Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   την βοηθεια σας για στρωσιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40693)

lio2006 25-05-10 17:40

την βοηθεια σας για στρωσιμο
 
Ξεκινησα νεο ενυδρειο ..εβαλα αμμο,πετρες,ριζες φυτεψα μερικα φυτα και εστιψα τα σφουγγαρια απο το εσωτερικο φιλτρο του παλαιου μου ενυδρειου στο νεο.Εβαλα και 4 "αστερακια" rena που ηταν για 1 μηνα στο παλαιο φιλτρο.Φοβηθηκα να βαλω αμεσως ψαρια γιατι οι μετρησεις εδειχναν αμμωνια 1,5-2..εριξα τροφη αλλα καμια αλλαγη..την 4η ημερα εριξα και απο τα γνωστα "ζουμια" μηπως και το βοηθησω..τιποτε 7η ημερα και η αμμωνια σταθερα 1,5-2..Το παλαιο ενυδρειο τρεχει 6 μηνες με πολυ σωστες μετρησεις...
μηπως ηταν λιγο το "μπολι"?το παλαιο ειναι λιγοτερο απο 90 λιτρα και το νεο 400 λιτρα..να περιμενω ακομη? να αλλαξω νερο και να ζητησω μπολι?

in the pond 25-05-10 17:49

Μπερδεύτηκα...:smt120

Τώρα που μιλάμε στο παλιό σου ενυδρείο συνεχίζεις να έχεις ψάρια?

Σε 400 λίτρα ενυδρείο, χωρίς ψάρια και μετράς 2 αμμωνία? Με τί το στρώνεις?

lio2006 25-05-10 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 449290)
Μπερδεύτηκα...:smt120

Τώρα που μιλάμε στο παλιό σου ενυδρείο συνεχίζεις να έχεις ψάρια?

Σε 400 λίτρα ενυδρείο, χωρίς ψάρια και μετράς 2 αμμωνία? Με τί το στρώνεις?

στο παλαιο εχω ψαρια και οι μετρησεις μου ειναι πολυ καλες και τωρα...
στο νεο πηρα μπολι απο το παλαιο...μετρησα την αμμωνια 1,5-2 και αυτο με φοβησε να βαλω ψαρια αμεσως...ριχνω τροφη και προσθεσα και βακτηρια api stress zyme την 4η ημερα

in the pond 25-05-10 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lio2006 (Μήνυμα 449292)
στο παλαιο εχω ψαρια και οι μετρησεις μου ειναι πολυ καλες και τωρα...
στο νεο πηρα μπολι απο το παλαιο...μετρησα την αμμωνια 1,5-2 και αυτο με φοβησε να βαλω ψαρια αμεσως...ριχνω τροφη και προσθεσα και βακτηρια api stress zyme την 4η ημερα

Πόσες μέρες το έχεις ξεκινήσει? και από πότε ρίχνεις μέσα τροφή και πόση ποσότητα?

Πάντως, τώρα που μετράς υψηλή αμμωνία, είναι καλό να το μπολιάσεις ξανά με έτοιμο βιολογικό υλικό.

Το παλιό σου φιλτράκι τί υλικά έχει μέσα?

lio2006 25-05-10 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 449295)
Πόσες μέρες το έχεις ξεκινήσει? και από πότε ρίχνεις μέσα τροφή και πόση ποσότητα?

Πάντως, τώρα που μετράς υψηλή αμμωνία, είναι καλό να το μπολιάσεις ξανά με έτοιμο βιολογικό υλικό.

Το παλιό σου φιλτράκι τί υλικά έχει μέσα?

το παλιο ειναι εσωτερικο juwel εχει τα σφουγγαρια ειχα προσθεσει 4 bio-chem stars της rena ( τα μετεφερα στο νεο φιλτρο που και αυτο ειναι εσωτερικο juwel ) και εχω αφαιρεσει το μαυρο σφουγγαρι..ριχνω τροφη λιγο περισσοτερη ποσοτητα απο αυτη που ταιζα τα ψαρια.εχω βαλει το μπολι πριν 6 ημερες.

stav 26-05-10 08:30

Το "μπολι" απο το ενυδρειο των 90 λιτρων ειναι πολυ λιγο για το ενυδρειο
των 400 λιτρων.

Πάνος 26-05-10 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lio2006 (Μήνυμα 449292)
στο νεο πηρα μπολι απο το παλαιο...μετρησα την αμμωνια 1,5-2 και αυτο με φοβησε να βαλω ψαρια αμεσως

εβαλες μπολι....εκανες μετρησεις και βρηκες αμμωνια χωρις να εχεις ριξει τροφη μεσα?? :confused:

Γιώργος Κ 26-05-10 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 449581)
εβαλες μπολι....εκανες μετρησεις και βρηκες αμμωνια χωρις να εχεις ριξει τροφη μεσα?? :confused:

Εβαλε μπολι απο το αλλο και βιολογικα υλικα στρωμμενα ενω ειχε ριξει τροφες και ειχε δημιουργηθει αμμωνια .... και δεν λειτουργησε!
Οπως και να εχει αυριο θα λυθει το προβλημα με το δικο μου δυνατο μπολι! :smt020

lio2006 26-05-10 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 449586)
Εβαλε μπολι απο το αλλο και βιολογικα υλικα στρωμμενα ενω ειχε ριξει τροφες και ειχε δημιουργηθει αμμωνια .... και δεν λειτουργησε!
Οπως και να εχει αυριο θα λυθει το προβλημα με το δικο μου δυνατο μπολι! :smt020

Ναι την πατησα...η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια...να εισαι καλα Γιωργο και σε ευχαριστω για ολααααααα....θα τα πουμε αυριο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01424 seconds with 11 queries