Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Otocinclus spp. & Φυτα/μοςς (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45734)

kingrim 10-11-10 15:33

Otocinclus spp. & Φυτα/μοςς
 
Διαβαζοντας ενα ξενο περιοδικο βρηκα οτι αυτο το ψαρι ειναι πολυ καλος ''καθαριστης'' σε αλγες και κυριος σε green spot kai green dust ξερει κανενας εαν υπαρχει στην Ελλαντα και Θεσσαλονικη και αν εχει κανεις εμπειρια σε αυτο το ψαρι να μας πει εαν πειραζει μοςς φυτα γαριδες κλπ κλπ κλπ

Γιατι ειχα SAE και δεν μπορουσα να κανω μοςς μην εχω τα ιδια

Raven 10-11-10 15:42

Ειναι απο τα πιο ασφαλη ψαρακια, δεν αγγιζουν τιποτα αλλο εκτος απο αλγες.
Το μονο ειναι που θελουν μαλακο νερακι και προσοχη οταν τα αγοραζουμε γιατι αρκετα ειναι ταλαιπωρημενα και υποσιτισμενα και επιρρεπη για απωλειες το πρωτο διαστημα.

george1981 10-11-10 15:42

Έχω στο ενυδρείο μου και δεν πειράζουν ούτε φυτά ούτε γαριδες ούτε τίποτα... είναι πραγματικοί εργάτες ! Τώρα στην σποτ άλγη δεν κάνουν και τρομερά πράγματα αν και προσπαθούν με φιλότιμο! :p

kingrim 10-11-10 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 505912)
Ειναι απο τα πιο ασφαλη ψαρακια, δεν αγγιζουν τιποτα αλλο εκτος απο αλγες.
Το μονο ειναι που θελουν μαλακο νερακι και προσοχη οταν τα αγοραζουμε γιατι αρκετα ειναι ταλαιπωρημενα και υποσιτισμενα και επιρρεπη για απωλειες το πρωτο διαστημα.


το διαβασα αυτο που λες για την ταλαιπωρια τους και να συμπληρωσω οτι ειναι πιασμενα στην φυση τα πιο πολλα και η ταλαιπωρια ειναι λογο μη επαρκους τροφης οποτε οταν αγοραζουμε να βλεπουμε το στομαχακι τους να ειναι καλογεματο πραμα που δειχνει οτι εχει δεκτει τροφη μετα την τοποθετηση του απο την φυση στο ενυδρειο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george1981 (Μήνυμα 505913)
Έχω στο ενυδρείο μου και δεν πειράζουν ούτε φυτά ούτε γαριδες ούτε τίποτα... είναι πραγματικοί εργάτες ! Τώρα στην σποτ άλγη δεν κάνουν και τρομερά πράγματα αν και προσπαθούν με φιλότιμο! :p

ευχαριστω


......................

Ξερει κανενας αν εχει κανα μαγαζι στην Θεσ/νικη?

ARIS1983 10-11-10 17:32

Eχω τρια οτο εδω και 3 μηνες σχεδον. Το ενυδρειο μου εχει πολλα φυτα, ειχε και γαριδες που της εχω βαλει σε αλλο τωρα αλλα ποτε δεν τις ειχαν πηραξει! Πολυ ημερα ψαρια παροτι ειναι πιασμενα απο την φυση γιατι δεν καταφερνουν να τα αναπαραγουν σε ενυδρεια. Εχω Gh=10 και Kh=7 σταθερα και βαζω 0,5 γρ./λιτρο αλατι σε καθε αλλαγη νερου και δεν εχουν παθει τιποτα ουτε δυσαρεστημενα φενονται, το οποιο δεν συστηνω βεβαια, αν μπορεις χωρις αλατι σιγουρα θα ειναι ακομα καλητερα (εγω ριχνω αναγκαστηκα επειδη εχω ζοωτοκα μαζι με τους οτο, φαντασου ουτε τα νεογνα δεν μου εχουν πηραξει). Τελος απο τροφη τους ριχνω και καμια ταμπλετα για γλυφτες που και που! Εχω και μοςς μεσα δεν την εχουν πηραξει καθολου...

Γιώργος Κ 10-11-10 20:01

Προσοχη με το αλατι ... δεν "φευγει" οσο ευκολα νομιζουμε με τις αλλαγες νερου!!! ;) Για του λογου του αληθες αν βρεις ενα tds-meter ... μολις δεις την ενδειξη του ... θα .... :smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01349 seconds with 11 queries