καμιά σχέση εμείς με τα ψάρια ?:rolleyes:

panos_des 19-05-08 13:31

1 Συνημμένο(α)
Οντως η περιπτωση να παραταισα ειναι ισως η πιο πιθανη. Αλλα κ ετσι να ειναι αν παραταισα με ληγμενες τροφες τοτε ειναι ακομα χειροτερα. Οσο για τα ληγμενα και σε συγκριση με μας, αν φας ληγμενο ψαρι θα κανουμε καιρο να σε ακουσουμε. Υπαρχουν τροφες που αν ληξουν απλα δεν τρωγονται. Ακομα κ βαση συγκρισης, ισχυει για μας..αρα ισχυει κ για τα ψαρια.

Αυτη την στιγμη τον εχω εκτος ενυδρειου. Τα σημαδια εχουν αρχισει να φευγουν. Παιρνουν ξανα το φυσιολογικο χρωμα.

Στο ενυδρειο εχω ενα ορθιο κομματι ξυλο, ενα λαστιχενιο κοραλι κ μια πετρα που θα μπορουσαν να τον τραυματισουν.

Σπύρος Μ 20-05-08 18:38

Έχει στρεσαριστεί με την ύπαρξη άλλων ψαριών.Σου προτείνω να πάρεις ένα ενυδρειάκι 10-15-20 λιτρα και να αφήσεις τα άλλα ψαράκια σου σ'αυτό.

Apollwnas 22-05-08 19:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lag (Μήνυμα 263807)
έχουμε καμιά σχέση εμείς με τα ψάρια ?:rolleyes:

Εγω που ημουν παντως φοιτητης στην κρητη και ετρωγα σαπιες γυροπιτες μια χαρα ειμαι ακομα :D

lag 22-05-08 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 265527)
Εγω που ημουν παντως φοιτητης στην κρητη και ετρωγα σαπιες γυροπιτες μια χαρα ειμαι ακομα :D

ΕΛΙΩΣΑ!!!!!:D:D:D:D:D

Apollwnas 22-05-08 20:02

Εγω να δεις απο τα μεθυσια που εκανα στην γοργονα(ρεμπεταδικο στο Ηρακλειο)!!! :D Εχω καει!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01595 seconds with 11 queries