Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   50 Λιτρα Αφρική Γίνεται? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73936)

jimn 09-09-13 21:20

50 Λιτρα Αφρική Γίνεται?
 



Βρέθηκε ένα ενυδρείο στην αποθήκη 53 λίτρα συγκεκριμένα και με διαστάσεις (50 χ 35 χ 30),θα μπορέσω να φτιάξω ένα Αφρικάνικο
και αν ναί τι ψαράκια και πόσα θα μπορέσω να βάλω?

nazgul 09-09-13 21:27

Neolamprologus multifasciatus (multies) ειναι η μονη λυση σε αυτα τα λιτρα. Θα ειναι λιγο στριμωγμενα, οποτε θα πρεπει να ξερεις απο τωρα οτι πρεπει να χαριζεις τα μικρα, μιας και αναπαραγονται με πολυ γρηγορους ρυθμους.

Χρηστος Ζ. 09-09-13 21:29

μπορεις να βαλεις μουλτι η καποιο αλλο ειδος κοχυλοψαρου.
αν θες μπορεις να βαλεις και μικροσωμα αφρικανικα ποταμισια, π.χ κριμπενσις, η καποιο αλλο παρεμφερες ειδος.

jimn 09-09-13 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 784491)
Neolamprologus multifasciatus (multies) ειναι η μονη λυση σε αυτα τα λιτρα. Θα ειναι λιγο στριμωγμενα, οποτε θα πρεπει να ξερεις απο τωρα οτι πρεπει να χαριζεις τα μικρα, μιας και αναπαραγονται με πολυ γρηγορους ρυθμους.

Μέχρι πόσα θα μπορώ να φιλοξενώ στο ενυδρείο ταυτόχρονα?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 784495)
μπορεις να βαλεις μουλτι η καποιο αλλο ειδος κοχυλοψαρου.
αν θες μπορεις να βαλεις και μικροσωμα αφρικανικα ποταμισια, π.χ κριμπενσις, η καποιο αλλο παρεμφερες ειδος.

Αφρικάνικα ποταμίσια μου φαίνονται μα χαρά,ποιά είδη μπορώ να φιλοξενήσω και πόσα άτομα?

nazgul 09-09-13 21:54

Παράθεση:

Μέχρι πόσα θα μπορώ να φιλοξενώ στο ενυδρείο ταυτόχρονα?
Αναλογα με το φιλτρο που εχεις, σιγουρα. Στο 60αρι μου για παραδειγμα τα εχω με εξωτερικο eheim 2213.
Απο θεμα χωρου, θα καταλαβεις πιστευω ποτε θα αρχισουν να ειναι πολλα για το ενυδρειο. Αρχιζεις φυσικα με χαρεμι (1 αρσενικο/3 θηλυκα).

nikolakis94 09-09-13 22:09

Μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρι κριμπενσις.Μονα τους επειδη ειναι ψαρια που προστατευουν πολυ την περιοχη τους και τα μικρα τους και οποιοδηποτε αλλο ψαρι μαζι τους θα εχει προβλημα.

Χρηστος Ζ. 09-09-13 23:25

τα κριμπενσις καλυτερα να ειναι μονα τους.
ουτως η αλλως εχεις και λιγα λιτρα (οριακα) και μονο για το ζευγαρι. θα δεις ομως απιστευτες συμπεριφορες.

εχε υποψιν οτι αυτα τα ψαρια θελουν αρκετα φυτεμενο ενυδρειο, σκουροχρωμο βυθο και τρυπες-φωλιες (μια-δυο), τις οποιες μπορεις να κατασκευασεις με μια καρυδα.

αν δεν εισαι διατεθιμενος να ασχοληθεις με φυτα, τοτε προτιμησε κοχυλοψαρα τα οποια περα απο κελυφη σαλιγκαριων δεν θελουν κατι αλλο. αντε και καμμια πετρα πακετο με ανουμπιες, ετσι για το ματι.

Κλεόβουλος 10-09-13 09:26

Από Tanganyika και με είδη που μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα
θα πρότεινα
-χαρέμι multifasciatus ή
-χαρέμι similis ή
-χαρέμι Alt.compressiceps "shell" ή
-ζευγάρι J.transcriptus

jimn 10-09-13 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 784559)
Από Tanganyika και με είδη που μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα
θα πρότεινα
-χαρέμι multifasciatus ή
-χαρέμι similis ή
-χαρέμι Alt.compressiceps "shell" ή
-ζευγάρι J.transcriptus

Και για Tanganyika ο διάκοσμος είναι άμμος,πέτρες και καμιά ανούμπια?

Κλεόβουλος 10-09-13 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimn (Μήνυμα 784604)
Και για Tanganyika ο διάκοσμος είναι άμμος,πέτρες και καμιά ανούμπια?

και κελύφη (όταν έχουμε κοχυλόψαρα) ;)

tepe 10-09-13 23:24

Φίλε και εγώ προτείνω Κριμπενσις ειναι απίστευτα ένα ζευγάριακι θα σε ανταμείψει θα τα χάζευεις ώρες πολλές !
Εγώ δεν τα αλλάζω με τίποτα !

nikosm1 11-09-13 00:47

μην ξεχνάτε και τα stappersi

leandros69 18-09-13 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tepe (Μήνυμα 784692)
Φίλε και εγώ προτείνω Κριμπενσις ειναι απίστευτα ένα ζευγάριακι θα σε ανταμείψει θα τα χάζευεις ώρες πολλές !
Εγώ δεν τα αλλάζω με τίποτα !

για τις γεννες πες του.
το περασμενο σαββατο χαρισα 50 περιπου (ηταν η πρωτη γεννα απο το ζευγαρι που μου εδωσες),και υπαρχουν μεσα αλλες 4....:mrgreen:

nikolakis94 18-09-13 09:28

Οι γεννες εινια μια πολυ καλη ευκαιρια να δει καποιος την πραγματικη συμπεριφορα αυτων των ψαριων.Πως αλλαζουν βαρδιες οι γονεις,πως μαζευουν τα μικρα,πως τα μεταφερουν με το στομα οταν ειναι μικρα απο ενα μερος σε ενα αλλο.Το μονο (προβλημα) που εχουν αυτα τα ψαρια ειναι οτι ειναι πολυ παραγωγικα.

ilias ts 23-11-13 14:07

Εγώ θα μιλήσω με κανένα ίχνος αντικειμενισμου. Multies. Καταπληκτικα ψαρακια, απιστευτες συμπεριφορές και ακουραστα μπουλντοζακια που αναλαμβάνουν πλήρως τη διακόσμηση ,αλλα και τις ανακαινισεις του ενυδρειου.

ineth 23-11-13 14:21

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75703


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries